Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:33 25.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Интернет
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: ADSL+статично IP от БТК=Преебавканови [re: Илko]  
Авторlllllllllllll (Нерегистриран)
Публикувано02.01.05 14:46



Не - не искам да кажа, че ако една точка е последна тя не важи. Искам да кажа, че ми прилича като да е кръпка добавена след като клиентите са почнали да мрънкат. И още искам да кажа, че повечето хора под "статичен адерс" разбират адрес, който ти се предоставя за да правиш с него каквото намериш за добре. И ако някой предлага нещо, което се различава от общоприетото схващане за това нещо е добре ЯСНО да каже, че това нещо не е точно това, което човек очаква да означава, а не да ми излизат с разни йезуитски номера от типа "Ама то в общите условия пише"

Лично на мен тази "услуга" на бтк не ми изнася и за това не я ползвам. Споделям си мнението като страничен наблюдател и независимо каква вариация на "Чети общите условия" ще решиш да споделиш това няма да промени схващането ми, че тази услуга предлагана по този конкретен начин подвежда хората, че наистина ще разполагат с реален статичен адрес на тяхно устройство. И че тази дребна подробност трябва да се включи в описанието на самата услуга в ценовата листа, а не някъде, където я я прочетат 30% от мераклиите да стават клиенти, я не.

Хубаво би било също така маркетинг отдела на БТК да дефинира какво точно разбират те под "Достъп до интернет", защото по мое скромно мнение това, което предлагат е нещо друго - примерно възможност за браузване и изпращане на поща. Достъп до интернет се нарича свързване на система към интернет, при което тя получава възможност да комуникира нормално с останалите системи в интернет по всички възможни начини, а не "само по тези, които ние сме решили". Това е като да предлагаш достъп до интернет и да филтрираш портове на клиента (виждал съм и такива "доставчици"). Подобни услуги просто не трябва да се рекламират като "Достъп до интернет".



Тема Re: ADSL+статично IP от БТК=Преебавканови [re: lllllllllllll]  
Автор Илko ()
Публикувано02.01.05 15:12



Всеки клиент към договора е получил копие на тези общи условия - ако в тях не се споменава точка 2.5 - да се жалва.
А това кой какво разбира далеч не е важно - БТК продават услуга "BTC ADSL 1024 MEGABIZ" и тя си има определени параметри. Ако въпросната услуга не ти изнася - нея купуваш. Просто е смешно да я купиш и после да обявиш че ще ги съдиш защото тя не отговаряла на твоите представи - не смяташ ли?

Сега малко да се заемем с образование - нека да разсеем един мит какво изначава "Статичен реален IP адрес". Ако внимателно прочетеш страницата с услугите там е отделено място и на този въпрос:
Какво е 'реален IP адрес'?
'Реален' IP адрес е Интернет адрес, който е достъпен от Интернет..

Статичен или динамичен вероятно знаеш какво е.
Както виждаш в това понятие никъде не се споменава къде се намира този адрес така че какво разбираш ти под статичен адрес явно се разминава с действителността ...

Моля те, не си прави да ми отговаряш - станахме досадни с тези спорове - в края на краищата пак в тези прословути Общи Условия пише следното : 9.3. При възникване на спорове, страните полагат усилия за доброволното им уреждане по взаимно споразумение. При непостигане на съгласие, всяка една от страните може да отнесе спора за решаване от компетентния български съд





Тема Re: ADSL+статично IP от БТК=Преебавканови [re: Илko]  
АвторLLLL (Нерегистриран)
Публикувано02.01.05 20:34



Да-можеш да си сигурен, че знам кой адрес какво точно означава, за какво може да служи и къде точно е необходим.

Пак ще спомена, че май не ти е станало ясно - Съгласен съм, че БТК може да продава каквото си иска. Това, което казвам е, че така предлаганата услуга не е това, което се очаква да бъде от повечето нормални потребители, които биха изпитали нужда от статичен адрес и поради тази причина е коректно това да бъде обявено ЯСНО И НА ВИДНО МЯСТО, а не някъде си в общите условия. Някъде по-назад ти бях написал какво се случва - техническото лице казва "Трябва ни статичен адрес". Човека, който взима решенията и дава парите поглежда ценовата листа и вижда, че има услуга, която включва статичен адрес и подписва договора, след което следва сюрприза. Никой нормален системен администратор не би очаквал (до преди да се появи това недоразумение) статичният адрес да бъде не на негово устройство. Това е. Точка по въпроса. Останалото са чисто формални основания - да съгласен съм, че го пише някъде, но този, който казва какво е необходимо не чете договорите и общите условия, а този който подписва договора и може да прочете общите условия обикновено не е компетентен технически да прецени дали това е нещото, което персонала му очаква да получи. Щом като предлаганото се различава от нормалните очаквания това трябва ясно да се каже. А не като си оставиш колата в автосервиза за да я боядисат черна да си я получиш светлосива защото в този сервиз имали по-особено виждане за черния цвят.

Иначе е ясно, че покрай тази и други подобни глупости адвокатите винаги ще имат работа. Спирам да пиша по темата тук защото не вярвам да ти променя мнението по въпроса, както и ти няма шанс да промениш моето. Надявам се поне темата да е била полезна на прочелите я и всеки да внимава какво точно си купува от БТК.

Лека вечер на всички.



Тема Аре и аз да изръса една простотия, ша ма прощаватенови [re: Илko]  
Автор Colombino (ИП)
Публикувано02.01.05 23:53



Представяш ли си как как си поръчваш боя от магазина и искаш червена. Не те интересуват нюансите, но е важно за теб да е червена. Казват ти да, ето имаме червена боя, няма проблем. Взимаш си опътването, четеш си и минаваш покрай точка в която пише:

цвят: червен
пик на отразената светлина: 470 nm

и ти си викаш на акъла: бе нема значение, нали е червена. И после като я видиш, че е синя разбираш, че в тоя магазин така го разбират червеното.

Та в крайна сметка с тая голема тъпотия просто исках да кажа, че БТК има подвеждаща реклама. Дори да приемем, че е напълно законно щото го пише в договора със сигурност е некоректно. Пък и това, че го пише в договора не значи, непременно че не може да се бори в съда. По принцип точки в договорите които противоречат на законите са нищожни ( сори за ниската ми правна култура ). Ако се окаже, че в България има подходящ закон за подвеждаща реклама и това се докаже в съда никаква точка 2.5 няма да ги спаси.

System Doctor Error:
Your girlfriend is pregnant.
(A)bort, (M)arry, (I)gnore?_


Тема Re: Аре и аз да изръса една простотия, ша ма прощаватенови [re: Colombino]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано03.01.05 00:58



Хе.. ти КЪДЕ си виждал нещо коректно при БТК???

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.


Тема Re: ADSL+статично IP от БТК=Преебавканови [re: LLLL]  
Автор Илko ()
Публикувано03.01.05 11:25



Какво по ясно и видно място от Общите Условия ?

Нали за да разбереш какво точно купуваш точно тях трябва да прочетеш.
Явно или си нямаш грам понятие от сключване на договори или наистина се правиш на неразбрал.
Ако аз трябва да си поставя подписа някъде ще изчета всичко под което се подписвам. Ако примерно не съм компетентен по темата ще намеря специалист (примерно адвокат или мрежов администратор) който да ми обясни всички неясни моменти.
Това е основно правило при сключване на договори - елементарно е!
А ако някой е сключвал договор без да ги чете и адвокати няма да му помогнат ...





Тема Re: Аре и аз да изръса една простотия, ша ма прощаватенови [re: Colombino]  
Автор Илko ()
Публикувано03.01.05 12:10



Явно и ти в тази област си пълен профан ...
За каква подвеждаща реклама става дума? Щом ти с подписа си си удостоверил че си съгласен да сключите договор именно за тази услуга братче и 100 адвокати да немеш няма какво нередно да докажеш.

Представи си че аз ти давам един лист на който най отдолу пише твоето име и ти се подпишеш - няма ли първо да прочетеш какво точно подписваш? Примерно аз мога да съм написал че ми дължиш 1000 лева и до 1 седмица се задължаваш да ми ги изплатиш. Вярно намират се и наивници които да се хванат на подобен трик ама това е съвсем друга тема ...
Както писах и на другия опонент - преди да подпишеш - четеш. Ако нещо не ти харесва или се договаряте да се промени или не се подписваш. Трети вариант няма ...

А сигнал за подвеждаща реклама можеш да подадеш тук

. Има и цял закон по който е сфирмирана тази комисия - "ЗАКОН ЗА ЗАЩИТА НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ И ЗА ПРАВИЛАТА ЗА ТЪРГОВИЯ" - не се изказвай неподготвен. Ако те интересува ето и самия закон
Подай сигнал до комисията - там може всеки да подава сигнали и напиши после какво са ти отговорили. Аз лично се съмнявам че ще се получи нещо защото подвеждаща рекалама е такава реклама която те въвежда в заблуждение относно параметрите на продукта а не относно твоето очакване за продукта.Никой не може да знае какво ти очакваш под определението реален IP адрес - затова коректно в общите условия (именно там) са описани параметрите на това понятие във вида в който се предлага. Примерно аз очаквам в шоколад "зайо байо" да има заек защото така се казва (въпреки че на него пише че това е детски шоколад), ама го отварям и въре има само шоколад - това подвеждаща реклама ли е? Щеше да е подвеждаща ако наистина пишеше че вътре има заек. Явно бъркаш понятията ...

Примера ти с боята не е коректен - едно е червен цвят с дължина на вълната 630nM - съвсем друго е син цвят с 470nM. Това са 2 съвсем различни неща... тук не става дума кой как разбира синьо и червено - това са физични параметри които не пасват. Не може хем да е червен хем да е 470nM ...

Но от друга страна ти несъзнателно ме подкрепяш - като си купуваш боя и искаш червена след като продавача ти я подаде ти поглеждаш ли етикета аджеба наистина ли на него пише цвят червен или първо я занасяш в къщи и я отваряш? Единственият вариант при който може да имаш оплакване е ако на етикета пише червена, а вътре е бяла и аз съм сигурен че по закон тогава ще си прав. Бил си подведен от етикета. Във всички други случаи вината е в теб защото не си си дал зор да погледнеш какво точно купуваш. Точно същото е ако за тази боя ти дадеш на продавачката една шепа стотинки и тя ги прибере на доверие без да ги брои. Ако примерно след 1 ден тя ти се обади и ти каже че не и излизала сумата в касата ти ще и дадеш ли разликата? Съмнявам се.

Айде прочети закона пък тогава пиши ...





Тема Re: ADSL+статично IP от БТК=Преебавканови [re: Илko]  
АвторLLLLL (Нерегистриран)
Публикувано03.01.05 19:27



Наистина започва да става досадно вече :) Сключил съм доста договори за 3-те фирми, на които съм управител и обикновено чета под какво се подписвам. Елементарните правила са ми ясни.
Но от опит знам, че повечето хора не го правят особено когато става дума за подразбиращи се неща, защото като искаш черна боя става дума за черна боя, а не за описание на компонентите, от които е забъркан крайния продукт.

Ако беше ясно написано и нямаше тесла в офертата на БТК щяхме ли въобще да водим тази безплодна дискусия и да се убеждаваме, че водата е мокра :)? Май не.

Мислех да пиша още, но наистина няма смисъл - айде със здраве всички :)



Тема Re: Аре и аз да изръса една простотия, ша ма прощавате [re: Илko]  
Авторrefd (Нерегистриран)
Публикувано03.01.05 20:02



Илко, реших да ти предложа един пример с червена/синя боя който според мен е близък до ситуацията с АДСЛ предлаган от БТК:

Бояджия предлага боядисване на автомобили с червена боя...
В общите условия (на намси коя страница в един параграф) пише че върху червената боя ще бъде нанесена синя боя и червената боя ще се вижда само на места които бояджията реши. Примерно на десния преден калник...


Е при положение, че нормално като видиш "реклама/обява" за боядисване с червена боя на автомобили, ти какво би си помислил - че ще получиш червен автомобил или син автомобил с червен калник?!
Трябва ли когато поискам и левия преден калник да е червен да ходя при бояджията?


В обявата на предлаганата услуга (на сайта на БТК) пише, че статичния адрес се включва. (без допълнителни обяснения - само "Статичен реален IP адрес - Един")
В същото време реалното положение не отговаря на общо приетото - не се предлага клиента да разполага с статичен реален IP адрес (на устройство което клиента сам може да управлява), а се предлага пренасочване(след съответната заявка) на 2-3 порта на някакъв статичен реален IP адрес към някакъв локален. Броя портове е според заявката на клиента и най-вече според желанието на БТК.

Реалното положение клиента може да осъзнае по 2 начина:
- прочита най-внимателно Общите условия (и се надява да не пропусне нещо)
- заявява 12 месечна услуга и по-късно му просветва как се е набутал..

Мога да ти дам и още един пример - чендж бюрата и:
- дребния шрифт на таблата с обявените курсове
- играта с близки ("визуално") курсове
- "преебавката" с колонките купува банкноти / продава банкноти / купува чекове
- други "набутавки"

Не ти ли се струва, че поведението на БТК е доста близко до това на тарикатските чейдж бюра?

Някъде по сайта на БТК има ли секция "Въпроси и отговори", където нормално би трябвало да се намира и пояснението на термина "Статичен реален IP адрес" предлаган за АДСЛ услугата?

Явно това е важен проблем и обяснението му да се намира само и единственно на намси коя страница в Общите условия е леко казано некоректно!



Тема Re: ADSL+статично IP от БТК=Преебавка [re: Илko]  
Авторrefd (Нерегистриран)
Публикувано03.01.05 20:04



Примерно една звездичка и 2 реда пояснение под обявата?

А в секция "Въпроси и отговори" има ли пояснение на проблема?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.