Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:48 04.05.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема ВЪРПОСнови  
Автор Petkana_Divata ()
Публикувано13.12.06 14:53



За първи път пиша в този форум, така че ЗДРАВЕЙТЕ ВСИЧКИ!!!


Интересува ме въпрос, на който смятам, че ще можете да ми отговорите, още повече, доколкото разбрах, тук четат и пишат хора, живеещи в САЩ и Канада.
Бих искала да знам, какво е отношението на съвременните правителства на тези държави към индианците. Въпреки че САЩ и Канада стандартно са определяни като върха на демокрацията, аз силно се съмнявам да е така.
Интересуват ме данни, ваши разкази, линкове - всичко, което би ми било полезно, за да добия добра представа за проблема.
Надявам се да ми помогнете!



Тема Re: ВЪРПОСнови [re: Petkana_Divata]  
Автор BlackWolfМодератор (ловец)
Публикувано13.12.06 16:59



Драга Петкана, въпроса е мно-о-го сложен! Освен това официалните институции и документи казват едно, а истината е доста по-различна.
Формално индианците в Канада и САЩ са граждани като всички други и дори имат множество привилегии (не плащат данъци, получават помощи, има различни правителствени програми и пр. и пр.). Въпреки това индианците са сред най-бедните слоеве в тези богати страни. Разбира се, има и богати индианци - бизнесмени, хора на изкуството и пр. Има и племена, които са си уредили племенен бизнес (прим. казина, защото в резерватите няма данъци

), но обикновено далеч не всички пари отиват в племенния бюджет).
Мнозина бели канадци и американци протестират, че индианците получават много неща наготово, не работят и пр. На което те отговарят много резонно: "О'кей, не ви искаме парите и помощите, но ни върнете това, което ни откраднахте - земите, ресурсите и пр."
Прочее, тези помощи и т.н. са гарантирани още през 18-19 в. със съответните договори, тъй като на индианските племена, които отстъпвали земите си и влизали в резервати (обикновено след съответна война), било обещавано от правителствата на Англия и САЩ да получават издръжка в замяна на земите, които отстъпват. Разбира се тази издръжка представлявала нищожни трохи в сравнение с това, което белите получавали - земи със злато, нефт, безкрайни гори за изсичане, обработваема земя и пр.

Сред индианците днес има най-различни - традиционалисти (поддържащи старата религия, мироглед, морални устои), колаборационисти (такива, които искат да бъдат бели и не афишират индианския си произход), радикали (това са главно ДАИ (AIM) Движението на американските индианци) и т.н. и т.н. Въобще сред индианците има много мнения по отношение на това, какво трябва да бъде тяхното настояще и бъдеще.

По тези проблеми има изписани множество книги и статии. Надявам се, че хората тук ще откликнат и ще дадат различни линкове.
Аз ще се огранича само със този -
на част от съвременните проблеми в образованието на канадските ин-ци е
посветена тази статия:

Бих желал моите приятели, които са посетили и живели (някои доста време) в индиански резелвати, да споделят личните си впечатления. Аз ще кажа само едно - всъщност, т.нар. Индиански войни не са завършили с клането при Ундид Ний през 1890 г., както пише в учебниците по история. Войната продължава и през 20-ти, и през 21-ви век. Това вече не е война с лъкове, пушки и томахавки. Тя сега се води на страницигте на книгите и списанията, в съдебните зали, от филмовия екран, по улиците, където преминават митинги и демонстрации. Но и в наши дни тя понякога се води с оръжие, като при Ундид Ний 1973 г., като при мохокските събития преди 10 г. и т.н.

От индианската ценностна система могат да се възприемат много поучителни неща - любов и грижа към Земята и нейните създания, съпричастност към слабите, нещастните и нуждаещите се и т.н. Но има едно нещо, което индианците са ценели и продължават да ценят най-много - свободата, полета на духа!
Това е нещо, което всяко човешко същество трябва да придобие!

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: ВЪРПОСнови [re: Petkana_Divata]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано13.12.06 17:11



Здрасти... Петкана



Положението е сложно и дълго за разказване. Относно правителството, то има официалните си становища и неофициалните. Резерватите са земя с някакъв вид самостоятелност. А и както обикновено, всеки човек има своя позиция. Все пак ето няколко примера.

Ирокезите, примерно, са си направили свои (национални) паспорти и за да влезе човек на територията на резервата им му е необходима виза. В същото време се занимават яко с контрабанда и секви други светли дела, ама кво да се праи... ирокези. Ко да ги праиш

Обикновено местното население ич не им се кефи. Особено ако баба и дедо са виждали няколко бунта и т.н. Има случаи... ама случаи! Примерно "роуд трупърс" край резервата Пайн Ридж, които изчакват "индиански" коли с цел изблъскване от пътя и евентуално преселване в Света на духовете Абе ора секви, кво да ти кажа.

Не се гаси туй що се пуши!

Тема Re: ВЪРПОСнови [re: Пyшилиcт]  
Автор BlackWolfМодератор (ловец)
Публикувано13.12.06 17:38



То ако бабата и дедото са виждали неколко индиански бунта, добре... Ама ако прабабата и прадедото са виждали неколко индиански рейда

, правнуците им и до днес, след 130 г., ще търсят да гърмат по "инджъните"!

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: ВЪРПОСнови [re: Petkana_Divata]  
Автор Petkana_Divata ()
Публикувано13.12.06 17:42



Аз много ви благодаря за отзивчивостта.
Смятам, разбрали сте, че мене не ме интересува официалната позиция на държавните органи. Тя лесно може да се разбере, ако се прегледат някои документи.
интересува ме това, което става в действителност, понеже никога не съм имала възможност да посетя тези страни и да се запозная на място.
Очаквам още информация и отново благодаря!





Тема Re: ВЪРПОСнови [re: Petkana_Divata]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано13.12.06 18:13



Амчи...

...официалната позиция последните 5-10 години е: сори че ви правихме гадости, прощавайде за заразените с шарка одеала и т.н.

Това се вижда особено добре и в последните филми, които излизат. Ще видим Апокалипто де, май тойще е изключение, но знае ли човек. Масово явление е, всеки случай.

Не се гаси туй що се пуши!



Тема Re: ВЪРПОСнови [re: Пyшилиcт]  
Автор BlackWolfМодератор (ловец)
Публикувано13.12.06 22:21



"Апокалипто" няма отношение към въпроса, защото засяга доколумбова Амарика. И в мексико и Гватемала вече има многобройни протести срещу него. Хората, дето разбират от маи твърдят, че историческата му достоверност (изображението на живота, обичаите, религията на маите, взаимоотношенията в тяхното общество и пр.), е твърде малка... Не знам, не разбирам от маи, а и не ме интересуват.



Официалната политика, за която говори Пушито, датира от малко по-отдавна, от 25-30 г.

А посещението на индиански резервати не е препоръчително. Човек може и да не се върне...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 13.12.06 22:25.



Тема Re: ВЪРПОСнови [re: BlackWolf]  
Автор Petkana_Divata ()
Публикувано14.12.06 10:22



А посещението на индиански резервати не е препоръчително. Човек може и да не се върне...



Защо???




Тема Re: ВЪРПОСнови [re: Petkana_Divata]  
Автор BlackWolfМодератор (ловец)
Публикувано14.12.06 10:57



Щото може и да те претрепят някъде. Ако нямаш приятели или поне познати, не е много здравословно да ходиш по резерватите, освен по разните туристически атракции.


Резерватите са с особен статут - те са по същество индианска територия и много индианци в САЩ ш Канада се дразнят, ако из "тяхната земя" се въртят без покана разни чужди елементи...

Всъщност, подобна омраза едва ли е учудваща - ако са избивали дедите ти, ако в продължение на повече от 100 г. някой те е мачкал по всевъзможни начини - като се почне от забрана на езика и религията и се стигне до насилствена стерилизация, кото се мине през всевъзможни произволи на властите (напр. ако индианец убие бял му ебават мамата, а ако бял убие индианец, ако въобще някой се заинтересува, най-много да стъкнат някакъв съдебен фарс, на който да го оправдаят - което продължава и до днес!), ако виждаш, че представителите на другата култура унищожават безогледно това, което за теб е обект на преклонение (прим. Природата), едва ли някой нормален човек където и да е посвета няма да мрази "другия"...

А откъде този интерес точно към този въпрос - като се имат предвид изявите ти в един друг клуб?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 14.12.06 23:16.



Тема Re: ВЪРПОСнови [re: BlackWolf]  
Автор Petkana_Divata ()
Публикувано14.12.06 13:09



Точно поради същата причина. Добре си ме разбрал.
Имам невероятна слабост към индианците от малка. Познавам някои, но моите познати са основно от Перу, Боливия и Еквадор. Чувала съм, че в Северна Америка се действа по двойни стандарти по отношение на малцинствата, та затова питах тук, понеже имате повече информация за тези неща.
Оттук натам разговорът става твърде личен и излиза извън темата. Ако желаеш, мога да ти пиша бележка.
Поздрави.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.