Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:16 16.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Малко off-topicнови  
Автор Hяkoй cи (непознат )
Публикувано20.11.03 09:59



Ей не бях минавал сумати време насам Нещо много скучно е станало ЛАН тук, ЛАН там. Както и да е.

Минавам само да ви разкажа да една смешна случка вчера. Отивам при едни познати дето са се вързали към БОЛ на ЛАН. Всичко хубаво само дето местния им техник не могъл да пусне интернета. Оправданието му било, че имало инсталиран firewall (стар SyGate отпреди 2 години). Та въпросния firewall, според въпросния "техник" бил сменял IP на РС-то?! и то затова не можело да се върже.

Накрая го изтрил и решил проблема. Инсталирах го наново и го настроих за около 4 минути.

Нарочно не споменавам района и името на въпросния техник, за да не почнат спорове пак, това реклама ли е или антиреклама. Просто бих казал - ей хора, вземете си поне що годе нещо разбиращ персонал. Всеки петокласник може да си настрои вече машината. Срамота е да се лъжат неразбиращи хора, с явно кретенски и изсмукани от пръстите оправдания заради това, че някой го мързи да прочете малко.

Що се отнася до ЛАН-а - средна хубост. За тия пари толкова.

Много поздрави на Митко, и да въведе препитване по firewall-и на бъдещия си персонал



Тема Re: Малко off-topicнови [re: Hяkoй cи]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано20.11.03 12:52



Няма да въведа препитване по firwall. Работата на техниците по поддръжка на кабелната мрежа е да пуснат кабела. Ако въобще се нагърбват да правят настройки по компютъра, това е от добро желание. Не им влиза в задълженията и не им се плаща за това, респективно не се изисква да имат такава квалификация. Всичко свързано с компютрите е работа на съпорта, не на техниците.

Това е все едно да искате от техниците на кабелната телевизия да ви поправят повредения телевизор или от техниците на БТК, които ви пускат телефона - да ви програмират факс-апарата.

Аз разбирам, че на много места потребителите са свикнали на "one man show" - когато един човек във фирмата е и търговец, и системен администратор, и поддръжка, и техник, че дори касиер и счетоводител. Но в големите фирми не е така. Вече за втори път ми се налага да обяснявам, че хората, които пускат кабела не са поддръжка (support) и че на тях въобще не трябва да им се задават въпроси свързани с каквото и да е от розетката нататък. Може и да успеят да отговорят от обща култура, но не им е работа. Явно ще трябва да го напиша и в документите / страницата.

Митко

Редактирано от Mитko на 20.11.03 12:59.



Тема Re: Малко off-topicнови [re: Mитko]  
Автор Hяkoй cи (непознат )
Публикувано20.11.03 13:40



Интересно мнение Значи идва техник, мушка един кабел и казва "Готово". И после какво? Звънене на съпорта.

Незнаещия потребител вади дебелите книги и сяда да учи що е то TCP/IP и има ли то почва у нас. Пък и как да си го настрои. Защото съпорта е някъде на телефон. И не вижда какво става при клиента. Аз ще кажа браво и ще черпя, този дето без да е виждал и настройвал firewall успее да обясни на друг такъв по телефона как да се оправи

Що се отнася до другите ти аналогии не отговарят на реалността. Техниците по-кабелните телевизии не оправят ама вече са се научили да настройват що-годе, а на тия от БТК бих им забранил дори да ми пипат факса

Потребителят плаща и иска услугата наведнъж и работеща и не го интересуват броя на персонажите в шоуто. Все едно да си купи кола и да му кажат - иди еди къде си да си купиш акумулатор и еди къде си да ти налеят бензин. Ние тука само продаваме и вземаме пари. Какво би им отговорил? М?

А на теб ще ти се наложи да обясняваш и още как Напиши го с голям шрифт в договора и в страницата, но пак ще ти звънят. Да се хванем на бас? Интересно ми е нежеланието ти да се ограмотят малко т.нар. "техници", но това разбира се си е твое право. Ами успех в бизнеса. Благодаря за приятните моменти прекарани в четенето на постинга ти. Лек ден



Тема Има известен резон, [re: Mитko]  
Автор voyager (прасе в космоса)
Публикувано20.11.03 13:44



обаче като си купуваш телевизор, ти го пускат да го видиш как е, най-малкото че работи, има звук и тн. А има и упътване, нали? Не казвам че хората, които опъват кабела, трябва да знаят всичко - щом те не знаят, редно е да има по един от супорта, когато се връзва нов клиент.
Навремето тука като ме връзваха вашите предшественици, настана голям цирк. Идват те, пускат кабела, всичко 6. Дават ми настройките и си заминават - "ей сега ще ви пуснат айпито и ще имате нет". Имах, дядовия ми. Два дена си виждах едниствено техния "местен" сайт на гейтуея, както и имах пинг само дотам и 2 пъти преинсталирах виндовса, щото моя виндовс бил странен и оттам идвал проблема. И както се оказа след два дни мъки? Че пичовете просто ми дали грешни ДНС-и. Та мисълта ми е, че за да вземеш парите на някого и да кажеш, че е вързан вече, е редно да се види, че нетът върви, а не само дали свети кабела в картата.



Тема Re: Малко off-topicнови [re: Hяkoй cи]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано20.11.03 15:43



Интересно мнение Значи идва техник, мушка един кабел и казва "Готово". И после какво? Звънене на съпорта.

Идва техник, мушка кабела, наглася IP адресите и си тръгва. Ако тази операция не е достатъчна, значи клиентът има нужда от съпорт, а не от техник.

Що се отнася до другите ти аналогии не отговарят на реалността. Техниците по-кабелните телевизии не оправят ама вече са се научили да настройват що-годе, а на тия от БТК бих им забранил дори да ми пипат факса

Нашите също са се научили да настройват. IP адресите. Това е еквивалента на канала при телевизията. Не са се научили и няма нужда да се учат какво да правят, ако настройката на каналите не помага и телевизорът показва черно-бяла картина или няма звук (примерно защото няма PAL).

Потребителят плаща и иска услугата наведнъж и работеща и не го интересуват броя на персонажите в шоуто. Все едно да си купи кола и да му кажат - иди еди къде си да си купиш акумулатор и еди къде си да ти налеят бензин. Ние тука само продаваме и вземаме пари. Какво би им отговорил? М?

Когато си купиш кола, в нея няма да намериш шофьорска книжка и дилърите в магазина не са длъжни да те научат да караш. Това е твое задължение преди да си купиш колата. Дилърът трябва само да ти покаже къде е капачката за бензина, къде - за маслото, както и да ти каже на колко хиляди километра се сменя. Самата смяна на маслото не става в магазина, а в сервиза и не се извършва от продавача, а от техник. Поправянето на смачкан калник също не става от продавача в магазина, а в друг сервиз и от друг техник. Плащането на актовете от КАТ за неправилно шофиране (или при нас: повредите в операционната система заради неправилна употреба / вируси) също не стават в автомагазина. Проверовъчните изпити за отнети точки от талона (в резултат на неправилно шофиране) също не се извършват от продавача на колата. Не се извършва от него техническия преглед, задължителната и доброволната застраховки. Нито е негова грижа да ти осигури гараж и/или място за паркиране, или пък да ти я охранява. Така че аналогиите ми са повече от верни. Потребителят може и да иска всичко да става на едно място и от един човек, но за съжаление това не е факт никъде и за нищо. Всяка отделна дейност свързана с дадена стока или услуга се извършва от различни хора и на различни места според отговорностите и квалификацията им.

Митко



Тема Re: Има известен резон,нови [re: voyager]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано20.11.03 15:48



За целта си носим наш компютър. Техниците имат джобен iPAQ и с него проверяват дали мрежата работи, ако IP-тата (вкл. DNS-ите) са правилно въведени, но въпреки това клиентът няма връзка.

Митко



Тема Re: Малко off-topicнови [re: Mитko]  
Автор 4l (влюбен)
Публикувано20.11.03 15:56



Всяка отделна дейност свързана с дадена стока или услуга се извършва от различни хора и на различни места според отговорностите и квалификацията им.

И според заплатата която получават. Безмислено е да караш човек който се оправя със всичко което може да се случи на един компютър да опъва кабели. Квалифицирания специалист ще има доста по-сериозни финансови изисквания от един младеж който опъва кабели.

Надеждата умира последна...
Но все пак умира


Тема Re: Малко off-topicнови [re: 4l]  
Автор Hяkoй cи (непознат )
Публикувано20.11.03 16:21



Не познавам човек, който може да се оправи със всичко случващо се на един компютър. Но пък знам от доста години опит вече, че ако нямаш желание за учене, ако единствената ти цел е да свършиш някаква примитивна работа и да си доволен от това да вземеш някакви мижави пари, те чака посредствен живот.

Ако младежа опъващ кабели няма желание да се превърне в квалифициран специалист много лошо за него. Цял живот ще работи за 200 лева. Но за да стане такъв той трябва да се научи да чете, мисли и да оправя проблеми.

Съвсем off-topic. Точно до нас минават кабели опъвани от такива младежи. Усукани, често начупени под всевъзможни ъгли, хванати на две, на три където им паднало, включително по клони и улични лампи. Късанията им са ежедневие. Явно за толкова им плащат.



Тема Re: Малко off-topicнови [re: Hяkoй cи]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано20.11.03 16:53



Не познавам човек, който може да се оправи със всичко случващо се на един компютър. Но пък знам от доста години опит вече, че ако нямаш желание за учене, ако единствената ти цел е да свършиш някаква примитивна работа и да си доволен от това да вземеш някакви мижави пари, те чака посредствен живот.

Същото може да се каже и за клиента. Той защо не е имал желание да се научи да се оправя със собствения си компютър и защо е опрял до чужда помощ (наша или твоя)? Ще кажеш, че не му е работа и ще си прав. Което и аз повтарям вече в три съобщения: и на кабелните техници не им е работа. Да имаш компютърна грамотност в днешно време е необходимост за всички професии, но едно е да си компютърно грамотен, а съвсем друго - да можеш да решаваш компютърни проблеми. Това последното си е отделна професия.

Митко



Тема Re: Малко [re: Hяkoй cи]  
Автор 4l (влюбен)
Публикувано20.11.03 21:46



се отклоняваш от темата. Това какъв живот си е избрал да живее този или онзи младеж си е изцяло негова работа.
Много по-важни знания за един кабелджия са това как да кове кабелите. И изхождайки от идеята че не им плащат колкото на по-умните (да го кажем условно) момчета те не са стимулирани да показват знания.
Това е, мисля че темата е изчерпана.
P.S.
А под моя прозорец примерно кабелите за лан-а са опънати доста по-качествено от тези за кабелната така че това си е въпрос на късмет.

Надеждата умира последна...
Но все пак умира



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.