Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:51 28.04.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Молба за помощнови  
АвторПeвeц нa вятъpa (Нерегистриран)
Публикувано24.02.06 09:04



Спокойно сагамори , няма да искам пари .

Днес ви моля за съвет .

От известно време изпитвам интерес към книги с подобна насоченост ( индианска ) ! Прочетох всичко което успях да намеря на Фенимор Купър , както и '' Ловци в северните гори '' на Сетнъ . Много ми харесаха - може да се каже , че започнах да виждам света по-иначе !

Сега на въпроса .

---- Бихте ли ми споменали някой автор или произведение , подобно на изброените от мен , което да си заслужава да бъде проченено .

Обръщам се към вас , защото няма кой друг да попитам - Щом заговоря за такива работи , започват да ми се подиграват .

Предварително благодаря за времето което ми отделихте .



Тема Re: Молба за помощнови [re: Пeвeц нa вятъpa]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано24.02.06 10:40



Момче, първо започваш непочтително... Какво е това "сагамори"?!... Що за отношение?! Сагаморите са дребна риба - младши вождове. Ние сме сахеми!

Така... Сега от шегите да минем на въпроса.
Засягаш една болна тема... Художествената литература за индианци, излязла на бълг. ез., е много бедна. Разбира се, има неща като книгите на К. Май, но горещо те съветвам въобще да не ги поглеждаш...
Знаеш ли някакъв чужд език? Ако да, това много ще улесни работата.

"Ловци в северните гори" е една приятна книга. Потърси "Моят живот сред индианците" на Джеймс Шулц (има 2 издания). И от същия автор - "Грешката на Самотния бизон". Потърси "Синята птица" на Ана Юрген...
Има една книга "Шаман" на Робърт Шей, която не е съвсем лоша. Друго, друго?...
Е, в краен случай вземи трилогията "Синовете на Великата мечка" на Лизелоте Велскопф-Хенрих. Или "Земята на солените скали" на Сат Ок. Надявам се, че някои от посетителите на този клуб няма да ме подгонят с бойните си тояги за този съвет... Щото първо бегам бързо, и второ - имам Уинчестър.

Има разбира се и други книги, засягащи индианския живот и култура, но съвсем съзнателно не ти препоръчвам някоя от тях, защото те вече са нещо друго. Примерно "Един велик шаман говори".
Явно на теб ти се ще нещо приключенско, което разбира се е обяснимо...

Ако някой има предвид някоя друга книга, нека помогне на момчето...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 24.02.06 19:06.



Тема Re: Молба за помощ [re: Black Wolf]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано24.02.06 17:02



"Един велик шаман говори" е добра за начало, като изключим малки забележки по превода Та кои други, казваш, че "не препоръчваш" на момчето?

Що се отнася до бързото бягане, се надявам, че и другите клубари не падат по-долу...Че то иначе какви индиански фенове ще са, ако само дремят из форумите, а не поддържат форма...


The chase is better than the catch



Тема Re: Молба за помощнови [re: Пeвeц нa вятъpa]  
Автор aztlan (aztecatl)
Публикувано24.02.06 18:26



Препоръчвам ти бившото, милото, родното списание "Разкази в картинки" ДЪГА.
Ако нямаш много време, то е идеалното за теб. Не си спомням в кои броеве беше, но имаше и такава поредица "Моят живот сред индианците" Явно взето от оригинала.

Горещо ти препоръчвам и поредицата "Веуиките гиографски уткрития" по-точно сцените с Кортес. Можеш да видиш как наистина е изглеждал Моктесума, Кортес, Малинче, ацтеките, талашкалите и т.н. Как са изглеждали градовете им, възстановка 1:1 Се пак кат казват на село старите хора:

Една картина = илядо думи



Тема Re: Молба за помощнови [re: kozaa]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано24.02.06 18:36



И какви по-точно забележки по превода?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 24.02.06 19:02.



Тема Re: Молба за помощнови [re: Пeвeц нa вятъpa]  
АвторПeвeц нa вятъpa (Нерегистриран)
Публикувано25.02.06 11:21



Благодаря , Черен Вълк ! Задължен съм ти , започвам да ги търся .
За мое огромно съжаление никога не съм чувал заглавието или дори автора на изброените от теб книги - много странно . Дано ги открия лесно .

Книгите на Карл Май ги опитах , обаче нещо не успяха да ме грабнат . Северните истории по ми се нравят - с удоволствие прочетох дори всичко което намерих на Дж.Лондон.
Здраво се запалих от филма '' Последният Мохикан '' - после реших да прочета книгага ................. и така се започна , но както и да е .

Благодаря .



Тема Re: Молба за помощнови [re: Пeвeц нa вятъpa]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано25.02.06 13:13



Това че Карл май не е могъл да те "грабне", може само да ме радва; говори за добър усет от твоя страна! Това се дължи на един прост факт - К. Май въобще не е знаел нищо за истинските индианци и съответно книгите му могат да бъдат интересни за хора с много ниски претенции. Освен това е доста слаб автор... Наистина се чудя, какво толкова са намирали в него едно време нашите бащи и дядовци?!?
Но какво да говорим - докато у нас са чели Карл Май и Майн Рид, американските деца и юноши са чели Дж. Шулц (а за М. Рид тогава - преди 70 г., в САЩ вече никой не се е сещал)...
Докато Джеймс Фенимор Купър е познавал индианците (макар и не много добре, но затова пък е голям писател!), да не говорим за Ърнест Томсън Сетън, който е бил близък приятел с много индианци, а и познава отлично Природата...

Също потърси книги на Джейм Оливър Керууд, особено "Равнините на Абраам" и "Гризли".

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 25.02.06 13:24.



Тема Re: Молба за помощнови [re: Пeвeц нa вятъpa]  
Автор whitewolf (free)
Публикувано01.03.06 18:07



Абе момче, кой на днешно време пее на вятъра?

Wolf I am,
Under the stars,
and under the blue sky I run.
And my spirits run with me.


Тема Re: Молба за помощнови [re: whitewolf]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано01.03.06 19:47



Индианците?!?

Не се гаси туй що се пуши!


Тема Re: Молба за помощнови [re: Пyшилиcт]  
Автор whitewolf (free)
Публикувано01.03.06 23:08



О, да!

Wolf I am,
Under the stars,
and under the blue sky I run.
And my spirits run with me.



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.