Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:42 30.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Интернет
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Произнасяне на Интернет адреси по медиитенови  
Автор pyrx (-: свеж ;-)
Публикувано23.08.03 12:33



Здравейте,

Споделям нещо, което често ме влудява - произнасянето на Интернет адрес по медиите. Пример: "Дабъл Ю, Дабъл Ю, Дабъл Ю, нещоси, Бе Ге". Обърнете внимание- началото на адреса го произнасят, както се произнасят буквите на английската азбука ... и накрая се изтърсва едно Бе Ге според латинската, а не Би Джи ! Не е изолиран случай и е почти система. Връх е "Дабъл Ю, Дабъл Ю, Дабъл Ю, Би Ти Ви, Бе Ге".
Сигурен съм, че тези, които ги диктуват много добре знаят как се произнасят, но просто падат до нивото на предполагаемия среден простак, който като чуе Би Джи и ще вземе да напише bj и после ще се сърди, че адресът не бил верен!

Това ми напомня за случая преди години с един мой приятел, който си кореспондираше със западняк по хартиената поща и се чудеше как да му каже да пише улицата "Чемшир" на латиница, така че тукашния пощальон да не се чуди много.



Тема Re: Произнасяне на Интернет адреси по медиитенови [re: pyrx]  
Автор тepминaтop.Ы (Нерегистриран)
Публикувано24.08.03 22:16



Аз пък мислех, че нещо забавно ще кажеш...
Ами по принцип се произнася "бе ге" и не съм чувал да го произнасят по друг начин, а и все пак това е на български. Буквата W я произнасят на английски, защото няма аналог в българския.
Оттук следва, че и www.btv.bg се произнася така "Дабъл Ю, Дабъл Ю, Дабъл Ю, Би Ти Ви, Бе Ге", което е правилно, защото телевизията се казва и произнася БиТиВи, а на латиница се пише BTV и това го знае всеки. Ако беше Нова телевизия щяха да кажат "ен те ве", а ако беше Канал 1 - просто Канал 1.
Не мисля, че произношението на Интернет адресите трябвада е в ущърб на тези, които не владеят английски език или поне не знаят произношението на буквите от азбуката му.
И друг път мисли преди да пишеш такива теми.

Yoko Kanno and The Seatbelts - Pushnig the Sky


Тема Re: Произнасяне на Интернет адреси по медиитенови [re: тepминaтop.Ы]  
Автор Dr.Flex (Gangsta)
Публикувано24.08.03 22:51



Който не знае английски, да не се занимава с компютри. Така, де, при положение, че почти всичко в нета е на English, това просто се превръща в безсмислен мазохизъм. Освен това, при положение, че предимно по-младото поколение (което владее английски) се занимава основно с тия неща, наистина не виждам смисъл да се казват нещата "така, че да ги разбере и кварталният пощальон", който се пита "какво е по-добро- i386 или Windows'98"(при положение, че някога е чувал за тях).

PEAZ!!!


Тема Re: БеГенови [re: тepминaтop.Ы]  
Авторmm (Нерегистриран)
Публикувано25.08.03 00:47



За сведение на всички и БеГе не е правилно. Това е на руски. На български език това следва да се произнесе като БъГъ.

А колкото до "www" - то защо въобще трябва да се казва като всеки администратор с поне малко мозък в главата (демек не ползващ уиндоус щото те най-вече го правят това) трябва да е дал възможността до сайта да се стига и без "www." отпреде. Иначе ако ще издребняваме трябва да диктуваме и точките и то работата загрубя...



Тема Re: Произнасяне на Интернет адреси по медиитенови [re: тepминaтop.Ы]  
Автор pyrx (-: свеж ;-)
Публикувано25.08.03 10:27



Значи смяташ, че това е най-добрия начин за произнасяне на адресите!?

Чувал съм адреса на Нова Телевизия - www.ntv.bg произнесен и по двата начина. Друг е въпросът, че в момента (25.08.2003, 10:10ч) той не работи! Втора национална телевизия, а!

А как тогава човек, който не знае английски ще разбере що за животно е това "Дабъл Ю" !? И пак повтарям, за това b, че е объркващо да се произнася по два различни начина в едно и също изречение.

> И друг път мисли преди да пишеш такива теми.


Ами ако искаш мога да ти дам възможност да ме понапляскаш в добавка на това изречение, само мир да има!?



Тема Re: Произнасяне на Интернет адреси по медиитенови [re: pyrx]  
АвторLuKang (Нерегистриран)
Публикувано25.08.03 13:34



winowni sa solunskite bratq, na koito gyrcite sa platili za da ni precakat s kirilicata.

da ste chuli dosega gyrcite da sa ni naprawili neshto hubawo? s kirilicata sme kato periferno ustrojstwo bez driver :)



Тема Я па ти!нови [re: LuKang]  
Автор pyrx (-: свеж ;-)
Публикувано25.08.03 14:07



Имаме си драйвер, ама той е ... малко по-различен!



Тема Re: Произнасяне на Интернет адреси по медиитенови [re: pyrx]  
Автор тepминaтop.Ы (Нерегистриран)
Публикувано27.08.03 13:30



1. Ако се занимаваш с Интернет, 100% знаеш какво е "дабъл ю".
2. Виждал съм как грамотни хора си казват паролата за нет-а по телефона, когато имат проблем с картата.
И пак повтарям, за това b, че е объркващо да се произнася по два различни начина в едно и също изречение.

Ако не знаеш английски, няма да има нищо объркващо за теб, ако знаеш също ще се сетиш. Не е важно правилно ли е или не - важното е да се разбира. След като един начин се утвърди, той ставаи официален, правилен.
Ами ако искаш мога да ти дам възможност да ме понапляскаш в добавка на това изречение, само мир да има!?
Просто можеше първо да помислиш преди да се възмущаваш, затова.

Yoko Kanno and The Seatbelts - Pushnig the Sky


Тема Re: БеГенови [re: mm]  
Автор тepминaтop.Ы (Нерегистриран)
Публикувано27.08.03 13:32



Тук не става ли дума за произнасяне на български на bлатински букви, не на български?

Yoko Kanno and The Seatbelts - Pushnig the Sky


Тема Re: Произнасяне на Интернет адреси по медиитенови [re: Dr.Flex]  
Автор тepминaтop.Ы (Нерегистриран)
Публикувано27.08.03 13:36



Стига бе, докторе, не ти ли се струва, че такива изказвания са несериозни?
И как мислиш, на този адрес - "Дабъл ю, дабъл ю, дабъл ю, би-ти-ви, бе-ге" - почти всичко на английски език ли е?

Yoko Kanno and The Seatbelts - Pushnig the Sky



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.