Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:37 26.06.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Culture shockнови  
Автор Гиди longur мpъceн! (cancerogen)
Публикувано25.05.06 16:12



...Пристигнахме в селото Бизаази-тери около 2 часа след обяд и привързахме лодката до калния бряг в края на пътя,използван от индианците за носене на питейна вода.Беше горещо и задушно и дрехите ми бяха мокри от пот.Те прилепваха за тялото ми ,както беше до края на изследването ми.Във въздуха гъмжеше от малки хапещи комари в астрономическо количество,защото започваше сухия период.Лицето и ръцете ми бяха подути от многобройните им ужилвания.Съвсем скоро щях да срещна първия си яномамьо,първия си примитивен човек.Какво ли щеше да предствавлява?
сърцето ми се разтупа,когато наближихме селото и чухме глъчка от човешка дейност зад кръговата оглада.Г-н Баркър сподели,че няма търпение да види дали в негово отсъствие са станали някакви промени и се питаше колко от тях са умрели през това време.
Входът за селото беше покрит с клони и сухи палмови листа.Ние ги отместихме,за да открием ниския отвор към селото.Вълнението преди срещата ми с първите индианци беше почти непоносимо....
Вдигнах глава и ахнах ,когато видях дузина яки,голи,мръсни,страховити мъже,които ни фиксираха иззад опънати лъкове.Големи парчета тютюневи листа бяха натъпкани между долните им челюсти и устните,като ги правеха още по-страховити и нишки от тъмнозелена слуз капеха или висяха от ноздрите им.По време на пристигането ни в селото мъжете тъкмо смъркаха халюциногенна билка.Един от страничните ефекти на билката е потичането на носа.Слузта винаги е примесена със зеления прах,който смъркат и индианците обикновено я оставят да се стича свободно от ноздрите им.Следващото ми откритие беше,че имаше около дузина зли,недохраннени кучета,които тракаха с челюсти около краката ми и се въртяха около мен ,сякаш бях следващото им ядене.Аз можех само да стоя с бележник в ръка,безпомощен и жалък.Тогава усетих зловонието на гниещата растителност и мърсотия и ми се повдигна.Бях ужасен.Що за посрещане на човека,който идва тук да живее с вас и да изучи начина ви на живот,да стане ваш приятел?Те отпуснаха оръжията си ,когато познаха Баркър и възобновиха пеенето си,като хвърляха нервни погледи към входовете на селото.
Бяхме пристигнали точно след сериозна битка.Предния ден седем жени били отвлечени от съседна група и местните мъже тъкмо тази сутрин си бяха върнали пет от тях в жесток бой с тояги,който едвам не прерастнал в престрелка.Похитителите,ядосани,че са изгубили пет от седемте си пленнички се заклели да нападнат Бизаази-тери.Когато пристигнахме неочаквано ,индианците се уплашиха,че ние сме нападателите.
Ентусиазмът ми да събирам етнографски куриози намаляваше....Всъщност аз се почувствах облекчен когато Баркър предложи да пренощуваме от другата страна на реката.
Докато слизахме по пътя към лодката аз се чудех с кой ум съм решил да прекарам година и половина с това племе,преди да видя какво представлява.Не се срамувам да призная,че ако имаше дипломатичен път за отстъпление, щях да приключа с теренната си работа незабавно.Не ми се мислеше за следващия ден,когато щях да остана сам с индианците;не знаех и дума от езика им,а те решително се различаваха от това,което и представях.
Цял ден не бях ял,плувнал в пот,комарите ме хапеха и бях покрит с червен пигмент,след като бях изучаван задълбочено десетина пъти от също такъв брой индианци.Тези прегледи бяха капак на този отвратителен ден.Индианците си издуваха в шепа носа,изтърсваха,колкото могат от слузта и избърсваха остатъка в косите си и после внимателно опипваха,лицето,ръцете ,краката ,косите ми и претърсваха джобовете ми.помолих г-н Баркър да каже:Ръцете ви са мръсни.Реакцията ми беше посрещната по следния начин:почистваха ръцете си ,каето изплюваха върху тях малко олигавен тютюнев сок,разтъркваха ги и после продължаваха с огледа...

из учебник на братчеда Балки ,публикувано 1983

ДОШЪЛ СЪМ ЗА НЕЩО СУХО!


Тема Re: Culture shockнови [re: Гиди longur мpъceн!]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано25.05.06 17:31



Лонгур, защо така се преструваш на скромен?! Защо не пусна и за твоето участие в начинанието?! Явно ще си доста скромен и красив Айде, да не си капо, ще се опитам да разкажа за приключението, което сподели с мен оная вечер на чашка

За да осъществя все пак някаква връзка с тях, аз реших да ги приобщя към магията на седмото изкуство. Разпънахме чаршаф, бял доколкото условията позволяваха. В настъпилата тишина се чу лъвски рев, но картина не се появяваше. Всички затропахме с крака така, че очаквах всеки момент импровизираната сцена да се срути и да изпуснем мечтания филм. Тогава започна стрелба с топчета от бонбонени книжки и цигарени кутии. Те се кръстосваха над главите ни. Точните стрелци ликуваха. Шлемове и пера летяха към небето. Най-сетне филмът започна и книжната война свърши. Чуваше се само шумът от прожекционния апарат. Магията на киното обхвана всички.

Един друг лонгур зад мен непрекъснато пускаше във врата ми люспи от тиквени семки, дървениците ме хапеха жестоко по краката, но кой ти гледа! Бях притаил дъх и гледах като хипнотизиран.

След края на филма, няколко рошави циганчета, които водех с мен, скочиха пред екрана и импровизираха последния епизод от филма. Разгоних ги с една ръчна помпа мухоморка, с която започнах авторитетно да пръскам над редовете. Ситен ароматен дъждец разхлаждаше запалените ни изпотени глави. Малчуганите се гмуркаха и пищяха от удоволствие. Битките се ожесточаваха и всеки вземаше участие в неравната борба. До мен Гошо Ластика вече беше сложил камъче, готов да стреля по платното. Едва го спрях. Обясних му, че всичко това е на уж, но и аз не бях съвсем сигурен. Накрая Черният пират тържествуваше. Тържествувахме и ние заедно с него.

След четири часа съпричастие със седмото изкуство бях целият схванат и изтръпнал, но щастлив от победата на нашия герой. Какво са някакви година и половина - животът е кратък, изкуството - вечно!

Уви! Оказа се, че индианците тоя филм вече са го гледали. Какво друго ни оставаше, освен да се извиним за наглостта си и да им представим нещо друго. За съжаление, мишки и хлебарки бяха изпояли останалите ленти още у дома Наложи се да импровизираме...


из дневника на Гиди longur мpъceн!, публикуван 1984, Военно-полева лудница

The chase is better than the catch



Тема Re: Culture shockнови [re: Гиди longur мpъceн!]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано25.05.06 20:50



Ами какво искаш от южноамериканските маймуняци? Те са си диваци, както и тези, които са строили пирамиди, мачупикчута, правили календари, астрономически наблюдения и пр. безмислени неща, и вадили сърцата на хорицата на конвейр...

Та въпросните яномамо, "Тhе fierce people", са си урковци отсекъде...

И ако обичаш, не се прай много на умен, щото нема кого да впечатлиш - такива като тебе (че и много "по-колоритни") сме ги виждали...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Culture shockнови [re: Black Wolf]  
Авторлoнryp (Нерегистриран)
Публикувано26.05.06 00:37



Не занех,че яномамо са построили пирамидте и макчупичкута,но както и да е,щом ти го казваш,вервам ти.



Тема Re: Culture shockнови [re: Black Wolf]  
Авторлoнryp (Нерегистриран)
Публикувано26.05.06 00:42



Я,самия г-н Шаньон бил тук!



Тема Re: Culture shockнови [re: Black Wolf]  
Авторлoнryp (Нерегистриран)
Публикувано26.05.06 00:52



Споко,бе батенце,ти си по-умен от мен,и по-красив и по-надерен..................не се сдухвай.



Тема Дошъл съм за нещо сухо ...нови [re: лoнryp]  
АвторПocпaлaн (Нерегистриран)
Публикувано26.05.06 04:50



Я-а-а-а, Лонгура и Коза
на Вълчо бръкнали в гъза!





Тема Re: Дошъл съм за нещо сухо ...нови [re: Пocпaлaн]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано26.05.06 12:39



с повече сън, с по-малко нет -
може да станеш дори и поет

The chase is better than the catch



Тема Re: Дошъл съм за нещо сухо ...нови [re: Пocпaлaн]  
Автор aztlan (aztecatl)
Публикувано26.05.06 16:47



Как може бе тъй да осерете клуба? Нямате ли си друга работа? Тука има хора, които се опитват да пишат сериозно, а вие се лигавите!



Тема Re: Дошъл съм за нещо сухо ...нови [re: aztlan]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано27.05.06 10:08



Кво искаш от лонгури, поспалани и други преживни животни?

Деца, четете внимателно какво пиша АЗ и се дръжте прилично...

И не ми отваряйте излишна работа...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.