Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:55 15.05.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Тра-ла-ла!  
АвторPaдa (Нерегистриран)
Публикувано29.04.05 11:28



Хопала! Търкалям насам-натам разни камъчета и си викам, я да се претъркуля да видя какво става при индианците и Хоп! - Изненадаааа, няма никой вкъщи! Тъкмо на спокойствие да натворя някоя и друга пакост...

Еххеееей, къде сте? Надявам се, навън, в слънцето! Супер време се е отворило, пролет блика отвсякъде, и празници идат! Пиша сега една бележка и ще я бодна на вратата с цветенце:

Какви са най-интересните / пищните празнични ритуали на индианците? Най-странният ритуал или най-странният празник? Уникални за някое от племената? Сигурно са имали красиви обичаи за равноденствие или друг празник? Разкажете, моля



Тема Re: Тра-ла-ла!нови [re: Paдa]  
Автор Пyшилиcт (На бай Брадър..)
Публикувано29.04.05 13:39



Здрасти пак! Добре реши да напакостиш

Съвременните "празници" на индианците са т.нар. "пау-уау" - можеш да си го представиш като събор с песни и танци Често има доста хора на едно такова мероприятие. Съвременните са доста пищни, поради многото певчески групи и стабилното присъствие на танцьори в различните стилове.

Това събитие принципно е по-старо. До колкото помня думата pow-wow е от анголкинското езиково семейство и означава "събиране на свещени хора", хора с медицина или както предпочиташ.

Едно време на пау-уау (равнини) са се сабирали... ако не всички от племето, то поне голяма част от него. Цялата работа има връзка и с Танца на слънцето, но ти питаш за друг вид пищност... предполагам. В горите са имали резлични празници свързани с земеделието - цикъла на живота спрямо растенията. Равноденствия и слънцестоения мисля че са били отбелязвани... ама кои как са го правили е и извън компетенцията ми, и извън един пост Това е специално време... ако споделиш една лула, това ще е хубаво

Smoker and proud of it!


Тема Хи-хик! Пау-уау го чух в един филмнови [re: Пyшилиcт]  
АвторPaдa (Нерегистриран)
Публикувано29.04.05 15:33



в смисъл 'трябва да обсъдим нещо' Вие как си отбелязахте 'рождения ден'? Ако не е тайна церемонията де, от сайта знам, че скоро ви мина 15-тата година. Хи-хи, много тийн някак
Теб специално се бях сетила да те питам с какво са плашили непослушните индианчета - някъде в постинг към Джиборан ми се беше мернало, но - разкажи страшна приказка, м?
Преди имаше един смешен клуб, Приказки, едно джудже там пишеше много забавни истории, е, малко като за по-поотраснали непослушници, но усмихваха много



Тема Re: Хи-хик! Пау-уау го чух в един филмнови [re: Paдa]  
Автор Пyшилиcт (На бай Брадър..)
Публикувано29.04.05 16:57



Пау-уау можеш да го чуеш в едно филмче доста често - "Пазителят на сънищата". Ако го нямаш подай сигнал!

15-ия рожден ден го отпразнувахме супер Всъщност, у нас, доста хора бяхме, забавлявахме се сериозно! Не сме никак тийн да ти кажа! Единствения тинейджър в обществото е сина на един от членовете За сметка на това, както каза един приятел, 15 години - време е за първия боен поход!

Джиборан напоследък само кафета пие! И... разбива чувства у невинни хорица... като мен примерно Последното е шега, която е насочена към нея, та ако не схващаш, всичко е ОК, грешката не е във вашия приемник!

Относно плющенето на малките... такова нещо не е имало. Или поне това са били сериозни изключения! Дори думата с която се наричат децата ("деца" на лакотски) означава буквално "свещените". Не знам да е имало и страшни истории... той света наоколо е давал достатъчно впечатляващи (в смисъл на респектиращи) гледки и чувства. Да видиш гризли (3 метра, САЩ, 1-и коридор), като си на 8 (метър и 30, кроу)... Просто света им е устроен по доста, доста различен начин от "нашия" Поне в това отношение... знам ли! Хората са си знаели мястото и задълженията, отговорностите ако щеш. Мъжете, жените, ДЕЦАТА! Но това е доста дълга тема, и ще трябва дори легенди да се разказват!

Smoker and proud of it!


Тема Ти па!нови [re: Paдa]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано29.04.05 17:56



намери за кво да питаш... Празници бол. Най-странният ритуал?

Странни ритуали... Ми изпълненията на хейока, вероятно... И тъй като ме мързи да пиша, е чети:







От последното - Глава ХVІ, Heyoka Ceremony.

Ако некой не разбира по ингилизки, а по русский, вот:


Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 30.04.05 03:48.



Тема Re: Хи-хик...нови [re: Пyшилиcт]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано29.04.05 18:01



Пуши, пак фърляш хората на бора! недей...

Плющели са ги - те прочети Охайеза... Като развалил уор-бонета на чича си, за да си украси кучето...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Хи-хик...нови [re: Black Wolf]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано29.04.05 18:08



Туй много не се връзва с гордата фраза: "Да удариш дете означава да пречупиш духа му за винаги!"...

Повечето изследователи и повечето индиан. автори твърдят, че индианците не си биели никога децата... Ама автобиографиите малко се разминават с тия твърдения.

Всъщност, ако говорим сериозно, Радке, по принцип не са ги биели, а са ги... укорявали, да речем. Или са вги вземали на подбив (да си спомним същия чичо, за който става дума, как казвал на малкия Охайеза, когато стрелял неточно: "Ех, племеннико, май няма да продадеш много скъпо живота си, когато се наложи!") На съвест са го карали, тъй да се каже.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Хи-хик...нови [re: Black Wolf]  
Автор Пyшилиcт (На бай Брадър..)
Публикувано29.04.05 21:06



Да бе, ама се сещам и за разни детски "игри". Като дойде некоя буря, ако е вечер още по-добре, да иде лапето да бутне колците на ушите! Май беше от "Красивия щит" тая "игричка" невинна?!?

(Справка - Типито има уши които най-общо казано осугуряват излизането на дима от вътрешното огнище, особено като има вятър. Същите са опънати от два кола - подобни на колците за самото типи, но са по-къси, по-леки и не са вързани, закотвени и т.н. по никакъв начин. Може да се измъкнат доста лесно - хващаш и влачиш като drag&drop в Уиндоус За сметка на това поставянето им обратно не е особено лесно, а в дъждовна и ветровита вечер... доста трудно!)

Това за Охайеза може да се дължи на... ми развалил е сериозна медицина човека малък. В крайна сметка се е подиграл с нещо, от което комай пряко му зависи живота.

Не казвам че не са тепали децата, сигурно са ги... пошляпвали, знам ли! Но според мен начина по който са гледали тогава децата е доста по-правилен от начин, по който това става сега. Не желая да обиждам никой родител, то и условията сега са различни по един странен начин!

Smoker and proud of it!


Тема Страшни смешки, смешни страшкинови [re: Пyшилиcт]  
АвторPaдa (Нерегистриран)
Публикувано03.05.05 10:21



за герои със опашки
Питам си аз за страшни приказки, с кого / какво са плашили непослушните индианчета и - пак! ми не са си биели децата. Ми не са я! Супер нетипично би било за тях и подобните култури. Но вечер, когато отблясъците от огъня извайват нови черти по добре познатите иначе лица, и когато сенките играят странни танци по стените на типито, все иде ред и на страшните приказки, в които странно справедлив персонаж отсява само палавниците



Тема Впечатляващо!нови [re: Black Wolf]  
АвторPaдa (Нерегистриран)
Публикувано03.05.05 10:26



Въпросче - това с пелина такъв, какъвто го знаем, или някакво друго растение? Много ми стана тъжно, обаче, че традициите постепенно отмират и се заместват с разни по-показни интерпретации. Ето нещо, за което пуризмът не бива да бъде отричан - за разлика от повечето му 'проявления' в съвременния свят.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.