Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:51 28.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Много странен LAN проблемнови  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано21.08.03 20:42



От няколко дни имаме оплакване от клиент, че има около 2% загуба на пакети в едно кабелно трасе. Когато го тестваме от нашата страна, всичко изглежда перфектно. Когато го тестваме от него, наистина има загуба. Ето каква е схемата:

Клиент ---- Междинна Точка (МТ) ---- Сървър

Междинната точка е суич, в който включваме компютър, за да можем да го пингваме. При клиента слагаме наш компютър, за да няма съмнение в хардуера или софтуера. Сървърът е с най-бърз процесор, после е МТ, най-бавен е компютърът при клиента. ОС е Linux 2.4.20 навсякъде, а платките са Intel PRO100 (т.е. всичко е еднакво). Резултатите от ping flood с малки и големи пакети (минимум 5000 пакета) са следните:

Сървър - Клиент = 0% загуба
Сървър - МТ = 0%
МТ - Клиент = 0%
MT - Сървър = 0%
Клиент - MT = 0%
Клиент - Сървър = 2%

Няма грешка - всичко е повторено поне 10 пъти. Трасето изглежда перфектно, с изключение на случая, когато ping-а се пуска от клиента директно към сървъра. Ако клиентът беше по-бърз от сървъра щеше да има логика, но е обратното.

Някой има ли предположение на какво може да се дължи такава асиметричност? Дори да има асиметричен маршрут (а такъв няма), то броят на ECHO_REQUEST и ECHO_REPLY винаги е еднакъв и винаги еднакво количество пакети ще минат през всеки маршрут, независимо кой е инициатора. Аз честно казано не виждам от какво може да се породи подобен (де)фект и ако накрая не го бях изследвал лично, щях да кажа, че няма такова животно.

Единственото обяснение е, че времето между ECHO_REQ i ECHO_REP e по-малко, отколкото между ECHO_REP и следващия ECHO_REQ. Възможно е някой суич да работи в действителност на half-duplex и времето му за превключване предаване-приемане да е по-голямо, отколкото приемане-предаване. Някой сблъсквал ли се е с нещо подобно?

Митко



Тема Re: Много странен LAN проблемнови [re: Mитko]  
АвторPepi (Нерегистриран)
Публикувано21.08.03 21:09



parvoto neshto koeto bih opital e da smenia switcha..


Pozdravi,
Pepi



Тема Re: Много странен LAN проблемнови [re: Mитko]  
Автор ^Kj^TRN (Surecom)
Публикувано21.08.03 21:12



nie imahme drug stranen problem. edin klient ima6e MREJA samo ve4er ot razli4ni 4asove do sutrinta pak v razli4no vreme.. nikoi nqma6e dostup do switch-a. smenihme switch-a i se opravi... dosta stranno. probvaite da smenite switch-a(ovete)

The Real Net - The Real Internet Provider



Тема Re: Много странен LAN проблемнови [re: Mитko]  
Автор onzi (онзи)
Публикувано21.08.03 22:30



имаш ли възможност вместо суич да сложиш комп с 2 лан карти и да прекараш трафика през него? така ще можеш да събереш още малко инфо...

TANSTAAFL! There AiNt Such Thing As A Free Lunch


Тема Re: Много странен LAN проблемнови [re: Mитko]  
Автор Cтeфaн_ (dupnica.net)
Публикувано21.08.03 23:52



Според мен, това може да стане когато трасето клиент-МТ работи на full duplex , а МТ-сървър на half duplex.
Със сигурност става когато клиент-МТ е на 100М , а МТ-сървър на 10М.

Това е когато switch-a e със store and forward, просто не успява в едната посока и дропва пакети , в другата посока няма проблеми.



Тема Re: Много странен LAN проблемнови [re: Mитko]  
Автор Netwlan (Провайдър)
Публикувано22.08.03 03:23



Сложи на междинната точка един хъб и ако проблема изчезне това означава, че проблема е бил в дуплекса на суича към сървъра. Предполагам вече си пробвал да смениш суича и проблема е останал за това ще е най добре да погледнеш ако постановката е такава каквато си я нарисувал, а не е просто участък от по-дълга мрежа драйвера на интелската карта за сървъра.
Ако е участък от по-дълга мрежа проблема може да идва от неразбирателство между сучове например суич с реалтек чипсет примерно QUBS не се разбира с 3сом. И не на последно място дължината на кабелите над 120м суичовете почват да правят каквото си поискат.

Добрия Интернет струва пари!!!

Редактирано от Netwlan на 22.08.03 03:24.



Тема Re: Много странен LAN проблем [re: Mитko]  
Автор WlSP (WISP)
Публикувано22.08.03 09:44



Сървър - Клиент = 0% загуба
Сървър - МТ = 0%
МТ - Клиент = 0%
MT - Сървър = 0%
Клиент - MT = 0%
Клиент - Сървър = 2%

Ето в тия тестове мисля, че се вижда проблемът... Локализира се в едната посока при преминаване през суича. Предполагам, че сте опитали различни портове, а друг суич?



Тема Re: Много странен LAN проблемнови [re: WlSP]  
Авторetg (Нерегистриран)
Публикувано22.08.03 10:33



Резултатите от тия тестове противоречат на логиката, така че нищо не може да се види.
Аз имам подобен проблем, но ситуацията е по-проста (PC<-->switch<-->PC), затова успях да установя, че проблемът идва от невъзможността за правилно договаряне на half/full duplex между едната лан карта и switch-а.
Затова мисля, че идеята на Netwlan за проба с hub е най-добра. Предполагам обаче, че в посочената ситуация има още устройства (switch-ове, PC-та), така че едва ли е толкова лесно да се направи нормален тест.



Тема Re: Много странен LAN проблемнови [re: Cтeфaн_]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано22.08.03 11:42



И аз щях да си го помисля, ако връзката МТ-Сървър беше по-бавна от Клиент-МТ. Но е точно обратното. Клиент-МТ е 100, а МТ-Сървър е 1000 (1GB). Логично е загубата да се появява при преход от по-бърза към по-бавна среда, а не обратното. И точно затова съм толкова озадачен.

Тук чух съвети да сменя суича. Ако беше само един - да съм го сменил. Общо по това трасе има десетина суича. Ако от междинната точка до който и да е край даваше загуби, щяхме да намерим проблемния суич по метода на двоиното търсене. Но и в двете посоки връзката от МТ е перфектна ...

Митко



Тема Re: Много странен LAN проблемнови [re: WlSP]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано22.08.03 11:58



Ама там е работата, че посока всъщност няма. Ping е двупосочен и симетричен - изпраща пакет (REQ) и после (не) го получава (ACK). Това, че се губят пакети при пинг от Клиент към Сървър по никакъв начин не означава, че те се губят точно в тази посока. Може да се губят отговорите, които сървърът изпраща в отговор на запитванията. И възниква въпросът защо при смяна на инициатора няма загуба в нито една от посоките.

Това, което не мога да си обясня е каква всъщност е разликата в потока данни когато А праща пинг към Б и когато Б праща към А. На теория не трябва да има никаква разлика, но очевидно има. Ако беше тривиално, нямаше да питам. Това е все едно крокодилът да е 2 метра от опашката до главата, а от главата до опашката да е 2.20.

Митко




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.