Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:40 23.05.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Кажете нещо за индианските "потилни"нови [re: krisy75]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано13.11.05 19:44



Привет. На англ. се назовава обикновено Sweat lodge, т.е. колиба за изпотяване. Различните племена имат естествено резлични наименования, както и различаващи се в детайлите ритуали.
Но основата и смисълът са еднакви - пречистване на тялото и духа, своеобразно духовно прераждане.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Кажете нещо...нови [re: Пyшилиcт]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано13.11.05 19:54



Пелинът (sage) и сладката трева са растенията, кито обикновено сиуксите използват. Шайените използват повече хвойна.

А сейджът (пелинът) и салвията (градинският чай) са съвсем различни растения, нямащи нищо общо.
Въобще в света има ок. 50-60 вида пелен. В Америка има 10-ина вида, от които някои се използват като "свещени растения". Общо взето в Равнините се е използвал т.нар. бял прериен пелин. Няма съществена разлика от нашия (поне аз не виждам), само е с по-дребни листенца и е сребрист от двете страни. Нашият - само от едната...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Кажете нещо...нови [re: Black Wolf]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано13.11.05 20:08



Сеа... можем да обсъждаме това доста време. Сам знаеш че и този въпрос се обсъжда в "наште" среди, но за момента май хората виждали, донесли и т.н. сиукския сейдж го оприличават на въпросния градински чай. Всъщност няма особено значение - и двете растения са много добри към нас. Дори "очеболеца" е наистина полезен, поне според мен. За хвойна, кедър, отново. Добри растения и добър дим.

Smoker and proud of it!
Jazz-a - Snap to Guides


Тема Re: Кажете нещо за индианските "потилни"нови [re: Пyшилиcт]  
АвторWater Lilly (Нерегистриран)
Публикувано13.11.05 20:38



хе хе:))) хей не помня да съм казвала,че оглаласите са произлезли от инипито:)))аиде сега... Легендата е, че са излезли от една по-специална пещера в Южна Дакота - както и да е за тях пещерата е свещено място и от уважение към земята във всичко , което напомня по някакъв начин пещера влизат по този начин - така поне ми обясниха:)) Инипито е конструирано, за да наподобява пещера. Иначе, че е ниско ниско е, но можеш да се изправиш и да ходиш приведен вътре, ако имаш желание:)

За сейджа- на вкус найстина донякъде напомня на пелин, но като вид е по-близо до салвията. Може би е нещо по средата. Освен в лоджа го използваха и за smudge( нещо като окадяване)- запалваш малко топче изсушен сейдж и се предполага че дима пречиства и пази от нисши духове.
Другите треви, който използваха бяха sweet grass- дълга трева на плитки, чиито пушек смятаха че привлича всякакви духове и juniper, който хвърлят върху камъните в лоджа.

За шамана - съгласна съм, че не е подходящата дума, но в случая не беше и medicine man, въпреки че на няколко пъти докато бях там показа , че може и да лекува, както и какво ли още не да прави.
Доколкото ми обясниха има 4 категории такива хора:
1. Ghost healers (wanagi) - свъзват се със силите на посоката изток, това е най-ниската категория
2. Medicine men (Yuwipi ) - юг, работят с по-висши духове от предната категория, както и с билки, растения итн
3. Heyokah - запад, предполагам, че те са най-близо до това, което разбираме под шаман или магъосник.
4. Sacred men of the Eagle nation altar (wichasha wakan) - север; Особеното при тях е, че не те си избират да се занимават с това, а tunkashilas (великите предци) избират да работят и да се проявяват с /чрез тях. Имах късмета да попадна на церемониите на wichasha wakan от приемствената линия на Седящия бик. По принцип съм леко скептична и винаги си търся доказателства, но докато бях там (4 месеца живях в каравана в двора им) много пъти се убедих, че човека си има свръх способности. Към wichasha wakan се обръщаха за помощ по различни поводи както индианци, така и учениците му(повечето бели, както сигурно си се убедил много малко от съвременните индианци се интересуват от традициите си), които идваха откъде ли не. Докато бях там имах възможността 2 пъти да присъствам, когато изпращаха човек на vision quest за по една нощ и няколко пъти да участвам в healing ceremony, които той водеше. Нашият wichasha по принцип не обичаше показните неща, и по време на контакт с духовете оставаше адекватен и за това, което става наоколо. Не съм го виждала да се клати, да се плюнчи и гърчи или да му излиза пяна на устата, което съм чувала, че често ставало с
Ghost healers, но за сметка на това резултатите от церемониите му бяха повече от красноречиви.

Не знам какви са традиционните разбирания за сует лоджа, мога да кажа само това което съм видяла или което са ми обяснили.
Знам че, ако при създаването на сует лоджа не е проведена или спазена инипи церемония със песните на съответния олтар и посока и chanupa, то това , което се получава не е нищо повече от екзотична сауна в задния двор.

За различните техники на дишане, знам че са много важни при сует лоджа. Колкото до транса - може би отново не използвах правилна дума. По-скоро имам предвид по специфично състояние на съзнанието, в което, ако някой от участниците за свои си цели по време на лоджа иска да навлезе, може да го направи със съответната дихателна практика, която wichasha wakan решава дали да му даде;

ми, тъи за индианците........:)))))))))))



Тема Re: Кажете нещо за индианските "потилни"нови [re: Water Lilly]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано13.11.05 23:17



`начи сиуксите бяха излезли от едни "лоши" места, но това не е май толкова свързано с инипито Пелин, Сейдж, на което се спрем служи за прогонване на злонамерените духове. Поне според това, което знам. Сладката трева за обратното - привличане на добрите. Предполагам всеки който ги знае билките се досеща за особения аромат и причината дори за назоваването на сладката трева именно по тоя начин е ясно! За джунипър? не съм чувал ко да са праа! За Инипи може да се използват много билки, всъщност.

Обвързването на четирите посоки с видовете лечители не ми се струва традиционно. Пък знам ли де. Обикновено ги разделят на 7 вида, като "свещения човек" е най-горното стъпало, ако може така да се изразя. За гоуст денсъри знам, за подобни лечители, сигурно са яко загазили Юипи е отделна церемония. Пак тъмна една, но с доста други неща (спрямо инипи) и се провежда от отделен човек, който... абе не е тук мястото. Ще ме смъмри некой ;)

Хейока са сериозни хора. Въпреки че не изглеждат така Лечители не би трябвало да са, защото са клоуни. Свещени, но клоуни. Недай боже да те лекува хейока Те имат много силна "медицина" и са дълбоко уважавани но надали точно като лечители. Нали правят всичко наобратно

Малко се обърках от посоките които изброи и свързването им с определени животни. Вече е ясно за чичо Нейхард какви попари е дробил, та вече подхождам с много предпазливост Майтапя се де, тя историята там е ясна Можеш ли да разкажеш за нещата които са ти се случили там. Ако не е твърде лично и ако имаш желание. Ще ми е приятно да зачета такива неща.

Smoker and proud of it!
Jazz-a - Snap to Guides


Тема Re: Кажете...нови [re: Water Lilly]  
АвторBиxиo (Нерегистриран)
Публикувано14.11.05 15:59



Сиукски "свещен човек" с бели ученици?!? Това е любопитно! В кой град живее? Щото в резерват не виждам как ще оцелее при това пложение; АІМ ще му одерат веднага кожицата. Веднага ще се разпищят до бога за "ограбване на традициите от белите wanabee" и пр. - репертоара е известен.

Не знам какво са ти разправяли, ама ми мирише, че са те мятали на върбата. Различните категории сиукски "holy persons" не са баш това, но няма значение... Още едно доказателство, че това, което индианците представят в наши дни като "традиция" (и си вярват!), въобще не е задължително да е истинската им традиция...

Всички тия тълкувания нещо ми отиват на Ню-ейдж... Което не пречи човека да си има сила.

И за "вижън куест", и за "сует лодж" и за другите неща е нужно преди всичко чисто сърце, добри помисли и искрени молитви. Хубаво е да се знаят песните и ритуалите (като не е ясно какво значи "да се знаят" при тяхната вариабилност), но когато си искрен и чист, нещата се получават...
Както се казва, Лулата не е нужна на духовете, тя е нужна на хората...



Тема Re: Кажете...нови [re: Bиxиo]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано14.11.05 16:21



Много хора може да изглеждат ню-ейджари пък да не са. ОБратното също е неприятно, но се случва. Както и да е. Има много неща които и аз бих искал да питам, но не знам нито дали му е тук мястото, нито дали момичето иска да говори по въпроса. В крайна сметка това са дълбоки и лични неща.

AIM надали ще му дерат кожата или нещо подобно. Виж, за "учениците" това е предварително ясно, поне ще се сдухваме. Надали са я мятали на върбата, просто някои неща може да не са точната традиция а съвременен поглед, който не е традиционен. Не виждам как би могъл да съществува уанаги-лечител, или каквото там са го водили, примерно. Някой да влиза в контакт с мъртвите, особено пък уанаги... знам ли... Посоките са доста не-традиционни, но и това опира до човека. Може това да е неговия начин и да е напълно реален и РАБОТЕЩ, може да си го е изсмукал от пръстите като бесен нюейджар. Това обаче, требе да го каже момичето. Другото са приказки наизуст, малко.

Smoker and proud of it!
Jazz-a - Snap to Guides


Тема Re: Кажете...нови [re: Пyшилиcт]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано14.11.05 16:41



AIM и останалите умници, които постоянно крещят, че са "традиционалисти", наистина могат да докарат на човеко сериозни бели. Колкото и голем wakan да е...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Кажете нещо...нови [re: Water Lilly]  
Автор Ckayт ()
Публикувано15.11.05 10:24



Брааааааааааааво бе!!!!!!
Определено ме впечетли !!! Май си доста наблюдателно момиче!!!!????!!!! Гледам, знаеш думички като инипи, чанунпа...
И кво...? Интересуваш се от индианци или просто си се възползвала от възможноста за ново, екзотично преживяване?



Тема Re: Кажете нещо за индианските "потилни"нови [re: Water Lilly]  
Автор Ckayт ()
Публикувано15.11.05 10:49



Отново съм аз!
Момиче , ама к'во правиш ти....!!!!????!!!!
Отдавна не съм се въодушевявал като чета мнения по форумите, а ти определено ме въодушеви!!!! Аз съм човек , който участва в доста церемонии на хора от Кръга на Орела и взе да ми се струва, че ще бъде много интересно да поговорим с теб за нещата от Пътя -ще се радвам ако решиш да споделиш това , което си видяла и научила при лакота!!??!!
Какво ще кажеш да се видим? Ако си съгласна пиши ми на iradun@dir.bg !




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.