Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:17 23.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: Отговорнови [re: Megan]  
Автор Димитъp Гaнчeв (член)
Публикувано20.06.01 21:01



Много голямо съобщение, за да му отговарям подробно. Обаче за две петилетки съм научил трудовото и търговското законодателство наизуст, вервайте ми.

1. Имам право да забраня пушенето в дадено помещение, след като съм негов собственик или наемател. Надявам се, че няма да оспорите това ми право.

2. Имам право да уволня този, който нарушава каквато и да е законосъобразна заповед на управителя. Това също не можете да оспорите.

От 1. и 2. следва, че имам право да уволня този, който пуши в офиса.

Митко

P.S. Явно бъркате Кодекса на труда с Наредба 8/1996 на м-во на здравеопазването (виж предишното ми съобщение за 15-те мин. почивка), следователно не сте ги чели. И понеже не сте ги чели, си правите изводи според това, което си мислите, че пише там, а не според това, което е написано в действителност. Ето изчерпателно изредени нещата, по които не може да се дискриминират работниците:

Член 8. (3) При осъществяването на трудовите права и задължения не се допускат никаква дискриминация, привилегии или ограничения, основани на народност, произход, пол, раса, политически и религиозни убеждения, членуване в синдикални и други обществени организации и движения, обществено и материално положение.

Всичко, което не е сред изброените горе, може напълно законно да бъде основание за дискриминация. Забележете, че самата дума "дискриминация" не е забранена, иначе нямаше да се изреждат конкретните основания. А пушенето не влиза в нито едно от тях, следователно е законно основание за дискриминиация.

Все повече работодатели ще дискриминират пушачите. Нещо повече - подготвят се съответните закони, които ще забранят пушенето на обществени места, без значение дали това се харесва на пушачите или не - ще стане, за да се хармонизира нашето законодателство с европейското. Така че вместо да спорите с мен по очевидно загубена кауза, използвайте предупреждението ми за да свиквате на западните стандарти. Неизбежни са.

Редактирано от Димитъp Гaнчeв на 20.06.01 21:45.



Тема Re: Отговорнови [re: Grok]  
Автор Димитъp Гaнчeв (член)
Публикувано20.06.01 21:14



Имам право. Вижте предишното съобщение, в което цитирам Кодекса на труда:

Член 8 (3) При осъществяването на трудовите права и задължения не се допускат никаква дискриминация, привилегии или ограничения, основани на народност, произход, пол, раса, политически и религиозни убеждения, членуване в синдикални и други обществени организации и
движения, обществено и материално положение.


Пушенето не влиза в нито една от горните категории, следователно законът допуска дискриминация по този признак.

Митко

P.S. Както казах и в предишното си писмо - прочетете внимателно трудовото законодателство. Понякога си мислите, че знаете какво пише там, но рядко го знаете наистина и си вадите грешни изводи, които само изглеждат логични.



Тема Re: Жалко...нови [re: THE Web]  
Автор Димитъp Гaнчeв (член)
Публикувано20.06.01 21:29



Всеки има право на мнение. По същия начин аз (а и не само аз, тук четат практически всички мениджъри от бранша!) като чета тези редове си създавам мнение за потенциалните служители и степента на тяхната лоялност към работодателя си по принцип. Трябва да ви кажа, че в повечето случаи анонимността ви прави огромна услуга.

Митко



Тема кой какво предлаганови [re: Димитъp Гaнчeв]  
Автор вeни мapkoвckи (д-р)
Публикувано20.06.01 22:46



Хайде да видим какво има на кантара:

от едната страна:
Няма изисквания за пол, раса, вероизповедание и възраст, но е задължително доброто познаване на английски език за всички позиции, както и отлични комуникативни способности.

Такива неща НЯМА в почти нито една друга обява за работа. В повечето случаи виждаме, че има изисквания за пол (секретарка), за възраст (до 25 години).

От друга страна:
Пушенето за всички служители на БОЛ е забранено.

Това е изискване, което е съобразено с останалите колеги и с клиентите. Защото ако пушач влезе в стая с непушачи, той не страда от липсата на дим. Обратното - ако непушач влезе в стая дори с ЕДИН пушач, той ще страда от косвеното приемане на дима (според някои медици това всъщност е по-лошо, отколкото самото пушене).

Що се отнася до
Хора, проявили лошо отношение към клиентите на БОЛ, биват уволнявани незабавно.

Мисля, че всеки, който е имал сблъсък с хора, отнасящи се с неуважение към тях самите, ще се съгласят с нашите изисквания. Ако не са съгласни, те имат правото да не кандидатстват за работа при нас.

Но и имат правото да си намерят работа там, където могат да пушат и да се държат грубо с клиентите си.

veni markovski



Тема Re: ZABELEJKAнови [re: Димитъp Гaнчeв]  
Авторsyndicate (Нерегистриран)
Публикувано21.06.01 00:43



Господин Ганчев, с удоволствие бих правил 2 часа гимнастика за сметка на 2 часа работа. Доколкото разбирам обаче Вие тълкувате наредбата на здравното министерство точно наопаки. Обърнете внимание че псочените 15 минутни почивки НЕ СПАДАТ към почивките за хранене и съответно са ЗА СМЕТКА НА РАБОТНОТО ВРЕМЕ. Бих Ви посъветвал да се консултирате с юрист, занимаващ се с трудови взаимоотношения.



Тема Re: ZABELEJKAнови [re: syndicate]  
Автор Димитъp Гaнчeв (член)
Публикувано21.06.01 09:16



Ами правете, кой ви пречи. А аз с удоволствие ще ви плащам колкото за два часа гимнастика, вместо за 2 часа работа. Пари се плащат за свършена работа, а не за прекарано работно време. Ако мислите обратното, може би трябва да се насочите към държавния сектор.

Митко

Редактирано от Димитъp Гaнчeв на 21.06.01 09:43.



Тема Re: ZABELEJKAнови [re: Димитъp Гaнчeв]  
Автор Blake (извънземен)
Публикувано21.06.01 10:19



Malko zagrubia tva klonche ot diskusiata...
stavashe vapros che ima predvideni 15 min ot vseki chas za pochivka (I gimnastika)... predpolagam che chovek moje da se vazpolzva ot neya i da si pravi kakvato si iska pochivka i kakvato si iska gimnastika prez tva vreme.
Az lichno pochivkata si ya opolzotvoriavam v 1 cigara (okolo 7 min.), ot koeto ste (bihte bili) na dalavera 8 min/h. Kolkoto do gimnastikata - za nashia trud nai-natovarenite mesta sa sedalishtnite chasti i diasnata raka - taka che kakvo po-dobro ot leka razhodka do pomeshtenieto za pushene (ne sam spomenaval dosega, ama ne si pusha pred pc-to) i razchupvashti dvijenia na diasnata raka, podnasiashta cigarata kum glavata :)))))

ne che se zayajdam, ama spored edin moi bivsh rabotodatel takiva neshta kato trudovi kodeksi i naredbi ne vajeli za nego, nadiavam se che za vas vajat g-n Ganchev...

Just a genius




Тема Re: Отговорнови [re: Димитъp Гaнчeв]  
Автор Grok (непознат)
Публикувано21.06.01 12:32



Това за пушенето защо ли изобщо го споменах :-)
На мен ми е интересно самото отношение към кандидат работниците.
От другите Ви съобщения разбрах, че положението при вас е нормално, явно само начина на изразяване в обявата е малко стряскащ. Освен че ме стряска ме кара да мисля, че има възможност за дискриминация и най-вече - кара ме да осъзнавам че няма равнопоставеност в трудовите отношения.

Някъде писахте за запада. :-) Знам че в България това вече се използва едва ли не като показалка, но "на запад" навсякъде е различно. Тук в Германия се пуши на места, които карат мен заклетия пушач да се възмутя: гарите, всички предверия, включително и на болниците. В коридорите на кината, театрите и спортните зали. Ако някой мой колега не пуши, то той не може по никакъв начин да се оплаче, ако фирмата няма специфична политика. А те и не мислят да се оплакват, защото така са свикнали.

Пак в някое Ваше съобщение пишете за нашата анонимност, че ни помага, а пък Вие си правите изводи за настроенията на евентуалните кандидати. Аз се надявам наистина работодателите в нашия бранш да познават тези настроения. Също така предполагам, че това за анонимността е било шега, която аз не успях да схвана.

Ама да си бях измислил по-добро заглавие за тема, че Вие сигурно сте си помислил че наистина се заяждам.

Пак Ви питам знаете ли подходящо място за такава дискусия. При днешната конкуренция сред работодателите (глобално в света), ако няма добро разбирателство и взаимно уважение в България между партньорите, работодатели и работници, то много хора като мен ще продължават да избират места отдалечени на 2 и повече хиляди километра.



Тема EU standarti???нови [re: Димитъp Гaнчeв]  
Автор Blake (извънземен)
Публикувано21.06.01 14:03



G-n Ganchev...
Izvinete ama tuka ne moga da ne se zayam....
kato shte svikvame s EU standartite ne moje li da pochnem da svikvame ot druga gledna tochka - primerno da vzemem slednata hipotetichna situacia: az idvam da rabotia pri vas, ama shte ochakvam zaplata spored evropeiskete standarti, t.e.:
+ okolo 80-100K DM godishno
+ primerno 15K/godishen bonus
+ akcii
+ 15 dnevna godishna pochivka na vashi raznoski
+ firmen avtomobil i telefon

Ako udovletvorite moite iziskvania (a te sa izcialo prodiktuvani ot evropeiskite standarti) uveriavam vi che shte preglutna momenta s pusheneto.

Mnogo se draznia kogato daden rabotodatel zapochne da si nalaga svoite vijdania za nachina na rabotata bez obache da se saobraziava v osobenostite/mnenieto/vazmojnostite/etc. na podchinenia si... a i na vsichkoto otgore zapochne da se opravdava s nekakvi vazvisheni izrazi ot sorta na "evropeiski standarti"...

Izviniavaite ako neshto sam vi obidil/zasegnal, ama sam vijdal dosta rabotodateli sas vashite razbirania (i saotvetno ne sa mi bili ili sa mi bivshi takiva). Za radost segashnia mi ne e takuv

Just a genius




Тема Re: EU standarti???нови [re: Blake]  
Автор вeни мapkoвckи (д-р)
Публикувано21.06.01 14:58



Вие пишете:
Mnogo se draznia kogato daden rabotodatel zapochne da si nalaga svoite vijdania za nachina na rabotata bez obache da se saobraziava v osobenostite/mnenieto/vazmojnostite/etc. na podchinenia si...

... и забравяте, че става дума не за налагане на нашите виждания върху нашите колеги, които работят за БОЛ, а за тези, които кандидатстват за работа. Щом човекът доброволно е решил, че му се пуши, ние също така доброволно сме решили, че ще си пуши, но не при нас, в офиса.

И забравяте нещо друго - щом искате заплащане като в Западна Европа, защо не се пробвате да идете там и да видите как е? Ако ви хареса, останете. Ако ли не - елате си обратно в България. Много е лесно да се каже "Искам, искам, искам". Кажете ни какво ще ни дадете в замяна? Само отакзване от пушенето ли или и западна производителност? И как можете да я постигнете, след като дори източните немци преди 10 години припадаха по машините във фабрикити, когато им дойдоха западните мениджъри. Вие вярвате ли, че мнозина българи са готови да работят както трябва? Аз не, вервайте ми.

veni markovski




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.