Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:15 04.06.24 
Мобилни комуникации
   >> IP-телефония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: ENUM в България?нови [re: Bиxpeния Гeнчo]  
АвторBaguk (Нерегистриран)
Публикувано04.04.06 21:44



Абе, пич, ти си май писател, не си читател или мислител.

Я ми кажи, какво отношение това има към България, Зимбабве или някой друг Мадагаскар? Всеки желаещ (светнатата ти Марийолка) може сама да отиде и да регистрира номера си в ENUM, единствено което трябва да посочи фиксирания й телефон и SIP-URI. Другия въпрос че хардуера на Ивайлчо трябва да поддържа това нещо.

Та така не разбирам какъв ти е въпроса? Моите телефони, включително и мобилните са регистрирани в енума, моите VoIP железа (преди беше SPA-3000, ся са по-яки) също проверяват ENUM. Та закакво трябва да отваряш подобни теми? Да покажеш, колко си отворен в VoIP ли? ;-)



Тема Re: ENUM в България?нови [re: Bиxpeния Гeнчo]  
АвторBaguk (Нерегистриран)
Публикувано04.04.06 22:12



И за десерта разгледай този сайт: www.sipbroker.com



Тема Re: ENUM в България?нови [re: Baguk]  
Автор Bиxpeния Гeнчo (Пътешественик)
Публикувано04.04.06 22:15



А ти що се нервиш? Питаше човека, обясних му толкова, колкото можах.

Във форумите всеки може да пише каквото си иска. Ако не ти се чете - пропускаш темата и това е. Аз съм се постарал да сложа смислена тема, така че всеки човек да може да прецени да си губи ли времето с написаното или не. Нямаш вид на модератор, та не се сещам що да се съобразявам с това, че не си на кеф...

Що просто не покажеш на хората как става регистрирането на номера в ENUM - далеч повече полза щеше да има от постинга ти. Така само разбрахме, че твоите VoIP железа преди са били SPA-3000, а "ся са по-яки" - факт без който не знам как щяхме всичките тука да спиме...

Предположих, че темата има отношение към България просто по аналогия. Тук с регистрацията на ЕНУМ домейните се занимава DENIC. Хрумна ми, че сигурно в БГ това се прави от BGNIC в лицето на Цифрови системи или който сега има такива функции. Тук няма как да регистрираш който си искаш номер - вж. по-горе. Нормално е да не знам как става по принцип регистрацията, защото работата ми е да внедрявам информационни системи за управление и планиране на производството, а не VoIP. Хиляди пъти, моля за извинение за некомпетентното изказване. BTW, ако всички в този форум знаеха всичко едниствените постинги щяха да бъдат на тема на кой му е най-голяма пишката (то горе-долу и така е станало вече...)

Лошото на хубавото и хубавото на лошото е, че свършват!


Тема Вече ДА!нови [re: Bиxpeния Гeнчo]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано20.04.06 14:08



Вече има ENUM и в България!

Отне ни 3 (три) години, но от 19.04.2006 г. вече е факт, след като бяха получени всички разрешения от Комисия за регулиране на съобщенията, Държавна агенция по информационни технологии, респективно българския представител в ITU, RIPE и т.н.

Съвсем скоро ще е готова и уеб-страницата на българския ENUM, в която ще можете да си добавяте телефоните. Засега мога да го правя само аз, ръчно, след като звънна обратно на телефона и се уверя, че е ваш.

Междувременно можете да правите справки в

. Пробвайте например с телефона на BOL.BG +35929876543

Също в можете да си регистрирате безплатно телефонни международни телефонни ENUM номера, започващи с +87810

Моят номер, на който можете да ме търсите е +87810sip2bol209 (+878107472265209)

Митко



Тема Темата си е много добра !нови [re: Mитko]  
Автор ToxiNiK (непознат)
Публикувано21.04.06 09:36



Темата си е много добра !
За мен, а вероятно и за други ще е и много полезна. Занимавам се от известно време с VoIP но до сега не бях стигнал до ENUM. Мисля, че тази тема ще става все по-актуална занапред. Благодаря на всички които дават някаква полезна информация а не затрупват форума с глупости.

Поздрави.



Тема Re: Вече ДА!нови [re: Mитko]  
АвторБaя (Нерегистриран)
Публикувано22.04.06 15:00



Митко, а с какво този енум е по-добър от стандарта е164? Там можеш да регистрираш какъвто си искаш номер, от България, от Занзибария и т.н. При това повечето "железа" за ВоИп поддържат е164. За какво да приоткриваме топлата вода и кой ще ползва твоя енум?



Тема Re: Вече ДА!нови [re: Бaя]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано22.04.06 21:58



e164 ли? Може би искаш да кажеш e164.org, което е нещо съвсем различно.

Ще се опитам да обясня разликата. E.164 е стандартът на ITU (

), който определя начинът на образуване на телефонните номера (+, код на държава, код на град или оператор, номер). Например телефонът на нашия офис (02) 9876543 според E.164 се изписва като +35929876543

От друга страна, ENUM (Electronic NUМbering) определя как E.164 номерата се превръщат в DNS домейн по следния начин: 3.4.5.6.7.8.9.2.9.5.3.e164.arpa

Това е описано в документа

А ти вероятно си мислиш за e164.org. Това е частна инициатива, която използва същия метод за адресиране, но не в зоната e164.arpa, a в частната зона e164.org. Просто група хора решили, че искат да си направят ENUM, а друга хора решили, че искат да го ползват. В което няма нищо лошо, но това е съвсем, ама съвсем неофициално и едва ли някога би се използвало от телекомите. Подобни неофициални директории има колкото искаш. Нищо не ти пречи да си направиш подобна зона и ти на адрес примерно e164.pencho.org

Тук аз говоря за зоната 9.5.3.e164.arpa, в която досега никой никога не е можел да регистрира нищо, просто защото процесът на делегиране не е така свободен, както в частните регистри. Изисква се разрешение от Комисия за регулиране на съобщенията, от правителството, от ITU и от RIPE.

Ето как всъщност е правилно да бъде написан твоят постинг: Повечето "железа", които използват ENUM, за да превръщат набраните от потребителя E.164 номера в IP адреси, правят това чрез зоната e164.arpa (т.е. чрез "нашия" регистър). Някои софтуери (asterisk), а вероятно и някои хардуери могат да се конфигурират за удобство да използват и частни зони (като e164.org), но това не може да се прави в обществени мрежи. Ако на тях им бъде разрешено по тяхно желание, или пък бъдат задължени по решение на регулатора да използват ENUM, това ще бъде e164.arpa по разбираеми причини - макар да се извършва от частни компании във всяка отделна държава, тази дейност навсякъде се регулира от местното правителство, за да се гарантира, че добавеният телефон е твой, а не на съседа, на конкурента, на бивжото гадже и т.н., и че точно ти си поискал да бъде пренасочен към точно този SIP/IAX2/H323 адрес. В частните зони такава гаранция няма и затова те могат да се използват само за офисни или домашни нужди, но не и когато предлагаш публична услуга.

Виж още информация в:

-
-

както и в линковете на сайта на българския ENUM

Митко

Редактирано от Mитko на 22.04.06 22:21.



Тема Re: Вече ДА!нови [re: Mитko]  
АвторSAS (Нерегистриран)
Публикувано23.04.06 07:22



Здрасти Митко.

Похвално, че си се захванал и с това. Какъв ще е процеса по регистрация на съществуващ телефон и как ще се заплаща добавянето му? Все пак "за да установиш", че даден телефон е мой, трябва да ми звъннеш, което макар и минимално са си пари? Или другия вариант си избрал -> регистрация в сайта -> получаваш код -> набираш входяща точка (вече ми знаеш CID) -> набираш с DTMF кода (нещо като e-mail verification)?

Как смяташ да гарантираш на мен и на други као мен, че информацията, която ти е предоставена няма да иде в трети лица (разбирай такива като Резон примерно)?

Дай някакви детайли - ще бъде интересно.



Тема Re: Вече ДА!нови [re: SAS]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано23.04.06 11:30



Ще работят паралелно и двата варианта - CID и callback, защото аналоговите телефони не могат да бъдат проверявани за CID. Callback-а ще е автоматичен, ако проверката за CID не мине.

След известно време (половин-една година) ще видим какви са ни били разходите и ако са твърде големи, може би ще помислим и за някакво заплащане или спонсорство. Засега няма да има такса, защото разходите по инкасото ще са по-големи от самите такси. Според мен е по-разумно системата да се спонсорира от VoIP провайдерите и да не се искат такси от крайните потребители, защото именно провайдерите ще печелят най-много от спестен трафик.

Относно информацията - няма да събираме никаква лична информация, респективно няма да има какво да предоставим. Т.е. ние няма да знаем кой телефонен номер на кого е, така че няма да сме особено интересни за маркетинговите агенции. Но дори и да имахме такава информация, предоставянето й е изрично забранено от ЗД и никой оператор не би си позволил да го направи.

Митко



Тема Re: ENUM в България?нови [re: Bиxpeния Гeнчo]  
Авторzigi77 (Нерегистриран)
Публикувано25.04.06 17:42



Хубаво обяснение само дето аз едно нещо не разбирам - ако човек няма стационарен телефон какъв номер ще регистрира?? И ако пък си имам стационарен номер, за какво ми е да се занимавам да го регистрирам??? Нещо не мога да схвана идеята...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.