Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:13 01.06.24 
Мобилни комуникации
   >> IP-телефония
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема VOIP prez ADSL за Callshop  
Автор zerg_vs_protos (njakakav)
Публикувано08.03.05 09:37



Дали би имало евентуални проблеми ако се пусне VOIP през ADSL интернет?
Алтернативате е доста по-евтина от наета линия. Доколкото знам БТК предоставят модеми с NAT. Това дали ще създаде проблеми ? Искам да захраня 3-4 кабини.



Тема Re: VOIP prez ADSL за Callshopнови [re: zerg_vs_protos]  
Автор Ahab (captain)
Публикувано10.03.05 22:14



БТК ти дават само 128кбпс ъплинк в скъпите тарифи за АДСЛ.
Това я има два едновременни разговора, я не.

Не става.



Тема Re: VOIP prez ADSL за Callshopнови [re: Ahab]  
Автор VolP (съвсем непознат)
Публикувано11.03.05 08:49



Прав си, особено ако решиш да използваш някоя от 711 разновидностите. А какво му пречи на човека да си сетне 729?
По принцип, на теория, с тия 128 uplink/downlink ще имаш предостатъчно интернет за 8 кабини. А никой не се ангажира с мнение (аз също) защото си няма идея какво пускат БТК. А и с тоя едногодишен договор, според мен да ходят да се гръмнат.



Тема Re: VOIP prez ADSL за Callshopнови [re: VolP]  
Автор Hиkи Гopчилoв (Орбител)
Публикувано11.03.05 19:19



Не забравяй ATM overhead-а на ADSL. През ADSL на БТК не могат да минат 8 кола с нито един приличен кодек.

Доколкото си спомням (разбирачите да ме поправят) G711 реално заема 100+ kbps на ADSL.

Поздрави,
Ники


Тема Re: VOIP prez ADSL за Callshopнови [re: Hиkи Гopчилoв]  
Автор VolP (съвсем непознат)
Публикувано11.03.05 20:19



Г-н Горчилов, вашата неприязън към БТК АДСЛ е абсолютно оправдана и разбираема.
А какво ще кажете за някой масово използван кодек като g729 или 723 (6.3) например? Човека прави кол шоп, не ЛАН говорилня:)



Тема Re: VOIP prez ADSL за Callshopнови [re: Hиkи Гopчилoв]  
Автор lvo lll (Ag008)
Публикувано11.03.05 20:24



G711 ne e li 2 x 64k

t.e. w predawane 64 k i priemane oshte tolkowa - TDM

"Съдбата обича смелите!"


Тема Re: VOIP prez ADSL за Callshopнови [re: VolP]  
Автор Hиkи Гopчилoв (Орбител)
Публикувано11.03.05 20:50



Нямам неприязън към ADSL на БТК. От години твърдя, че xDSL е вярната технология за broadband в България.

В случая става въпрос за определни характеристики на технологията, които се пропускат, а именно че между ADSL модем и DSLAM се търкаля ATM протокол. ATM барабар с другите PPPoE/PPPoA/etc, IP, UDP и пр. добавят голям overhead в/у малките пакети на RTP стрийма.

След като за 64 kbps кодек като G711 реално се заемат 100+ kbps от ADSL линка може да се направи аналогична сметка за всеки един друг кодек.

Имайте го предвид, когато изчислявате колко капацитет е необходим.

И да се върнем на тезата: 128 kbps ADSL не са достатъчни за 8 simultaneous calls.

Поздрави,
Ники


Тема Re: VOIP prez ADSL за Callshopнови [re: lvo lll]  
Автор Hиkи Гopчилoв (Орбител)
Публикувано11.03.05 20:57



Иво,

TDM и G.711 си приличат толкова, колкото крокодила и зеленото.

Ако трябва да сравняваме нещо е TDM с VoIP. И двете ползват G.711, както и ред други кодеци.

TDM заема задължително два канала - за всяка посока, докато IP-то реално товари само посоката от говорещ към чуващ.

Истината е друга - време е mass adoption на wide band codecs, специално проектирани за VoIP - по-търпеливи към закъснения и пакет лос, с по-добра компресия и по-богат звук. Има такива (например в Skype), но както казва Cisco "Not enough market demand". :-(

Поздрави,
Ники


Тема Re: VOIP prez ADSL за Callshopнови [re: zerg_vs_protos]  
Автор Hиkи Гopчилoв (Орбител)
Публикувано11.03.05 21:02



Здрасти,

Ако ползваш SIP не би трябвало да имаш проблем с NAT. Увери се, обаче, че БТК няма да ти филтрира VoIP трафика.

Поздрави,
Ники


Тема Re: VOIP prez ADSL за Callshopнови [re: Hиkи Гopчилoв]  
Автор zerg_vs_protos (njakakav)
Публикувано12.03.05 09:22



Благодря за помощта. Искам да доуточня за какво ми трявба. Имам работещ малък CallShop. Има 3 кабини - 2 през VOIP и една през мобилен телефон. Използвам наета линия и един Gateway Micronet 5002(2xFXS).Исползвам H323 с G729 кодек.За съжаление наетата линия излиза скъпо за толква малък брой кабини. Затова мисля за алтернативи.

Доколкото знам за един канал ми трявват 20к без овърхед-а ?
Един 64 ADSL дори би трявбало да ми стигне за 2 или с малко компромиси за 3 кабини ? Разумен ли е такъв компромис според вас ?

Основното което ме притеснява е NAT-а. Може ли VOIP-а да мине през NAT-a на ADSL модема при условие, че използвам H323 ? Има ли решение?.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.