Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:45 01.05.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Имам питане относно червеният камък за лули.  
АвторПpeлитaщ (Нерегистриран)
Публикувано01.03.07 12:27



Не зная дали темата е повдигана, и ако е така то моля ви да напишете линкове. Английският ми обаче е лош и ако е възможно, пращайки ми линкове - дайте ги на български.
Бих искал да науча повече за въпросният червен камък. Единственото, което зная, е че мината, от която се добива е единствена в цяла Америка, и че се намира в щата Минесота.
Къде точно се намира обаче?
Какъв е състава на въпросният камък? (ако е изследван)
Зная, че така написани въпросите ми звучат глупаво и затова не ги пускам с ника си, но ще се радвам на всеки отговор, който е различен от ругатня, и който ми помогне да науча нещо повече.





Тема Re: Имам питаненови [re: Пpeлитaщ]  
Автор BlackWolfМодератор (ловец)
Публикувано01.03.07 13:32



Тази открита кариера се намира до гр. Пайпстоун в Минесота. Камъкът е шист, който е променил цвета си от удара на голям метеорит.

Това не е единствения камък, който се използва за лули. Има материали в Нета, които ще ти дадат известна информация. Но едва ли някой ще има време да ги превежда.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 01.03.07 13:33.



Тема Re: Имам питане относно червеният камък за лули.нови [re: Пpeлитaщ]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано01.03.07 14:33



Името на камъка е катлинит. Дали е шист не смея да твърдя, просто не съм чел толкуз.

Според една от легендите той се е появил по специален начин. Имало е голямо наводнение и на един хълм са се събрали много хора и животни. Земята се е понадигнала, една част от нея се е захлупила върху другата и е премазала всички същества върху хълмчето. Пласта, който се е получил и в последствие е станал камък, всъщност е плътта, кръвта и т.н. на съществата от този хълм.

Камъкът е червен заради кислорода у него (също както кръвта, ако помня прявилно) не заради злато, както са обикновено другите червени камъни. Изключително мек е, обработва се перфектно просто :) Има и други подобни камъни, също меки и подходящи за правене на лули. Включително в България. Тук няма от катлинит и стеатит, другия популарен камък за лули. В Щатите май го имаше на две места (Аризона е второто) ако не греша!

Темата е много добра, ако питаш мен ;) Що не щеш да си кажеш ника бре?

Не се гаси туй що се пуши!



Тема Re: Имам питаненови [re: BlackWolf]  
АвторПpeлитaщ (Нерегистриран)
Публикувано02.03.07 19:01



Ами тогава ще се наложи да си ги преведа сам. Имам амбицията да науча повече по въпроса. Ако трябва да пусна гугъла какви ключови думи трябва да използвам за целта?



Тема Re: Имам питане относно червеният камък за лули.нови [re: Пyшилиcт]  
АвторПpeлитaщ (Нерегистриран)
Публикувано02.03.07 19:04



Защо не си кажа ника? Да кажем, че ника ми има недобра слава заради някои конфликти. А и винаги мога да си регистрирам този, ако се застоя.





Тема Re: Имам питане относно червеният камък за лули.нови [re: Пpeлитaщ]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано02.03.07 21:53



Брей, ами както речеш. Лично по дир-а имам сериозен проблем само с Копривената супица, но то кой ли няма грижи с него!



Ако решиш да питаш още нещо, че нали нещо английския и т.н., давай! Ако си търсиш информация из нета може да пробваш с catlinite.

Искаш Лула ли да си правиш, геолог ли си или просто разпитваш? Ако не искаш не отговаряй де.

Не се гаси туй що се пуши!

Тема Re: Имам питане относно червеният камък за лули.нови [re: Пyшилиcт]  
АвторПpeлитaщ (Нерегистриран)
Публикувано02.03.07 22:20



Въпросната Копривена супица не съм го срещал, ама аз много не пиша напоследък. За лула не зная. Непушач съм, но определено проявявам интерес към някои аспекти на индианския живот.



Тема Re: Имам питаненови [re: Пpeлитaщ]  
Автор BlackWolfМодератор (ловец)
Публикувано03.03.07 00:06



http://en.wikipedia.org/wiki/Catlinite

http://www.rocksandminerals.com/specimens/pipestone.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Pipestone_National_Monument

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Имам питане относно червеният камък за лули.нови [re: Пpeлитaщ]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано03.03.07 12:34



Ами успех със занаятията. Ако имаш някакви върпоси или чудения, пък защо не и споделяния, знаеш къде сме



Не се гаси туй що се пуши!


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.