Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:25 22.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Защо трябва да плащам тия такси на провайдерите  
АвторLAN-a (Нерегистриран)
Публикувано23.09.03 23:27



Добре де няма ли начин да се включа като бял човек през ЛАН. От Сухата река съм. До колкото знам тука са двама провайдера :Номе Лан /дата.бг/ и Скайтелл. Първо че като цени не ми изнасят. Ще се уточня какво имам предвид. Чел съм по форумите, че има хора недоволни, това си е нормално според мен винагхи да има недоволни, но проблемите за които споменават са такива, които ме притесняват определено да ся вържа на тия цени!!!!
Отгоре на всичко искат и някаква тъпа инсталационна такса. При условие, че в блока има юзери например според мен е недопустимо да ми искат между 40 и 60 лв.
ОК, и с тоева съм навит но аз искам предварително да го пробвам, е ако не ми харесва какво правим????
Плащам на следващия първоначално някаква такса, ами и той не ми харесва......
Чувам из разни блокове из София за по 20 лева свалят с доста прилични скорости????

Та в заключение си мисля че малко или много това си е геноцид от провайдерите, може пък и да не съм прав, но си мисля ч времето работи за юзерите.



Тема Re: Защо трябва да плащам тия такси на провайдеритенови [re: LAN-a]  
Автор ^Kj^TRN (Surecom)
Публикувано23.09.03 23:30



силните доставчици включват безплатно ;-)

The Real Net - The Real Internet Provider



Тема Re: Защо трябва да плащам тия такси на провайдеритенови [re: ^Kj^TRN]  
АвторЛAH-a (Нерегистриран)
Публикувано23.09.03 23:47



Добре, дей ги насам тия яки доставчици!
:-)

СУХА РЕКА!



Тема Re: Защо трябва да плащам тия такси на провайдеритенови [re: LAN-a]  
Автор Ahab (captain)
Публикувано24.09.03 03:30



Разбери къде е кутията със суича и си изтегли сам или с приятел един евтин УТП кабел от апартамента до нея. Уговори се с доставчика при това положение да не му плащаш първоначалната такса.

Не мисля, че някое ИСП ще ти откаже този вариант. Най-малкото можеш да я намалиш на 10лв ако се заядат заради порта който ще ползват за теб и разходите за да наминат.



Тема Re: Защо трябва да плащам тия такси на провайдеритенови [re: Ahab]  
Авторm!TKO (Нерегистриран)
Публикувано25.09.03 10:54



zashto si mislite che nachalnata taksa e samo za prokarvaneto na kabela do vas ??
Tq vkluchva neshta kato :

- Poddruzkata na liniqiqta do teb
- Rabotata na texhnicite
- Rabotata na sys admin-a kotio shte routira adresa do teb
- Samiq IP adres (koito v povecheto sluchai e realen i struva PARI/mesec)
- i oshte drugi neshta


Az sum ZA instalacionnite taksi .



Тема Re: Защо трябва да плащам тия такси на провайдеритенови [re: m!TKO]  
Автор Kartoff ((Lamer)xa xa xa)
Публикувано25.09.03 14:56



Pravirlno :) Samo deto ima ora deto ne mogat da se setqt kakvo moje da vkluchva 1 install taksa... povecheto si mislqt che e samo kabel i tva e... DA MA NE STAVA TAKA PICHOVE :) Az lichno zimam 45 Lv. I imam edin pich deto me pita zashto da ne moga da pusna edna negova sasedka za primerno 15-20 Lv. kolkoto struvalo ji4katra do neq ??? Kak da obqsnish na takav chovek za kakvo stava vapros i che vse pak na purvo mqsto tazi taksa e usrednena...

Kolkoto Poveche - Tolkova Po-Veche


Тема Re: Защо трябва да плащам тия такси на провайдеритенови [re: Kartoff]  
Авторnasko (Нерегистриран)
Публикувано25.09.03 20:52



....Съгласен съм с теб Kartoff....
Защо всички си мислите , че тази такса включване е единствено и само за кабела....а ???? А всички други консумативи и елементи по тази мрежа ... ????
Значи нека да направя един пример за хората които не са много в час с тези неща ( как се изгражда мрежа )......
Това , че в същия блок има друг абонат няма почти никаква разлика ....За да се пусне въпросния първи абонат примерно са изразходвани 300м кабел 2 или 3 swich-a , работили са за това примерно 3 или 4 човека в продължение на няколко дни , смятали са се трасета, търсело се е разрешение и т.н.....Нали ....
Значи от тук на татък тази мрежа първо трябва да се изплати чисто финансово и чак тогава да взене да се пачели от нея ....а тя си иска и подръжка ... А това че е направена един път не значи , че не иска повече инвестиции....
Стига толкова по въпроса от мен ....който ме разбере добре, който не нека продължава да си мисли , че въпросната такса е само за 20-30м кабел ....
...И все пак това е бизнес нали ....и от него трябва да се печели .... за да може да съществува ....
Повечето от пишещите тези постинги искате едва ли не за 15-20лв на месец да 'издърпате' целия свят ....ми няма да стане ...или поне не скоро ....



Тема Re: Защо трябва да плащам тия такси на провайдеритнови [re: nasko]  
Авторнямa знaчeниe (Нерегистриран)
Публикувано25.09.03 21:20



Важното е, че има такива фирми, които пускат безплатно.



Тема Re: Защо трябва да плащам тия такси на провайдеритенови [re: nasko]  
Автор silent (някакъв)
Публикувано25.09.03 22:01



за петнаесет дваесет лева може църна циганка да ти издърпа еднократно семенната течност.........бих казал..........за друго не стигат........

незабележим


Тема Re: Защо трябва да плащам тия такси на провайдеритенови [re: silent]  
Автор ^Kj^TRN (Surecom)
Публикувано25.09.03 22:04



добрият интернет струва пари!!! за 5 лева пускам 2mb оба4е с ограничение по трафик. това е!

The Real Net - The Real Internet Provider



Тема Re: Защо трябва да плащам тия такси на провайдеритенови [re: Ahab]  
Авторnqkoi (Нерегистриран)
Публикувано25.09.03 22:50



znaesh li koga she dam na nqkuf pupchif lamer da mi pipa switcha, a da ne govorim da mi prokarva utp! s tova utp kakvo mislish, che shte stane pri purvata burq? posle she mi pishti za poddrujka. takiva kato toq da si sedqt da dial-up. mizernici! kato ne vi iznasq dostavqite si go s poshtenski gulubi be, pisna mi ot dziftari s pretencii. nikoi nqma da ti predloji neshto poveche ot edin shit bez pari razberete go. a da ne govorim za teq ot dostavchicite i userite koito sa reshili che kato prokarat edno utp i slojat edin surecom veche sa si svurshili rabotata. ne stiga, che cqlata taq istoriq e edno chisto iznasilvane na etherneta... do godina na prolet she vidime koi...tiq bezplatni vkluchvaniq nq nqkoi she im struvat po edno pc.



Тема Re: Защо трябва да плащам тия такси на провайдеритенови [re: nqkoi]  
Автор ^Kj^TRN (Surecom)
Публикувано25.09.03 23:40



това сам ли си го говориш или е адресирано до някои само в дълбините на кухата ти глава? изразяваи се по-точно!

The Real Net - The Real Internet Provider



Тема Re: Защо трябва да плащам тия такси на провайдеритнови [re: нямa знaчeниe]  
Автор Frysco (на пета скорост)
Публикувано25.09.03 23:45



Що за простотии бе, това се нарича дъмпинг...
И аз споделям мнението на колегата, откъде накъде ще ти позволя да се включваш ти към суйча?И то с "евтин UTP" да трябва да го сменям след всяка буря заради едни въшливи 40 лв...Ако искаше да си клиент на нашата мрежа щях да те поканя да поговорим за разсрочено плащане.Иначе все едно да идеш в авто сервиз и да кажеш дайте ми инструменти и ми кажете какво да направя аз ще си го оправя, за да не се налага да плащам.
Има си условия, плащаш-получаваш, ако не искаш, както ти си прецениш, все едно сме топлофикация и сме ви наложили неква нова задължително измислена такса, та сте заревали като сарански мечки...

Редактирано от Frysco на 25.09.03 23:54.



Тема Re: Защо трябва да плащам тия такси на провайдеритнови [re: Frysco]  
Авторнямa знaчeниe (Нерегистриран)
Публикувано26.09.03 00:44



Нарича се пазарна икономика. Върза ме този, който реагира най-бързо на това, че сме се събрали хора и съответно без начална такса(което пък си и беше на последно място при условие, че другия го мързи да дойде да опъне кабела)

Па да съм ти искал да се включвам към суйча? Явно ме бъркаш с този, който е пуснал темата(все пак на мен отговаряш). Па хич не съм и искал да ти ставам клиент. Вече си имам доставчик, който си ме е вързал и съм достатъчно доволен клиент.

Айдеее, със здраве



Тема Re: Защо трябва да плащам тия такси на провайдеритнови [re: Frysco]  
Авторнямa знaчeниe (Нерегистриран)
Публикувано26.09.03 14:48



Ами реално в квартала ми няма конкуренция.

Правото за избор е на клиента, и ние не се биеме за тях.

Избор е и на доставчика. Ако иска да ме има като клиент ще дойда да ме върже в рамките на уговореното, иначе появи ли се друг доставчик се вързваме към него. Никой няма да чака с месеци камо ли година.

Веднъж видях техниците пред блока в неделя вечерта да стоят и да опъват кабели до към 20:30 часа да вържат нов клиент(беше лятото).



Тема Re: Защо трябва да плащам тия такси на провайдеритенови [re: ^Kj^TRN]  
АвторAuckland (Нерегистриран)
Публикувано27.09.03 10:13



Dobriat internet struva PARI be pi4ove ne mi e jasno zasto zadavate glupavi vuprosi ....
Povecheto useri koito imat internet po Lan veche ne go izpolzuvat samo za chat ami i za biznes celi .
Vie mai zabravihte kogato bjahte na Dial Up i plastahte kosmicheski taksi za telefonni smetki i pone 30 lv na mesetz za accaounti za dostap dop internet za super bavna vruska taka che se radvaite che gi ima Lan dostavchicite i imate burza skorost na internet za tezi smeshni pari ....



Тема Re: Защо трябва да плащам тия такси на провайдеритенови [re: m!TKO]  
Автор Ahab (captain)
Публикувано27.09.03 12:22



Началната такса се нарича "начална" защото е предназначена да покрие разходите на доставчика по включването на клиента.
Някой надолу ми обяснява, че това било бизнес и трябвало да изкарва пари.
Според мен печалбата на доставчика трябва да идва от месечните такси които клиента плаща всеки месец, а не от началната. Месечните са многократни и идват редовно, а началната е еднократна и трябва да е минимална. Какво съдържа тя според теб:

> - Poddruzkata na liniqiqta do teb
С първата такса ти плащам монтажа, а не поддръжката. Ако въобще има такава трвбва да я сложиш в месечните такси, а не тук.

> - Rabotata na texhnicite
Работата на техниците спокойно мога да я свърша и аз с помощтта на съседчето което и предложих горе (купуване и дърпане на кабел, прикрепяне, дупчене из апартамента).

> - Rabotata na sys admin-a kotio shte routira adresa do teb
Това е cut&paste на още един ред в конфигурациите или добавяне на юзер в IPACCT-подобната програмка. Несериозно е да ми искаш пари за това.

> - Samiq IP adres (koito v povecheto sluchai e realen i struva PARI/mesec)
Адреса рядко е реален в подобни мрежи. Кабелните оператори обикновенно дават реален адрес в мрежите си но не го таксуват.
Единствено LIR-овете плащат годишни такси на RIPE за реалните адреси, но те НЕ могат да ги ПРОДАВАТ на клиентите си а ги ПРЕДОСТАВЯТ за ползване за периода на ползване на връзката *безплатно*.
Практиката да се "продават" IP-та на бройка е на тези които ползват безплатно от тези които също ползват безплатно адреси от някои LIR и ако си достатъчно глупав и си "купил" IP адреси аз не виждам защо трябва също да съм тъп и да ти ги платя.

> - i oshte drugi neshta
Кажи друго, че не се сещам? билетче за метрото за да дойдат от центъра например?

Връзването в суича и кримпването на RJ-тата оставям на доставчика. Това е елементарна работа, но той така или иначе ще дойде веднъж при мен за да ми вземе парите. Ако аз съм направил всичко останало пак питам - за какво да ви дам > 10 лв. Стигат и за порта на суича където съм включен и за разходката до мен.

Друг нерегистриран юнак надолу ми обяснява, че имал разходи за връзка между блоковете и за магистрални трасета към центъра и/или wireless към горния доставчик които трябвало да се покриват от инсталационната такса.
Пълни глупости.
Това са инвестиции на доставчика които трябва да се направят независимо дали аз съм включен в мрежата му или не. Срещу риска да направи тези инвестиции доставчика получава възможност да реализира печалби след време ако развива добре бизнеса си.
След като няма да раздели с мен печалбата си от тези инвестиции, не разбирам защо аз трябва да участвам с моята начална такса в изграждането на мрежата му? Плащам еднократно за връзката от най-близката му точка до мен и ако съм доволен той ще печели от парите които му давам всеки месец.

Отново да попитам: какви разходи имат доставчиците по включването на отделен юзер?



Тема Re: Защо трябва да плащам тия такси на провайдеритенови [re: nqkoi]  
Автор Ahab (captain)
Публикувано27.09.03 12:36



Не всички потребители в мрежата ти са "pupchif lamer"-и. Само ти губиш от подобна нагласа.

Като говориш за "прокарване на UTP" какво различно прави доставчика за да ме предпази от буря? Всички мятате кабелите през балкона и се заземявате за където видите (гръмоотвода например). С каво ще ме предпази едно FTP след като жиците висят отвън? Някой да е изтеглил истинско "земно" до тавана? Мобиком имат клетка на покрива и са изтеглили 220В, ТПП и земно догоре. Някой да се похвали с нещо подобно, че да ми иска пари?

Такси за "прокарване" на кабели ще ви дам след като влезете в кабелните канали на блока и ми пуснете жицата *вътрешно* както направиха кабелните телевизии. За сегашното дърпане на спагети отвън не си заслужава и 20лв да ви се дадат. Това мога да си го направя и сам :(



Тема Защо?нови [re: Ahab]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано27.09.03 13:25



Защо мобилните оператори продават SIM картите, а не ги подаряват, или не ги включват в цената на разговорите (с изключение на предплатените карти) и защо събират месечни такси, а не ги включват и тях в разговорите? Защо БТК взима 120 лв за нов телефон, а не включи тази цена в месечните сметки или в разговорите (впрочем, защо и тук има фиксирани месечни сметки)? Защо фирмите за топлинно счетоводство взимат такса за отчитане на топломерите, а не я включат в цената на топлоенергията? НЕК също взима такса за откриване на партида (електромер), а не я включва в цената на тока. ВиК взима такса за пломбиране (озаконяване) на водомера, а не я включва в цената на водата.

И още:

Защо при "липса на техническа възможност" БТК не ти позволява сам да си издърпаш кабела до централата? Ако прочетете условията ще видите, че дори не ти позволяват сам да си преместиш апарата от едната стая в другата, нито да си включиш сам факса или телефонния секретар. Забранено е дори да си удължиш сам кабела на телефона. ВиК не ти позволява сам да се включиш към магистралния водопровод или към канализационния колектор. НЕК вече дори не ти позволява да си виждаш електромера и го качва на висок стълб извън къщата. Нещо повече: ако в двора ти има дърво, което пречи на жиците (например защото клоните му стърчат на улицата), не ти позволява сам да си го отрежеш, а праща свой екип.

Ако пък имаш вила и пътят до нея е черен, трябва общината да го асфалтира, дори ако ти си платиш всичко. А ако имаш заведение и тротоарът пред него е разбит, нямаш право сам да си смениш плочките, а отново трябва да питаш общината.

Защо не дават, какво им пречи на всички тях? Много по-бързо и евтино ще е, ако всеки сам си свърши работата и сам се закачи към съответните инфраструктури ...

Митко



Тема Re: Защо?нови [re: Mитko]  
Автор Ahab (captain)
Публикувано27.09.03 15:43



Всички примери които даваш касаят организации които или са твърди монополисти (БТК, ВиК, НЕК), имат голямо пазарно влияние (Мобилтел и Глобул) или са държавни структури (общинската администрация). Не мися, че нито БОЛ.БГ нито някой друг ЛАН доставчик може да се сравнява някакъв показател с гореизброените организации за да правиш подобни сравнения. Опитваш се да сравняваш ябълките с тикви.

Въпреки това пак не си прав защото:
- мобилните оператори отдавна не продават СИМ-карти след като се появи подобието на конкуренция между тях и не взимат начална такса за свързване (Прима и б-конект пакетите например)
-БТК започна да прави сезонни промоции на ИСДН и обикновенни постове в районите с техническа възможност където имат свободен капацитет с намалена инсталационна такса или без такава при покупка на крайно устройство.
-НЕК и Топлофикация се принудиха да слагат електромери нависоко и да монтират модерни прибори за топлоизмерване за да подобрят облужването на клиента, което е коляма стъпка напред за подобни тромави организации.
-БТК ти позволяват сам да изградиш вътрешната инсталация в сградата където живееш и да си я поддържаш, като тяхната отговорност стига до края на втората мрежа (кабела до входа). Това става с един лист допълнително приложение към договора в ЦПТКУ за 15 минути.
-не си запознат добре със сегашния Закона за далекосъобщенията. Там ясно е записано, че ако БТК не може да ти предостави техническа възможност до 6 месеца след като подадеш молба, са длъжни да ти я предоставят до най-близката до теб точка и ти сам можеш да изградиш трасето до себе си.

Тай като имаш поглед върху интернет-доставките разясни ми директно - защо трябва да давам на доставчика инсталационна такса за нещо което мога да свърша не по-зле от него?

Нека разговора се запази в рамките на кварталната мрежа, а не на националния монопол или държавната администрация.

Редактирано от Ahab на 27.09.03 15:45.



Тема Re: Защо трябва да плащам тия такси на провайдеритенови [re: Frysco]  
Автор Ahab (captain)
Публикувано27.09.03 15:56



Не искам да се включвам сам по суичовете - кримпването и включването ги прави доставчика както съм написал по-горе.
Моят доставчик също искаше някакви големи пари защото бях единствения му клиент в блока. Трябвало да тегло кабел отдалеч и да му го платя. Оказа се че на покрива няма ток и има проблеми с домсъвета защото горе се "напуквала изолацията" според бабите. След като му помогнах да си монтира кутията горе и пуснахме захранване за суича по моя ЛАН кабел ме върза без инсталационна такса. Сега след 3 месеца има около 35 машини в мрежата около мен. Но всичките кабели си висят отвън и никакви защити не дават надеждност при това положение. Аз си дърпам кабелчето като не ползвам нет защото вече ми изгоря една 3цом-ка за > 20$.



Тема Re: Защо?нови [re: Ahab]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано27.09.03 22:13



защо трябва да давам на доставчика инсталационна такса за нещо което мога да свърша не по-зле от него?

Защото

1. това е само една гола декларация, която ти няма как да докажеш. Не казвам, че не е вярно, но ПРЕДИ да го докажеш е валидна следващата точка
2. носи риск за работата на цялата мрежа - грешно вързан кабел може да отнесе устройството или да смути работата му, от което загубите могат да бъдат повече, отколото са приходите от теб.
3. ще ти бъде отказан съпорт, защото никой не знае какво и как е правено от суича до теб. Никой не би се нагърбил да поправя нещо, което друг е правил.
4. ще пречи на бъдещи ъпгрейди, защото ще предявяваш претенции към това, което ти си направил, понеже ще се чувстваш негов собственик.
5. създава нехомогенност - някой ще трябва да води отделен регистър за клиентите, на които трябва да се отказва съпорт и чиято мрежа не трябва да се ремонтира. Това ще затрудни работата на подръжката, която като получи оплакване първо ще трябва да проверява дали не е от този списък, а после да се захваща за работа.
6. трудът по пускането е само 10 лв. Всеки търговец гледа с недоверие и избягва клиенти, които се стараят да спестят от дребни суми, защото това предвещава ядове и нерви в бъдеще.

Сещам се за поне още 10 причини, но и тези са достатъчни.

Не че е невъзможно да се договори такова нещо, но времето, което би се загубило да се провери защо, как, кой, къде, ще е повече и ще струва повече. Едно време много страдахме от радио-клиенти, които искаха да си спестят таксата за монтажа. Имаше например такива, които са объркали поляризацията на антената и после се оплакват от лоша връзка. И не си мисли, че при кабела няма какво да се обърка. Може да си го пуснал успоредно на някоя водосточна тръба или на силов кабел, може да си го прегънал, може при коването да не си забелязал, че изолацията му се е напукала,а при тегленето - че е побеляла. Може да си го дръпнал по-силно и с това да си му променил стъпката на усукване. Може да не прецениш, че зимата ще е с няколко сантиметра по-къс и ще се втвърди или обратното - че лятото ще се разхлаби и омекне. Въобще, може да сбъркаш поне 20 неща, които да не се забележат веднага, но след време да скъсат нервите на всички. Може и да не ги сбъркаш, но кой би поел риска?

Митко

P.S. Според новите промени, ако БТК ти откаже да построи мрежа, можеш да инвестираш в такава, но не можеш САМ да я построиш. За целта трябва да наемеш друга лицензирана фирма, която на свой ред ще получи куп разрешителни от всевъзможни инстанции и накрая дори ще трябва да вземе добре известния Акт 16. Впрочем, БТК не строи сама нищо, а за всичко наема такива външни фирми. Дори не си поправя сама повредите, а ги възлага на някой.



Тема Re: Защо?нови [re: Mитko]  
Автор Ahab (captain)
Публикувано28.09.03 00:35



1. Ще престане да е гола декларация след като ми разгледаш постовете и видиш какво работя. Занимавам се от доста време с комуникационни проблеми и не мисля да го доказвам тук. Наминавай и в клуб БТК понякога :)

2. За трети път повтарям (има го и по-горе) "Връзването в суича и кримпването на RJ-тата оставям на доставчика." Толкова по точка "уязвимост на мрежата".

3.Какво не е ясно как е направено? Аз съм на шестия етаж и кабела виси от осмия по фасадата на блока като влиза през дупка в дограмата (която сам направих). Ако го бях пуснал сам нямаше да чистя кал от маратонките на "инсталаторите" по мокета и щях да оставя още малко аванс на кабела за да си го закова зад перваза. Опънаха го набързо и заминаха при друг клиент. Хубава работа, ама...
Можеш да ми откажеш съпорт ако имаш загуби до мен а до друг клиент на същия суич нямаш. Иначе трябва да ме убедиш с анализатор върху кабела, че проблема е в "моя" участък.

4.Не виждам как парчето от апартамента до горе ще ти помогне за "бъдещи ъпгрейди". Или аз как мога да ти попреча. Това е само отклонение от мрежата в която не ви се меся. Обясни го пак.
Разбира се, че съм собственик на трасето от тавана до мен. Ако се откажа от сегашния доставчик дали ще му разреша да си навие кабелчето и да го прибере за да го тегля отново из къщата - не.

5.Мрежата ви по принцип е нехомогенна. Имаш клиенти които са на трафик, такива които са на ограничение в трафика, на безлимитен. Най-малкото съпорта ти знае кои е платил през месеца и кои не и по това решаваш да го спреш/пуснеш/съпортваш или не. Няма да те затрудни защото вече знаеш как се прави - още една колона е DB-то с клиентите :)

6.Не дискутираме дали сумата е дребна, а принципно за какво се дава. Аз не оспорвам месечните такси, но темата тук е за инсталационните. ЛАН-а е масова услуга където ти печелиш от клентската база, не само пари, но и покритие на мрежата. Би включил някого и без пари за да стигнеш следващия квартал - добре го знаеш. Може и наем да му платиш даже (ако се налага). Ако имаш търговец които си подбира ЛАН-юзерите по заможност - уволнявай го навреме..

Дотук не успя да ме убедиш. Колкото до възможността за грешка в изброените неща - които не работи не може да сбърка. Ще дам с удоволствие пари на доставчик ако ми изтегли културно кабела (по възможност вътрешно) и го измери смед монтажа. Както се мери структурно окабеляване. Там само 1/3 от парите са за материалите, 1/3 за know-how и 1/3 за труд и сертифициране.
Не искам да давам пари на някой които е решил, че трябва да му изплащам мрежата, за нещо което мога да свърша сам по-добре от него.

П.С. С миналия вече второ четене проектозакон се предвижда да МОЖЕШ да си градиш сам инфраструктурата ако имаш далекосъобщителен лиценз. По тази причина вече имаме 5 фирми платили по 180 000лв "на зелено" и вече развяващи лиценз, без да знаят какъв ЗД ще им приеме НС. И те са дребните риби - големите ще изплуват напролет и ще "узконят" вече изградените си и работещи оптични пръстени из БГ.
А БТК не строи нищо сама защото няма интерес. Шефовете сами уреждат търговете за своите фирми и си ги печелят.
За повредите пак бъркаш - преустройствата и компресиите се правят от външни фирми по горната точка, но повредите се оправят от Кабелна служба в експресни срокове. Никой няма да пусне външна организация в колекторите да срежат работещ кабел. Колегите знаят наизуст откъде какво минава. Въпреки това имаме една грозна псувня в службата: "да ти работи кабелна служба в района дано"



Тема Re: Защо?нови [re: Ahab]  
Автор RazoR (дебил)
Публикувано28.09.03 01:13



Има една поговорка - Пази боже сляпо да прогледа. Пич на повечето места инсталационната такса е между 20-30 лв, мислиш ли че с нея си покриваме разходите а? Всичко което митко казва е така, а ти просто си признай че се циганиш и за най-дребните стотинки. В един автосервиз ти взимат 20 лв за 30 мин работа ти си тръгнал да гожвориш че за това което правим 20 лв са ти много. В моя район има доставчик които пуска безплатно, е аз имам поне 10 пъти повече клиенти от него. Няма сериозна фирма която да пуска безплатно. Не и без да сключи договор за поне 6 месеца ползване на интернет и то не на тарифа от 5лв на месец.



Тема Re: Защо?нови [re: Ahab]  
Авторetg (Нерегистриран)
Публикувано28.09.03 01:27



Няма да ти отговарям по точки, защото един обобщаващ отговор мисля че е достатъчен.
Сигурно си прав в разсъжденията си за конкретната ситуация - ти и твоя доставчик, но не си прав да обобщаваш нещата. Мога да ти гарантирам, че всеки доставчик би бил щастлив само да приема нови клиенти, които сами се връзват към него, и не го търсят за поддръжка на преноса до тях. Обаче просто в 99% от случаите това не е така. Когато застанеш от другата страна на барикадата ще разбереш за какво става въпрос. Доставчикът не е длъжен да те познава и да ти гласува доверие, че ще свършиш работата му по-добре от него. Но в повечето случаи този доставчик е имал достатъчно негативен опит с хора с твоите убеждения (не става въпрос за способности), така че не е склонен да направи поредния компромис и да си вкара поредния автогол. Защото освен теб има още много хора, които мислят, че морето им е до колене, но за разлика от теб не отбират нищо, само се опитват да минат тънко.
И повтарям - не обобщавай нещата. Вероятно ти си специалист, а доставчикът ти аматьор, но това е конкретен случай.



Тема Re: Защо?нови [re: Ahab]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано28.09.03 01:41



Твърде лично приемаш отговорите ми, затова ще коментирам само последния параграф:

П.С. С миналия вече второ четене проектозакон се предвижда да МОЖЕШ да си градиш сам инфраструктурата ако имаш далекосъобщителен лиценз.

Ами нали и аз това повтарям!? Не можеш САМ да си прекараш кабелите, а трябва да си наемеш друга ЛИЦЕНЗИРАНА фирма да го направи (по дефиниция лицензирана е тази фирма, която има далекосъобщителен лиценз ;-). Е, ако ти самият си лицензирана фирма, тогава наистина можеш и сам, но това е ебаси частният случай :-)

Митко



Тема Re: Защо?нови [re: RazoR]  
Авторetg (Нерегистриран)
Публикувано28.09.03 01:50



Имам убеждението обаче, че гледната точка на човека не е въпрос на циганене. Всеки се дразни когато по-неграмотни от него се опитват му дават акъл, и на всичкото отгоре искат пари за това, а в действителност вършат глупости. За подробности - мнението ми по-долу:)
Много ми е интересно обаче да чуя мнението на човек от фирма, при която няма начална такса, но май такива не се изказват тука:). Какво като сключи договор за 6 или 12 месеца? Всеки договор може да бъде прекратен. И какво ще стане, ако включиш някой, и той въобще не възнамерява да плаща, дори и с договор? Ще го съдиш ли? Или ще го млатиш? И не стига, че си се вътрил да го пуснеш, ами ще си отвориш и работа да го спираш.

P.S. За да няма недоразумения: RazoR, идеята ми не е да ти противореча, а да повдигна нов въпрос.



Тема Re: Защо?нови [re: etg]  
Автор RazoR (дебил)
Публикувано28.09.03 01:58



не, не мисля че се заяждаш, много си си прав, просто аз прекалено се ядосах и не можах да се аргументирам достатъчно.
значи въпросът някой друг да си прокара кабела го изключваме автомчтично ако ще тоя човек да се е родил с кабел около врата. никоя уважаваща себе си фирма няма да го допусне.
оттук натам всеки може да си прави сметка. при мен една инсталация - кабели, труд, активно оборудване ми излиза средно около 60 лв, а аз взимам 20 просто защото се напатих преди 4г от мераклии които се включват и после не плащат. Оттук натам всеки може да си прави сметката че за да си избия тия разходи трябва тоя човек да ми е клиент поне 5-6 месеца при цените на които се работи в моя район. и ако бях някоя фирма която примерно има само 100 клиента не знам как щях да си вържа финансите.



Тема Re: Защо?нови [re: Mитko]  
Автор Ahab (captain)
Публикувано28.09.03 11:52



Отговорите ми са логично обосновани и в тях няма никакво лично отношение към теб или колегите ти. Разискваме принципно за какво се взима тази такса и трябва ли да бъде такъв размера и от ваша гледна точка. Аз казвам защо може да не се взима от клиентска гледна точка.

Всичките ни коментари в П.С. засягат конкретно БТК и не ги омешвай с темата горе.

Не мислиш ли, че ако я намалиш или премахнеш изцяло за сметка на месечния абонамент ще си по атрактивен за клиентите?
Има варианти при които не искаш нови клиенти защото не можеш да ги обслужиш или имаш договорка с други доставчици да не сваляте цените.
Какъв е случая според теб?



Тема Re: Защо?нови [re: Ahab]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано28.09.03 13:39



Като казвам "лично" имам предвид, че ги разглеждаш от своята си лична гледна точка и преценяваш лично по себе си. Класическа грешка е човек да обобщава на базата на собственото си Аз.

П.С.-то не е чак толкова встрани от темата. С примера за БТК просто ти показвам, че всички компании, които изграждат някакъв вид инфраструктура (било те държавни, общински или частни) практикуват една и съща схема - началните разходи се покриват от началната такса, текущите - от текущата. И освен това не позволяват на клиентите сами да си я изграждат. Трябва да има някаква причина и тя не е в монополното положение, защото и при липса на монопол схемата остава същата. Вярно, мобилните оператори въведоха предплатени карти с обяснението, че няма начална такса, но ако сметнеш цената на минутата ще видиш, че в крайна сметка си я платил три пъти.

Аз през цялото време се старая да не отговарям по същество, защото е безсмислено. Просто те провокирам да направиш сравнителен анализ и в резултат на този анализ да се откажеш да разсъждаваш върху проблеми, които всъщност не те засягат. Всеки един бизнес си избира модела по който да работи въз основата на някакви преценки, сметки или предвиждания, които в общия случай са си негова работа. А дали е бил прав или е сгрешил, се вижда от резултатите му. Ако аз смятам, че е по-добре с начална такса, а ти смяташ, че е по-добре без, тогава ми ставаш конкурент (или клиент на конкурент) и се опитваш да ме изместиш. Или успяваш, или не успяваш. Това е принципът на играта, а останалото е преливане от пусто в празно.

Ти като потребител на домати на женския пазар задаваш ли си въпроса защо струват точно толкова, а не толкова? И не може ли да ти го продадат зелени, а ти да си ги изчакаш да узреят. Или ако може да ти ги дадат с колците, пък ти да си ги откъснеш сам? Или пък направо с корена, а ти да си ги засадиш в саксии, да си ги поливаш и ториш докато вържат и узреят? Не че някои хора не го правят, ама стават все по-малко и по-малко с тенденция към изчезване. Другите просто оглеждат сергиите, избират си според качеството и цената, купуват и ги изяждат. Интернетът не е нещо по-различно - просто някакъв вид домати в различни разфасовки и опаковки. Разгледай сергиите, избери си нещо, което ти отговаря на изискванията и be happy.



А сега ти предлагам поглед върху темата "Направи си сам" от друг ъгъл. Да го наречем "капиталистически". Ти си добър домашен майстор и можеш да си сковеш маса. За целта ще загубиш три дни - един ще обикаляш за материали (общо за 20 лв), един ще мериш и режеш и един ден ще ковеш, лепиш и боядисваш. Същата маса в магазина струва 50 лв. Следователно ти си работил три дни за средна надница 10 лв / ден ((50 - 20) / 3). Ако вместо да се занимаваш с коване на маси си намериш работа, за която ти плащат 11 лв / ден, вече си с 3 лева напред. Казано по-стегнато, това звучи така: трябва да се стремиш да максимизираш приходите, а не да минимизираш разходите. "Направи си сам" е тежко наследство от социализма, когато имахме безкрайно много свободно време и никакви възможности да го оползотворим.

Митко



Тема Re: Защо?нови [re: Ahab]  
Автор zlmage (digger)
Публикувано28.09.03 14:05



Ако маржът беше по-голям или пък ако се сключва договор за няколко месеца би могло да се включват клиентите безплатно и да се разчита, че ще се изплатят от месечните такси.

Това както и да е, но никой уважаващ себе си оператор няма да допусне сам да си пускаш кабел. Може да си много добър специалист, но аз откъде да знам? И после като някой отреже кабела кой е виновен?

Например в автосервиз - смяташ ли, че ако сам си разглобиш и сглобиш двигателя, за да сменят колянов вал ще ти направят отстъпка и след това ще ти дадат и гаранция?

Или пък си вземи мобифон, програмирай го и го занеси в Мобиком да те включат безплатно? (те биха могли да те включат безплатно, но не и защото ти си си програмирал мобифона)

Разбирам гледната ти точка и може и да си прав в твоя си случай с някой мини квартален мини лан... но да не обобщаваме :-)

Ще е малко смешно (или тъжно?) като се обади клиент на поддръжката и те да проверяват от кой вид е: сами ли са си опъвали кабела, тяхна ли си е мрежовата карта, техен ли си е комутатора, сами ли си доставят достъп до Интернет...



Тема Re: Защо?нови [re: Ahab]  
Автор Ahab (captain)
Публикувано28.09.03 22:48



Видях позициите ви. За да приключим ще изброя точките по които сякаш имаме съгласие:

- Доставчика би махнал инсталационната такса ако се подпише договор за по-дълъг срок.
- Доставчика би махнал инсталационната такса ако клиента ползва по-скъпа месечна тарифа.
- Доставчика би махнал инсталационната такса ако ползва съществуващия кабел от предишния доставчик до помещенията на клиента вместо да тегли паралелно нов.
- Доставчика предпочита да си изплаща разширяването на мрежата с част от иснталационните такси бавно, вместо да инвестира рисково в някаква мрежа и да свърже голям брой клиенти бързо, с ниска или без инсталационна такса.

Ако това е всичко мисля, че изчерпахме темата...



Тема Re: Защо?нови [re: Ahab]  
Авторнямa знaчeниe (Нерегистриран)
Публикувано29.09.03 13:37



Доставчика би махнал инсталационната такса ако ползва съществуващия кабел от предишния доставчик до помещенията на клиента вместо да тегли паралелно нов.

Ако някой клиент се откаже, оставяте ли му кабела? Малко ми е странно понеже до колкото знам доставчика си прибира кабела по принцип.



Тема Re: Защо?нови [re: нямa знaчeниe]  
Автор Ahab (captain)
Публикувано29.09.03 20:21



Не питай мен - аз съм клиента. Обърка RE-то.

Ако трябва да ти отговоря, не виждам начин по който да си прибере кабела като съм му платил инсталационна такса за него.

1-во няма да му свърши за нищо работа защото е само 20 метра, а е седял на слънце и го е клатил вятъра.
2-ро кабела минава през къщата ми където няма да го пусна да влезе с подобни намереня.

Най-много да го отреже от суича и да го хвърли да виси от блока ако не се разберем с добро. Но доставчиците гледат проницателно към евентуалните последствия от това и няма да го направят по този начин :)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.