Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:57 25.05.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: духовете-покровителинови [re: whitewolf]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано01.03.06 23:28



Уф, наистина не ми се влиза в полемика! Това беше фигуративен пример за начини на връзка с дух-покровител. Дори звучи тъпо, което е неправилно! Идеята беше, че според това какво искаш, трябва да искаш понякога по различен начин и на различно място. По отговора, мисля че ме е разбрала.

Първо, искаш да вкарам един пост за Танца на слънчето на конкретен народ? Тва... ще е огромен пост (първото). Второ, не виждам защо да го правя? Това е все едно "Труд" да почне да публикува пълни реферати на БАН. Ако Къдли иска да знае, ще пита. Сигурен съм, щот я познавам Щом си се занимавал с това 15 години, требе да знаеш че тия неща с един пост не стават. Те не стават с една книга, та с един пост ли!

Ако искаш да кажеш, че понякога Сън денса не е лечителска или обновяваща церемония, това е точно така. Понеше не се занимавам с племена за които това е военен танц не съм го доуточнил, пък и няма пряка връзка с темата. То е по-скоро допълнителна инф., която сега е ненужна.

Дебелашка шега не видех. Гледах, гледах... не виждам бря! Видение се търси от ЗОР, това е причината! Ако няма някаква конкретна нужда, няма какво да търсиш и надали нещо ще получиш. Да приемем че Многото Подвизи е по-скоро изключение!

Та така, хайде "но хард филингс". И приятно вкарване на материали. Лично не мисля да давам на никой, нищо, което не иска. Но успех де!

Не се гаси туй що се пуши!


Тема Re: духовете-покровителинови [re: cuddly]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано02.03.06 00:38



Както се сещаш Къдли, всеки човек има дух-покровител. В антропологията са забатачили яко въпроса, като говорят ту за духове-покровители, ту за духове-помагачи (guardian и helper); според един учЕни са синоними, според други - различни и пр. Но както и да е, това не ни интересува толкова, а и нема как да го знаем.

Има ли всеки дух-покровител? Естествено... Хиваро смятат, че човек без такъв дух по принцип не може да преживее пубертета. Като дете духовете на родителите могат да го пазят известно време, но при юношеството вече безплатния обяд свършва...
Духът може да си отиде (по различни причини). Това води до болести, несполуки, нещастия и смърт. Затова да се върне или да се намери нов.
Е примерно Дж. Шулц има един разказ (в "Грешката...", който разправя именно за това. То си е юношеска лит., но простичко и ясно се описва съдбата на човека и как оправя нещата...
М. Харнър използва една измислена от него дума, dis-spirited, която е доста точна. Въобще всичко това с намирането на духа-покровител, причините за загубата му, начинте на връщане и пр. са доста точно описани в "Пътя на шамана". Харнър първо е известен антропролог, който има познание върху разл. племенни култури, и второ - си е практикуващ шаман.
И въпреки превзетото мнение на некои другари, аз много го тача, щото човека знае и разбира.
Така че ти препоръчвам внимателно да го прочетеш, още повече, че той обяснява с думи прости и понятни. Ако искаш, мога да ти я дам на английски... Въпреки, че бълг. превод е определено добър.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: духовете-покровителинови [re: Black Wolf]  
АвторProf. Karl Schlesier (Нерегистриран)
Публикувано02.03.06 09:35



Както виждам, тук някои хора се изказват неподготвени...



Тема Re: духовете-покровителинови [re: Black Wolf]  
Автор cuddly ()
Публикувано02.03.06 10:58



мерси, вълчане.

по едно време и аз така си помислих, че досега в темата е ставало въпрос за различни духове-покровители.
Но не мога да си представя, че само някои хора, а не всички, имат такива духове-покровители.

значи, ще чета "Пътят на шамана"

иначе, относно мотивацията да разбереш кои са "твойте" духове-покровители, се чудех дали се иска нещо повече от нещо като желание да се върнеш към себе си...Или те си повикват хората. Беше писал, че трябва търсене, но има ли някакво условие, за да започнеш да ги търсиш...



Тема Re: духовете-покровителинови [re: whitewolf]  
Автор cuddly ()
Публикувано02.03.06 11:09



ще се радвам, ако качиш материали по темата.

не разбрах за коя дебелашка шега иде реч, но както и да е



Тема Re: духовете-покровителинови [re: cuddly]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано02.03.06 14:00



Условие... Да стоиш гладен и жаден. Т'ва не му ли викат пости?
Познавенето на покровителя е неибходимо за общуването и ефикасната съвместна дейност...

Всъщност какво толкова са те заинтригували тези дивашки вярвания?!?

За проф. Шлейзър: ти пък от къде се пръкна и от коя дупка изпълзя? Ако познавах истинския проф. Шлейзър, щях да му разправя за новопоявилия се негов двойник...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: духовете-покровителинови [re: Black Wolf]  
Автор cuddly ()
Публикувано02.03.06 15:13



ех..това "условие" е по-скоро нещо като част от начина, не е ли така?
защо се интересувам..ами така стана.
кво да правя?!



Тема Re: духовете-покровителинови [re: cuddly]  
Автор whitewolf (free)
Публикувано03.03.06 01:31



Търся нещо подходящо. Не съм забравил. Моля прояви малко търпение. Виновен съм, обаче факта си е факт.

Wolf I am,
Under the stars,
and under the blue sky I run.
And my spirits run with me.


Тема Re: духовете-покровителинови [re: whitewolf]  
Автор cuddly ()
Публикувано03.03.06 10:09



стига бе, аз само заявявам желание, и изобщо не те считам виновен за нищо.




Тема Re: духовете-покровителинови [re: whitewolf]  
Автор aztlan (aztecatl)
Публикувано03.03.06 11:17



Нищо не знам по въпроса, интересно ми е и също се нареждам в опашката на търпеливо чакащите




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.