Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:21 18.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Интернет
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Сайт как да си предпазваме очите?нови  
АвторNedoskiv (Нерегистриран)
Публикувано17.09.04 03:25



Здравейте всички. Търся си сайт (за предпочитане на бг език, но може и на друг) с подробна информация за това как да се грижим за очите си (след четене, работа с компютър и др. такива). Децата ми, а и аз, злоупотребяваме със семейния компютър и нещата никак не вървят на добре. Звучи просто - почивки от време на време, но ме интересуват и кои медикаменти са подходящи за облекчаване на натоварването им, как да си настроя монитора и т.н. Моля, ако някой има информация, да постне някое url.



Тема Re: Сайт как да си предпазваме очите?нови [re: Nedoskiv]  
Авторws-teleshop (Нерегистриран)
Публикувано17.09.04 05:04



първо и много основно правило:
Купвайте си хубави (макар и скъпи) монитори!
Това е часта от която най-много може да пострадате! Освен това е нещото което ще си помислите да ъпгрейдвате най-рядко..

Още:
- Не се правете на електроженисти - т.е. не увеличавайте без нужда яркоста/контраста (обратната крайност също не е за предпочитане). Контролирайте ги спрямо осветеноста на помещението..
- Светлината да идва отстрани, а не отзад(т.е. да няма отблясъци) или отпред(т.е. да ви заслепява).
- добре е да има друг източник на (непряка!) светлина в помещението (освен екрана на монитора!)
- вертикално опресняване на картината - минимум 75Hz (най-добре поне 100Hz!)
- най-незатормозяваща (за очите) комбинация е черен текст на бял фон; следваща комбинация (която трябва да предпочитате) е бял текст на черен фон; ползването на син фон причинява забавяне на фокусирането при преместване на погледа от близък предмет към далечен (също и от далечен към близък) - забравих какъв беше термина за това...
- буквите трябва да са високи поне 6-7 милиметра! (забележи мярката! не пиксели, а милиметри!)
- от медикаменти няма смисъл. Можеби единствено "изкуствени сълзи".
При работа с монитор, човек "забравя" да мига и очите "изсъхват". Това се сучва най-вече когато се играят игри (т.е. когато човек се втренчи в монитора).
Добро решение е да си наложи човек да премигва нарочно. (така и така инстинктивно "забравя" да премигва та ще трябва сам да си наложи)

За други съвети не се сещам... А и за сайт също...



Тема Re: Сайт как да си предпазваме очите?нови [re: ws-teleshop]  
АвторNedoskiv (Нерегистриран)
Публикувано17.09.04 05:56



Благодаря ти много за ценните съвети. Изглежда си доста навътре в тази област :) Но който знае сайт да не се смущава ми да споделя.



Тема Типично по българскинови [re: Nedoskiv]  
АвторУжac (Нерегистриран)
Публикувано20.09.04 11:29



Това май само тук може да се срещне. За сериозен проблем, какъвто е зрението, някой да търси съвети от форум, в който пишещите са основно 14-18-годишни, и то на всичкото отгоре в секция Интернет. Пич, ти направо ме уби! А пък съветите, които си получил направо ще ме накарат да си скъсам лекарската диплома. От лекарства нямало смисъл.... Ще заима... Ама ще е късно.



Тема Re: Типично по българскинови [re: Ужac]  
Автор monipro (ооо!!!)
Публикувано21.09.04 19:49



ужас, ти като си докторче, това ли само успя да измислиш?
а като твърдиш, че тука резидират предимно 14-18 годишни, да смятам ли,че гравитираш към тая възрастова групичка щом си имал време и нерви да постваш тук?
и най-важното: типично по български е твоята критична и регресивна реплика за нещо, което наистина има смисъл да се коментира където и да е, може и по време на секс между овчар и подчинената му овца дори, щом е за здравето. така че евала на пича, дето дава някакви съвети - в тях има смисъл, а ти твоята лекарска диплома може да не я късаш, но да си я сложиш на едно много тъмно място - ти знаеш по-добре от мен какво е то. нали си учил анатомия. какво са ви преподавали по хигиена на зрението и съвременните монитори а? к*р са ви преподавали, защото дори не ви учат как да си пуснете компютъра, така че по-добре се скрий и ти на същото място при дипломата ти. /малко съм жлъчен, но това е от силното ми убеждение, че лекарите не си вършат добре работата, ако не им поднесеш сухо - но това е друга тема/.

и за да не съм и аз критичен и регресивен, ще кажа на ората, че съм съгласен с много от съветите, но ще коригирам човека, че поне на моите очи по-добре действа светли букви /но не ярки/ на тъмен фон, т.е. да няма голям контраст. определено ми помага, па лекарчето каквото иска да си говори. абе какво приказвам, на него са му промили мозъка с тия лекарства /иначе и от тях има смисъл, признавам,само че в точния момент и точното лекарство в точното количество разбира се/. ужас, нещо против?



Тема Re: Типично по българскинови [re: monipro]  
Авторws-teleshop (Нерегистриран)
Публикувано21.09.04 22:56



Ми то в съветите си пише:
- на първо място за "най-ненатоварваща" очите комбинация е черни букви на бял фон (демек като нормална хартия)
- на второ място черен фон с бели букви...
- т.н.

Тея комбинации и размери на буквите не съм си ги измислил сам... Имаше ги пъбликувани преди много години в пресата (май някакво списание беше) и са резултат от медицински изследвания...

Който иска нека се съобразява с тях... Аз в повечето случаи май не се придържам много много към тях, но се старая не да кривна много в страни... За сега се радвам, че след 20 години повече или по малко заседяване пред мониторите не съм сложил още очила...

П.П.
Това как си настройваш монитора си е лично предпочитание... Важно е да не се напрягат очите повече от необходимото.



Тема Re: Типично по българскинови [re: Ужac]  
Авторws-teleshop (Нерегистриран)
Публикувано21.09.04 23:04



докато хептен не си умрял, вземи че напиши някакъв по-смислен коментар или предложи други съвети...

П.П.
Добре ще е явно да си върнеш дипломата там от кадето са ти я дали че нещо се изказваш неподготвен... Ако така ще лекуваш и хората...



Тема Знаех си, че са пубери...нови [re: ws-teleshop]  
АвторУжac (Нерегистриран)
Публикувано23.09.04 02:06



След като толкова се впечатлихте от писанията ми, единственото, което мога да сметна, е че се нуждаете от компетентен съвет, а гнева, който изразявате, си е гняв срещу собственото незнание. Нека все пак се аргументирам:
Човекът, потърсил съвет, пише "...Децата ми, а и аз, злоупотребяваме със семейния компютър и нещата никак не вървят на добре..." Някой от вас, умници, случайно да се постара да разбере какво значи "никак не вървят на добре"? Ами ако се касае за симптоми, които може да са причинени от лоша зрителна хигиена, НО може и да са симптом на някакво възпаление? Пак ли ще посъветвате човека да си регулира яркостта? Ако този човек реши да се довери на вас (както очевидно е) и вземе, та не отиде на лекар?
А за съветите на лицето с евтиния комерсиален ник просто нямам думи. Ще си позволя да коментирам някои от тях:
Съвет 1: "Купвайте си хубави (макар и скъпи) монитори" - Моят монитор е ViewSonic за 75 долара, втора ръка и превъзхожда новите и скъпи модели на 99 % от фирмите на българския пазар. Ако все пак у вас възникне съмнение относно думите ми, идете в някой компютърен магазин за съвет и не се хабете да ми отговаряте, щото едва ли ще ме впечатлите
Съвет 2: "Контролирайте ги спрямо осветеноста на помещението" - научно твърдение клонящо към нула. Подобно би звучала реплика от рода на "Пийте антибиотик според настроението" или пък "Яжте каквото и колкото ви се яде"... Това, че някой някъде е писал рецензии точно по тези теми и си е играл да замерва и предписва конкретни стойности няма никакво значение пред широтата на нашия гений, който въздига субективното над конкретното. Мъкааа, мъка... Имам един колега, дето ги преглежда хората само с поглед и им пише рецепти по телефона. Ще го накарам да се отбие да полафи с вас.
Продължавам нататък: опресняването отдавна е установено, че трябва да бъде над 85 (а не 75) херца. Иначе съм срещал съвети от 60 до 100 херца, но в сериозните книги си го пише - 85. И ти като повечето шматки наблягаш на честотата, обаче сега, когато почти няма монитори, които да не поддържат такива честоти, основният проблем е РАЗСТОЯНИЕТО. Хора, които работят на ЛСД дисплеи продължават да се оплакват от проблеми. Що? Ми щото са забили нос в монитора и забравят да поглеждат настрани. Обаче нали такива като теб само за честоти им говорят и те си мислят, че работят (гледат) най-здравословно. Може, ама не и в тоя живот. А някой да се сети да даде съвет относно разстоянието до монитора и до клавиатурата и как очите се уморяват да фокусират ту към светлия монитор на едно разстояние, ту към тъмната клавиатура на друго разстояние???
Тия комбинации черно на бяло са добри при светло помещение, денем. Вечер дори и да има друга светлина, очите са вече уморени и са хубави други цветови комбинации. Тук няма стандарт и пак си зависи от конкретния случай, след консултация с когото трябва, а не с който падне.
И неусетно стигам до двата най-големи бисера. Направо диаманти - "от медикаменти няма смисъл. Можеби единствено "изкуствени сълзи". " и "Добро решение е да си наложи човек да премигва нарочно"
(Ако бяхме комедиен сериал, тук режисьорът щеше да пусне смях)
Та пак ще припомня за моа колега дето предписва лекарства по телефона. Всъщност това да не си ти? Същият подход.
Само ми кажи как един човек, вглъбен в монитора, ще си наложи да мига нарочно, след като той не се сеща да мигне инстинктивно. До такава степен са потиснати възбудните центрове в мозъка му, че точно тогава ще се сети и ще си каже "Чакай, аз не мигнах инстинктивно, ама я да взема да мигна нарочно"
(режисьорът пак пуска смях)
А относно изявлението на monipro - пич/маце (незнам кое си), ползвай по-малко чуждици. Прекаленото им ползване показва бедна езикова култура. Обърни внимание в колко часа пиша. Досега съм се занимавал с идиотчета като теб. Все спорят, все някъде прочели, все някой "приятел" ги посъветвал и като дойдат при мен и разберат колко са закъснели, почват да псуват "съветниците" си
Хайде със здраве!



Тема Re: Знаех си, че са пубери...нови [re: Ужac]  
Авторws-teleshop (Нерегистриран)
Публикувано23.09.04 10:15



Ама и ти си плямпаш както си знаеш...
Караш си направо през просото, свиркаш си и не се замисляш много...

Ето как е започнал човека:

Здравейте всички. Търся си сайт (за предпочитане на бг език, но може и на друг) с подробна информация за това как да се грижим за очите си (след четене, работа с компютър и др. такива). ...

Забелязваш ли, че иска съвет как да се грижи за очите!!!
Аз предложих такива съвети за работа с компютър. Ти долълни ли с нещо съветите? Можеше да кажеш поне как да се четат книжки...

Ако я вземаш много присърце тая тема нечети по-надолу...




Да продължа със заяждането...

Ясно е, че компютърните дисплеи нещо не ги разбиращ кой знае колко повече от начинаещ продавач в компютърен магазин. Ама като си толкоз отговорен докторски кадър, що не взе да го посъветваш човека да "мине" през очния кабинет - еи така за профилактична проверка на зрението?! Да, ама не! Ти трябва да покажеш колко си велик дофтор, а не да помогнеш със съвет.

Тъй като и аз не съм очен доктор, не мога да давам съвети как да се диагностицира или лекува очно възпаление...
Но пък мога да давам някакви насоки как да се предпазват от възникване на проблеми. Т.е. съвсем спокойно мога да давам съвети от сорта "Неяжте по цял ден сланина! - Така ще се предпазите от инфаркт...". Не съм сърдечен хирург, но мога спокойно с чиста съвест да давам такъв съвет! Направи си съответната аналогия с дадените вече съвети..


Дай сега да си премерим п.. пардон мониторите...

Моя монитор е Sony струваше 4 пъти повече. Не съжалявам, че съм си го взел точно такъв. Вече е на 3 години и половина. Преживял е 2 сериозни ъпгрейда на "съпътстващия" компютър през това време и като го гледам ще изкара още толкова... (освен ако не го сменя с LCD монитор след година)

ViewSonic са си добра марка. Е аз предпочитам други, но това си е субективно. (а може би не)
Струва $75 - браво. Взел си го вероятно на старо.

Няма да споря дали е смислено да се взема мнитор "втора" ръка. (трета?, четвърта?)
Аз на старо бих си вземал само чаркове за компютъра, но не и монитор. (освен ако не знам със сигурност историята му още от първия му "работен" ден)

Живота на мониторите обикновенно е 3 до към 5 години. Всичко нагоре е на магия...(т.е. зависи много от качеството на монитора и начина му на употреба)
Като казвам 3-5 години, нямам предвид че примерно на 8-мата година монитора няма да работи - просто вече не е същия. (увеличава се вероятноста от "счупване", скапва се качеството на картината и т.н)

Ето ти линк към статия със съвети за това какъв монитор да си избира човек.





Чесно казано, като говориш за честотата на опресняване на изображението, май не разбираш много много за какво става въпрос - чувал си нещо ама... То в крайна сметка и не ти влиза в работата да го разбираш де... (освен ако не си очен доктор! или пък работата ти не е свързана с обработка на видео изображения..)

Ето ти малко линкове:

Wikipedia: Flicker fusion threshold
Wikipedia: Refresh rate
PC Guide: Refresh Rates and Interlacing

Интересно е, че във Wikipedia не можах да намеря изрично указано при каква честота на компютърния дисплей човек спира да забелязва премигванията на изображенията. Затова съм ти дал линка към статията в PC Guide. (до нея съм стигнал пак през Wikipedia)

Та да обобщя:
Много много малко хора забелязват премигвания при честота на опресняване на изображенията над 72Hz!

Затова и смисленото минимално ниво е 75Hz...

Аз чесно казано избягвам да работя на 75Hz, защото съм "разглезен"(няколко години съм работил на 100Hz) и "забелязвам" когато монитора работи на 75Hz...

Не знам дали си забелязал, но когато производителите изреждат какви "режими на работа" поддържат техните монитори ползват термина flicker-free. По-интересното е, че режимите с честота 75Hz влизат в тази графа!?

Ето ти "случаен" цитат от сайта на ViewSonic:
Displays a maximum resolution of 1792x1344; 1280x1024 @ 80Hz flicker-free refresh rate for easy-on-the-eyes viewing.

Забележи честотата 80Hz! По-малка от 85Hz?! Опс! Това дали не е грешка?!
То производството на мониторите им е бизнеса, но може да са направили случайно малка грешчица...
(между другото би ли споменал сериозните книги в които се споменават тези 85Hz)



Дали хората (които работят с LCD и се оплакват) случайно не са си взели малко по-евтини монитори или пък да ги използват в режим(размер на изображението) който не е бил препоръчан от производителя? Случаи всякакви...



Това което казваш за разстоянията си е вярно! То затова и има поставки за листи които се закрепват за монитора - когато въвеждаш текст да не ти се налага да фокусираш върху предмет (в случая листа с текста) които да е на различно разстояние от екрана. Но пък да издребняваш до това какъв бил цвета на клавиатурата...

Вземи изнамери препоръките за разстоянията и ги напиши тук в тази тема. Така ще си по-полезен...
Да ти спомена само, че важни са не само разстоянията които си споменал - има много други. Да не забравиш да споменеш и различните препоръчителни ъгли - на погледа спрямо екрана, екрана спрямо масата...



Темата за "електроженизма" пък така си я "омацал" че нямам думи... Дали не трябва да си избираме цветовите схеми на текстовите редактори според цъфналата ябълка в двора или според десена на вратовръзката?!

Естествено е, че вместо да си сменям цветовата схема, когато се включи осветлението в стаята ще предпочета да си увелича яркоста на монитора и обратно - когато се изгаси ще я намаля... Пък ти си плямпай, не ми пречиш...



Така сега за бисерите...

Така наречените от мен "изкуственни сълзи" не съм ползвал. Съответно незнам как е точното наименование на продукта... Та съвета за ползване на такъв препарат(вода и сол посъщество) се е родил не в следствие на дълго мислене, а е съвет от очен доктор към програмист по време на годишен профилактичен преглед! Няма нищо изсмукано от пръстите...

Честотата на мигането наистина инстинктивно се намалява когато се работи с компютърен дисплей! Особенно притеснително е, че когато се играе игра може да се стигне до намаляване на мигането до само 2-3 пъти в минута! Това си е в пъти по-малко от нормалното!

Чудиш се как човек може да превъзмогне инстинктивно намаленото количество премигвания... Ми като се замисли бе човек! Примерно:
- Ако играеш Quake, умишлено на всеки фраг премигвай поне по 3 пъти!
- Ако пишеш текст, умишлено на всяка втора написана дума мигай по веднъж-дваж!
- Предлолагам може да продължиш този списък. Само трябва да се замислиш...



П.П.
Нещо не ми харесваш ника - ws-teleshop. Може би ти харесва повече wsgds. (получава се чрез натискане на произволни клавиши с лявата ръка)
В крайна сметка получи се ws-teleshop защото точно като го "измислях", по телевизията даваха едно от любимите на всички нас предавания за ултра-мега-хипер-върховния миксер(примерно)...

П.П.П.
Пробвай следващия път като пишеш толкова дълъг текст да вмъкваш малко празни редове, че иначе се затормозява зрението...

П.П.П.П.
Аре чао и със здраве!
Извинявай, ако съм те настъпал по-някой мазол - не е било нарочно...



Тема :) [re: ws-teleshop]  
АвторУжac (Нерегистриран)
Публикувано24.09.04 04:31



Забавно
Но да ти помогна - с опреснителни честоти се занимавам най-малко от 28 години, със зрение - малко по-малко. Когато подхванах книжки на тая тема ти може би не си бил заплануван. Не виждам как може да ме научиш на нещо, след като черпиш знания от неспециализирани сайтове. Що не поровиш из медицински такива. Няма да влизам в спор за "сланината" и "храната", че ще се отклоним доста, но за честотата сам си признаваш, че забелязваш, когато слезеш от 100 на 75. И не само ти. 90% от нас биха забелязали трепкането при 75 херца. Ще те светна, че има хора, които биха забелязали трепкане и при 100. Всичко зависи от количеството на пигмента в ретината. Така, че не ме препращай към сайтове написани от хора, които не са чували думата офталмология.
За това, че животът на един монитор бил до 5 години също не съм съгласен. Ни е видно, че си предубеден, а съм доста уморен, за да ти пиша надълго
В крайна сметка основното, което се опитвам да ви набия в зелените глави е да не се водите от сайтове за такива важни неща като зрението и като здравето въобще. Голяма грешка на нашата здравна каса е, че поема толкова много клинични пътеки. Хората май най-много се впечатляват, когато нещо ги удари по джоба, а не в здравето. Когато започнем да си плащаме солидно за грешките, ще се научим и да мислим добре преди да послушаме някоя врачка или някой ПиСи-маниак
Айде лека, че съм доста уморен




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.