Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:54 28.05.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Анасазинови  
Автор тиrъp (Тигъртрон)
Публикувано02.05.05 18:50



Гледах по хистори не'къв филм за американски иманяри, различават се от нашите видински цигани само по това, че са руси, иначе баш като тях копаят с багерите в археологическите резервати. Мястото в което багеряха се оказа каньона Чако и така се сетих за индианците анасази, тайнствена култура внезапно появила се и изчезнала, оставила каменни строежи с много стаи и керамика с характерни гоеметрични украси - 10 000 $ парчето (тва за иманярите)

Тук има статия от вестник, не е кой знае какво, но информира.



Само дето пишат, че няма открити гробове, а снощи най-напред показаха точно разровен с багер гроб с фрагменти керамика и повредени кости. Та гробове има де. Но сведения за съдбата на този народ - не, поради което са се зародили легенди всякакви, вкл., че са открили път към друг свят и са се заселили там.

Добре дошъл, страннико. Пътеките днес са опасни.

Тема Re: Анасазинови [re: тиrъp]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано03.05.05 00:55



Те не бяха ли строителите на градове в пустинята с развита за времето си иригационна система??

Dulce et decorum est pro patria mori!


Тема Re: Анасазинови [re: тиrъp]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано03.05.05 09:48



Ами има сведения, защо да няма? Съдбата им е доста прозаична - превърнали са се в съврем. хопи и пуебло. К-рата Анасази изчезва през 14 в., мащкар че не е ясно точно защо. Вероятно поради цял комплекс от причини - еколигич. фактори, идването на апачите и пр.



А в пустинята са били хохокам (ок. 300 км. на юг) - те са правили много канали.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Лоис Ламур - Призрачното платонови [re: Black Wolf]  
Автор тиrъp (Тигъртрон)
Публикувано03.05.05 23:27



( разбрахме ние вече, че не си падаш по пуебло)

В историята на Анасази има известна загадъчност, която позволява да се роят легенди. Всъщност този народ са любимци на разни ммм... паранормалници и прочие от сорта като окултисти и не нам още кви които обичат да ги споменават в писанията си - достигнали безсмъртие, преминали отвъд и т.н. А заглавието на поста ми е почит към една добре разказана в роман история за анасази, макар, че съвсем накрая (поне според скромното ми мнение) Ламур загуби мярка и се самооплеска. Както и да е.
Доколкото ми е известно тъй като анасазите на са оставили писменост чрез която със сигурност да се идентифицира езика им някои автори оспорват кои са техните съвременни наследници, вероятно давайки възможност на хората с въображение да се развихрят.

Добре дошъл, страннико. Пътеките днес са опасни.


Тема Re: Лоис Ламур - Призрачното платонови [re: тиrъp]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано04.05.05 09:41



Тази книга ми е добре известна. Даже прекалено добре. Луис Л'Амур (лека му пръст) е един от най-неприятните автори на уестърни - почти неприкрит расист и анти-индианец.

Въпросния роман всъщност използва елементи от митологията на пуебло и елементи от "Попол Вух".

Сега за културата Анасази... Не съм много добре запознат, но сегашните хопи и пуебло (без зуни) доста категорично се сочат за техни потомци в повечето книги. Както и пима и папаго се сочат за потомци на Хохокам (което значи "изчезналите безследно").

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Анасазинови [re: тиrъp]  
Автор тиrъp (Тигъртрон)
Публикувано22.05.05 12:47



Харесаха ми заключителните думи от филм по Дискавъри (пак!) в който последно говореха точно за анасази. Цитатът няма да е дословен, но смисълът беше, че ние трябва да се научим да мислим за древните народи като за себе си т.е., че те не изчезват заедно с материалната си култура, а потомците им си остават.

Добре дошъл, страннико. Пътеките днес са опасни.


Тема Re: Анасазинови [re: тиrъp]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано22.05.05 13:34



И какво толкова те впечатлиха тези анасази? Жалки хора, ровещи се в праха и садящи кукуруз... Като потомците си пуебло и всички други сяляни - можеш да видиш същите подобия на човешки същества в кое и да е село у нас.

Като са се научили да трупат тухли (по-точно кирпич) да не би да са фанали Господ за шлифера?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Анасазинови [re: тиrъp]  
Автор Пyшилиcт (На бай Брадър..)
Публикувано23.05.05 16:21



Вълчан пак апе ората Така са щели, така са живели, това не виждам защо да ни бърка.

Сега по темата. Това за материалната култура нещо не го разбрах. Ако изчезне нашата "материална" култура това означава ли, че и нас ни няма (ако си купиш нова кола част от теб убира ли ). Потомците им може и да си остават, но това пък не означава, че все още са "древен народ". Това е много важно ми се струва. Според мен един народ умира (изчезва) когато загуби традициите си. Дали това ще е забравяне на смисъла, млади с други ценности, измиране или промяна на духовността от някакъв вид се тая. В момента в който традицията на един народ приключи, те вече не са "онези". Това от своя стрна пък не значи и умиране буквално, може да се появи друга духовност или традииите просто да се променят в различна степен

Smoker and proud of it!


Тема Re: Анасазинови [re: Пyшилиcт]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано23.05.05 20:39



Ти кво, да не би да си падаш по пуеблосите?!? Ами ако е така, ще требва да съберем съвета на старейшините, за да решим какво да правим с такова отклонение от здравия разум...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Анасазинови [re: Пyшилиcт]  
Автор тиrъp (Тигъртрон)
Публикувано24.05.05 00:17



Според мен един народ умира (изчезва) когато загуби традициите си. Май ни казваха точно така да не разсъждаваме, нали знаеш - *Традициите не са това което бяха*. Та така традициите се променят, езика се променя, бита се променя... не знам кое точно прави народа, убеждението за национална принадлежност може би.

Добре дошъл, страннико. Пътеките днес са опасни.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.