Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:24 28.04.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Кажете нещо за индианските "потилни"нови  
Автор krisy75 (минаващ)
Публикувано26.08.05 15:04



или както им е там името. Чух, че индианците имали специални помещения, в които се потили и решавали там проблемите си - разкажете нещо, ако знаете за тези ритуали.



Тема Re: Кажете нещо за индианските "потилни"нови [re: krisy75]  
Автор Пyшилиcт (На бай Брадър..)
Публикувано26.08.05 19:52



Сиукското им название е Инипи. Целта не е просто да се изпотиш, можеш да прочетеш това-онова тук -



Ако имаш допълнителни питания драсни ред-два... тук, на мейла от сайта... където преениш

Smoker and proud of it!

Тема Re: Кажете нещо за индианските "потилни"нови [re: krisy75]  
Автор Water Lilly (непознат )
Публикувано12.11.05 23:56



здравей, Криси:))
по-миналото лято бях на студентска бригада в щатите и имах възможност няколко пъти да бъда в sweat lodge/ потилня/ по време на церемонии на един от стареишините на племето лакота.
Ами, сует лоджа представлява нещо като полукръгла палатка направена от клони и покрита с черги и кожи, като от единият край е оставена малка пролука през която да се влиза. Влиза се пълзешком (имат някакво поверие, че в пещера и в сует лодж се влиза само с пълзене - нещо като символично връщане в утробата на майката земя, откъдето индианците лакота вярват, че са излезли на бял свят)

По принцип начинът за провеждане на сует лодж се определя от водещия ритуала и доколкото разбрах всеки шаман(май това е най-точната дума въпреки че те не го наричаха точно така, защото лакотите имат отделни непреводими на бг думи за различните категории магъюсници или лечители) провежда церемониите си по различен начин и дава различни правила, който трябва да се спазват. Аз присъствах на ритуалите само на един шаман и мога да разкажа само за това което съм научила там:))

И така, ако сует лоджа е смесен - участват и жени и мъже, първо влизат жените като пълзешком обикалят палатката по посока на часовниковата страна докато стигнат най-в дъното до другата страна на вратата. В центъра на палатката има огнище, около което се сяда. По принцип местата близо до вратата са за новите или за тези които не издържат на горещината. Мястото непосредствено отдясно на вратата пък се пази за водещият церемонията(шамана), който влиза предпоследен. Всички бяха облечени с широки памучни дрехи, удобни за потене и носеха със себе си и хавлиени кърпи. Преди да започне ритуала раздадоха на всеки по няколко стръка сейдж(sage, някаква разновидност на салвията, свещена трева, която използваха при всички ритуали) които трябваше да сдъвчем докато станат на лигава топка и после с тях да намажем лицето ръцете и ушите си, за да ги предпазим от горещината.

Церемонията се състоеше от 4 кръга. През първия внесоха вътре в огнището предварително нажежени до червено камъни, поръсиха ги с някакви ароматни билки и ги напръскаха с вода. В това време започнаха да пеят песен с която призоваваха и посрещаха с добре дошли духовете закрилници и духовете на предците. Вътре в палатката стана абсолютно тъмно, парата се надига от камъните и е ужасно горещо. Идеята е да изпаднеш в състояние подобно на транс в което не усещаш горещината, като дишаш по определен начин и също така от време на време се пеят ритуални песни, като единственият позволен в сует лоджа музикален инструмент е нещо подобно на тъпан от еленова кожа, който се удря в определен ритъм.
Между отделните кръгове в палатката се внася вода и се поднася на всеки да пие. През втория кръг шаманът разговаря с духовете, към тях се отправят молитви и пожелания, и се предлагат ритуални дарове (тютюн завит в парченца плат със свещениете за рода цветове) Третият кръг е лечебен. Отправят се молитви за изцеление на присъстващите, отново се диша по определен начин(инструкциите свързани с лечебното дишане при различни проблеми шаманът дава на всеки още преди влизането)
През последния кръг вътре се внася свещената лула ( обикновено лулата на водещия ритуала) и всички в кръг пушат от нея, като с дима символично приемат и благословията на духовете; Освен това шаманът предава отговорът на духовете във връзка със молбата, която всеки е отправил както и съвети на духовете към всеки от присъстващите.
От сует лоджа се излиза отново с пълзене по часовниковата стрелка. Веднага след церемонията на всички участващи ритуално се поднася храна, а понякога и символични дарове:)))
ами,накратко това е моето преживяване със sweat lodge:)))))

Редактирано от Water Lilly на 13.11.05 00:00.



Тема Re: Кажете нещо...нови [re: Water Lilly]  
Авторlkto (Нерегистриран)
Публикувано13.11.05 01:14



А входа от изток или от запад беше?...






Тема Re: Кажете нещо за индианските "потилни"нови [re: Water Lilly]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано13.11.05 01:23



Индианците правят нещата по пътя на слънцето Изток-Юг-Запад-Север. Това съвпата с движението на часовниковите стрелки.

Инипито е всъщност кръгло. Идеята е че полукръга който е видим, над повърхността на земята продължава и вътре. Скелето се прави от върбови клони поради много причини, не само че е възможно да се огънат в полукръг. Самата колиба представлява и гръден кош, поне според лакота. Тъмна, като утроба, именно. Дупката, в която се поставят нагорещените камъни е в известен смисъл и връзката между два свята. Влиза се пълзешком... ми щото тя е нисичка колибата няма друг начин. Сиуксите (лакота и т.н.) са излезли от друго място. Доколкото помня. От една пещера. Излизането от инипито е наистина второ раждане "в центъра на земята" дето те вика.

Входа на Инипи-то е на Запад (обикновено от там почват доста неща) Отново на Запад има олтар, който е свързан с път от пръст до дупката за камъните в центъра на Инипи-то. Според традиционните вярвания този път от пръст е за духовете - по него идват в Инипи-то.

Обикновено всеки водач на инипи има свой вариант, но основните неща са винаги същите - човека грижещ се за оганя, първите седем камъка, кръговете, водата. Камъните обикновено се награвят до бяло. Още преди изливането на вода върху тях вътре става доста горещо. Това с дъфкането на сейдж (най-близкото в България май е градинския чай, ако не е и същата билка) ми се струва че е бил начина на конкретния водач. Обикновено към тях се обръщат като medicine man - или на български "лечител". Май това е най-подходящото название... поне ми се струва най-близкото. Мястото на водача е първото (по движението на слънцето и по начина на влизане) в дясно от входа.

В Инипи участват и мъже и жени. В традиционни времена нещата са били малко по-различни - смятало се е че жените нямат нужда от подобен вид пречискване, поради месечния си цикъл. Смятало се е че той има И такава функция и... че им е достатъчно. Не че е било забранено Относно облеклото, едно време хората са влизали голи, понеже... ами голи се раждат, пък това е раждане.

Не съм виждал, чувал, чел нищо за изпадане в транс в Инипи. До колкото знам целта на церемонията е точно това - пречистване, обновяване, такива неща. Контакта с духовете често се представя като изпадане в транс, но той не е такъв, поне според традиционните разбирания. Той май е в същата реалност не в друга. Не съм чувал и нищо за дишане в идеите на тези народи. Пък знам ли За сметка на това хапването след церемония е... нормално. Направо прекрасно и необходимо!

Smoker and proud of it!
Jazz-a - Snap to Guides


Тема Re: Кажете нещо...нови [re: lkto]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано13.11.05 01:27



на Запад

Просто някои хора докато описват инипито са били Хейока

Smoker and proud of it!
Jazz-a - Snap to Guides


Тема Re: Кажете нещо за индианските "потилни"нови [re: Пyшилиcт]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано13.11.05 09:40



Както се казва, нелепо е да се пре/родиш с чифт гащи на малки цветчета!

Пролазване на четирите крака - смирение. И връзка с "всички наши роднини". О, митакуйе...

Сейджът е пелин, което драги Пуши, ми се струва, че добре знаеш...
"Лечител"... Уичаша уакан не е точно лечител... За "лечител" може да мине пежута уичаша (стига да не лекува с пежута сапа)...

Виж за транса е интересно. Не съм виждал (нито чувствал) такова нещо при [image]иникагапи[/image]. Нито съм чувал някой да е видял... Но както и да е. То от жегата човек може много неща да види.

Та честно казано, май от доста време не съм правил инипи; щеше ми се с нашия далечен гост да направим, ама не се получи... Може пък с Хехака Чикала?...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Кажете нещо за индианските "потилни"нови [re: Black Wolf]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано13.11.05 16:31



Абе твова за сейджа май е спорен въпрос. Да приемем че и сейджа и салвията са ОК за целта Така или иначе билката надали е ТОЧНО същта Дето се вика има сумати видове пелит, та... всичко е ОК

Относно лечителя, имах предвид точно "медисин мен"-а, то иначе много видове Не виждам нищо лошо в пежута сапа В крайна сметка, почитали са и това като билка Пък и в крайна сметка основно са ги търсили за лечение. Май?

В инипи одавна и аз не съм бил, да Ако иска да направим нещо подобно (Хехака Чикала) може да бъде уредено. Има инипи, има дърва, има камъни пък ще видим Нека дойде, пък ще говорим

Само не разбрах какво против гащите на цветчета Особено ако са под щотландска поличка Айде нема да се шегувам повече... днес!

Smoker and proud of it!
Jazz-a - Snap to Guides


Тема Re: Кажете нещо...нови [re: lkto]  
АвторWater Lilly (Нерегистриран)
Публикувано13.11.05 19:04



ти май ме проверяваш,а:))) на излизане се виждаше залязващо слънце, така че като всички истински sweat lodge и този беше обърнат на запад;
интересното е, че имаха и втори сует лодж - само за жени. Обикновено всички се потяха заедно, но когато имаше прекалено много хора, жените и мъжете се разделяха в двата лоджа. Женският сует лодж беше точно срещу мъжкия(т.е. гледаше на изток), а по средата по права линия между тях беше огището където нагряваха камъните. По средата на линията между огнището и и всеки от лоджовете в ограден с камъни кръг държат chanupa - лулата:))
В началото на церемонията лулата сочи на запад, след всеки кръг я завъртат по часовниковата стрелка с четвърт оборот, така че до края на церемонията тя прави пълен кръг:)))



Тема Re: Кажете нещо...нови [re: Water Lilly]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано13.11.05 19:25



Е, това са пак индивидуални особености на конкретните водещи.
Но инитипи с вход на изток... макар и женско.
Както и да е...

Очевидно вече самите лакота правят инипито както им падне... Всъщност не е много ясно защо Лулата трябва да е в "кръг от камъни", тъй като мястото й (когато не се пуши) е на олтаря, който се прави върху Унчи. Олтарът в старите времена е бил почти винаги от бизонов череп...
Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 13.11.05 19:32.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.