Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:06 31.05.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Тра-ла-ла!  
АвторPaдa (Нерегистриран)
Публикувано29.04.05 11:28



Хопала! Търкалям насам-натам разни камъчета и си викам, я да се претъркуля да видя какво става при индианците и Хоп! - Изненадаааа, няма никой вкъщи! Тъкмо на спокойствие да натворя някоя и друга пакост...

Еххеееей, къде сте? Надявам се, навън, в слънцето! Супер време се е отворило, пролет блика отвсякъде, и празници идат! Пиша сега една бележка и ще я бодна на вратата с цветенце:

Какви са най-интересните / пищните празнични ритуали на индианците? Най-странният ритуал или най-странният празник? Уникални за някое от племената? Сигурно са имали красиви обичаи за равноденствие или друг празник? Разкажете, моля



Тема Re: Тра-ла-ла!нови [re: Paдa]  
Автор Пyшилиcт (На бай Брадър..)
Публикувано29.04.05 13:39



Здрасти пак! Добре реши да напакостиш

Съвременните "празници" на индианците са т.нар. "пау-уау" - можеш да си го представиш като събор с песни и танци Често има доста хора на едно такова мероприятие. Съвременните са доста пищни, поради многото певчески групи и стабилното присъствие на танцьори в различните стилове.

Това събитие принципно е по-старо. До колкото помня думата pow-wow е от анголкинското езиково семейство и означава "събиране на свещени хора", хора с медицина или както предпочиташ.

Едно време на пау-уау (равнини) са се сабирали... ако не всички от племето, то поне голяма част от него. Цялата работа има връзка и с Танца на слънцето, но ти питаш за друг вид пищност... предполагам. В горите са имали резлични празници свързани с земеделието - цикъла на живота спрямо растенията. Равноденствия и слънцестоения мисля че са били отбелязвани... ама кои как са го правили е и извън компетенцията ми, и извън един пост Това е специално време... ако споделиш една лула, това ще е хубаво

Smoker and proud of it!


Тема Хи-хик! Пау-уау го чух в един филмнови [re: Пyшилиcт]  
АвторPaдa (Нерегистриран)
Публикувано29.04.05 15:33



в смисъл 'трябва да обсъдим нещо' Вие как си отбелязахте 'рождения ден'? Ако не е тайна церемонията де, от сайта знам, че скоро ви мина 15-тата година. Хи-хи, много тийн някак
Теб специално се бях сетила да те питам с какво са плашили непослушните индианчета - някъде в постинг към Джиборан ми се беше мернало, но - разкажи страшна приказка, м?
Преди имаше един смешен клуб, Приказки, едно джудже там пишеше много забавни истории, е, малко като за по-поотраснали непослушници, но усмихваха много



Тема Re: Хи-хик! Пау-уау го чух в един филмнови [re: Paдa]  
Автор Пyшилиcт (На бай Брадър..)
Публикувано29.04.05 16:57



Пау-уау можеш да го чуеш в едно филмче доста често - "Пазителят на сънищата". Ако го нямаш подай сигнал!

15-ия рожден ден го отпразнувахме супер Всъщност, у нас, доста хора бяхме, забавлявахме се сериозно! Не сме никак тийн да ти кажа! Единствения тинейджър в обществото е сина на един от членовете За сметка на това, както каза един приятел, 15 години - време е за първия боен поход!

Джиборан напоследък само кафета пие! И... разбива чувства у невинни хорица... като мен примерно Последното е шега, която е насочена към нея, та ако не схващаш, всичко е ОК, грешката не е във вашия приемник!

Относно плющенето на малките... такова нещо не е имало. Или поне това са били сериозни изключения! Дори думата с която се наричат децата ("деца" на лакотски) означава буквално "свещените". Не знам да е имало и страшни истории... той света наоколо е давал достатъчно впечатляващи (в смисъл на респектиращи) гледки и чувства. Да видиш гризли (3 метра, САЩ, 1-и коридор), като си на 8 (метър и 30, кроу)... Просто света им е устроен по доста, доста различен начин от "нашия" Поне в това отношение... знам ли! Хората са си знаели мястото и задълженията, отговорностите ако щеш. Мъжете, жените, ДЕЦАТА! Но това е доста дълга тема, и ще трябва дори легенди да се разказват!

Smoker and proud of it!


Тема Ти па!нови [re: Paдa]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано29.04.05 17:56



намери за кво да питаш... Празници бол. Най-странният ритуал?

Странни ритуали... Ми изпълненията на хейока, вероятно... И тъй като ме мързи да пиша, е чети:







От последното - Глава ХVІ, Heyoka Ceremony.

Ако некой не разбира по ингилизки, а по русский, вот:


Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 30.04.05 03:48.



Тема Re: Хи-хик...нови [re: Пyшилиcт]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано29.04.05 18:01



Пуши, пак фърляш хората на бора! недей...

Плющели са ги - те прочети Охайеза... Като развалил уор-бонета на чича си, за да си украси кучето...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Хи-хик...нови [re: Black Wolf]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано29.04.05 18:08



Туй много не се връзва с гордата фраза: "Да удариш дете означава да пречупиш духа му за винаги!"...

Повечето изследователи и повечето индиан. автори твърдят, че индианците не си биели никога децата... Ама автобиографиите малко се разминават с тия твърдения.

Всъщност, ако говорим сериозно, Радке, по принцип не са ги биели, а са ги... укорявали, да речем. Или са вги вземали на подбив (да си спомним същия чичо, за който става дума, как казвал на малкия Охайеза, когато стрелял неточно: "Ех, племеннико, май няма да продадеш много скъпо живота си, когато се наложи!") На съвест са го карали, тъй да се каже.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Хи-хик...нови [re: Black Wolf]  
Автор Пyшилиcт (На бай Брадър..)
Публикувано29.04.05 21:06



Да бе, ама се сещам и за разни детски "игри". Като дойде некоя буря, ако е вечер още по-добре, да иде лапето да бутне колците на ушите! Май беше от "Красивия щит" тая "игричка" невинна?!?

(Справка - Типито има уши които най-общо казано осугуряват излизането на дима от вътрешното огнище, особено като има вятър. Същите са опънати от два кола - подобни на колците за самото типи, но са по-къси, по-леки и не са вързани, закотвени и т.н. по никакъв начин. Може да се измъкнат доста лесно - хващаш и влачиш като drag&drop в Уиндоус За сметка на това поставянето им обратно не е особено лесно, а в дъждовна и ветровита вечер... доста трудно!)

Това за Охайеза може да се дължи на... ми развалил е сериозна медицина човека малък. В крайна сметка се е подиграл с нещо, от което комай пряко му зависи живота.

Не казвам че не са тепали децата, сигурно са ги... пошляпвали, знам ли! Но според мен начина по който са гледали тогава децата е доста по-правилен от начин, по който това става сега. Не желая да обиждам никой родител, то и условията сега са различни по един странен начин!

Smoker and proud of it!


Тема Страшни смешки, смешни страшкинови [re: Пyшилиcт]  
АвторPaдa (Нерегистриран)
Публикувано03.05.05 10:21



за герои със опашки
Питам си аз за страшни приказки, с кого / какво са плашили непослушните индианчета и - пак! ми не са си биели децата. Ми не са я! Супер нетипично би било за тях и подобните култури. Но вечер, когато отблясъците от огъня извайват нови черти по добре познатите иначе лица, и когато сенките играят странни танци по стените на типито, все иде ред и на страшните приказки, в които странно справедлив персонаж отсява само палавниците



Тема Впечатляващо!нови [re: Black Wolf]  
АвторPaдa (Нерегистриран)
Публикувано03.05.05 10:26



Въпросче - това с пелина такъв, какъвто го знаем, или някакво друго растение? Много ми стана тъжно, обаче, че традициите постепенно отмират и се заместват с разни по-показни интерпретации. Ето нещо, за което пуризмът не бива да бъде отричан - за разлика от повечето му 'проявления' в съвременния свят.



Тема Re: Страшни смешки, смешни страшкинови [re: Paдa]  
Автор Пyшилиcт (На бай Брадър..)
Публикувано03.05.05 11:59



Добре... не знам да има специални персонажи, служещи да плашат деца! Имало е естествени такива - вражески племена, по-опасни животни и т.н. За страховити существа, плашещи деца, не знам.

Има "отрицателни образи", но те не са насочени към децата, а към всички Е! Живот и здраве като излезе "Индиански митове и легенди" ще четеш наволя!

Smoker and proud of it!


Тема Re: Впечатляващо!нови [re: Paдa]  
Автор Пyшилиcт (На бай Брадър..)
Публикувано03.05.05 12:05



Пелина е този, който го знаеш. Има бял пелин (сори ако ти казвам нещо вече познато), който е относително малко растение, но расте по-височко, има черен пелин - може да си го виждала в града, висок става, има морски такъв и... още нам-си-колко вида! Добрия стар градински чай също е добра билка за тези цели... и съответно сладката трева.

Ами показните интерпретации са това, което най-много се "котира" ако щеш! Дава усещане за нещо голямо и важно... и общо. Те са свободни хора, за да знаят какво правят и да поемат отговорност за същото.

Smoker and proud of it!


Тема Re: Хи-хик! Пау-уау го чух в един филмнови [re: Пyшилиcт]  
АвторДжибopaн (Нерегистриран)
Публикувано03.05.05 12:05



Да - разбивам греховни чувства у невинни хорица! Но как след като чувствата са греховни, хората да са невинни?
Все пак, мисля си е че е по-безнаказано да разбивам чувства, отколкото сърца!



Тема Re: Хи-хик! Пау-уау го чух в един филмнови [re: Джибopaн]  
Автор Пyшилиcт (На бай Брадър..)
Публикувано03.05.05 12:10





Ко ти стаа ве?



Какви разбивания на сърца пък сега? Прати ме у филхармонията!

Smoker and proud of it!


Тема Re: Хи-хик! Пау-уау го чух в един филмнови [re: Paдa]  
АвторДжибopaн (Нерегистриран)
Публикувано03.05.05 12:14



Плашеха ме със същество, наречено Джибояд - в смисъл нещо, което може да ме изпапа, ако продължавам да ходя сама в тъмното!
Но Джибояда има следните характеристики - денем не вижда, а нощем не чува! Освен това се придвиждва в ръждясала скърцаща инвалидна количка... (има проблем докато изкачи стръмното на пътеката към поляната, боксува, а да не говорим как преминаването на потока с инвалидна количка си е цяло изпитание за него...) Добре че понякога се намират добри хора като Пушилиста за да му помогнат да премине, пък току виж - и да постресне Джиборан... - но това не го правят от греховни чувства.



Тема Джибояд направо умилителен, някакнови [re: Джибopaн]  
АвторPaдa (Нерегистриран)
Публикувано03.05.05 12:49



Имаше едно чудовище в Пътеводителя, за срещата с което задължително трябваше да си имаш хавлиена кърпа - и като си я метнеш върху лицето, чудовището (подскажете, де, не помня името?), понеже много глупаво, и си мисли, че щом ти не го виждаш, и то не те вижда Пък и дали е толкова глупаво?!



Тема Re: Страшни смешки, смешни страшкинови [re: Пyшилиcт]  
АвторPaдa (Нерегистриран)
Публикувано03.05.05 12:50



Кога това?! Давай по-бърже, че иде мързеливото време, точно за дебели книги под шарена сенчица



Тема Re: Впечатляващо!нови [re: Пyшилиcт]  
АвторPaдa (Нерегистриран)
Публикувано03.05.05 12:53



Не те разбрах - те са свободни хора и поемат отговорност за това, че постепенно 'претопяват' традициите и ги заместват с вариации на тема 'етно-шоу'?! Бързо техникът да идва да ми оправя телевизора, че се притесних, не може да е това предаване...



Тема Ако позволитенови [re: Джибopaн]  
АвторPaдa (Нерегистриран)
Публикувано03.05.05 12:57



лееекичко уточненийце - именно невинните сърца ги вълнуват 'греховни' чувства, останалите са претръпнали
Не друго, но отдавна се каня такава тема да пусна - кои са били 'седемте смъртни гряха' в индианската (най-широко, обобщително, без ограничения и уговорки понятие) култура?



Тема Re: Страшни смешки, смешни страшкинови [re: Paдa]  
Автор Пyшилиcт (На бай Брадър..)
Публикувано03.05.05 13:04



Ми аз не съм в "Изток-Запад"... не ме питай мен!

Smoker and proud of it!


Тема Re: Впечатляващо!нови [re: Paдa]  
Автор Пyшилиcт (На бай Брадър..)
Публикувано03.05.05 13:10



Правят каквото искат бе, странно ли ти се вижда? Ако някой каже - от утре народни песни само по седенките... как ще реагираш? Изобщо не е добро сравнението, но идеята е "каква ми е на мен работата, че да им казвам какво да правят". В крайна сметка това са си техните традиции, така че, да правят каквото си искат... колкото и да ми е жал... е така!

Smoker and proud of it!


Тема Re: Ако позволитенови [re: Paдa]  
АвторДжибopaн (Нерегистриран)
Публикувано03.05.05 13:16



Обещавам да ти пусна извадка от един мой сравнително нов реферат, който касае част от темата - хе-хе - някои грехове и наказания. Разбира се ако има интерес.



Тема Да, моля!нови [re: Джибopaн]  
АвторPaдa (Нерегистриран)
Публикувано03.05.05 15:39



Наистина ми е интересно. Кое все още се счита за непростимо? А каква част от тези 'грехове' са вече претопени от съвременния начин на живот? Понякога се опитваме с приятели да намерим паралелите между 'личните класации' и тези на определени по-затворени общества, все с идеята, че днес повечето граници са отворени... И смешното е, че винаги се връщаме в изходно положение - границите хич никак, ама никак не са отворени



Тема Re: Да, моля!- извадканови [re: Paдa]  
АвторДжибopaн (Нерегистриран)
Публикувано03.05.05 17:58



ето ти малко извадка:
Представено чрез мита, матрилокалността е трансформирана в патрилокалност. На ниво социални връзки мъжът и жената са свободни да анулират браковете си, но би могло да има неблагоприятни последици, ако подредбата не е задоволителна за всички страни. Подредбата е несъмнено неудовлетворителна за Луната, която е подложена на присмех, което довежда до прилагането на най-типичното порицание за Лакота. Като резултат Шкан наказва Лицето, като и дава втори ужасен образ – най-характерното отношение на Оглала към прегрешилите съпруги.



Тема Джиборане!нови [re: Джибopaн]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано03.05.05 19:16



Ако наистина си написала реферат в такъв стил, май ще трябва да повикаме джибояда... Бабо Джибо! Стегни се! Пиши на човешки език...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Джиборане!нови [re: Black Wolf]  
Автор Пyшилиcт (На бай Брадър..)
Публикувано03.05.05 20:32



тва за джибояда не требеше да го казваш...

Smoker and proud of it!


Тема Re: Да, моля!- извадканови [re: Джибopaн]  
Автор Пyшилиcт (На бай Брадър..)
Публикувано03.05.05 20:35



Това свързала ли си го с някакви легенди, или си го развивала на база... находки?

Щото се сетих за онази легенда за "семейството" на Слънцето и Луната, която при Лакота беше по един начин, при Кроу (или при кои беше) е по обратния?

Smoker and proud of it!


Тема Re: Хи-хик...нови [re: Black Wolf]  
АвторPaдa (Нерегистриран)
Публикувано04.05.05 09:49



Ако направим 'заемка' от темата за оръжията, тези словесните по-дълбоко поразяват, като че ли. А преодоляването на точно този вид 'тирания' - на паметта, често свързана с несъзнателни отпечатки на преживявания, си е за цял живот. Но пък така и индианчетата са расли по-силни



Тема Охохохоооо!!!нови [re: Джибopaн]  
АвторPaдa (Нерегистриран)
Публикувано04.05.05 09:55



Те щом са можели да си анулират браковете...
Да, присмехът много логично се връзва да е типичното порицание Луната = жената = Лицето, не? Прегрешилите съпруги + задоволителна за всички страни подредба + свободни да анулират брака някакси ми звучи като привидна свобода + леко лицемерно отношение към жените, от сорта на 'давам ти карт бланш да постъпиш, както искаш, но ти нали знаеш много добре как е редно, така че ...' Един вид, давайки ти право на избор, ти го отнемат. АбсЕлютно същото и днес в повечето умозрения



Тема Re: Хи-хик...нови [re: Paдa]  
Автор Пyшилиcт (На бай Брадър..)
Публикувано04.05.05 12:52



Чакай са всеки път като ти кажат "тва не се праи така" ли се проявява "тирания"? Това е толкова така, колкото е и загриженост... зависи и от контекст и от... много неща Поне според мен

Smoker and proud of it!


Тема Re: Охохохоооо!!!нови [re: Paдa]  
АвторJiboran (Нерегистриран)
Публикувано04.05.05 13:21



Луната и Лицето са различни митологични персонажи! Няма как да знаеш...
Аз или трябваше да ти пратя по-подробна извадка или поне легендата!
А свободата в традиционните времена не е била привидна, а съвсем истинска. Както и сега. Зависи си от вътрешното ти себеусещане.
Лакота са уважавали и уважават доста жените си - пуснала съм една статия за ролята на жените в церемониалния живот при Лакота, но Лакота не са деляли живота на ежедневен и свещен - така че ролята на жените се изяснява...



Тема Re: Охохохоооо!!!нови [re: Jiboran]  
Автор Пyшилиcт (На бай Брадър..)
Публикувано04.05.05 14:50



Напълно съм съгласен за свободата, ама вие си приказвате. Свободата е колкото реални възможности (да МОЖЕШ да правиш това и онова), толкова и състояние на съзнанието, начин на мислене, ако щеш. По-често сами ограничаваме свободата си и сами се поставяме в клетки и т.н., отколкото някой друг.

Жените са доста уважавани във всички древни общества! Римляните не са могли да проумеят как може жена да води битки заедно с мъже, смятали са това за... варварство! По техните критерии това е глупаво, но така в крайна сметка и дискриминират Можем ли да направим извод, че Келтите са били по-отворени в това отношение тогаз?

Smoker and proud of it!


Тема Статия къде?нови [re: Jiboran]  
АвторPaдa (Нерегистриран)
Публикувано04.05.05 16:39



А иначе - на пръв прочит от предния постинг - точно както ти писах излиза. Естествено, рефератът предполага публика доста по-наясно от мен, така че едва ли ще имаш такива въпросителни



Тема Re: Да, моля!- извадканови [re: Джибopaн]  
Авторвaнkaтa (Нерегистриран)
Публикувано11.05.05 18:22



Абе,Джибо.........................!????
Ква е таз щуротия? Бива ли интелигентно момиче като теб да пише по такъв нищо не даващ да се разбере, начин!!!!!!!!????



Тема Re: Да, моля!- извадканови [re: вaнkaтa]  
Автор Пyшилиcт (На бай Брадър..)
Публикувано11.05.05 18:59



Така се пише за "научни" тикви Колкото по-трудно и колкото по-малко схванат, толкова по-малко въпроси ще да имат Приеми го като тактически ход! Поне при мен е с такава цел.

Smoker and proud of it!


Тема Re: Да, моля!- извадканови [re: вaнkaтa]  
АвторДжибopaн (Нерегистриран)
Публикувано11.05.05 19:02



Начинът с извадките е такъв- неизбежно е.
Цялата статия е невъзможно да бъде пусната във форума.

До Ванката:
Обещавам ти пълния вариант със схемите при това в близките дни! При това ще държа на критичното ти становище, относно писаното.
До външните лица:
Ще трябва да изчакате да бъде публикувана в книжка, да си купите книжката или да я четете в библиотеката.



Тема Re: Да, моля!- извадканови [re: Пyшилиcт]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано11.05.05 19:11



Така се пише за "научни" тикви ... Защо мислиш така? Ами не се пише така. Хората, които се занимават с наука, не са малоумни все пак... повечето.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Да, моля!- извадканови [re: Black Wolf]  
Автор Пyшилиcт (На бай Брадър..)
Публикувано12.05.05 12:52



Чакай сега, идеята ми е, че ако пишеш нещо за... доктори, доценти, професори и т.н., колкото по-неясно е написано и колкото по-непозната им е темата, толкова по-лесно ще мине изпита. Това просто е начин, да те оставят на мира, ако щеш, от който съм се възползвал при дипломни работи

Не мисля че научните хора са тикви! Някои от тях обаче имат доста стари разбирания, които трудничко се променят, пък някои направо не се интересуват от новите неща Не са малоумни, определено, можем да кажем че често са... ексцентрични


Smoker and proud of it!


Тема Re: Да, моля!- извадканови [re: Пyшилиcт]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано12.05.05 23:02



Скъпи, драги Пушилисте... Туй изобщо не е така. Може да има "доктори, доценти, професори и т.н.", пред които подобен "номер" да мине, на има немалко такива, които просто ще ти фраснат двойка...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Да, моля!- извадканови [re: Black Wolf]  
Автор Пyшилиcт (На бай Брадър..)
Публикувано13.05.05 14:03



А, не! Аз пиша само верни неща, които са и по темата, пък понякога са и важни. Това за дипломните работи. Тотали-офф-топик!

Smoker and proud of it!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.