Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:59 23.09.24 
Мобилни комуникации
   >> IP-телефония
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема VOIP - основинови  
Авторzeroot (Нерегистриран)
Публикувано04.09.05 01:30



Здравейте момчета!
Първо искам да ви уверя че се интересувам от чисто любопитство защото май само това ми остана... Второ трябва да знаете че съм много на вие с телефониите и ако някой реши да ми обърне внимание на въпросите трябва да отговаря по-простичко за да хвана същността.. Така сега и питането ми:
Разбрах що е VOIP - Звук от телефон който се изпраща към VOIP Gatekeeper (или gateway - не съм много согурен), който преобразува звука в IP пакети и ги препраща по мрежата към друг Gatekeeper (gateway), който ги прави отново на звук и ги препраща към ISDN телефонна централа на местния телеком.
Сега е момента да ме поправите ако греша...
Да речем че искам да мога да говоря със стационарен телефон като ползвам VOIP и не искам да ползвам услугите на разни фирми. Какво трябва да имам като HARDWARE?
И да разбирам ли че ако свържа домашен телефон с gateway-a , който предава пакетите по Интернет към другия gateway (примерно в съседния блок), а към него gateway е вързан домашния телефон на мой приятел ще можем да говорим без да плащаме такси към разни телекоми.
Тези работи не са ми много ясно и ще съм благодарен на хората които ми отворят малко очите :)
П.С. Нямам намерение да градя такива централи и инсталации. Искам просто да си изясня начина на работа и по какъв начин Orbitel да кажем свързва обаждането ми от тяхна кабинка (примерно) с домашен номер в Афганистан (отново примерно)



Тема Re: VOIP - основинови [re: zeroot]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано04.09.05 08:46



В отговор на:

Разбрах що е VOIP - Звук от телефон който се изпраща към VOIP Gatekeeper...



Нищо не си разбрал, продължавай да четеш.
бтв: Фен съм ти да знаеш, с това "преобразува звука в IP пакети" направо се изкачи на челни позиции класацията.



Тема Re: VOIP - основинови [re: .]  
Автор luboznatelniq (непознат )
Публикувано04.09.05 14:23



Ostavi go momcheto taka se pochva .Vij momche kak si s angliiskia ?
Probvai vav Google sas "VoIp" i smelo pak tuk kakto edim se izrazi e palno s kabinkajii i specove na hartiq ama to ot tam se pochva parvo na hartiq posle na praktika to nikoi ne se e rodil nauchen



Тема Re: VOIP - основинови [re: zeroot]  
АвторMilena (Нерегистриран)
Публикувано04.09.05 14:30



В отговор на:

И да разбирам ли че ако свържа домашен телефон с gateway-a , който предава пакетите по Интернет към другия gateway (примерно в съседния блок), а към него gateway е вързан домашния телефон на мой приятел ще можем да говорим без да плащаме такси към разни телекоми.




не, недей го разбира, защото е смешно да правиш подобно нещо, при наличието на скайп (примерно)

В отговор на:

Нямам намерение да градя такива централи и инсталации. Искам просто да си изясня начина на работа и по какъв начин Orbitel да кажем свързва обаждането ми от тяхна кабинка (примерно) с домашен номер в Афганистан (отново примерно)




Изясняването на начина не е толкова просто, а се опасявам, че ще ти бъде безполезно, с оглед на факта, че нямаш дори начални познания в областта.



Тема Re: VOIP - основинови [re: Milena]  
Авторzeroot (Нерегистриран)
Публикувано04.09.05 15:11



Търсих и намерих разни сайтове с информация, но все пак имам върпоси
Така - разбрах че не звукът се прави в IP пакети, а сигнала от аналогов се конвертира в цифров. Ако не съм прав ме поправете!
След това - големите компании които предлагат услугата VoIP използват VOIP-PSTN Gateway като той има изходи както за обикновенна телефонна линия, така и за Ethernet връзка.(Отново ме поправете ако греша) И тука вече идва интерестното - АНалоговия сигнал от телефон се конвентира ( ако мога така да го нарека) в цифров, който се поема от VOIP-PSTN Gateway-я и се "пуска" в Мрежата. От там се изпраща към другия VOIP-PSTN Gateway (в друга страна) където се "приземява" в телефонната мрежа на въпросната страна. Като по този начин се спестяват таксите по използването на телефонните линии на страните през които минава сигнала.
Надявам се че съм на прав път. И нямам нужда от съвети от типа "върви на гледаш телевизия и не се занимавай с работата на специалистите", нито някой с лъжица да ми сипва готовата информация. Съвет от типа - "потърси за някой си протокол" или "виж инфо за някакъв hardware" ми върши перфектна работа.
Мерси на отговорилите ТЪРПЕЛИВО



Тема Re: VOIP - основи [re: zeroot]  
Авторnewbie (Нерегистриран)
Публикувано04.09.05 15:18



това значи ли че ако имам VOIP-PSTN Gateway в Бургас и още един в София - разговорите ще ми се смятат на градски тарифи?



Тема Re: VOIP - основинови [re: newbie]  
Авторzeroot (Нерегистриран)
Публикувано04.09.05 15:20



Доколкото аз разбрах би трябвало! Някой от хората които са на вътре вече да каже за да си сигурен!



Тема Re: VOIP - основинови [re: zeroot]  
Автор SGM (непознат )
Публикувано04.09.05 17:45



В общи линии е така. Разбира се не трябва да се пренебрегват такси, цени на интернета и на самото оборудване. Разгледай http://www.voip-info.org - ще намериш много полезна информация.

P. S. Аз не съм от хората, които са навътре.



Тема Re: VOIP - основинови [re: newbie]  
Автор luboznatelniq (непознат )
Публикувано04.09.05 23:10



tova e taka ama ustroistvata ot dvete strani shte badat razlichni ako razgovora se terminira samo v ednata posoka ednoto ustroistvo trqbva da e s fxs port a ot drugata strana sas Fxo .Ako iskash i v dvete posoki da terminirash razgovori ti trqbvat u-va sas ISDN interfeis no po -podrobno mogat da kajat drugi po navatre v neshtata koito ne lipsvat tuk.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.