Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:29 20.06.24 
Мобилни комуникации
   >> IP-телефония
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема BulPhone ... малко анализинови  
АвторSlPX (Нерегистриран)
Публикувано29.04.05 18:01



тук гледам че спорът върви много около BulPhone - да или не ... въпреки, че аз не мога да схвана какво толкова бърка останалите LAN и internet доставчици да направят същото.

ето малко съвети и анализ от мен:

1. една тъпа ръчно написана SIP заявка на sip.bulphone.net порт 5060 връща едно съобщение за грешка, което разбира се съдържа важно поле - Server: Sip EXpress router (0.8.12 (i386/linux)). значи BulPhone използват като всички бъларски Санчовци - безплатен софтуер (демек аванта), ама нищо че ползват на аванта - те искат парички за това, че ползват авантата. типично - българския Санчо тачи опънсорса само от едната страна - ползването му. иначе за разработванет му - йок. че как иначе - дори и безплатния софтуер като го ползват трябва да им се плаща, камо ли ако се напънат нещо да програмират те.

2. SIP Express Router е безплатен софтуер - отидете и си го изтеглете от iptel.org/ser

3. нещо много хубаво за тези от вас, които си викат - е, аре сега ще взема да го компилирам - има го в компилиран вариант - та и работи ! последната версия е 0.8.14.

4. трябва ви VoIP терминатор - можете да се разберете с BulPhone (ако не с тях има купища такива още в международен план) и можете да предоставите абсолютно същата алтернатива от ваша страна.

5. хубавото е, че BulPhone или който и да е друг провайдър няма да може да ви вижда клиентите - колко са на брой, каквъ вътрешни номера имат и т.н.

6. можете да го направите за вътрешни разговори във фирмата (ако имате 2 офиса купете по един тъп SIP телефон и го боднете във всеки офис, след което пльоскате SIP Express Router на една LINUX машинка точно както BulPhone - има tutorials как се работи и конфигурира). в този случай дори не ви трябва VoIP Carrier - разговорите са само на IP ниво - peer-to-peer.

тва е засега от мен. ако има фенове да се обадят, аз мога много да им помогна и упътя ... надявам се да почне все по-сериозно и повсеместно да се развива SIP в тази държава, щото е още в зародиш а нещата са невероятно леки и лесни ... вервайте ми !



Тема Re: BulPhone ... e как :)нови [re: SlPX]  
Автор lvo lll (Ag008)
Публикувано29.04.05 20:42



... няма такъв филм
някои да дава аванта .. и да е платил яко за това
освен ако не е зарибявка и после да ти одере кожата

момчетата са направили нещо ... от нищото
и продават с минимална печалба ... това е !

много са ми интерсни някои ... даже противни
искат аванта и то качествена аванта
а ако може и някои да им дава и кинти .. още по добре :)))


доколкото знам ползват Астерикс ...

всеки може да си го направи .. само че Булфоне са първите
които дадоха толкова много неща ..
верно е .. не им е всичко ОК ..
но за без пари .. си е направи Екстра

а и да си направим и ние такъв сървар ... пак трябва да се свързим с тях
защото имат мнооо клиенти .. и ще може да си лафим с тях ..

сега си строя подобна система в офиса .. и ще се свържа с тях
както направиха вече десетки други ...
хубавото е че и това е без пари :)

аз се радвам на всеки които прави нещо позитивно
а не да оплюва тези които са по напред и да приказва че и той може
че и по убаво .. ... ами нека ... но да го направи

няма такова нещо което да няма недостатъци
важно е .. хубавите неща да са повече от лошите




"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида


Тема Re: BulPhone ... e така :)нови [re: lvo lll]  
АвторSlPX (Нерегистриран)
Публикувано29.04.05 20:55



на sip.bulphone.net порт 5060 седи SIP EXPRESS ROUTER

може да ползват и астериск, но там, където се регистрират всички SIP телефони има SIP EXPRESS ROUTER версия 0.8.11 (старичка) :))))

аз почнах да нахвърлям тук:



информация и документация по въпроса. може да не им се обаждаш. ще обясня как може да се направи дори и предплатена услуга - като се подкарат radius клиента на ser и го вържеш към пак безплатен рутер.

а колкото до астериск - asterisk.org е също безплатен :))) българският Санчо (в случая тези от bulphone.net) наистина тачат опънсорса.

ще се радвам да помогна на други да направят същите системи - все пак конкуренцията и избиването между VoIP доставчиците най-добре ще се отрази на нас крайните клиенти.

падане на цени, битка за пазара, новости, нововъведения без пари (без пари казах - който ползва опънсорс според мен трябва да прави услуга без пари, или поне аз ще помогна на този който иска да я реализира със SIP Express Router като BulPhone). искам да има още един куп такива като BulPhone. искам падане на цените до крайния минимум - дори някои дестинации да са под минимума, да се опитват да избиват от останалите. ще е истински яко да гледам Санчовските фирмички да се трепят - все пак това е опънсорс - нека всички го ползват.

аз съм свежа личност - ще си дам know-how-то. вие го пазете ;)



Тема не астериКС, а астериСК !нови [re: lvo lll]  
АвторSlPX (Нерегистриран)
Публикувано29.04.05 21:29



надявам се ти, който пишеш толкова в защита на BulPhone, да не си от BulPhone, щото показваш забележителна неграмотност.

PBX опънсорса се нарича астериСК (звездичка, това му е и емблемата), а не астериКС (малкия викинг от астериКС и обелиКС).

много добра идея обаче с този Asterisk PBX. той обаче се ползва за PSTN->SIP GW. има далеч по-качествени реализации (за съжаление са приятна сумичка, но предоставят завидна финцкионалност), но и този Asterisk не е зле да се понаучат хората да го ползват.

в България всички обичат авантата. това което спира българския Санчо да го направи е неграмотността и егото.

е аз ще помогна с описания стъпка по стъпка кое как става. дано някой се накефи и почне да го реализира. на него нищо няма да му струва (без пари е).

за нас - потребителите, кефа надявам се тепърва да идва. искам САЩ на 2 ст. на минута (само да ти споделя нещо, ако в САЩ набираш в рамките на една локална централа разговорът е безплатен - доста терминатори биха реализирали печалба дори и на 1 цент на минута, така че има накъде да падат цените).

също така 'утопията', че трябва задължително да се вържеш към BulPhone е простотия и олигофрения. да ти обясня ли защо ?!
слагащ си рутинг таблица някакъв код SHIT (или цифров например 00 - кенеф, или 080 или дори 1, като внимаваш вътрешните номера в мрежата ти да не почват с 1 никога). така потребител с телефонен номер 2345 ако иска да набере потребител на BulPhone набира 1xxxxx, където xxxxx е вътрешният номер на BulPhone потребителя в BulPhone мрежата. трябва само твоят SIP рутер да го пренапише на xxxxx@sip.bulphone.net (т.е. да го отреже 1 и преправи домейна - изумително просто действие в конфигурацията).

така ако BulPhone не са шитове (т.е. не искат да търпят конкуренция, а са си отворили техния SIP EXPRESS ROUTER за външен SIP дивайс или рутер да набира техен локален номер) ще можеш да ги набереш.

да те светна и още нещо. можеш да си намериш няколко терминатора като BulPhone и да ги изцедиш! буквално изцедиш. ето ти пример BulPhone ти дават САЩ на 4цента, ти го намираш на 3,5 и route-ваш само кода 001 (САЩ) към другия, всички останали нека си вървят към BulPhone.

можеш да ги накараш да смъкват цените и ти да минаваш само през най-евтиния (всъщност избираш добро съотношение цена/качество, което те кефи). такива като BulPhone в една Европа и латинска америка са вече много. България е напът да стане бананова република (по-точно бананова монархия). много кадри и хора с know-how избягаха, останаха основно Санчовци.

Но това не е никак зле! Не забравяй - българският Санчо тачи опънсорса, много яко, той чете HOWTO и инсталира и прави. така че българският Санчо има нужда от един tutorial (ако може на български). той е фен и ще го направи ... :))))



Тема Re: не разбирам ...нови [re: SlPX]  
Автор lvo lll (Ag008)
Публикувано30.04.05 17:58



от къде толкова много омраза към тези които имат повече акъл
и правят нещата без да си изпразват джобовете

всеки олигофрен може да се изръси и за нещо готово и скъпо и да стъкми .. системка
ама колко могат от нищо да направят нещо добро и работещо ?
мен мнооо ме кефят хората които могат да го направят ... това
защото такива хора имат умствен потенциал! и ще се справят с всичко

сиромах човек - жив дявол!

да ... има такива които плащат, за нещо солено
и после като разбрат че някои го е направил без да си плати ... позеленяват ...
е ... съдба
жал ми е за тях ... но такъв е живота
които го може - си го може


верно е пиша с много правописни грешки
но хич не ми дреме за това ...


БулФонци са отворени и с удоволствие ще си свържат мрежите с други подобни на тях
не разбирам защо трябва да ги обиждаш при положение че не си запознат с политиката им
но такава агресия и нанавист към тези които са направили нещо .. е характерно за много от IT средите ... погледни старите теми и ще видиш
как малките плюят големите ...

по това дали съм от БулФоне ... елементарно е !
виж в кои клубове пиша, или поне инфото ми на юзера .. и ще си отговориш сам на въпроса ...
ако това не си разбрал .. не виждам как си разгадал системата на Булфоне ???


започвам да го разбирам ... вече защо се съмнявате
явно е честа практика .. някои да се прави на друг и да си саморекламира
или самозащитава ...
това е меко казано позорно, както за човеците, така и за "бизнеса им"


ех ... животец



"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида


Тема сега разбираш ли ?нови [re: lvo lll]  
АвторSlPX (Нерегистриран)
Публикувано30.04.05 18:37



дразнят ме такива като теб. хубавите и качествените неща си седят и хората сами ги намират (повярвай ми дори и платени да са и много да струват).

дошло ми е до гуша от пошли хвалби в стила в който ти ги правиш. като чуя такова нещо и тенденциозно мнение в защита, лишено от малко такт дори и ми се обръщат червата.

ако търсиш у някого вината що ми писна и се вкиснах от тия BulPhone - прочети си коментарите! тъпо е и когато някой плюе срещу някого, но много тъпо е и обратното - възхваляването - разбрахме! стига толкоз. имат много клиенти - скоро всеки ЛАН ще може да направи същото.

колкото до разгадаването на системата на BulPhone - много елементарно е. аз работя в VoIP бизнеса от близо 4 години. само че от страната на производителите на hardware и software за целта. запознат съм в детайли с H323 и SIP (разбирай освен че чаткам кво значи съобщението, мога да си програмирам клиенти и сървъри по темата с конкретна цел).

прекалено лесно беше да се разбере какъв софтуер използват. още повече ми помогна сайта им - там всичко е HTML. значи са Санчовци. повечето Санчовци вече са успели да си опнат сайта на PHP и да направят онлайн статистика с логвания и т.н. при това публичен достъп (ПУБЛИЧЕН - разбирай не ги е страх някой да им доката DB-то през web-интерфейса до DoS).

А един български Санчо ползва опънсорс - и иска парички за целта. оттам тръгнах и сглобих схемата само с възможни опънсорс софтуерчета (не и без твоя помощ за Астерикс и Обеликс, т.е. чатнах да погледна asteriSK.org и те поддържат освен H323, SIP и един измислен AIX протокол по въпроса).

колкото до BulPhone и всякаква подобна инициатива по въпроса - приветствам подобни идеи. но въхвали за великата фирма и 'многото' им клиенти (всеки може да си направи номерационен план с по 7 цифри, само че дето няма смисъл ако имаш 10 клиента). това не е гаранция за много клиенти.

това което ме издразни в коментарите възхвала на BulPhone е балканския грандомански синдром - ние сме никой, но сме достатъчно умни и велики - вижте успяхме велики неща да направим.

аз сега поради тази причина ще отворя очите на хората реално колко са 'умни' и 'велики' и находчиви. забеляза ли ? находчиви е без кавички. точно находчиви са тези хора. но не са направили великите неща. направили са ги jiri kuthan и няколко студентчета по образователна програма в един берлински университет (jiri се чете иржи - чешко име, преподавател в берлинския университет) - говоря ти за SIP Express Router. а за астериска (*-звездичката) трябва да кажем велик и умен на един пич от digium.

ето това са великите хора - те са създали нещата - и още по-благородно - позволили са други да ги ползват. за тях ми говори за велики. а за българските санчовци, моля ти се за момента за умни и велики избягвай определенията.

българския Санчо е тарикат! е ... може и да е находчив тарикат ... но с прекалено самочувствие



Тема Re: аз разбрах .... нонови [re: SlPX]  
Автор lvo lll (Ag008)
Публикувано30.04.05 21:16



ти разбра ли къф ти е проблема

не им правя реклама или подобно ...
а само им ползвам услугите, както и моите прители с които си ляфим
без да злобеем че момчетата от БулФоне са тарикати
с една дума ... ползваме благинките им ... и толкоз

най-голямото предимство на БулФоне е това че за да се ползва
е необходим САМО и ЕДИНСТВЕНО Български НЕТ (BG peering)
който и при най-мизерните доставчици горе долу - работи, особено в провинцията

разбрах също и че според твоя речник
Санчо е тарикат човек
а тия дето купуват скъпи готови решения - са Дон Кихотовци

като отвори въпроса за вашите решения ...
я разкажи ... какво правите, продавате ... и т.н.

а и защо и не предложите вашите Дон Кихотовски решения ... а показваш как да се направи нещо Санчовско ..

сигурен съм че злобата ти произлиза от това че не ви купуват решенията
ако продавахте - яко ... нямаше да се дразниш толкова




"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида


Тема Re: сега разбираш ли ?нови [re: SlPX]  
АвторSamp;W (Нерегистриран)
Публикувано01.05.05 21:43



Абе ти прекали със злобеенето. Какво от това, че BulPhone ползват опънсорс?????
Tе са го взели без пари и са го дали без пари - разговорите вътре в мрежата им са безплатни.

Взимат пари за външни обаждания - те явно са с пари. Пък и Интернета е също с пари.
Дори и сорса да е без пари, човек трябва да загуби време за да го настрои като хората.

Да, астериска е безплатен, ама защо премълчаваш втората част от истината - за цените на платките на Digium (само не ми казвай, че те нямат нищо общо)- сигурен съм че печалбата от продажбата на платките им покрива разходите по разработката на астериска.

Сигурно цялата злоба към тези от БулФоне се базира, че ти правиш нещо, което безуспешно се опитваш да го продадеш по цени "Cisco" или с 5 лв по-ниски.

Хубаво е, че искаш да споделиш как човек може сам да си направи система, подобна на БулФоне-то, но злобеенето ти е просто отвратително и не ти прави чест.



Тема Re: сега разбираш ли ?нови [re: SlPX]  
Автор Oлer Ивaнoв® (Приятел™)
Публикувано02.05.05 04:17



Много злоба, Амиго, много злоба си насъбрал!

За съжаление обаче, тази злоба насочена към конкретен обект ти пречи да разсъждаваш малко по-разчупено. От множеството ти постинги така и не разбрах защо и от къде идва озлоблението.

В твоя т.нар. „анализ” не намерих нищо аналитично, а имаш и доста пропуски.

Пропуск 1: Мащаб на решението- едно е да реализираш някакво решение в къщи, за собствено ползване, във фирма с 2-5 служителя и съответното натоварване, във фирма с повече от 20 и т.н. И съвсем „друга бира” е да направиш масово такова, което и да предлагаш комерсиално.

Пропуск 2: Фокусиране единствено и само върху техническия аспект. Видно е, че там ти е силната страна и си добре „подкован”, но няма как тотално да забравиш за икономическите измерения.

Пропуск 3: Приел си, че всички, които биха желали да направят такова „лесно” решение са с технически познания най-малкото еквивалентни на твоите.

Пропуск 4: Има някакво объркване ли, недостатъчно познаване на идеологията на софтуера с отворен код ли...не съм много сигурен кое от двете, а може и нещо друго.


В отговор на:

можете да го направите за вътрешни разговори във фирмата (ако имате 2 офиса купете по един тъп SIP телефон и го боднете във всеки офис, след което пльоскате SIP Express Router на една LINUX машинка точно както BulPhone - има tutorials как се работи и конфигурира). в този случай дори не ви трябва VoIP Carrier - разговорите са само на IP ниво - peer-to-peer.




То в този случай дори не ти трябва умишлено да си правиш живота сложен с нещо повече от NetMeeting (ако си под Windows). Даже спокойно би могъл да минеш и с ICQ Phone или някое от десетките други програмчета позволяващи peer-to-peer voice. Въпрос на нужда, мащаб, техническа грамотност и икономически/финансови възможности.

В отговор на:

тук гледам че спорът върви много около BulPhone - да или не ... въпреки, че аз не мога да схвана какво толкова бърка останалите LAN и internet доставчици да направят същото.




Хубав въпрос- какво ги спира? Но няма да намериш отговора гледайки само техническата част. Въпреки, че дори и в нея има елемент от отговора- нямат технологичната възможност. Част от тях едва докарват и поддържат някакво ниво на физическа свързаност на клиентите си, върху която с усилие прекарват „някакъв инет”. Уви, voice иска своето, а доставчиците от горната категория все още са далече от нужното ниво. Освен това нужен е допълнително хардуер и софтуер, хора, които да са наясно с материята, които освен да пуснат услугата, ще трябва и да я поддържат и развиват. И да се пренесем от икономическата страна- всичко това струва пари. Дори да приемем, че софт-а е free, желязото върху което ще го подкараш не е. Специалистите също не бачкат безплатно. А да не говорим, че има една камара процедури и стандарти които трябва да извършиш и покриеш за да получиш лиценз за осъществяване на подобна услуга. И самия лиценз хич не е евтин!! В интерес на истината, не видях и на сайта на BulPhone и BGCom.net някаква информация за лиценз, но трябва или да си с много голямо дупе за да предоставяш такава услуга без законово да си „подкован” или просто не са го написали. А не ми се ровеше в сайта на КРС да проверя там.
В отговор на:

падане на цени, битка за пазара, новости, нововъведения без пари (без пари казах - който ползва опънсорс според мен трябва да прави услуга без пари, или поне аз ще помогна на този който иска да я реализира със SIP Express Router като BulPhone). искам да има още един куп такива като BulPhone. искам падане на цените до крайния минимум - дори някои дестинации да са под минимума, да се опитват да избиват от останалите. ще е истински яко да гледам Санчовските фирмички да се трепят - все пак това е опънсорс - нека всички го ползват.




Опитваш се да нагазваш в материя, в която знанията са ти далеч по-малко от колкото в техническата такава. Продължаваш да приемаш, че щом един елемент от решението е безплатен, то цялото трябва да остане такова. Е, няма как да стане! Поне до сега такъв модел не е изобретен! За да го поддържаш ще ти трябва хардуер, хора, имаш разходи за заплати, ток, интернет. От къде ще ги покрива? Крос-субсидиране от някои дестинации? Възможно е, но не е икономически правилно. И какво ли качество ще осигуриш в крайна сметка? Я виж и помисли!

В отговор на:

за нас - потребителите, кефа надявам се тепърва да идва. искам САЩ на 2 ст. на минута (само да ти споделя нещо, ако в САЩ набираш в рамките на една локална централа разговорът е безплатен - доста терминатори биха реализирали печалба дори и на 1 цент на минута, така че има накъде да падат цените).




Искаш, ама кой ще ти я даде? Можеш да пробваш да убедиш някого да ти продава под себестойност или поне с нулева печалба, но не знам колко голям клиент трябва да си за да го постигнеш. Бе направо е невъзможно. И недей да сравняваш круши с орехи- пазара на такива услуги в щатите и тук не са съизмерими. А остава и дребната подробност с преноса на трафика от тук до там.

В отговор на:

А един български Санчо ползва опънсорс - и иска парички за целта. оттам тръгнах и сглобих схемата само с възможни опънсорс софтуерчета (не и без твоя помощ за Астерикс и Обеликс, т.е. чатнах да погледна asteriSK.org и те поддържат освен H323, SIP и един измислен AIX протокол по въпроса).




Хайде ти се хвани и без пари (без пари казах!) ми направи цялото решение. Поддържай го и не ми искай парички. Колко ще издържиш?
И според правилата на open source, не беше ли изискването да публикуваш промените и доработките по едно приложение, ако тръгнеш да го продаваш, или продаваш свое приложение, в което е включен кода на първото? Не УСЛУГА чрез това приложение, а самото него? И къде има изискване да си направиш публично достояние бизнес модела, всички вътрешно фирмени подробности свързани с бизнеса ти? Само защото имаш нещо, което е опен соурс? Я по сериозно моля!

В отговор на:

също така 'утопията', че трябва задължително да се вържеш към BulPhone е простотия и олигофрения. да ти обясня ли защо ?!
слагащ си рутинг таблица някакъв код SHIT (или цифров например 00 - кенеф, или 080 или дори 1, като внимаваш вътрешните номера в мрежата ти да не почват с 1 никога). така потребител с телефонен номер 2345 ако иска да набере потребител на BulPhone набира 1xxxxx, където xxxxx е вътрешният номер на BulPhone потребителя в BulPhone мрежата. трябва само твоят SIP рутер да го пренапише на xxxxx@sip.bulphone.net (т.е. да го отреже 1 и преправи домейна - изумително просто действие в конфигурацията).



В отговор на:

информация и документация по въпроса. може да не им се обаждаш. ще обясня как може да се направи дори и предплатена услуга - като се подкарат radius клиента на ser и го вържеш към пак безплатен рутер.



В отговор на:

можете да го направите за вътрешни разговори във фирмата (ако имате 2 офиса купете по един тъп SIP телефон и го боднете във всеки офис, след което пльоскате SIP Express Router на една LINUX машинка точно както BulPhone - има tutorials как се работи и конфигурира). в този случай дори не ви трябва VoIP Carrier - разговорите са само на IP ниво - peer-to-peer.




Я го обясни това горното на жена ми- адвокат. И я убеди колко ще е лесно да го направи във фирмата, за която работи, колко му е! Е, те си нямат специално назначен на щат човек да се занимава с IT въпроси, ама ти щом казваш че е лесно...

И като за край- много е лесно да търсиш кусури и да критикуваш от страни. Пичовете (и пичките) от BulPhone правят и предлагат нещо. Ти с какво ще се похвалиш? Направи подобно че и по-добро, предложи конкурентен бизнес модел, заеми си мястото на пазара и нека потребителя реши кой да оцелее.

И за да не правиш догадки- не съм служител на BulPhone, може да се каже, че не съм им и потребител (регистриран съм и имам номер от техния план, но съм го ползвал само веднъж) . Подразниха ме постингите ти, и тенденциозното ти отношение. Нищо лично...айде стига толкова, че стана доста късно и ми се спи!

Аре със здраве!

Тема Re: сега разбираш ли ?нови [re: SlPX]  
АвторJako (Нерегистриран)
Публикувано03.05.05 13:54



Ти май злобееш, щото БулФонето не щат да купят тарфиращата система, дето я предлагаш навсякъде, съдейки по е-мейла ти.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.