Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:48 21.05.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Bundle  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано21.10.05 21:50



Като начало - малко

.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Bundleнови [re: Black Wolf]  
Автор Takoджa (непознат)
Публикувано16.11.05 15:08



Добре, дядо Черен Вълк. Гледам никой не подхваща тази тема, макар че някои са я видели, та ще взема аз да я подхвана като най-малък.
Искам да те питам нещо. Знам, че чернокраките имат Longtime Pipe Bundle. Знаеш ли нещо повече за него? И кое е по-свещеното в случая — лулата или вързопът й? И въобще едната светиня има ли стойност без другата?
А кога е възникнала практиката лулата, освен да се прибира в торбата й, да се увива и във вързоп. Предполагам, че това е свързано с уашичу и се прави с цел по-добра защита на светинята от нашествениците, ама не съм сигурен.
То много въпроси се насъбраха, ама нали съм малък още — много неща не знам. А искам да ги науча.



Тема Re: Bundleнови [re: Takoджa]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано16.11.05 21:31



Не, не... Аз не ги разбирам чернокракските неща чак толкова. Питай по-добре вожда, който освен при лакота е adopted при черноножците (както им викат на чехски).

По принцип самият "свещен вързоп" (за по-кратко ще му викаме бъндъл) има много съставни части - освен основния обект има кви ли не кокълчета, перца, камичета, кожи на жувотни и квот още се сетиш (а и квото не можеш се сети).
При бъндълите на лулите основна част от бъндъла е самата лула. При чернокраките под "лула" се разбира преди всичко чибука (стейм), който е основния свещен обект. Към него могат да се слагат различни глави (май). Примерно в бъндала на една от Гръмотевичните лули имаше три различни глави, доколкото си спомням...

Културата от равнините е млада - на ок. 300-350 г. и се оформя в края на 17 и началото на 18 в. Сега... Индианците много обичат да говорят за "древни традиции", но много от тях са на не повече от 200 г. Примерно Танцът на слънцето, който е съществувал при много малко племена (при лакота определено не е древен), при това най-вероятно в различен вид от днешния.
Преди 120 г. той е бил доста различен от днешния...

Бъндълите обаче са обект на древната религия. Защото ги имат (в един или друг вид) племена от цяла Сев. Америка. По отношение на торбите за лули ми се струва, че иманно торбите са се появили по-късно. Ако вземем малкото запазени торби от първата половина на 19 в. (или даже от средата - по-стари запазени няма), ще видим, че те се различават от тези в края на века. според мен торбите са по-нови.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Bundleнови [re: Takoджa]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано16.11.05 22:03



Торбата се смята за дома на лулата. Нали индианците сямтат и се отнасят към много неща като към живи, та... и при лулата понеже е така... затова сямтат самата торба за един вид дом. Бродерии и поркюпайн, каквото има по нея обикновено е свързано с пазителя, при който е дошла или начина на идване, такива едни, лични неща. Нещо което човека е видял и е решил че е добре да бъде върху торбата.

Не ми се вярва да прибират торбата в друг вързоп заради белите. Може да има други причини за това. Да не се наранява бродерията или другите неща. Иначе нали се е пушило и с бели, та, така или иначе са виждали торба и лула.

Smoker and proud of it!
Jazz-a - Snap to Guides


Тема Re: Bundleнови [re: Пyшилиcт]  
Автор Takoджa (непознат)
Публикувано18.11.05 10:23



Дядо Пушилист, това, което казваш, е така.
Лули са пушени и с много бели. Те са виждали тобри и лули, но според мен, племената не са им показвали най-свещените такива. А Longtime Pipe Bundle е една от най-големите светини за чернокраките, доколкото знам.
Според мен по-вероянто е да е така, както казва дядо Черния Вълк — торбите за лулите са се появили по-късно, може би заедно с първите коне, при равнинните индианци. Когато са станали по-мобилни (това е само моя догадка), хората са имали нужда и от по-удобни неща за носене, в които да държат различни предмети. Не си ли виждал снимки и картини на конници, където лулата е закачена отзад на седлото, при условие, че има такова.
Бъндълът е много по-обемен, а и изисква много по-голямо внимание и по-големи грижи.



Тема Re: Bundleнови [re: Takoджa]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано18.11.05 16:01



Самите мъниста не са част от традицията. Бойните ризи, томахавките... са нови неща, това е ясно. В "кучешките времена дотста по-различни са били нещата Пък такива бойни окраси, огромни корони и т.н. не знам... върху кучешки травой ще е трудно да се пренасят.

Някои лули май не са били виждани от цялото племе. Лула на някои общество примерно. Предполагам си прав за времето, по което се появяват торбите за лули.

Човеко, на 25 години съм, къв дядо съм аз! По-скоро сме адаши! Абе човек, ти да не си от Плевен, по случайност?

Smoker and proud of it!
Jazz-a - Snap to Guides


Тема Re: Bundleнови [re: Takoджa]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано18.11.05 17:51



Бъндълите не са само на лули... Има едни интересни рисунки на Ремингтон - "В дните на кучетата", които доста точно показват как са се придвижвали преди появата на коня.
Много често жената на пазителя носи бъндъла на гръб (както пр. Свещените стрели на шайените). Не лошо е описана тази работа с бъндълите в "Mystic warriors..." И има интересни рисунки.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Bundleнови [re: Пyшилиcт]  
Автор Takoджa (непознат)
Публикувано18.11.05 18:17



Не, дядо Пушилист, не съм от Плевен, но съм ходил там веднъж.



Тема Re: Bundleнови [re: Black Wolf]  
Автор Takoджa (непознат)
Публикувано18.11.05 18:28



Ами като само ние тримата ще си говорим, да те питам, дядо, понеже споменаваш Свещените стрели на шайените и за бъндъл, оръжията и те ли имат бъндъли, или в случая със стрелите те не се схващат като оръжие, а като медицина.



Тема Re: Bundleнови [re: Takoджa]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано19.11.05 10:52



Хм... Св. стрели, Махутс, са племенна светиня. "Медицина" дет викаш. Но тъй като те осигуряват добруване и безопасност на племето (тъй като две се наричат бизонови и две - човешки), са и своеобразно оръжие. Затова се изнасят срещу врага, което довежда и до злощастния случай на отнемането им.
Ама айде да ти дам някои неща да си прочетеш, а?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.