Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:35 22.05.24 
Технически науки
   >> Информатика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Pomogne te mi!  
АвторTrevoga (Нерегистриран)
Публикувано11.02.02 12:27



Zdravejte
Prepodavam VB v uchilishte.
Neshto mi e trudno da se spravia s Obektno orientiranoto programirane.
Pomognete mi, kato mi preporychate niakoia dobra kniga za OOP.
Predvaritelno blagodaria




Тема Re: Pomogne te mi!нови [re: Trevoga]  
Авторuvw (Нерегистриран)
Публикувано12.02.02 02:12



Съжалявам, чe не мога да ти посоча конкретна книга. Аз съм чел така наречените червена, синя и зелена книги за SmallTalk-80 от Palo Alto Research Center, Xerox. Това е началото на OOP поставено преди 15 години. Трудно е да се намерят. И е излишно.
(по-долу предлагам една книга, но тя е изобщо за програмиране ... има и обектно ориентирано и всякакво друго)

Това което виждам днес на пазара и съдържа в заглавието си OOP ми се струва съмнително. Авторите масово спекулират с термина. Надявам се от някоя книга посветена на MS Visual Basic да може да ползваш частите обясняващи OOP, след като и самия ти курс се води с VB.

OOP не е кой знае какво нещо.
Самата идея на OOP е проста: основните неща, които трябва да разберат учениците са унаследяване, полиморфизъм и капсулация. В тези три думи се крие идеята на OOP и се обясняват за 3-4 учебни часа. Потърси дефиницията на тези термини в интернет или коятo и да е книга. Напълно достатъчно. Все пак програмирането не е равно на OOP, нали?

(някои хора бъркат OOP с GUI, т.е. Graphical User Interface - основния въпрос с който се бори VB, ... или пък преувеличават значението му, както правят онези дето много обичат да повтарят думички от рода на OOD, UML, OLE, COM, ... дрън, дрън)

С уважение,
uvw



// FIRE ON ////////////////

Между другото, бях свързан известно време професионално с образованието и това ме вълнува. Лично съм голям почитател на Лисп и съм убеден, че Лисп е най-доброто нещо за начален курс по програмиране. Може и C, но не и Pascal понеже ми се вижда че разполага с по-малко изразни средства.
Който се съмнява нека види първо какво се използва в САЩ и какво учат студентите и колежаните от Матсачузетс и Бъркли.

Ето им учебника, който между другото беше преведен и издаден на български преди 5-6 години


(от горния адрес учебника може да се чете онлайн в HTML формат)

Ето и от къде може да се вземе безплатно интерпретора Petite Chez Scheme, едно изпълнение на въпросния диалект на Лисп

(това е за Windows, а за Линукс има много: MIT Scheme или UMB Scheme идват с дистрибуциите на Линукс)

С този напълно безплатен софтуер спокойно може да се организира начален курс по програмиране. И ще е качествено! Лисп е сериозен, с него работят и изследователи и професионалисти, тъй че изобщо не е за пренебрегване и определено е по-добро от BASIC. Но е глупаво да се краде и използва незаконно Windows, MS Visual Studio 6.0 и VB ... и то в държавни учреждения.


Работата не е толкова до езика. Няма значение дали ще е C или Лисп. Важно е съдържанието и качеството на курса.

Преподавателите от Матсачузетс и Бъркли са избрали диалекта Scheme на Лисп, понеже с него лесно успяват да демонстрират и експериментират всевъзможни програмни техники, включително и OOP, без да се съобразяват в кое подменю на VB се намира командата за създаване на нова форма. Последното е доста в страни от програмирането и е загуба на времето на студенти и ученици да им се обяснява. В цитираната по-горе книга има такива техники, каквито изобщо не са виждали онези дето само знаят да повтарят OOP, OOP, ...

Друга причина да изберат независимия и малко академичен Scheme e, че те обучават студентите си на програмиране, а не водят курс по "MS Visual Studio 6.0, Copyright (C) Microsoft Corp., 1994-1998". Защото последното е работа по-скоро на дистрибуторите и търговските представители на Microsoft. Иначе Microsoft би трябвало да плаща на преподавателите за рекламната им кампания.


Иди обаче го обясни на корифеите от СУ и ТУ, едните от които познавам много добре. Може да опиташ да го обясниш и в министерството. Ако ги слушаме тях ще трябва да приемем, че преподавателите от Матсачузетс и Бъркли са глупаци.

Поради това е само илюзия, че българските програмисти били велики.

Все пак познавам и много добри програмисти, но те дължат уменията си повече на сабствен труд и интелигентност, от колкото на родното образование.

// FIRE OFF /////////////////

Благодаря за вниманието.



Тема za uvwнови [re: uvw]  
АвторTrevoga (Нерегистриран)
Публикувано12.02.02 09:50



Zdravbej uvw,
Mnogo ti blagodaria za mnenieto i sywetite.
Ste potyrsia iz Interneta neshto ako ima za terminite za koito mi pisa.
Tova za obrazovanieto, koeto kazvash e tochno taka. Spuskat se takiva programi, che se chudim ot kyde i kakvo da prepodavame.
Dve godini im "pylnih glavite(na uchenicite) s Paskal i tazi godina hop - capnaha VB.
Zavyrshila sym '93 universiteta i po nego wreme takiva neshta ne se ucheha.
Sega sym natrupala edna kamara "tuhli" da cheta. Zashtoto pyrvo az triabva da go razbera, a sled tova da nameria nachin kak po- elenentarno da go predam na uchenicite.
Ta takiva sa moite problemi
Otnovo blagodaria za otgovora




Тема Re: za uvwнови [re: Trevoga]  
Авторuvw (Нерегистриран)
Публикувано13.02.02 21:54



Благодаря, не смятам да съм ти помогнал много. Най-вече си изплаках мнението и разочарованието от неблагодарната преподавателска работа (а може да греша и просто да не съм ставал за преподавател).

Иначе много добре разбирам какъв ти е проблема, ако тепърва трябва да започваш с Visual Basic. Работата е там, че е нужно да се разбират и принципите на Windows, как се обменят съобщения между прозорците (HWND) и различни събития. Имам в предвид неща като WM_PAINT, WM_KEYUP, WM_LBUTTONDOWN, и т.н.т. Виждам някои хора да натискат копчетата на VB и да редят бутони във фармите без изобщо да разбират Windows. Постигат нещо, но не е много редно така да се работи. Ако възприемаш сериозно нещата, разбира се.

С това исках да кажа какъв е проблема с изучаването и работа със системи като VB, VC++, Delphi и т.н.т. За да се изучи добре, което сигурно е целта на курса дето смяташ да водиш, освен обикновенни знания за програмиране от рода на if-then-else-do-while трябва да се изучават (разберат и запомнят) понятията на операционната система Windows. Какво е EditBox, CmboBox, Dialog, HWND, ClipBoard, OLE, ... А това вече не е обучение по чисто програмиране, а е правилно да се каже че е технология.

Трябва да вземеш някое ръководство (учебник) за Visual Basic и да караш по него. Всички са еднакво добри, понеже авторите преписват и обясняват това, което го има в хелпа (MSDN). Самото понятие обектно ориентирано програмиране е най-малкия проблем в случая. Не е трудността в него.


Целта е добра, стига да можеш да я осъществиш. Определено е трудно да научиш учениците си след като знаем, че от един клас я има я няма двама човека които се интересуват и се сещат по въпроса.

Според мен тези които са поставили такава програма в училище може и да са се изхвърлили малко. Програмисти на които им се налага да пишат реални програми на VB вземат по-добри заплати от един учител.
Къде е логиката тогава?
Според заплатата - усилието.
Не е ли така?



Тема Re: za uvwнови [re: uvw]  
Автор Og (Идиотин)
Публикувано14.02.02 14:33



mnogo se izwinjawam, ama ne uspjah da procheta cjalata korespondencia w tazi tema, no shwanah osnowite.
Ponezhe razgledah izdadenite w Bg knigi na computerna tematika i razbrah che dobri knigi ima 1 ili 2 na Bg pazar, shte se radwam ako mi preporychate neshto dobro za Flash.Njama mnogo obshto s programiraneto, no wse pak e w syshtata sfera.
njamam predwid prewedeni help-owe , kakwito sa powecheto knigi, a neshto naistina dorazwiwashto designerskite umenia.
10x predwaritelno

Хайде, със здраве!


Тема Re: Pomogne te mi!нови [re: uvw]  
Автор AquilaX (познат)
Публикувано14.02.02 14:42



Здравейте,
и аз се интересувам от Лисп и си търся хубава книга на български. Ако можете да ми препоръчате нещо или да ми кажете къде да намеря българският превод на "Structure and Interpretation of Computer Programs".

Благодаря ви предварително.

AquilaX

____________
умният знае кога да говори, мъдрият знае кога да мълчи


Тема Re: Pomogne te mi!нови [re: AquilaX]  
Авторuvw (Нерегистриран)
Публикувано14.02.02 22:05



Става дума за българския превод, нали?
Тази книга беше издавана тук преди 5-6 години. За това мисля, че не можеш да я намериш в книжарниците днес.

Все пак ти остават библиотеките. Би трябвало да я има поне в НБ "Кирил и Методи". Опитай и в ЦИНТИ или в университетските библиотеки. Ще си я снимаш на ксерокса за я има, я няма 20 лева.

Официалния стандарт за Scheme Lisp е публикуван в интернет и всеки може да си го изтегли безплатно от адреса


И това е написано добре, но за да се разбе е хубаво да се мине учебника първо.

Мога да препоръчам и един текстов редактор, който е удобен за писане на програми на Лисп (иначе ще трябва да ги пишем с Notepad). Хората които работят с Linux го знаят - става дума за GNU Emacs, който се взема безплатно от

Това е за Windows, а в Linux си идва с дистрибуцията. Самия emacs си има вграден Лисп, само че не е Scheme. За това много лесно се настройва - може да си програмираш на Лисп собствени функции. Аз пиша с него даже на C++, особено като ми писне да гледам пред очите си Visual Studio.


Още малко реклама за книгата и Лисп.

Написана е много хубаво и е удоволствие да се чете дори от хора които не използват Лисп на практика. Определено е полезна за преподаватели, които желаят да си разнообразят часовете и да използват методиките и теорията в нея. Все пак тя е писана като учебник за въведение в програмирането.

Книгата изобщо не е елементгарна. В края и като пример е написан напълно интерпретатор за Scheme на самия език Scheme Lisp. Учудващо е колко лесно става, след като ти го обяснят.

Няма да казвам, че Лисп е популярен сред хората които се занимават с изкуствен интелект. Аз много харесвам една програма писана от Boyer и Moor за доказателства на теореми. Написана е на Лисп, естествено. Дават даже сорса на Лисп. Тези двамата са точно онези които са известни и с най-бързия алгоритъм за търсене на стринг в текст.

Сигурно знаете, че идеята за Лисп идва от ламбда-смятането на Чърч, създадено през 30-те години на миналия век. Тази система на Чърч е еквивалентна на машината на Тюринг, на продукциите на Пост, на общо-рекурсивните функции по Гьодел и т.н.т. - това което се учи в СУ по теория на програмите. Ако някой се интересува от самото ламбда смятане, в библиотеките има един учебник на Барендрегт преведен на руски. Ето за кого и какво става дума
*
*
*

Поздрави,
uvw



Тема Re: za uvwнови [re: Og]  
Авторuvw (Нерегистриран)
Публикувано14.02.02 22:15



Ако е за Macrmedia Flash аз не зная, даже не съм и виждал този софтуер. Отговарям само за да не очаква някой че мога да зная нещо.

Да каже който знае.



Тема Re: Pomogne te mi!нови [re: uvw]  
Автор AquilaX (познат)
Публикувано15.02.02 10:31



Благодаря много,
по принцип имам доста документи за Lisp а също така и 5-6 интерпретатора от които дори визуален. Но за съжаление нищо на български, затова ме заинтересува книгата.

AquilaX

____________
умният знае кога да говори, мъдрият знае кога да мълчи


Тема Re: za uvwнови [re: Og]  
Автор AquilaX (познат)
Публикувано15.02.02 10:40



Здравей,
въпреки че не се занимавам със Flash съм разглеждал една книга :
"Web дизайн с Flash: изкуството на движещата се графика". Изглежда добра и в нея не се описва работата по реални проекти. Може да я видиш на

адрес.
Надявам се че съм ти помогнал.

AquilaX

____________
умният знае кога да говори, мъдрият знае кога да мълчи


Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.