Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:47 30.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Интернет
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Въпрос  
АвторCтeфи (Нерегистриран)
Публикувано18.01.08 18:33



Здравейте!

Имам няколко въпроса относно интернет скоростите. Включих се съвсем скоро към Кейбъл Тел и предлаганата от тях услуга Трипъл плей. Направи ми впечатление,че скороста на нета е бавна. Проверих пак офертата и разбрах,че предлаганата скорост е 1024 kbps. Но тъй като нищо не разбирам от тези неща и реших да се обърна към вас за помощ и съвет! Можете ли да ми кажете това добра скорост ли е? Аз не съм манячка да си тегля филми от нета, но ми е важно страниците да не ми се зареждат едва-едва. Обичам да си тегля музика и ми направи впечатление, че една песен ми се тегли на тази скорост за час и нещо. Това не е редно!
Много Ви моля, даите ми съвет какво да направя! Ако трябва ще направя рекламация и ще се олача, но първо трябва да съм наясно със скоростите!

Благодаря Предварително и разчитам на вашето компетентно мнение и ценен съвет!



Тема Re: Въпроснови [re: Cтeфи]  
Автор Чo :) (търси Дипл. раб)
Публикувано19.01.08 00:50



Скорост 1024 kbps /8 = 128 KB/s - твоята скорост

Една интернет страница, примерно:

~ 250 KB (текста + картинките + скриптовете + фалшчетата) /128 KB/s = 2 s - т.е за 2 секунди - би трябвало да се зареди.

Една MP3ка, приемрно от 6 MB = 1024*6 KB = 6144 KB /128 KB/s = 48 s - т.е би трябвало за 48 секинди да си я изтеглиш.

Един филм, примерно от 700MB
700MB = 1024*700 KB = 716800 KB /128 KB/s = 5600 s /60 = 93.3(3) min - т.е. би трябвало за малко над 1 час и половина да изтеглиш филма.

Има и време за реакция - момента, в който изпратиш какво точно искаш, обработката отсреща, до момента, в който почваш да го получаваш - би трябвало да е под 1 секунда, но дори 10 да са - това е пренибрежимо малко време.

Влияние оказва компютъра ти, колко бърз е процесора, колко оперативна памет имаш, колко свободно място на диска, колко е бърз диска, каква операционна система, колко е натоварен в момента (ползвани програми), каква антивирусна програма работи и др. подобни, но и това не би трябало да те притеснява, ако е настроен правилно и също е пренебрежимо време.

Друг вариант е да имаш вирус(и), на който може да се дължи забавянето.

Помоли приятел/познат, който разбира да го провери на място, евнтуално и да разговаряте с фирмата доставчик на интернет.

_______________________________________
Речник:
kbps - kilo bits per second
KB/s - kilo Bytes per second

"ps" = "/s" - per second - за 1 секунда (когато става дума за скорост)
"b" bit = единица инфорамция (0 или 1), (да или не), (истина или лъжа)
"B" Byte = 8 bits - измервателна единица най-често използвана за количество информация при компютрите.
производни:
kB или КB - kilo = 1024 пъти (подобно на "кило-грам, което е 1000 грама") само че при windows e 2^10 = 1024
M - Mega = 1024 K = 1024*1024
G - Giga = 1024 M = 1024*1024 K = 1024*1024*1024
T - Tera = 1024 G =1024*1024 M = 1024*1024*1024 K = 1024*1024*1024*1024




Тема Re: Въпроснови [re: Чo :)]  
Автор зeлeнaтa orpaдa (мундза)
Публикувано19.01.08 04:31



а да кажеш нещо за паразитния трафик на мрежата или за това, че в договора на човека му пише "до 1Мб"?



Тема Re: Въпроснови [re: зeлeнaтa orpaдa]  
Автор Чo :) (търси Дипл. раб)
Публикувано19.01.08 11:18



Паразитен трафик - при свалянто се нещо, то се разделя на части, наречени "пакети". Към всеки пъкет се добавя инфорамция, колко е голям, от къде е тръгнал, къде би трябвало да стигне и други параметри, да не изпадаме в подробности. Големината му зависи и от начинa на изгражддане на мрежата на интернет доставчика.

(Примерно за изтеглянето на един филм от 700MB чрез моя доставчик днес, до моя компютър дойдоха 725MB, т.е. "паразитния трафик" ми е ~ 3.5%.)

Паразитния трафик би трябвало да е включен скоростите на доставчика - т.е. реалната действителна скороста би трябвало да е по-висока, за да може след изваждането на паразитния трафик тя да е според договора.

В конкретния случай според инфорамцията за

, скоростта:

Пакет Трипъл плей У нас
Съдържа:
КейбълТЕЛ.ТВ
КейбълТЕЛ.НЕТ - 1024 Kbps*
КейбълТЕЛ.Телефон– ...

* За гр. София базовите Трипъл плей пакети са с включена още по-висока скорост - 2048 Kbps!

T.e. двойно по-бързо трявба да сваля, от пресметнатите примери по-горе.


Никъде не пише до 1Mb!
Единственото място на сайта им, което открих за интернет е написано .
Т.е. те гарантират поне 30% - или 1024 * 30% = 307 kbps.

Да вземем песен от 10MB (По-голяма от нормалната) и време за сваляне 1 час (макар да е написала "час и нещо").

1h = 3600 s
10MB = *1024 (в KB) * 8 (в bits) = 81920 kb
81920 / 3600 = скорост от 22.76 kbps, с която се сваля песента.

Е извинявай, но сравнено с 1024 kbps - това са 45 пъти по-ниска скорост!
От гарантираните 30% (307 kbps) - това са пак 13.5 пъти по-ниско.




Тема Re: Въпроснови [re: Cтeфи]  
Автор Heykия (член)
Публикувано19.01.08 15:33



Ами нещо в договора да пише за "споделена скорост"? И от колко компа е споделена?



Тема Re: Въпроснови [re: Чo :)]  
АвторCтeфи (Нерегистриран)
Публикувано19.01.08 15:43



Много ти благодаря за подробната инфорнация!



Макар и да не разбирам точно всичко, ми стана ясно че тази скорост от 1024 kbps
е прилична и достатъчна в моя случай! Сега ми остава да проверя състоянието на компютъра ми и да видя дали проблема не е в него, и да разбера защо МР 3-е се теглят толкова бавно!

Ако се сетиш за нещо друго, което може да ми бъде от полза пиши!



Тема Re: Въпроснови [re: Heykия]  
АвторCтeфи (Нерегистриран)
Публикувано19.01.08 16:05



За споделена скорост изобщо не се споменава. Но ще попитам!

Аз се поразрових в сайта на Кейбъл Тел и наистина там пише, че за София скороста на нета в пакета Трипъл Плей е 2048 kbps. Това означава, че или здраво ме работят и ми прибират парите за нещо което не получавам, или имам проблем в компа ,което не ми се вярва!



Тема Допълнениенови [re: Cтeфи]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано21.01.08 10:31



Чо много добре обясни всичко.Скорост от 1 мегабит е прилична.Но тук има още един момент.Тази скорост не е еднаква за различните сървъри.
Представете си Интернет като система от тръби с които са свързани всички компютри.И ако твоята тръба е дебела,но на компютъра (сървъра) от където ще изтеглиш нещо е тънка полза от твоята дебела тръба няма да има.
Но ако на другия комп.тръбата също е дебела то тогава ще теглиш много по бързо.Но ако между двата има тънки тръби (независимо,че техните са дебели до някъде)пак ще теглиш бавно.
Обясних го по тоя асоциативен начин , понеже тръбата с вода е нещо видимо и разбираемо за хората.

има тест за скорост на връзката до различни точки на света.Не зная колко е верен.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.