Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:01 18.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Дойде време да се преброят ЛАН доставчиците  
АвторЧoвek c oпит (Нерегистриран)
Публикувано14.05.03 19:25



Такааа, от доста време гледам тука реклами мнения и кво ли не за десетки ЛАН доставчици кой колко велик, какви цени предлага и т.н. Е, преди малко удариха пълните сериозни мълнии за годината. Интересно ми е тези които са подбивали цени, които са пускали кабели без заземаване какво ще правят, и какво ще е мнението на клиентите им които са ги избрали заради това че са с няколко лева по евтини от конкурентите си. Аз лично поддържам ЛАН от 4г, с над 300 компа и имам 3 изгърмели порта, но ми е много любопитно какви са резултатите при големите имена които се споменават тук



Тема Re: Дойде време да се преброят ЛАН доставчицитенови [re: Чoвek c oпит]  
Авторuknown isp (Нерегистриран)
Публикувано14.05.03 21:41



1 switch, 1hub: това е равносметката за нашия отбор:)
Няма смисъл да казвам кои сме, защото никой не ни знае.



Тема Re: Дойде време да се преброят ЛАН доставчицитенови [re: Чoвek c oпит]  
Автор Herzog (пич та дрънка)
Публикувано14.05.03 23:54



Два SWITCH-a................. от токов удар.............. това е............. иначе, всичко ни е заземено,а кабела ни струва 30 цента метъра - SSTP! Иначе си прав!
Нас също никой не ни знае..................освен 80-десетте ни клиента! Карай да върви!
По-добре безделник отколкото без празник!:))

Редактирано от Herzog на 14.05.03 23:56.



Тема Re: Дойде време да се преброят ЛАН доставчицитенови [re: Чoвek c oпит]  
Автор insane (negative)
Публикувано15.05.03 00:27



Простете моята некомпетентност, но скъпи ли са тези LAN-протектори, или както там им викате, защото ми идва да им купя на мойте пичове от LAN-доставчика - те май не слагат такива. Предпочитат да купуват switch-ове след всяка гръмотевична буря и ме оставят без интернет един ден, не за друго



Тема Re: Дойде време да се преброят ЛАН доставчицитенови [re: insane]  
АвторBaHkaTa (Нерегистриран)
Публикувано15.05.03 00:52



8 porta na obshto 6 switcha towa sa jertvite pri nas

i do choweka s opit, spodeli niakoq druga hitrinka s nas, kaji na po ne opitnite kak da si opazim technikata :)



Тема 3 порта??? я пак?нови [re: Чoвek c oпит]  
Авторrpъм (Нерегистриран)
Публикувано15.05.03 10:12



за 4 годин - 3 порта. Правилно ли разбрах? Това и с оптика трудно се постига, бе човек. Да не си измислил някаква съвсем нова технология, която ние, нещастните педалчета, не сме дорасли да разберем? А ако само от вчерашната "буря" си изгубил 3 порта значи, че и при твоите високи цени и при ниски цени резултата е един и същ.



Тема Re: 3 порта??? я пак?нови [re: rpъм]  
Авторoня c oпитa (Нерегистриран)
Публикувано15.05.03 10:30



Не си ме разбрал правилно, 1та година след 1 седмица бури и светкавици ми отиде 80% от мрежата, 2та година по малко и след като опитах кво ли не сега след първата буря от 340 порта имам 3 гръмнали, ти ако мислиш че това е загуба можеш да ми пожелаеш все такива загуби да има. А знаете че вчерашната буря си беше съвсем обикновена, до края на май не се знае какво ни чака. А за споделянето на хитринки - пари са му майката, по скъпи кабели, по скъпо оборудване, протектори и т.н. И тогава вече ще се замислиш дали клиента ти заслужава да му пуснеш 512 кбит за 30 лв на месец



Тема Re: Дойде време да се преброят ЛАН доставчицитенови [re: Чoвek c oпит]  
Автор Balien ("(-.-)")
Публикувано15.05.03 11:43



1 port при това на вътрешен концентратор. около 80 човека мрежа със
4 въздушни трасета. Идеята да се сподели малко Но - Хау ми допада.

Ще ви кажа аз какво правя: СФТП кабел занулен без никакви защити.
До сега от 1 година не съм имал проблеми но не е имало и кой знае какви бури напоследък.

Имам опит и със АПЦ протект нет цената им е около 40 лева.
Работят добре на УТП но на СФТП по някаква причина забиват портовете на концентратора на който са сложени. Дали той е жълт или нещо не е баш както трябва не знам нека някой с повече опит да каже?



Тема Re: Дойде време да се преброят ЛАН доставчицитенови [re: Balien]  
АвторsO1o (Нерегистриран)
Публикувано15.05.03 14:27



... :) ia Bal. iznikna ot nebitieto! :))) .....



Тема Re: 3 порта??? я пак?нови [re: rpъм]  
Авторnetwlan (Нерегистриран)
Публикувано15.05.03 15:11



Znachi ravnosmetkata ot vchera 1 hub i 2 porta na edin swich kato se ima v predvid duljinata na mrejata (10km) i broqa wirelessi nad 20 porajeniqata sa nishtojno malki. Polzvame FTP cabel zazemen zaduljitelno predi vseki swich huba e grumnal ot tokovite udari predi burqata... Da chuknem na durvo i dnes da minem leko..



Тема Re: Дойде време да се преброят ЛАН доставчицитенови [re: Чoвek c oпит]  
АвторWlSBG.NET (Нерегистриран)
Публикувано15.05.03 15:41



6 switcha i 3 huba pri ob6to okolo 70 switcha i 40 huba. Navsiakade slagame mejdu blokovete SFTP. Problema v tozi sluchai e kade 6te padne grum i kolko useri tegliat v momenta. Na nikoi ne podbivam ceni, prosto otgovariam po podobavasht nachin na "kolegite" ot YES.BG. Blagodarenie na tiah cenite v Mladost sa takiva. Da gi pocherpiat userite.
P.S. Mnogo mi e interesno kak niakoi ot kolegite tvardiat che sa zazemili FTP?!?. Pone tova koeto polzvam az niama metalno jilo za zazemiavane, vse pak FTP idva ot F-folio.
Pojelavam kasmet i uspeh na vsichki.



Тема Re: Дойде време да се преброят ЛАН доставчицитенови [re: WlSBG.NET]  
Авторoпитния (Нерегистриран)
Публикувано15.05.03 16:14



абе много е и до късмет, ако тресне точно над мрежата ти няма никакво спасение, тогава гърмят и хъбове и мрежови карти. а за цените... това ми е мисълта, че сега ще останат само сериозните доставчици които мкогат да си позволят да държат техника на склад, които могат да отреагират веднага и да сменят изгорялата техника. а ако си работил на границата на себестойността едва ли можеш да си го позволиш. Аз лично работя само с FTP кабели, имам само външни трасета и за заземяване инвестирам доста но затова пък пораженията са ми под 1% от работещата техника и се остраняват за часове



Тема Re: Дойде време да се преброят ЛАН доставчицитенови [re: oпитния]  
АвторBaHkaTa (Нерегистриран)
Публикувано15.05.03 17:59



Do kolegata ot WISBG.NET. Ne znam kakuf e tozi Foiled Twisted Pair kabel deto polzwash, no az do sega NE sum popadal na FTP bez 9-to jilo. Zwuchi mi mnogo absurdno ! Telta e zaduljitelna, inache kak shte zanulish aluminiefoto folio ! Prosto kabela qwno NE e towa koeto trqbwa da bude

Imam 6 pokrivni wryzki izgradeni s kabeli na HES Cat5Е FTP 350Mhz, i dwe pokrivni wryzki s kabeli MasterBit SuperFTP ( weche niama na pazara podoben kabel ) toi e sas dwa celufana i dwe aluminiewi folia, kato 9-toto jilo e mejdu dwata aluminia.

Pri dobro zazemenie i bez protektori porajeniata sa minimalni

Otnostno protektorite na APC, rabotiat imam dwa takiwa, no kwo da wi kaja, cenata ne im e mnogo oprawdana 34 lewa na parche koeto sie e 20$, kato se ima predwid che 8P switchowete sa po 22-26$. W daden moment izliza che e po dobre da si smeniash celia switch


Uspeh na wsicki



Тема Re: Дойде време да се преброят ЛАН доставчицитенови [re: insane]  
Авторlvo (Нерегистриран)
Публикувано15.05.03 18:10



Здравей, Кой ти е LAN Оператора?



Тема Дойде ли време ЛАН доставчиците да си помагат?нови [re: Чoвek c oпит]  
Автор SofiaOnline.net (непознат)
Публикувано15.05.03 20:44



Здравейте колеги,
Може би е време не да се радваме на изгорелите суичове на колегата, а да си помагаме, поне доколкото можем...
Всеки може да си работи с каквито си иска цени, кабели и т.н. Времето ще покаже кои ще остане и кой не.
По добре да се замислим как можем да сме си полезни. Например ние получаваме ежедневни обаждания за захранване на различни райони на София, в които нямаме покритие. Готови сме с удоволствие да даваме информация за вашите мрежи БЕЗВЪЗМЕЗДНО. Ако ни ги предоставите, разбира се:)
Помислете какво губите от това.

Желая успех на всички!

Мартин
SofiaOnline.net
info@sofiaonline.net,
тел.: 931 9797
факс: 931 9796

Редактирано от SofiaOnline.net на 15.05.03 21:14.



Тема Re: Дойде време да се преброят ЛАН доставчицитенови [re: Чoвek c oпит]  
Авторkuk (Нерегистриран)
Публикувано15.05.03 22:19



Privet Mite, v interes na istinata i vie ne zazemiavate! Istinata e, che v BG nqma istinska NULA!?! Tova e iasno na povecheto zapoznati! Ne sluchajno mobilnite operatori, koito montirat technika za $40 - $50k po pokrivite puskan narochni shini ot gore do dolu kopaiat na ne 1-2 ot mestata po 4-6m i prilagat taka poznatata ni technologia(btw ne po-razlichna ot tazi za gazo i neftoprovodite:). Na teb ti e qsno kak se prawi LAN mrezha po standarti za vanshen montazh! S tezi instalacionni taksi ne stava kakto i da go gledash! Na vsichki e qsen uptime-a na LAN-a. Na priqteli ne im se beshe 4upil lan-a (okolo 130-140 u/va 3-4 meseca) i si vikam teq sa kasmetliii. zahranvat s DC-ta izolirani kutii (ot koito zapochnachte da gepite i vie) i taka! i vchera kvo? kasmet 1/3 ot mrezhata im neraboti! tam kadeto kazvashe BAU-BAU i dosta okolo nego nema nikoj! Predstavi si shtom na WISBG kadeto pochvat ot VAZOV i periferiata im nqma 10 u/va.... ko e stanalo v centura.
v periferiata samo malko sa pozaspali. Mitak, i tezi momcheta gi propusna 1-te 2 godini! Reshi li obache NE propuska! Razbira se i az zhelaia uspeh na vsichki:) i az haresvam purpurni swqt w koito zhiveem:)))
p.s. Mite, ne mi haresvat vashte DC-ta:( oshte mozhe



Тема Re: Дойде време да се преброят ЛАН доставчицитенови [re: lvo]  
Автор insane (negative)
Публикувано15.05.03 23:29



не е от големите



Тема Re: Дойде ли време ЛАН доставчиците да си помагат?нови [re: SofiaOnline.net]  
АвторBaHkaTa (Нерегистриран)
Публикувано15.05.03 23:56



SofiaOnline.net ne shawanah mnodo dobre tunkata ideq koqto iskash da prokarash. Kakwo znachi da dawate informacia za nas i oste poweche ne razbiram kakwo znachi da ti predostawim nashte mreji ?



Тема Re: Не е въпрос на време а на етика и колегиалностнови [re: BaHkaTa]  
АвторBaHkaTa (Нерегистриран)
Публикувано16.05.03 00:18



Ne znam dali e tupnal tupano che da govorim taka. Bi bilo prekrasno da si pomagame koi s kakwoto znae i moje. Wsicki znaem KNOW-HOW struwa pari, no susto taka znaem che KNOW-HOW se trupa i s opita . Tui che namiram za dobre da si pomagame wzaimno po obstite problemi, nebeto e nad wsicki ni, mulnnite ne padat za tochno opredelni hora .

Dnes e Pencho utre e Gencho, nikoi ne e zastrahowan

Ot druga strana razbiram waprosa s konkurenciata . Ne moje bez konkurencia zastoto towa bi wloshilo kachestwoto na uslugite na was po golemite ribi

No ako predlagate pomosht s cel "poglushtane", ne go priemam mnogo dobre
. LAN-a e izgraden s obshti sredswa. Po wajno e kwo bihme spechelili ako sme pod nechie krilo . Gurmi switch sabiarat se pari kupuwa se, ne e chak takawa tragedia.

Aide chao za sega



Тема Re: Дойде ли време ЛАН доставчиците да си помагат?нови [re: BaHkaTa]  
Автор SofiaOnline.net ()
Публикувано16.05.03 05:37



Имах предвид, че ако например ти ми кажеш какво е покритието на вашата мрежа и някакъв телефон, аз мога да насочвам клиентите, които ни звънят и са в твоя район към тебе и обратното. Не става въпрос за поглъщане, все още има място за всички. А по въпроса за ноу-хауто всеки сам си предценява какво и с кого може да сподели:)

успех
Мартин

Редактирано от SofiaOnline.net на 16.05.03 05:45.



Тема Re: Дойде ли време ЛАН доставчиците да си помагат?нови [re: SofiaOnline.net]  
АвторBaHkaTa (Нерегистриран)
Публикувано16.05.03 11:38



Okey, ne sum razbral prawilno, sorry. No samia topic imashe malko po drug naklon opredelen ot choweka s "opita", govorehme za problemite ot mulnii, buri, kusi, saedinenia i podobni. W tozi smisal shervane na know-how bi bilo dobre doshlo.

Otnosno ideqta ti za prehwurliane na potencialni klienti po rayoni e dobre



Тема Re: Дойде време да се преброят ЛАН доставчицитенови [re: kuk]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано16.05.03 12:47



Не знам кое Мите имаш предвид, но използвам случая да спомена, че не съм аз.

Впрочем, на нас ни изгоряха само две устройства в центъра и два двойни Lucent AP1000 на старата ТВ-кула. Доколкото разбрах на кулата е имало масово поразяване - изгоряла е дори релейка на Мобилтел. Според свидетели, разрядът е бил върху оградата на кулата. При такова почти директно попадение не може да те спаси нито скъпа техника, нито гръмоотводи, нито протектори. Най-гадното беше че заради Колин Пауъл 24 часа не ни позволяваха да се качим горе да ги подменим.

Митко



Тема вместо да правите оферти към колеги ...нови [re: SofiaOnline.net]  
Авторrлaypyнr (Нерегистриран)
Публикувано16.05.03 14:36



започнете да отговаряте на мейлите със запитвания? колко пъти трябваше да пиша с въпрос и нямам отговор за покритие



Тема Re: Дойде време да се преброят ЛАН доставчицитенови [re: Чoвek c oпит]  
АвторKo3eB (Нерегистриран)
Публикувано16.05.03 14:46



Sas zadowolstwo moga da kaja che pri tezi "parwi seriozni gramotewici" w nashata mreja nqma izgoreli switchowe, portowe ili lan karti. Samo za chas dwa imashe malko problemi dokato se restartirat switchowete.


..::Mladost LAN::..
http://stark.free.online.bg
http://ko3eb.hit.bg/LAN.html



Тема Re: Дойде ли време ЛАН доставчиците да си помагат?нови [re: SofiaOnline.net]  
АвторWlSBG.NET (Нерегистриран)
Публикувано16.05.03 15:45



Napalno sam saglasen. Az veche go pravia s kolegi ot drugi mreji. Ot izbroenite na moiasite az lichno predlagam samo vav Mladost 1, 1A i 2.

wisbg.net
office@wisbg.net
974-08-61

koito iska da go reklamiram da mi prati info za nego.

Oshte vednaj pojelama iskrenno uspeh i bezproblemna rabota na vsichki.



Тема Re: Дойде време да се преброят ЛАН доставчицитенови [re: Mитko]  
Автор WlSP (WISP)
Публикувано16.05.03 17:24



Митко, извинявай, само от техническо любопитство - тия АР имаха ли протектори и ако - да, какви? И антените им заземени ли са?
Благодаря!



Тема Заземена антена???нови [re: WlSP]  
Авторняkoй (Нерегистриран)
Публикувано16.05.03 17:32



Я пак? Как точно си го представяш това "заземяване". По принцип антените за на късо за всичко друго, освен за диапазона 2.4GHz. Но, както и Митко ти каза, при пряко или много близко попадение нищо не ти спасява положението - ама нищо - ни протектори, ни гявол. Може би, само Фарадеев кафез би свършил работа - ама ще е много проблематична връзката, ако другата точка е извън него



Тема Re: вместо да правите оферти към колеги ...нови [re: rлaypyнr]  
Автор SofiaOnline.net ()
Публикувано16.05.03 18:11



Ako stava vupros za SofiaOnline.net, molia da ni izvinite, obadete se na tel. 931 9797 i tursete lucho ili martin



Тема Re: вместо да правите оферти към колеги ...нови [re: SofiaOnline.net]  
Авторoпитния (Нерегистриран)
Публикувано16.05.03 18:21



да, това е на късмет, но пряко попадение рядко се получава. а протекторите нещо не вършат работа, незнам за вас но аз ползвам APC и като ги вържа 2 един след друг и сигнала умира отвсякъде. Собствената разработка пък като че ли не предпазва много



Тема Re: Заземена антена???нови [re: няkoй]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано16.05.03 18:32



И фарадеев кафез не ги спасява. АП-то фабрично е в метална кутия, която е заземена. Монтирано е в друга метална кутия за външен монтаж, която също е заземена и освен това е монтирана на сухо под покрива на кулата. Протектори има и на двата му радио-входа (то е с 2 pcmcia карти) и на етернет входа. Захранването е галванично развързано през online UPS. Антените са заземени, разбира се, защото е заземено металното скеле, върху което са поставени (а самите антени са в кожух и струват по $480 едната). Повече защити аз не мога да измисля, а ако някой знае - нека ги сподели. А и самата кула има страхотен гръмоотвод отгоре (това, което стърчи над нея е гръмоотвод, а не антена) и има структурата на фарадеев(и) кафез(и) с много дебели стоманени греди, които я разделят на кубове.

АП-то изгаря по много особен начин - нищо му няма нито на радиопортовете (платките си работят, ако ги пуснеш другаде), нито на етернет порта. Но като влезнеш в устройството с конфигуратора, той не намира pcmcia платките и не можеш да променяш нищо по конфигурацията, освен IP адреса. Т.е. ти можеш да промениш всичко, но то не се запомня. Най-вероятно някаква част си отива от статичното електричество, а не от токовия удар. Това ни се случва за втори път - миналата година имахме същата случка със същото такова АП, но на другата ТВ-кула.

Митко



Тема Redyta.netнови [re: BaHkaTa]  
АвторFiyt (Нерегистриран)
Публикувано16.05.03 22:12



Dragi mi kolegi ...ni e ne mojem da se pohvalim s nito edna zagyba..!!!! To ychenoto si e ycheno....he he bazikam se .. dai boje nikomy da ne gori nishto..yspehi na vsichki ..eii i puskaitye zazemqvaniq che mamata si traka ..yspehh sladyrkovci



Тема Re: Заземена антена???нови [re: няkoй]  
Автор WlSP (WISP)
Публикувано16.05.03 22:15



Приятелю "някой", явно си твърде далече от материала, който обсъждаме, ако обичаш не се бъркай с безмислици! Естествено, че се заземяват антените, ако ти не го знаеш това си е твой проблем... и каква е тая върховна глупост "антените са на късо за всичко друго освен за диапазона 2,4GHz"? Дали не са накъсо и за 25 килограма чушки? Или за 2,5 литра швепс?



Тема Re: Заземена антена???нови [re: Mитko]  
Автор WlSP (WISP)
Публикувано16.05.03 22:20



Да, благодаря ти, а опитвали ли сте да ги съживите с многобройни рестарти и ресети?



Тема Абе ти знаеш ли какво е "антена"?нови [re: WlSP]  
Авторняkoй (Нерегистриран)
Публикувано16.05.03 23:22



не беше ли устройство за приемане на електромагнитни вълни? Как така ти хрумна, че е "естествено" да се заземява? Според теб, напрежението образувано в антената от електромагнитните вълни е по-добре да отива в земята ли? що не четеш, преди да говориш? да - някои от елементите на антената може и да са заземени, но това не вярвам да има отношение към привличането на мълниите (положително), защото е известно, че тока минава по пътя на най-малкото съпротивление - демек, най-вече през заземени неща (що се отнася до мълниите). Ако още не ми вярваш отговори ми на прост въпрос - защо даваш пари за антена, а не си връзваш АП към гръмоотвода? И дори и да го правеше, мислиш ли, че това щеше да ти спаси АП-то? А че антените са накъсо за всичко друго, освен за диапазона от 2.4GHz означава, че ако пуснеш 220 V 50 Hz (например) през антената това въобще няма да ти засегне входа на устройството, към което е вързана - просто за всичко различно от 2.4GHZ антената имата поведението на проводник. и митко ти каза, че не гърми радио-входа (а и, честно казано - не съм чувал за гръмнал антенен вход - все още). Така, че - преди да се опитваш да си ироничен, просто можеш да си преговориш малко учебника по физика, ако толкова много те мързи да прочетеш нещо специализирано по въпроса.



Тема Re: Заземена антена???нови [re: WlSP]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано17.05.03 09:48



Не помага. В сервиза на Контракс (от тях са купувани) също не можаха да го поправят. Обаче сега си имаме чудесна пинговалка - стои на едно място в мрежата и ни показва дали имаме връзка до там.

Митко



Тема Re: Заземена антена???нови [re: Mитko]  
Автор idefix (блуждаещ)
Публикувано17.05.03 11:15



hmm
a pyk az si misleh che sme edinstwenite postradali na kulata :)))))
e to spored men ako beshe popadnala grymotewicata na samata kula shtetite shtqha da sa po-mali .. obache uwi ... na 50 metra ot kulata padna :(((( ta nashte shteti sa samo 2 AP-ta :(
rgdz



Тема Re: Заземена антена???нови [re: Mитko]  
Автор Balien ("(-.-)")
Публикувано17.05.03 11:19



Много интересно - А PCMCIA картите оцеляват ли?
За заземяването "чувал съм", че най добре се прави така:
Мачтата се заземява на 1 място.
Оборудването на 2-ро място тоест различно от това на мачтата
а всякакви защити на 1-то
Отделно си има гръмоотвод и всичките тези антени за под 30 градусова шапка на гръмоотвода.
Това е ситуацията в която Ериксон, ако не
се лъжа казват че цялата система издържа пряко попадение на светкавица.
Не съм сигурен, че това беше точната схема ...
Ако някой я знае да каже..

Много ми е интересно ако наистина на кулата е ударил гръм в ограда -- явно гръмоотвода или не работи или онова правило за 30-те градуса не работи.

Редактирано от Balien на 17.05.03 11:20.



Тема boooomнови [re: Ko3eB]  
Авторm!TKO (Нерегистриран)
Публикувано17.05.03 12:30



taka sled kato minaha nqkolko dena i veche polozenieto ne mi izglezda chak tolkvoa zle kolkoto vecherta sled burqta moga da si dam ravnosmetka .

Nai golqmi prozeniq dadohme v Nadezda 1 , kadeto broq na izcqlo izgurmqlite switchove e nqkade okolo 2-3 . Obshto imame kum 5-6 grumnali porta. Za seuzalenie dosta ot mr. adapteri na klientite ni zaminaha (az gi bqh predupredil da si zakupqt grumorazrqdni , ama ne me slushat). (sushto taka za informaciq i reklama shte kaza che v Nadezda 1 nqma blok v koito da nqma nashi u/va i kabeli)

V nadezda 2 (kadeto mrezata e dosta po malka ) nqmame nikakvi zertvi .

V Zona B5 e sushtoo polozenie .

V Mladost 1 - ima 1 grumnala mrezova karta na klient i 1 p na switch .

V Mladost 2 - ima 2 switch-a po posledni dani koito zaminaha za remont

V Mladost 3 - samo 1 zertva .

V Centura ( pl. Garibaldi - ul. Anglel Kunchew ) pak 1 u/vo zaginalo izcqlo .
+ 2-3 karti na klienti koito sa imali neblagorazumieto da si browsvat v duzada.

V Ovcha Kupel - 2 switch-a no tam poradi greshka okabelqvaneto e izvursheno s UTP m/u blokovete.

Mrezite koito izgrazdame za m/u blokovi prostranstva sa izcqlo i zadulzitelno s FTP (ili SFTP) (osven v Ovhca Kupel) .
V centura mrezata vurvi kakto na vsichki drugi mestni ISP-ta po fasadite na kooperaciite i e izgradena s UTP .

Btw vchera dosta kolegi vidqh v centura da se razkarvat sus stulbi i plikove sus switchove . ;)

Kakto vsicki drugi i az zelaq uspeh na vsichki kolegi v kabelniq biznes !
i nazdrave za edno goreshto lqto bez svetkavici !


Pozdravi
Dimitur Dimitrov
bnc



Тема Към всички...нови [re: Чoвek c oпит]  
Автор KlD (Лапетия)
Публикувано17.05.03 13:00



В момента най-много ми е чудно колко и кои от вас минават с въздушни трасета? Очаквам да се включа към София Лан (ако не ме лъже паметта) в сряда и доколкото знам те минават под земята по линиите на БТК. И при това положение ли има опасности за РС-то по време на буря?
Освен това нямаше да е лошо да кажете как се справяте с разни "тъпанарчета", които ползват чужди IP адреси за да плащат по-малко и да имат повече трансфер за сметка на някой?

Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът.


Тема Re: Kolegiнови [re: m!TKO]  
Авторkabeldzhia (Нерегистриран)
Публикувано17.05.03 14:29



dragi mi kolegi, imah udovolstvieto da bada po vreme na buriata v centura na sofia i na buriata at the same time, kudeto dumkashe, svetkashe serioznio neprekasnato kudeto osven nas rabotat oshte 3-4 ma LAN dostav4ici s dosta ustrojstva i vsqkakav vid kabeli. Za zazemiavane mozhe da stava edinstveno na mestata kadeto tova e napraveno po uchebnik - TV kulite naprimer. Ot tam natatuk tozi kojto tvardi che polzva ftp, sftp e pulna prostotia da ochakva che she ima efekt, kakto e spomenal kolega po-gore. Pak povtariam - biah v centura i dalboko se sumniavam che niakoj e ostanal zhiv sled tova koeto vidiah i chuh. a porazhenia za mrezhite v krajnite kvartali na SF sa normalni.



Тема Re: Към всички...нови [re: KlD]  
Авторm!TKO (Нерегистриран)
Публикувано17.05.03 14:36



to tova si e offtopic no se pak

ako kabelite im minavat podzemno e dosta po dobre za teb



Тема Re: Към всички...нови [re: m!TKO]  
Авторчичko (Нерегистриран)
Публикувано17.05.03 14:44



Аз незнам ЛАН доставчик който да ползва ЛЕГАЛНО каналите на БТК, доколкото съм запознат за това трябва да има рарешителни които се бавят с месеци, такси се плащат и т.н. Може и да бъркам, ако е така нека ме поправят, но това означава че в мига в който БТК видят чужд кабел веднага ще го срежат



Тема Re: Абе ти знаеш ли какво е "антена"?нови [re: няkoй]  
Автор WlSP (WISP)
Публикувано17.05.03 15:00



Хората, които се занимават с това, знаят за какво говоря, ти обаче - явно не. "Заземяване на антена", както и всякакво друго между впрочем, не значи да набучиш антенния кабел в земята и да изгубиш "напрежението образувано..." и т. н. То по твоята логика заземяването на едно електро-табло например, е грешка, защото 220V ще отидат в земята. И кои, аджеба, елементи от антената ще ми препоръчаш да заземявам? Аз залагам на пластмасовия кожух и горния десен болт на закрепването!
Сега сериозно: заземяването се прави по две причини - първо за да отнемеш статичното електричество от антената, което се натрупва често от триенето с въздуха, създава потенциална разлика и си е направо един уловител за мълнии и второ - ако, недай си боже, тресне мълния, колкото се може по-голяма част от тока да замине на друго място директно (прости ми за лаишкото обяснение, но как да го кажа, че да ме разбереш) и протекторите (дано) да успеят да се справят с останалото. Общоприетото мнение, че мълниите се привличат от местата - най-добри проводници е фолклор, мълниите не са интелигентни. Всъщност се привличат от места с натрупана потенциална разлика. Как иначе ще обясниш и конкретния случай - мълнията не е паднала на супер-гръмоотвода на кулата, а на оградата? Лично съм виждал мълния да пада на съседното дърво до къща с висок гръмоотвод.
По въпроса за "късото" - просто се изразяваш крайно некоректно. Не може нещо да е дадено на късо за херцове пък били те и гига. И какво значи да да "пуснеш 220V 50Hz през антената"? Къде през антената? По фидера? На мачтата? Ако искаш пробвай по кабела и гледай какво става... И как ще чуеш за гръмнал антенен вход, като в AP такова животно няма - през конектора кабелът директно влиза в PCMCIA-ката, а там всичко е интегрирано.
Хм, а дали ти е известно, че някои антени са електрически накъсо към антенния вход, а други - не? Там какво правят херците?
А не си връзвам AP-тата към гръмоотвода, само защото не става за антена нито за вълни 2,4GHz, нито за телевизия. Ако ставаше, щях да го правя с удоволствие.

Просто за информация - заземява се винаги шасито, в случая - мачта, стойка, стрела, ширмовка и т. н., и през ум не ми е минало, че някой ще си помисли за заземяване на "активните" елементи на антената. То и да искаш, как ще го направиш...



Тема Re: Към всички...нови [re: чичko]  
Авторняkoй (Нерегистриран)
Публикувано17.05.03 15:09



1. много доставчици ползват канали на БТК, там, където е разумно или наложително. таксите не са много високи (~ 20ст./м./м. макс) и определено са оправдани за някои (по-трудни) трасета.
2. съвсем спокойно някой техник може да ти пусне и нелегален кабел - за момента никой не си позволява да реже кабели, щото (далеч) не се знае кой кабел на кой е - и още дълго време ще е така. Пък и да го отрежат - боли те - техника още доста време ще е държавен служител и ще ти го "снади".



Тема Re: Заземена антена???нови [re: Balien]  
Автор WlSP (WISP)
Публикувано17.05.03 15:13



Абе, не ви ли се е случвало да сте близо когато "гръм удари" пък дори и на гръмоотвод? Космите ти настръхват, крушките присветват - те от това "гърмят" устройствата. Фина и чувствителна електроника - повече не и трябва.



Тема Re: Заземена антена???нови [re: Balien]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано17.05.03 15:42



PCMCIA картите оцеляват, нищо им няма. Етернет порта - също. Т.е. към каквото е имало включен протектор, то е оцеляло. Но устройството - не. Явно индукцията е била толкова силна, че се е създало напрежение вътре в устройството между отделни негови модули. То колко му трябва на един чип, за да се отнесе ...

Иначе има сериозни гръмозащити, дори активни такива, които йонизират някакво пространство около гръмоотвода. Обаче всичко това струва много по-скъпо от устройствата, които ползваме (дори от скъпите устройства).

Хората казаха, че гръмотевицата била паднала на оградата на двора на кулата, не на самата кула. Но в радиус от няколкостотин метра няма принципна разлика къде точно е бил разрядът. Всъщност досега не съм чул някой да е понесъл директен удар. В такъв случай би трябвало да намери само прах и пепел. Устройствата изгарят от индукция и статично електричество.

Митко



Тема не знаех,нови [re: WlSP]  
Авторняkoй (Нерегистриран)
Публикувано17.05.03 15:46



че под "заземяване на антена" и "заземяване на шаси" на антена се разбира (т.е. ти разбираш) едно и също. Шасито на антената обаче по никакъв (галваничен) начин не е свързано с никой от останалите "активни" елементи на антената (най-малко с фидера). Следователно, никой не спори за ползата от заземяването на шасито, но то има много малка връзка с електромагнитния импулс от мълнията, който се "улавя" от фидера. Поради тази причина, заземяването на шасито (както правилно си прочел) няма (почти) никаква връзка с мълниите. За протекция от мълнии при антените се използва "полуфарадеев" кафез - гръмоотвод с няколко наклонени на 30 градуса "пръчици" (над антената), който не трябва да са в галванична връзка нито със шасито на антената, нито с нещо друго, освен със земята. това е достатъчно добре обяснено в нета за да се налага да го преписвам тук. По въпроса за пътя на мълниите - точно защото не са интелигентни, а са просто ток, те се движат по пътя на най-малкото съпротивление. Точно по този път има и най-малко "ефекти". Ако е видяно да пада мълния на оградата до кулата, това не значи, че тя не е паднала на гръмоотвода на кулата - напротив - 99% от мълнията е била поета от гръмоотвода и 1% (който е видян) е минал по пътя на по-голямото (но не много по-голямо) съпротивление със съответния светлинен ефект. Да се твърди, че тока минава по пътя на по-голямото съпротивление е поредната "революция" на разбирането ни за природните закони тук, към която аз не бих се присъединил. По въпроса за свързването - не бях чувал за антени, които да са свързани по друг начин, освен електрически, към антенния вход. Може би ти си открил някакакъв? какъв - опичен, телепатичен??? моля те, да ме просветлиш. аз лично досега си мислех, че кабела между антената и антенния вход служи за електрическа връзка - още не съм виждал антени с оптичен изход . По въпроса за 220 волта - да, точно на фидера можеш да ги пуснеш, без въобще да навредиш на устройството си. за всички други токове (освен тези, предизвикани от електромагнитни трептения в диапазона 2.4GHz) фидера представлява просто проводник.
А за заключението ти - и аз повторих, а един колега по-нагоре пръв написа тук, как точно се заземяват "активните" елементи - нали помниш - наклонени на 30 градуса "пръчици" . Пък и да не бяхме написали, лесно можеше да се качиш на някой покрив с антени на "мтел" или "глобул" и да видиш как се прави. а не да пишеш глупости от сорта на "то и да искаш, как ли ще го направиш".



Тема Re: не знаех,нови [re: няkoй]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано17.05.03 16:33



Впрочем, облакът може да е на 5-6 километра височина. Кулата е висока грубо около 100 метра. Следователно разликата между съпротивлението на 5900 метра въздух и на 6000 метра въздух не е съществена, ако въобще я има. Същото важи и за примера с дървото и къщата. Смисълът от гръмоотвода е АКО все пак мълнията "реши" да падне точно там, да не нанесе поражения. Но това, че някъде наоколо има по-висок обект, въобще нищо не значи. Щеше да значи, ако мълнията "падаше" от 200 метра височина, защото тогава единият маршрут щеше да е два пъти по-къс от другия. Както вече споменах, има специални активни гръмоотводи с йонизиращо действие, които правят въздуха около себе си по-електропроводим (нали си спомняте - токът във флуиди всъщност е движение на йони) и по този начин действително "привличат" разряда. Обикновените гръмоотводи просто го отвеждат, ако той вече си е "избрал" това място по някаква друга причина. А каква може да е тази причина никой не знае, защото в уравнението трябва да сложиш влажността на въздуха, посоката на вятъра, влажността и вида на почвата, дори подпочвените води.

Нещо повече - тук трябва да се преценява не силата на тока (защото ток може и да няма), а потенциалната разлика. Колкото и да е парадоксално, при падане на гръм "токът" не тече със скоростта на светлината, а доста по-бавно. В смисъл такъв, че потенциалът на земята и сградите около мястото на гръмотевицата ще се увеличава, но не мигновено. Затова е възможно да се получи потенциална разлика между единия край на сградата и другия край на сградата. И ако имате кабел между тези две точки, по него може да протече доста голям ток, изравняващ тези потенциали. А ако стоиш прав е възможно двата ти крака да са на места с различни потенциали и да те хване ток, без да те е уцелил гръм. Абе накратко - картинката е пълна мъгла, не може да се опише, не може да се изчисли и следователно не може да се предвиди и защити. Затова правиш защити дотолкова, че да не надскочиш цената на оборудването, стискаш палци и ако трябва - подменяш.

Митко



Тема Re: не знаех,нови [re: Mитko]  
Автор Balien ("(-.-)")
Публикувано17.05.03 16:39



Подменянето добре, но в случая с ЛАН-овете въпроса е как ще защитиш клиентите си? Защото ако си клиент на мрежа и ти изгори ЛАН картата или ПЦ-то след буря а не дай си боже и нещо по лошо .... какво правим тогава ?



Тема Re: не знаех,нови [re: Balien]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано17.05.03 16:54



Въпросът е сложен, но в крайна сметка отговорността е на собственика. Т.е. ако клиентът е собственик на някакво оборудване (платка, PC), отговорността е негова. И не мисля, че при ЛАН рискът да ти изгори платката е съществено по-голям отколкото този да ти изгори телевизора заради кабелната телевизия. На нас са ни горели дори ISDN устройства, въпреки че БТК си пуска всички кабели подземно (виж в предишния ми постинг частта за потенциалната разлика между сградите или дори между отделни части на една сграда). В повечето случаи клиентът като чуе, че протекторът струва колкото 5 мрежови карти, си казва "майната и, нека гори". Аз препоръчвам да се слага 10МБ карта, защото за разлика от 100МБовите те наистина имат разделителен трансформатор и практически няма риск да изгори компютъра, докато при 100МБ PCI и ATX захранване може да изгори дъното дори и компютърът да е "изключен". Във всеки случай на тези географски ширини човек трябва винаги да има едно наум, защото 100%-на защита няма.

Митко



Тема Re: не знаех,нови [re: няkoй]  
Автор WlSP (WISP)
Публикувано17.05.03 18:21



О, почва да ми омръзва тоя спор - по целия свят хората разбират какво значи заземяване на антена, ние тука се намерихме да се правим на интересни с някакви буквализми. После - антените са най-различни видове - има такива, на които шасито си е свързано с активната част, дори такива, които нямат пасивна част и въпреки това са галванично свързани с ширмовката на кабела и съответно със земя. Ако визираш само антена тип "Калифорния" - може... Каква връзка с мълниите има това вече написах, няма да се повтарям. Ти явно не четеш внимателно мнението на опонента, защото и по надолу се заяждаш за нещо, което не съм казал - попитах те знаеш ли, че има антени, които са свързани електрически НА КЪСО към входа и такива, които не са? Какви оптики, какви телепатии, какви телепортации те гонят?
И това с наклонените пръчици, клечици (китайски?) е съвсем друг вид гръмозащита и аз не му викам "заземяване", пък ти щом казваш... А , че тока се движи по най-добрия проводник - да, никъде не твърдя нещо друго, обаче твърдя, че не това е основно при "избора" на мълниите къде да паднат. И нищо чудно и 0,1% от мълнията да не е паднала на гръмоотвода на кулата, а цялата да е ударила долу на оградата, нищо че горе има идеален път с малко съпротивление - достатъчно е цялата кула, барабар с гръмоотвода да е носела същия заряд като облака, а оградата респективно земята около нея - обратен. Даже и малко по-голяма потенциална разлика е достатъчна...



Тема Re: не знаех,нови [re: Mитko]  
Автор WlSP (WISP)
Публикувано17.05.03 18:43



Аз пък единствената защита за клиентите, която ползвам е непрекъснатото повтаряне "Изключвайте си кабелите по време на буря!", независимо дали става въпрос за мрежов или антенен кабел. Защото и да искаш не можеш да защитиш клиента 100%, а ако опиташ и му кажеш "Ето, има защита..." и после въпреки усилията стане фал, е тогава иди му обяснявай, че нямаш вина.



Тема учудва менови [re: WlSP]  
Авторняkoй (Нерегистриран)
Публикувано17.05.03 19:44



невежството ти. говориш абсолютни безмислици.
1. антените нямат активана част - затова по-горе и аз и ти я наричаме "активна" (в скоби).
2. шасито на никой уред не е свързано към това, което прави уреда "уред" (ако уреда работи с ток).
3. "ширмовката" на кабела НИКОГА не е свързана към "земя" - не и в смисъла на "заземяване".
4. за тока говориш глупости - просто вземи учебник по физика.
5. за да върна спора от там, откъдето започна ти - какво значи "на късо" - като две кила чушки ли е нещо или ще го обясниш?

виждам, че си се опитал да попрочетеш нещо, но много, много си далеч - за сега...



Тема едва ли е случайно,нови [re: WlSP]  
Авторняkoй (Нерегистриран)
Публикувано17.05.03 19:46



като се имат предвид познанията ти демонстрирани по-горе. то пак добре, че и за тая защита си се сетил...



Тема Re: учудва ме мене още повеченови [re: няkoй]  
Автор WlSP (WISP)
Публикувано17.05.03 20:32



Май много издребняхме, а?
1. Явно е за каква "активна" част говоря - активна в кавички и ти разбираш прекрасно, но се зхващаш за каквото намериш.
2. Говорим за антени, нали? Те с ток ли работят или без? Това ли само можеш да отговориш за различните видове антени? Тук ти трябва доста да четеш!
3. Това не е вярно! Ето ти елементарен пример - ако антената е заземена и е от такъв вид, че монтажният конектор се завинтва директно върху тялото, къде е вързана ширмовката?
4. Кое точно са глупости? Обоснови се, общи обвинения всеки може да отправя.
5. "Свързани електрически на късо към входа" съвсем нищо ли не ти говори? Предпочиташ да вадиш от контекста отделни думи за да става разправията ли? Добре - трети път съвсем за деца: Има антени, които дават на късо входа (все едно си сложил мостче) и такива, при които веригата остава отворена. Но това няма нищо общо с гигахерци на късо и на дълго. И още нещо - какво се дава на късо? Нито гигахерци, нито "всичко друго свен диапазона 2,4GHz", нито антени "за всичко друго..." На късо се дава ел. верига, по нея тече ток, той се мери в ампери. Херци и гигахерци са мерки за честота. Ако с това "на късо" се опитваш да ми обясниш нескопосано за някакви филтри на честоти, забрави - няма такова нещо, а ако това е някаква алюзия с принципа на работа на антените по принцип - още по-далече си!

P.S. Не само съм се опитал да прочета, ами съм и успял. Единствено съм далече от времето когато го правех. Сега предпочитам повече да го прилагам в практиката.



Тема Re: Към всички...нови [re: няkoй]  
Автор SofiaOnline.net ()
Публикувано17.05.03 21:09



0.23 lv/m e naema na btk



Тема отзад напред -нови [re: WlSP]  
Авторняkoй (Нерегистриран)
Публикувано17.05.03 21:26



5. всички (съвременни) антени са "все едно си сложил мостче". не познавам друг вид антени за честоти на 50KHz (петдесет килохерца).
4. глупости са 30% от всичко, което твърдиш.
3. "монтажният конектор" е "изпълнително" понятие - не знам къде в теорията на антените се споменава "монтажен конектор". каквото и да ползваш, обаче, не може "монтажния конектор" да е свързан към гръмоотвода (както се опитваш да твърдиш". просто се замисли малко.
2. не разбирам за какво говориш. естествено, че няма нищо, работещо без ток. под ток недей да разбираш (адаптер в контакта) - тъпо е.
1. темата "за 2.5 кг. чушки" ти я отвори - аз знам какво е "на късо" - ти не знаеше по време на първия си отговор. очевидно е, че и двамата знаем (е, поне горе долу) за какво иде реч. Но - "заземена антена" е точно толкова абсурдно понятие, колкото и "чисто бял негър". и дай да прекратим тоя спор, щото ти твърдиш непрекъснато това, което и аз, но с със закъснение от 1 час. не си мисли, че ставаш много "голям новатор" с твърдения "ами те мълниите не са интелигентни". и не си позволявай да коментираш познанията на човек, с който се съгласяваш...



Тема Re: добре - "отзад напред"нови [re: няkoй]  
Автор WlSP (WISP)
Публикувано18.05.03 16:17



5. Не е вярно! Абсолютно категорично! Аз лично работя с антени и от двата вида. Не знам защо споменаваш 50KHz, може би искаш да кажеш "над"..., но това пак не променя нещата.
4. Отново само общи твърдения, без аргументи.
3. "Монтажен конектор" не е само "изпълнително" понятие - това е също вид N-, TNC- или SMA- петдесет-омов конектор, който се използва в много видове антени. И май не говорим за "теория на антените", защото там едва ли изобщо някъде се говори за конектори, а за практиката! Това за гръмоотводите го пропускам - не помня да съм казвал нещо такова, тук явно си се объркал.
2. Да, наистина не разбираш, но не само за какво говоря аз...
1. Ами да, отворих я, защото да твърдиш, че нещо е дадено на късо за гигахерци е точно толкова глупаво, колкото да твърдиш, че е дадено на късо за килограми или литри, а чушките и швепса бяха за цвят. Но този, който некомпетентно се набърка в чужда тема беше ти, защото аз питах нещо конкретно конкретен човек и той ми отговори съвсем конкретно. Не знам защо си решил, че твърдя каквото и ти или, че се съгласявам с тебе - най-вероятно така се самоуспокояваш, но ако обичаш, не ми казвай какво да си позволявам и какво - не, това го решавам аз. Още повече, че се изявяваш като нерегистриран "някой", поне се подпиши, та да знам конкурент ли си, клиент ли или просто "някой", който си убива времето.



Тема Вероятно е Оф топик, но какво от това :)нови [re: m!TKO]  
Автор KlD (Лапетия)
Публикувано26.05.03 12:23



Поне така ме уверяват... дали е така? Знам ли?! Ще видя, когато ми дойдат на крак... А по другите въпроси мълчиш/те?

Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът.


Тема ZA principa na mylniqtaнови [re: Mитko]  
Авторwili98 (Нерегистриран)
Публикувано28.05.03 20:47



Qwno wie dwamata ne ste cheli fizika kato horata...
/det sporite za mylniqta de/
1. Toka opredeleno ne moge da se kage umen ili glupaw.
2. Cqlata rabota idwa ot jonizaciqta na wyzduha, kogato ima golqma potencialna razlika m/u dwe tochki.
3. Ta praktikata e takwaz : Znachi tochka A ima STRASHNO po-golqm /po-malyk/ potencial ot t.b. syglasno edin taka narechen kulonow zakon elektronite zapochwat da stawat mnogo nestabilni pri tazi situaciq, i tuko prehwrykne nqkoi elektron ot nqkoq molekulka, i hop gotowo tq stawa na ION, wsichko tuk e mnogo hubawo, dori i pri dielektricite go ima, no problema stawa, kogato powechko elektroni zapochwat da prawqt tezi nomera. Togawa shtoto toz elektron mnogo se zasilil, otiwa i izbiwa drug, tozi drug 2 i towa se naricha prehoden lawinoobrazen proces.
Ot wsi`kite tez elektroncheta koito si smeniha mestata se poluchiha mnogo joncheta, koito awtomatichno se zadwigwat w zawisimost ot towa dali sa pologitelni ili otricatelni kym tochkata sys po-malyk ili po-golqm potencial.
E tuk e kritichniqt moment, w koito trqbwa dwete potencialni razliki da se izrawnqt, shtoto ima izgradena wryzka m/u tqh.
A po-prekiqt pyt se opredelq EDINSTWENO ot towa kak sa razpologeni wyzdushnite masi i kolko inertni sa te w momenta. /obrazno moge da se kage i po-malkoto syprotiwlenie ama obrazno./

E ta tuk e interesniqt wariant moment..
Pri radiowylnite kakto wsichki znaem tam chasticite se udrqt edna druga s i taka se formira taz "wylna" koeto znachi po-nestabilni molekuli.

E towa koeto shte predpologa w momenta e che kolkoto i kwoto da prawish ako edna milimunda ot goreopisaniqt razrqd se dokopa do antenata do priematelqt i ...
Towa weche e nespasqemo :)))


Taka che ako shte i na 10 km da padne ako e potraseto, edna mylniq znachitelno promenq harakteristikata na priemanata wylna :))))




Samo fizika i discovery channel :))



BTW: Kyde e pisano, che e zadylgitelno mylniqta da se obrazuwa m/u nebeto i zemqta?
Towa sa samo malka chast ot razrqdite koito stawat w atmosferata...
Sys zdrawe pa wie si zazemqwajte kato idioti..
Ako mislite che Mobilnite operatori ne im gurmqt anteni, gestoko se lygete...
Samo che tam sa mnogo mnogo zashtiteni ot takwiz parazitni signali no ne na 100%



Тема Re: ZA principa na mylniqtaнови [re: wili98]  
Автор WlSP (WISP)
Публикувано29.05.03 13:08



Пич, учи си уроците, чети си физиката, гледай Discovery и си пази знанията за учителя по физика. И не набърквай радиовълни и молекули, че ще ти пишат двойка! В космоса радиовълните знаеш ли какви яки молекули са затресли?!

А! И се научи да пишеш на български, тая тийнейджърска латиница - в чатовете!

Редактирано от WlSP на 29.05.03 13:11.



Тема Re: ZA principa na mylniqtaнови [re: wili98]  
Авторzlmage (Нерегистриран)
Публикувано29.05.03 22:05



Beware!
Barkash valni i chastici.
Elektromagnitnite valni ne se nujdaiat ot materialna sreda! Razprostraniavat se chudesno i vav vakuum.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.