Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:23 18.05.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Pueblos  
Автор aztlan (aztecatl)
Публикувано09.02.06 17:07



Индианците Пуеблос са групи племена населяващи регионите около североизточна Аризона и северозападно Мексико. Днес те са разделени на източни и западни. Към източните спадат мексиканските пуеблоси, докато западните обхващат: Хопи, Зуни, Акома, Лагуна и други групи обитаващи западно Мексико

Пуеблосите са наследници на древните Анасази. Стотици години те са живели в относителен мир, в малки, разпръснати селища на територията на днешните щати Колорадо и Юта. Около началото на 12в., обаче, те напускат тези селища и образуват по-големи и компактни поселения. Следват дълги периоди на суша (13в.), което се отразява на реколтата и намалява водните запаси. Около началото на 14в., те се изтеглят на юг към Рио Гранде.

Те живеят в постоянни жилища наречени от испанците Pueblos (населено място). Известни са с каменните и кирпичените постройки, които обитават. Стаите им са квадратни, с дебели и плоски покриви. Жилищата се строят терасовидно едно над друго. Тези, които са разположени на по-високите нива се достигат с помощта на подвижни въжени стълби. Традиционното жилище няма прозорци или врати, а се влиза през капак на пода или тавана. Това е направено с цел защита от вражеско нападение. Съвременните жилища имат прозорци и врати. Пуеблосите са земеделски племена отглеждащи царевица и памук, върху изкуствено напоявани места около реките. Мъжете не се занимават единствено с растениевъдсво, а ходят и да ловуват дивеч (елени, антилопи, зайци). При специални случаи са се събирали групи, които ловували бизони.

Селищата на пуеблосите са били самоуправляващи се единици, до идването на испанците. Вождът на всяко едно от тях е бил жрецът. Испанците се опитали да наложат европейска система за управление. Те наложили система за назаначаване на управител. Той се избирал от хората в селището за период от 1 година. Испанците също се опитали да централизират управлението на всички селища. В резултат на тяхната намеса броят на селищата намалял от 80 на 25. Испанците донесли коня, козата, кравата и овцата. От тогава вълната заместила памука при пуеблосите. Около 1630г. испанците установили мисии около селищата на пуеблосите. След половин век пуеблосите въстанали срещу тях и ги отблъснали от териториите си (1680г.). Конкистадорите успели да си върнат завзетото чак след 12г, след кръвопролитни битки. 150г. след това, пуеблосите остават под тяхно господство. След мексиканската война 1848г. те минават под юрисдикцията на САЩ. През цялото това време те успяват да запазаят културната си идентичност.

Обществото на пуеблосите се дели на племенни групи: Царевичен клан, Клана на пуйката, Тюркоазенят клан. Членовете на тези групи имат особено влияние при религиозните церемонии, в управлението и администрацията. Церемониите на Пуеблосите са дълбоко свързани със земеделието и сезоните. Церемониите са свързани с молитви за дъжд и по-богата реколта. Според техните вярвания, съществуват духовете наречени kachinas, които са носители на добра съдба и късмет.

Пуеблосите са известни с изплитаните от тях кошове, кошници и изработваните глинени съдове. Съдовете имат красива декорация и форми.



Тема Снимкинови [re: aztlan]  
Автор aztlan (aztecatl)
Публикувано09.02.06 17:21





Тази е доста голяма като размер и сигурно бавно ще се отвори...



"The very small children go unattired in summer in Moqui" (бележка към снимката от шокиран бял човек, ама как може така детето да ходи голо )













И две страници:



Как мислите какво са се опитали да кажат индианците:




Тема Re: Pueblosнови [re: aztlan]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано09.02.06 18:17



Известни са с каменните и кирпичените постройки, които обитават. Стаите им са квадратни, с дебели и плоски покриви
За кои постройки говорим - за преди или след испанците? Защото аз си мислех, че индианците са почитали кръга и кръглите им типита са били подредени в кръг... а след идването на Уасичу са ги "заселили" в квадратните кутийки, тези пОеблос много ме впечатляват...сладури!

The chase is better than the catch



Тема Re: Pueblosнови [re: kozaa]  
Автор sanguinarY (powerplay)
Публикувано10.02.06 04:21



Прекрасен материал ,за хора които се интересуват
На мен също ми беше интересно да го прочета...
А картинките защо не ги пращаш като линкове?
Относно

вече имаше захапана тема в клуба,от която горе-долу си пролича интереса или по-точно безинтереса към пуеблос и изобщо земеделците.Няма как да отрека,че този път съм съгласен с тях,колкото и да е невероятно иначе
Но все пак... нека има
А къщите са си ги имали и преди испанците.Културата им няма почти нищо общо с тези, които почитат кръга.

...и нека никога нищо да няма,за да няма какво да се губи...

Тема Re: Pueblosнови [re: kozaa]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано10.02.06 14:35



Те и до днес си живеят в едни керпичени колиби става дума за такива едни неща:




[image]http://www.terragalleria.com/images/us-sw/usaz8905.jpeg[/image]


Както виждаш има и кръгли елементи и правоъгълни. Те са доста стара култура та какъв им е светогледа (кръг и квадрат визирам) трудно може да се каже. Жилищата им са били функционални, предполагам, от това са се ръководили, каква е била "философията" може само да се гадае.

Иначе и тогава е имало лули, примерно, и какво ли още не. Интересни хора са... но ги нема вече.

Не се гаси туй що се пуши!


Тема Re: Pueblosнови [re: Пyшилиcт]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано10.02.06 15:17



Били са функционални, щото като изтеглят стълбите, апачите не са можели да се изкатерят на ІІІ-я етаж...
Ако са живеели в обикновени наземни жилища, отдавна да са изчезнали като народ...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 13.02.06 10:46.



Тема Re: Pueblosнови [re: aztlan]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано10.02.06 15:41



Пуебло не са безинтересeн народ, нищо че садят кукуруз...

Трябва да се направят някои уточнения - източните пуебло (тано, тива, тева и пр. - ако искате уточнение на племената, ще ги дам после), наричани още пуеблоси от Рио Гранде, се различават донякъде от хопите... зуните, макар че са със същата култура и начин на живот, са от друга езикова група (езика им е родствен на кайова) и вероятно не са свързани етногенетично с к-рата анасази.
Ето една

.
За пуебло има доста литература. Може би скоро на български ще се появи една голяма история на религиите, в която северноамериканските са представени от зуни и шошони (впрочем, доста добри очерци; но едва ли това трябва да ни учудва, кото се има предвид, че автор е проф. Оке Хюлкрантц).
Покойният проф. Алфонсо Ортис (който е чистокръвен пуеблос-тева) има няколко интересни книги. Той е единия от съставителите на излезлия преди 4-5 мес. сборник "Митове и легенди на амер. индианци". В този сб. има доста пуеблоски легенди.
Освен това като добро изследване се сочи Dozier, E. P., "The Pueblo Indians of North America". Не знам, не съм го виждал.
Специални са книгите на , насочени към духовната страна на пуеблоската к-ра.
Frank Waters - "Masked Gods: Navaho and Pueblo Ceremonialism"
"Book of the Hopi"
"Man Who Killed the Deer"
Има и още една много известна книга - "Слънчевият вожд: автобиогр. на един индианец хопи".
Аз лично бих препоръчал и книгата "Синът на племето навахо" от Дж.У. Шулц, която е посветена на пуебло.
А, още нещо... Небезизвестният Томас Майлс е написал две книги за пуебло ("Пуебло - деца на Майката Земя" и "The Hopi Survival Kit"), а има и един раздел за практиките на пуебло в "Тайните пътища на коренните американци".

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 13.02.06 11:18.



Тема Re: Pueblosнови [re: kozaa]  
Автор aztlan (aztecatl)
Публикувано12.02.06 14:31



Дядо, ти си пазителя на преданията и легендите в племето. Разкажи ми, моля те, защо другите племена ни наричат пOеблоси и защо къщите ни са квадратни?

Ех, ех внучето ми, слушай думите на Свъсения Мечок , пазителя на легендите и сказанията, слушай песента му и помни...

Ааааа-й-ййа, ййй-ооо, олареее, хъррр фиуууууу, опа-а-а, та докъде бях стигнал....

Славни времена бяха едно време... Къщите ни бяха кръгли, пълни с жени, небето с облаци, а реките с вода. По цял ден скиторихме, по цяла нощ ... нали се сещаш внучето ми ... не си малък вече. Толкова много бяха жените ни, че им забравяхме имената. Питахме се, после, на сутрината: "Ти с коя беше, с тази или с онази?" Затова и другите ни наричаха Анасази. Нямахме прозорци, нямахме врати и затова любопитните комшии Апачите, надничаха през капандурите на покривите за да наблюдават ... и да се учат... А после, после дойде Дон Уасичу, водата намаля, облаците също, а като последствие и жените. Сега само от време на време правим, онова, дето си говорихме преди малко за него. Правим го рядко, правим го за кратко. Та сега вече ни викат пОеблоси, внучето ми. Разбра ли?... Ама ти какво правиш, защо не ме слушаш? Защо не уважаваш Свъсения Мечок, пазителя на ... и се хилиш насреща ми ... марш изправен в ъгъла, ВЕДНАГА! Аз казах !

(след около 2 часа)

Внучето ми, как си там ... не ми изглеждаш добре ... хе-хе-хе, хи-хи-хи, хо-хо-хо. Разбра ли сега защо са ни квадратни къщите?...




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.