Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:13 28.04.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Отношението към различнитенови  
АвторPaдa (Нерегистриран)
Публикувано23.03.05 10:47



Току-що прочетох, че някои племена гонели хомосексуалните, което поражда куп питанки. Тъй като вероятно сте го бистрили вече нейде, дайте линк, моля, а ще се радвам и на отговори тук:
какво е било отношението на индианците към различните, като очевидно шаманите ги изключвам, те са друго измерение, но да речем хомосексуалните - и то не само мъже, моля , болните от епилепсия примерно (ако е имало въобще такива, може пък при техния начин на живот да няма как), момчетата, които искат да свирят или рисуват примерно, а не да ловуват (сигурно ужасно нещо написах, но не може да е нямало и такива ), към жени с наклонности на воини... Всъщност, отношението към жените въобще? също много интересно, особено на фона на развитието на някои други цивилизации. Имали ли са някакво съответствие на серийни убийци - не за храна или война или друго, а просто така, защото могат?



Тема Re: Отношението към различнитенови [re: Paдa]  
Автор Пyшилиcт (cikala)
Публикувано23.03.05 11:07



ми виж, по въпросите които пита може да се напише една маааалка книжка - 200-300 страници - и да не се кажат доста неща

Като начало, какво разбираш под различни? Щото това е важно уточнение - всички са различни! Хейока, свещените клоуни, са били доста уважавани.

Рисуването не е било толкова популярно тогава имало е хора, които не са искали да ходят да воюват (пак се сетих за Малък голям човек ) а примерно да си гледат конете. Просто не искат да воюват и не ходят. Съответно подбъзиквали са ги. Просто човека има други мнеия. Конкретен случай имаше с мъж, отглеждащ коне (обучаващ ги). Не ще да ходи на война, един път нападат лагера и той избива... абе няколко човека. Хората се радват, викат си ей, значи не бил страхлив тоз бе, ама той не ще да ходи на военни походи. Не искал да краде коне, защото знаел колко трудно се отглеждат и обучават и колко се привързва човек към тях.

Колкото до свиренето, всеки мъж, който искал да свири на флейта е можело да се научи. Истории няма смисъл да се вмъкват, легендата е дълга.

Отношението към жените... ми като цяло по-добро от днешното. Но и това е една книга писане! Жени войни е имало. Дори е имало такива, които са си взимали жени (оженвали са се), за да има кой да развасова лова, да щави кожи и т.н. Имаше доста известни историйки, като например една, завършваща с реплика "Когато направиш това (вземеш 7 скалпа за една нощ!), тогава ще ми казваш "бабо"!"

Просто са наистина дълги нещата, давай по-конкренто или по малко плс! Това наистина е голяма тема за обяснение, четене и т.н.

Smoker and proud of it!


Тема Re: Отношението към различнитенови [re: Пyшилиcт]  
Автор KATЛA (драконка)
Публикувано23.03.05 11:15



Ей,тая история за човека с конете ме заинтригува.Къде мога да намеря цялата история.
А за жените войни търсех до сега из старите теми една темица дето я бях пуснала ,имаше доста отговори там,ама не я намирам.
Но това за "бабата"(смея ли да не го сложа в кавички) със 7 скалпа за една нощ не го бях чувала.


dove portano i passi che facciamo

Тема Re: Отношението към различнитенови [re: Paдa]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано23.03.05 11:22



Е, за серийни убийци при индианците не съм чувАл...

Всеки болен човек е бил много грижливо лекуван, дори да е бил безнадежно болен... Впрочем, Фулс Кроу много интересно описва лекуването и изцелението - два различни процеса... Както и да е.
За лудите ясно - "докоснати от Великия дух"... Поне тук има сходство с християнското отношение към "юродивите" (подозирам, че това е едно от нещата, които християнството е гепило от по-старите учения), защото това е май един от универсалните религ. принципи в цял свят, през всички епохи.

Та за "онези"... същества. По принцип, в амер. антропология ги наричат

.
Но вдъщност, повечето бердаши не са били хомосексуалисти. Просто същества с "обърнат" пол, които са водели много често лишен от секс живот.
Между другото, този т.нар. "шамански травестизъм" е бил широко извесен и в Стария свят - и в Европа, и Азия... Но това е друга тема.

Ами имало ло е доста момчета, които са искали да свирят и рисуват и едновременно - да дерат скалпове... То за едно момче свиренето е било... горе-долу единствения начин да се обясни на някоя девойка. Но индианското ухажване е отделна голяма тема. Да не почваме...

Имало е и такива, които не са искали да се сражават. Много индивидуално е било. те са ставали бердаши... Макар че някои, кото шайенските химане, са придружавали бойните отряди като лечители, "съновидци" ("дриймъри") и носители на "медицина"...
Никой не е искал от никого да бъде различен от вътрешната си същност.
Но в някои племена педалите са се смятали за зловредни магосници, носещи (и разпространяващи) лоша сила.

Странно... В индийското "любовно изкуство" се толерира връзката между жени, но между мъже се отрича; и то не в нравствен, а в енергиен план - "наслагването" на две мъжки енергии води до сериозни сривове. И наистина - няма го баланса, който трябва да придружава сливането на мъжа и жената... Хармонията на двата вида сили, върху която всъщност крепи Мирозданието. Затова индианците, които много държат на принципа на равновесието на нещата (това е заложено в цялата им култура, митология, религия), разглеждат и отношенията мъж-жена като израз на този баланс.

Жени воини... Имало е такива.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Отношението към различнитенови [re: Пyшилиcт]  
АвторPaдa (Нерегистриран)
Публикувано23.03.05 11:37



Така е, но можем да конкретизираме 'на ход', не? По-интересно става Мисля, че много може да се 'извлече' от отношението на една общност към различните - тези, които по някакъв начин се отклоняват от нормата или от общоприетото. Когато го наложим върху днешното общество, виждаме и изкривяването на съвременния модел - има куп неща, които не са естествени или присъщи, просто наложени от какво ли не и считани за норма, без да са а) създадени от общността и б) приети от общността, но почти на никой не му хрумва да се занимава с това или да ги предизвика.
Къде да прочета за свещените клоуни?! това е супер интересно - никога не съм мислела, че индианците имат съзнателно отношение към чувството за хумор. Не, че са се приемали на сериозно (смъртен грях номер едно в личния ми списък ), но чак пък клоуни? Или аз влагам друго в думата?



Тема Мдам... енергиите се появиха ...нови [re: Black Wolf]  
АвторPaдa (Нерегистриран)
Публикувано23.03.05 12:01



и нещата придобиват познати ми измерения
лудите - 'докоснати от Великия дух': не помня къде четох, че не може да се помага на душевно болните с медитативни практики, но всъщност около тях има мнозина, на които медитациите помагат, тъй като ги 'запознават' с онова, през което минават пациентите им, изправят ги пред подобни преживявания или им позволяват да 'надникнат' към онези сили, които са се отприщили при заболелите. Имат пред вид лекарите, сестрите, семействата, приятелите на хората, страдащи от такъв вид заболявания. Как индианците определят 'лошата сила'? По източник, по проявление, по влияние, предубедено, как?
Леко встрани - мисълчица: при индианците - малкото неща, които знам и съм прочела, винаги ме е поразявало приемането. Може би защото за мен самата е най-трудно. Не знам дали е само от начина им на живот, една такава духовна нагласа отнема поколения (ако е неосъзната), а понякога един живот не е достатъчен за съзнателното й възприемане. Има ли shortcuts? Без пушене на трева, моля



Тема Re: Отношението към различнитенови [re: KATЛA]  
Автор Пyшилиcт (cikala)
Публикувано23.03.05 12:26



За човека с конете не помня от къде е. Един приятел я разправяше. Ще гледам да не забравя да питам. Някой прериен народ беше де, щото ставаше дума за крадене на коне (нали и това е КУ за война).

"Бабата" (по времето на тая история вече си е била възрастна) със седемте скалпа имаше нещо общо с Луис и Кларк ако не греша... ама... абе или остарявам или не знам! Нещо паметта ми изневерява

Smoker and proud of it!


Тема Re: Отношението към различнитенови [re: Paдa]  
Автор Пyшилиcт (cikala)
Публикувано23.03.05 12:37



Значи, за конкретните хейока може да се прочете на много места. Не ровя в интернет кой знае колко, така че не мога да ти препоръчам нещо от там. Ако Вълчан прочете и знае нещо в мрежата... щот аз не знам.

Най-общо това са хора, които с определен сън (определен, не какъв да е) придобиват силата, да правят нещата обратно (трябва да правят нещата наопаки). Независимо от това какво става. Яздят наопаки, ходят назад, говорят обратно и т.н. Смятали са ги за изключително свещени хора.

Има много "любими" истории за хейока. Един който ходил с разменени обувки (в наши дни). Една стара - седят си хейока Жаба и хейока Костенурка на брега на езеро. Започва да вали и хейока Костенурка казва "Дай да побързаме, да се скрием някъде, че ще ни намокри!" Хейока Жаба казва "Да бе, прав си!" и скача в езерото! И т.н.

Противно на донякъде наложеното мнение, тези хора са имали добро чувство за хумор. Е, може би с изключение на Медисин Кроу Него не го разбирам!

Smoker and proud of it!


Тема Offtopic!нови [re: Paдa]  
Автор Пyшилиcт (cikala)
Публикувано23.03.05 12:48



Пушене на трева???

Т`ва пък от къде дойде?

Smoker and proud of it!


Тема Re: Отношението към различнитенови [re: Пyшилиcт]  
АвторPaдa (Нерегистриран)
Публикувано23.03.05 12:51



Нещата наобратно си имат обяснение - недотам просто, но все пак; нещо с мозъчните полукълба; имаше забавни разкази за огледалните способности нейде, в ранните зори на увлеченията по фантастиката. Защо свещени? Защо правенето на нещата наопаки са свещени? Само защото малцина го умеят, защото са 'различни', или защото носи някакъв заряд или съобщение към другите? М?
Медисин Кроу нищо не ми говори А дали ходенето с различни чорапи се зачита като опит? И на мен ми се случва само след определени сънища




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.