Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:04 28.04.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Не ми е яснонови  
Авторkaндидaт cтyдeнт (Нерегистриран)
Публикувано16.12.05 21:40



Здравейте! Наскоро разбрах за този клуб, и понеже се интересувам от всякакви древни култури и религии, взех да чета, но днес за първи път искам да питам нещо.
Във връзка с темата за словото на вожда Сиетъл нещо не ми е много ясно. Един мой познат преди ок. 2-3 години учеше в Нов български университет в една специалност за изучаване на религиите, и понеже се интересувам от това, ходех на различни лекции, защото пускаха и слушатели. Беше доста интересно.
Та имаше и лекции за индианците. Бях на една от тях, водеше я един преподавател, май се казваше доц. Венков, малкото име не му помня. Ставаше дума за ролята на животните в религиите и по-специално при индианците. Тогава зададоха същия въпрос за словото на Сиетъл и доц. Венков каза същите неща, които се пишат и тук. Някой да не е слушал тези лекции?
Той също каза, че въпросът за отношението на индианците към животните и въобще към природата е по-сложен, и че те са избивали някои животни за кожите, нищо, че някои хора мислят, че те са обожествявали животните и ги опазвали.
Значи едни казват, че индианците почитат природата и животните, а други сазват, че не ги почитат особено.

Та искам да разбера каква е истината за отношението на индианците към природата. Надявам се, че ще ми отговорите.



Тема Re: Не ми е яснонови [re: kaндидaт cтyдeнт]  
Автор Last roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано16.12.05 22:37



Я ми каже друже, кога бизоните започват да поизчезват от фауната на северна америка????
Сещаш ли се, че бледоликите братя са избивали бизоните именно, за да лишат индианците от основния им източник на храна?

Ad majorem pharmacie gloriam!



Тема Ще ти изясним...нови [re: kaндидaт cтyдeнт]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано17.12.05 00:44



Въпросът наистина не е прост и изисква по-обстойно внимание. Няма еднозначен отговор. Но... сега ми се спи... Утре, да е живот и здраве, ще го видим.

А кога въпросния Венков е станал "доц."?!! Май нема такова нещо!
Всъщност, ти добре ли запомни казаното от него? Нещо не ми се вярва да е казал баш това.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 17.12.05 00:52.



Тема Re: Не ми е яснонови [re: kaндидaт cтyдeнт]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано17.12.05 15:52



Да бе, прав е Вълчан, въпросът е доста дълъг за едно изречение.

От една страна, използвали са почти всичко от животните, които са убивали. Идеята за Кръга (Кръга на живота, "всички роднини" и т.н.) си съществува. Верно е, че днес е доста по-изразен или поне повече се говори за това.

От друга страна е верно че и някои видове са били почти изцяло унищожени (бобрите примерно) заради търговията с белите по това време, но това не оневинява и индианците. Пък и... какво правиш като те кацне комар. Роднина, роднина, ама апе!

Най-вероятно положението е било субективно. Включително свързано с вярванията и т.н. За да ги разберем напълно най-вероятно ще трябва да живеем 18-19 век, знам ли, което май нема да стане скоро!

П.С. Господина Венкова май не е доцент.

Не се гаси туй що се пуши!


Тема Re: Не ми е яснонови [re: kaндидaт cтyдeнт]  
Автор Цap Плъx (едноокия)
Публикувано17.12.05 20:19



Нека "кандидат студент" да знае имената на изчезналите животни от Северна и Южна Америка, Антилските и други острови:
Фолкландският вълк(вълкоподобна лисица), Морската норка, Странствуващият американски гълъб, Дългоопашатият каролински папагал, Безкрилата гагарка, Лабрадорската гага, Източният степен тетрев, Ескимоският свирец, Кубинският червен ара(арара), Виолетовата амазонка(папагал), Амазона от о-в Мартиника, Каракарата от о-в Гваделупа.

П.с.До началото на 17 в., природата на Новия свят била почти девствена...над хората и животинският свят се разразила най-страшната буря на опустошението в историята на света.



Тема Re: Не ми е яснонови [re: Цap Плъx]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано18.12.05 16:43



И все пак съществуват резервати...Например в Йелоустонския национален парк в САЩ и в националния парк Ууд Бъфало в Канада са запазени от пълно изчезване бизоните, безмилостно унищожавани от първите заселници на континента заради вкусното им месо.

"настроението е нужно само за две неща - за любов и за поезия" Дюн Франк Хърбърт


Тема Re: Пояснение...нови [re: kozaa]  
Автор Цap Плъx (едноокия)
Публикувано18.12.05 19:34



Малкият брат на бизоните - kozaa- вини първите заселници за злочестата участ на бизоните, но той не знае, че това не е така.Първите заселници са населявали предимно източното крайбрежие и много по-късни - XIX в. когато овладяват и нахлуват масово на запад (на железния кон) започнала безпрецедентната в цялата история на човечеството сеч.Равнините на Дивия запад се превърнали в една огромна скотобойна.Не за вкусното месо, топлите кожи или тора, който индианцитв са използвали за гориво....Белите са обричали на гладна смърт децата на прерията....Това е истината....Само благодарение на здравия разум и добросърдечието на един индианец (не зная името) днес в Америка има бизони.

Редактирано от Цap Плъx на 18.12.05 20:06.



Тема Re: Не ми е яснонови [re: kozaa]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано19.12.05 00:23



Баш за Йелоустоун ставаше дума преди време, че са изтрепали повече вълци и са попрецакали екосистемата. Май всичко беше тръгнало от изчезването на някаки растения, диви цвеят или нещо подобно, не помня, но в крайна сметка се оказва, че станало заради намаляване популацията на вълци. Не ми се преразказва.

Не се гаси туй що се пуши!


Тема Re: Не ми е яснонови [re: kaндидaт cтyдeнт]  
Автор Ckayт ()
Публикувано19.12.05 13:33



Тъй,тъъъъъй...!
Е т'ва е въпрос интересен и ще се опитам с няколко думи ( колкото и да е трудно ) да ти споделя скромното си мнение и познания!
Така, тук ще говоря предимно за лакота ( към 18 в.,племе от горе-долу централната част на Великите Равнини на Сев. Америка - днешни щати Минесота, Ю. и Сев. Дакота) Та те са считали ( а част от тях продължават да считат и днес), че всичко съществуващо на тази Земя има Дух, даден му от Великата Тайна и поради тази причина всичко е живо - камъни, дървета, облаци, животни, птици...и т.н И понеже всичко е сътворено от Великата Тайна, ние всички сме роднини - с един баща и една майка. И всяко нещо е напълно равнопоставено, никое живо същество не е по-важно от друго ! Включително и човека - той не е господарят, той е просто брънка от веригата.
Животните и растенията са тези наши роднини , без които живота на хората не би бил възможен - те ни дават телата си за храна (имено такова е индианското разбиране). Традиционното лакотско разбиране и практика е да не се убива повече отколкото е необходимо за храна и на всяко убито животно или птица се отдава почит и се благодари.
Но макар това да е било масовата практика, винаги има изключения..!!!
А още повече, че с навлизането на търговията с белите в живота на лакота, много от тях са започнали да убиват животни и само заради търговията с кожи, но дори и тогава изключително рядко са оставяли труповете просто да си гният в ранината и не може да се каже , че дори и тогава са проявявали хищническо отношение към природата ! Имало е периоди на по-активно ловуване за кожи за търговия, но повечето лакота са осъзнали навреме, че това е лош път. Но така или иначе търговията не е прекъсвала, както и не са прекъсвали роднинските взаимоотношения между лакота и другите живи същества.
Но както казах има и изключения - някои индианци не им е пукало много за другите живи същества , а са си убивали само и единствено за собствена полза и твърде често от алчност или за да си изпробват новата пушка!



Тема Re: Пояснение...нови [re: Цap Плъx]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано19.12.05 13:50



Малката сестра на бизоните не вини никого. Тя се възхищава от индианците, защото са били много по-свързани с природата, отколкото белите заселници. Доколкото съм чела, индианските ловци убивали само толкова бизони, колкото да се нахранят членовете на племето. Е, поне повечето индианци

Поправи ме ако греша...

"настроението е нужно само за две неща - за любов и за поезия" Дюн Франк Хърбърт



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.