Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:49 08.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Активна организирана съпротива срещу MS и МС?нови  
АвторCokpaтec (Нерегистриран)
Публикувано21.04.03 10:33



След като се видя, че темата за "Матрицата" прерастна в обмяна на мнения какво можем да направим срещу желанието за абсолютен монопол върху софтуера и данните от страна Microsoft с активното съдействие на правителството ни, реших да отворя анкета, в която да попитам:
1. Мислите ли, че ние, като хора които все пак разбират туй-онуй, можем да направим нещо, което би променило нещата. Въпросът е за промяна в отношението на държавата към амбициите за монополизъм на Microsoft, а не за сферата на частната инициатива - там е ясно, че можем и го правим.
2. Биха ли помогнали "добронамерени" активни мероприятия - вирус, който да сменя логото и скреенсейвъра на уиндоса с някакъв призив за използване на софтуер с отворен код, спам с призив правителството да се откаже от подкрепата си за монополните амбиции на една фирма (в.т. и спам по добрата стара хартиена поща), активно разпространение на информация за опасностите от "стратегията" на Microsoft сред администрацията и учениците от гимназиите и т.н.
3. Биха ли помогнали "злонамерени" активни мероприятия - използване на дупките в сигурността на уиндоус винаги, когато се появи информация за тях, срещу компютри с инсталиран уиндоус в държавните структори - в т.ч. училища, университети и т.н. Мислите ли, че това ще доведе до (справедливо) недоволство от продуктите на Microsoft, с които са принудени да работят тези структори.
4. Би ли помогнала някаква форма на "пасивна" съпротива. Например, навсякъде в държавните структори където възникне проблем, за който сме помолени да съдействаме, преди да направим каквото и да е да започваме с думите: "ОК. Но моля Ви първо да се обадите на "поддръжката" на Microsoft - България или поне да им изпратите писмен документ с проблема".
5. Бихте ли споделили други идеи, които биха помогнали по-широк кръг от обществото да бъде запознат с проблема, с помощта на всички нас.

Идеята на тази анкета е да предприемем поне едно съвместно действие, което да помогне проблема да добие повече гласност и съответно да принуди "компетентните" органи да не го решават "под масата". Тук не става въпрос за политически инициативи - такива вече има и едва ли много от нас разбират от политика. Става въпрос за чисто "технически" инициативи - какво можем да направим по този проблем, като му отделим (да речем) 15-20% от времето, което прекарваме във форумите в продължение на 2-3 месеца.
Благодаря на всички, който ще споделят вижданията си тук.



Тема Re: Активна организирана съпротива срещу MS и МС?нови [re: Cokpaтec]  
Автор дядo Koлeдa (вярващ в чудеса)
Публикувано21.04.03 11:04



честно да си призная малко ме изненада .. в другата тема много ми харесаха коментарите ти .. тук нещо малко преиграваш.... точки 2 и 3 са си направо преследвани от 2 броя действащи закони у нас!
Точка 1 - да! можем .. ама да ти кажа ли защо няма да го направим ?
Точка 4 - много ми хареса :) абсолютно точен изстрел. Всеки който поне един път е говорил със съпорта на микрософта ще ме разбере
точка 5 .. да видим де .. в една държава създала поговорката "Аз да съм зле ама Вуте още по зле" е елементарно да се прилага един стар принцип.. "разделяй и владей" ... което и микрософтчето прави.. нали сами констатираме факта че е само у нас ? За Занзибар не знам ама там може и да няма РС-та
Според мен истината е пари .. процес .. публичност ... това е !.. забравих ли да спомена и смелост ?


Прави каквото искаш и не пречи на другите да правят същото


Тема малка корекциянови [re: Cokpaтec]  
Автор Beни Mapkoвckи (др.)
Публикувано21.04.03 11:09



Не мисля, че трябва да е непременно 'организирана съпротива срещу'.

По-добрият вариант е 'организирана алтернатива'. Защото дори и да се борите срещу нещо, хубаво е да се знае, че то има алтернатива, а най-добре е да се отчетат плюсовете на частния софтуер, но да се посочат значително по-големия брой плюсове на свободния.

Препоръчвам също така активно сътрудничество със Сдружението за свободен софтуер (

), както и прочитането на материалите, посветени на Майкрософт в последния брой на в-к "Капитал" (за съжаление онлайн не става - трябва абонамент). Пълен преглед на темата за ползване на отворен код в администрацията може да се намери в .

Всеки, който има някакъв проблем с използването на софтуер и желае нещата да се променят, може да се обръща към мен за професионален съвет. Това, което мога да обещая е намаление на стандартната ми консултантска тарифа.

Още по темата:










на адрес можете да намерите още неща по "търсене на думи в статията". Само за справка: комбинацията между "отворен" и "код" изкарва 125 (сто двадесет и пет) статии.



Тема Светата софтуерна инквизициянови [re: Beни Mapkoвckи]  
АвторKaпитaл (Нерегистриран)
Публикувано21.04.03 11:12



Светата софтуерна инквизиция
"КАПИТАЛ"

Има една компания, чийто интереси в България са по-добре защитени, отколкото в нейната собствена родина. Компанията е „Майкрософт”, а страната - не коя да е, а САЩ. По принцип в това нямаше да има нищо лошо, ако всъщност правата на „Майкрософт” не бяха по-добре защитени от интересите на много български фирми и ако силов държавен орган като полицията не служеше за разрешаване на спорове от частноправен характер. Въобще криминализирането на престъпленията против авторското право и престъпленията, извършвани през интернет, стана по-скоро набързо и като се отчита само гледната точка на едната страна в спора. Така от пълно беззаконие ситуацията отиде в другата крайност - на софтуерна диктатура. Защитникът на монополните авторски права Велизар Соколов освен като „Заки от „Авеню” може и да остане в историята като един позакъснял във времето кибервариант на Торкемада, създателят на Светата инквизиция.
Историята, в която компютърните клубове „Матрицата” се оказаха в матрицата на правосъдието (виж стр. 34), е като поучителна случка от училищния двор. Ако искаш да те уважават, набиваш най-големия и най-якия тарикат, а другите си правят сметката какво може да им се случи. Така и „Майкрософт” (и Заки Соколов в ролята на юридическия бияч) удариха „Матрицата”. Отсега нататък аргументите в полза на Windows XP и неговото закупуване са с един повече: „Помните ли с „Матрицата” какво се случи?” Дали „Матрицата” е (била) най-големият бабаит в сферата на компютърните зали всъщност това не е чак толкова важно. При сивия бизнес модел на ръба на рентабилността едва ли има гейм-зала, която да е напълно изрядна. Вериги като „Матрицата” поне се опитваха да правят нещо по-смислено и мащабно от задимен апартамент с 10-15 компютъра и постепенно се стремяха да излязат „на светло”, доколкото това е възможно.
Вярно, е че оттам тръгна и моделът на верига гейм клубове под шапката на интернет доставчик и сървър с нелегално съдържание, свързани в обща мрежа „на ползу роду”. Далеч по-притеснителен обаче е силовият бизнес модел, налаган от „Майкрософт”, и симбиозата, която фирмата изгражда с държавната бюрокрация срещу интересите на българския данъкоплатец. Дори и софтуерният гигант да се окаже формално прав, бруталното и безкомпромисното му поведение спрямо потребителите у нас би ни върнало в каменната ера на дигиталната епоха. Българската администрация в момента е „оженена” за софтуерните продукти на монополиста, без никой от IT експертите на правителството да съзнава, че това не е брак по сметка. Бившият министър Тагарински и настоящият Калчев закупиха десетки хиляди лицензи като индулгенция пред „Майкрософт”, без да предоставят обществен избор за алтернативните, по-надеждни и по-евтини варианти за софтуер. Според доклада FLOSS на университета в Маастрихт по поръчка на Европейската комисия към юли 2002 около 76% от публичните институции във Великобритания и Германия използват някаква форма на свободен софтуер. Според това проучване четирите водещи причини за употреба на свободен софтуер са високата стабилност, сигурност, производителност и функционалност. Цената идва едва на пето място.
Вместо да последва европейският пример обаче, българската държава прави точно обратното - не насърчава развитието на отворения код и конкуренцията, а с цялата мощ на администрацията и силовите си органи подкрепя един монополист. Това се правеше при Костов и Тагарински, това правят Калчев и Сакскобургготски сега. На нито един чиновник дори не му хрумна да сезира Комисията за защита на конкуренцията по повод арогантното поведение на софтуерния мастодонт. Вместо да договорят по-изгодни цени за българските условия, управляващите предпочетоха да си купят индулгенции на гърба на българските данъкоплатци. И след като платиха баснословни суми за софтуер, който по-скоро не им е нужен, започнаха да преследват онези, чиито пари са прахосали с лека ръка и които все още се мъчат да си изкарват прехраната на територията на България.



Тема По принцип си ми симпатичен -нови [re: Beни Mapkoвckи]  
АвторCokpaтec (Нерегистриран)
Публикувано21.04.03 11:21



Но идеята беше да се направи анкета, а не дъска за реклама на "консултански услуги с намаление". То е ясно, че ако някой потърси помощ може да я намери на много места. Въпросите ми са свързани с това, как да накараме администрацията и образованието да разберат, че им е нужна помощ. Т.е. да се съберат мнения за различните алтернативи на реакция срещу налагането на монополизма. Ние всички оценяваме това, което правиш, но много от нас не могат да отделя това време и енергия. И все пак трябва да има и други начини за въздействие, които да костват по-малко усилия на всеки от нас по отделно, но като цяло да доведат до усещане за натиск.



Тема Re: По принцип си ми симпатичен -нови [re: Cokpaтec]  
АвторPoмapиo (Нерегистриран)
Публикувано21.04.03 11:27



Виж, нека гледаме на нещата така, както го правят Заки и Теодор Милев. Ако не подходим професионално, това ще е поредната ПР-акция без ефект. Марковски на мен лично ми е несимпатичен, особено понякога, но правилно поставя въпроса. Срещу организирания рекет на Майкрософт трябва да се работи организирано и срещу заплащане. Безплатните акции няма да имат резултат.



Тема Трябва да се съглася с теб, нонови [re: Cokpaтec]  
АвторCokpaтec (Нерегистриран)
Публикувано21.04.03 11:28



все пак е възможно да се изпълнят т. 2 и т. 3 без нарушение на закона. По т.2 ако отпадне "вируса" не виждам проблем - в България няма закон срещу "спама"-а. А по т.3 - "злонамерената" атака може да се осъществи под формата на тестване на сигурността - с помощта на някой университет или училище или на някой от "добрите" в администрацията. Не мисля, че в този случай нещо ще противоречи на закона.



Тема поредната далавера на Майкрософтнови [re: Kaпитaл]  
АвторДнeвниk (Нерегистриран)
Публикувано21.04.03 11:30





Депутат обвини министър в "далавера" с компютри
"ДНЕВНИК" 20/4 - 15:12 ч.

По време на парламентарния контрол в петък Стойчо Кацаров от ОДС обвини образователния министър Владимир Атанасов, че е закупил за училищата напълно ненужен софтуер и е похарчил 2 млн. лв., с което е направил "чиста проба далавера". Сключеното споразумение с "Майкрософт" е в нарушение, тъй като няма проведен търг по Закона за обществените поръчки, посочи Кацаров. Според него Атанасов е "хвърлил парите на вятъра" и е инвестирал в една от най-богатите компании в света.

Ето пример какво можем да правим - да обясняваме, че не става дума за купуване на софтуер, а за НАЕМАНЕТО му. Защо? Защото така далаверата е БЕЗКРАЙНА във времето.



Тема Хубаво де -нови [re: Poмapиo]  
АвторCokpaтec (Нерегистриран)
Публикувано21.04.03 11:31



аз съм навит да давам някой лев - но на кой? пък и трябва да сме доста хора - малцина от нас са бедни, но пък и милионерите сред нас са рядкост.



Тема Не противоречи казваш..нови [re: Cokpaтec]  
Автор дядo Koлeдa (вярващ в чудеса)
Публикувано21.04.03 11:44



ами то и това "отдаване под наем" не противоречи ... по смисъла на закона .. ама вижаш какво става ... а онова дето противоречи (имам предвид продажбата без превод)
Проблемчетата са си в нас .. аз срещу тебе .. ти срещу комшията ... той пък срещу оня от горния етаж... и така докато всички сме в кюпа... и после сядаме да мислим
Как мислиш .. да допуснем че някой успее да подкара клуб .. офис ... каквото ще да е само с опъм сорс .. знам че може .. няма невъзможни неща.. работя и аз лекичко по темата .. обаче кажи ми .. след като успеем .. ще хвърлим ли пари за статии по вестниците .. за приказки по радио и тв .. абе ей така без да гоним комерсиализъм просто да светнем хората .. не чатърите и геймърите само .. а всички .. че има такова животно което не е само джамове 98...
Ще кажете Вени го прави .. абе да ама и не както казваше виден български журналист навремето ... да .. прави го ... не - не го прави с идеална цел ... не го обвинявам .. уточнявам само .. и аз и ти .. и той .. и четвърти и пети ... всички за папкането си мислим .. и бат Бойко и той също горкия

Прави каквото искаш и не пречи на другите да правят същото



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.