Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:52 05.05.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Какво пушат индианците?  
Автор Set (cat /dev/null >)
Публикувано21.03.05 14:03



Съдържанието на "тютюна" за "лулата на мира" ?

Ако сте обсъждали темата преди ще бъда благодарен за препратка.

____________________________

Memento mori.


Тема Re: Какво пушат индианците?нови [re: Set]  
Автор Пyшилиcт (cikala)
Публикувано21.03.05 21:44



Нещо имам проблем с постовете, дано този път стане!

Така, вече имаше дискусия някъде по този повод, но беше между другото някак и не ми се търси. Такъв съм си аз, мързеливичък!

В лулата и тютюна по принцип не е с упойващи вещества. Повечето индианци (в северна америка) не взимат никакви "психотропни вещества".

Сържанието на тютюна е до някаква степен ясно. Има индивидуални добавки, но като цяло е главно т.нар. червена върба. Това за прериите де. Имало е отглеждане на тютюн, но то е дълга история. В днешни дни можеш да си поръчаш истински киникиник от Германия, например. Така че, нещата в обща линия са ясни.

"Лулата на мира" е една доволно зле преведена фраза. Грешка в превода, ако щеш, с голямо популяризиране и... ето ти! Изразче! Всяка лула е лула на мира, не съществува лула на войната. Понеже не питаш за самата лула ще ти го спестя.

Smoker and proud of it!


Тема Напротив ...нови [re: Пyшилиcт]  
Автор Set (cat /dev/null >)
Публикувано21.03.05 22:13



Интересува ме обичая.

За тютюна въпроса ми е продиктуван от това, че Америка е негова родина, но явно не се ползва за целта

Ще ми бъде интересно да разкажеш.

Благодаря

____________________________

Memento mori.


Тема Re: Напротив ...нови [re: Set]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано22.03.05 00:04



Ами в Америка се е ползвал баш за целта, заради която съществува на белия свят... Да бъде посланник между хората и силите над нас.

По принцип се пуши тютюн. Бил е разпространен широко в Сев. и Юж. Америка. За пушенето може много да се говори, но вероятно съвременното схващане на индианците, че европейците са взели от тях едно свещенодействие, и са го превърнали в порок, е доста плътно приближаване към същността на нещата...

Прочее, тютюна се е пушел или чист, или с други билки (това в т.нар. Woodland в Сев. Америка се нарича киникиник). Какво съзаржа? Ами напр. мечо грозде (пушил съм един такъв) и пр. - и по скоро има аромат и вкус на инхалатор за астма... Страхотно изчиства и "отваря" дробовете, нищо че има 30-40 % тютюн... Прочее, докторите които твърдят, че тютюнът е вреден, са кретени.

Ето тук има

по въпроса.
И ...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Мрак,нови [re: Black Wolf]  
Автор тиrъp (Тигъртрон)
Публикувано22.03.05 10:20



тютюнът е канцерогенен. Винаги има хора като шопа дето твърдят, че такова животно нЕма, за сравнение само - наскоро разбрах от очевидец, че негърите из африка не вярвали, че има спин и твърдяли, че това е измислица, за да нямат деца, как тъй ще ползват те презервативи, ама ха! Та свят всякакъв.

Добре дошъл, страннико. Пътеките днес са опасни.


Тема Re: Напротив ...нови [re: Set]  
Автор Пyшилиcт (cikala)
Публикувано22.03.05 12:50



Ми добре, щом се интересуваш от самото пушене, ще допълня и нещо за него. До колкото е възможно да стане с 1 пост

Пушенето на лула е ставало по различни поводи. Може да е "социално" (бре че неприятна дума) - като не си се виждал от дълго време с някой близък човек или като се запознаваш н сякой очевидно важен такъв. Пушенето на лула в такъв случай е важно - показваш уважението си към някой и искренните си отношения към него - хора обменили дъха си не може да имат тайни или лоши чувства един към друг. Това до голяма степен обяснява идеята на "Лулата на мира". Можеш да го приемаш като нарицателно за отношението на някой към другите, с които до преди малко е воювал. Но както ти казах де, може да бъде и между приятели, без да са воювали, имали противоречия и т.н.

Може да се пуши, когато се търси отговор на някакъв въпрос. Това в допълнеине на Вълчан малко се явява. На съвет на старейщини или когато се обсъжда нещо по-важно...

Пуши се и молитвено - имам предвид всякаквите церемонии - Инипи, Търсене на видение, Танц на слънцето... Това е т.нар. "предлагане на лулата" или "пайп офъринг" Тогава се пуши по определен случай - молба за нещо - видение, сила, оздравяване... включително за даване на име.

Зависи кой е конкретния човек, кому предлага лулата и какво желае. Това са трите основни неща, които трябва да присъстват винаги. Не само в церемониалното пушене. Темата е доволно дълга. Ако имш някакъв по-конкретен въпрос или какъв да е, давай. Само да кажа, че някои неща не са възможни да се пишат във форум - има големи материали или практически такива. Ако се интересуваш по-сериозно ще трябва да кажеш и да четеш и правиш най-вече. Така стават тия работи

Smoker and proud of it!


Тема Re: Мрак,нови [re: тиrъp]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано22.03.05 13:03



Тютюнът е растение на силата. Европейската медицина разбира от болести много малко...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Мрак,нови [re: тиrъp]  
Автор Пyшилиcт (cikala)
Публикувано22.03.05 13:48



Ами сори, но един тъп въпрос ще задам! Ти виждала ли си индиански тютюн? Не питам, дали си мирисала, брала, сушила... дали си виждала такова нещо. Не се заяждам! Щото, нали знаеш, тъкмо кажеш, ей т`ва никога нема-а стане! И то вземе... че стане! Поне при мен е така!

Не разбирай това като навиване да станеш пушач или убеждение в това колко е полезен тютюна! Виктори, ММ и там другите не са полезни за вашето здраве! Тютюна, истинския и правилно използван, е много полезен. Може би и в здравно отношение, знам ли? Факт е, че има хора, пушили всеки ден от... там някаква малка възраст, доживели до преклонна такава. О, да, Лулата няма филтър!

Smoker and proud of it!


Тема Не съм пушачнови [re: Пyшилиcт]  
Автор Set (cat /dev/null >)
Публикувано24.03.05 14:47



Повече ме интересуваше традицията и скрития смисъл.

Както и влиянието на "пушека"

Отговорихте ми и ти и Вълчев напълно.

Благодарско

____________________________

Memento mori.


Тема Re: Не съм пушачнови [re: Set]  
Автор Пyшилиcт (cikala)
Публикувано24.03.05 15:07



Ми то скрит смисъл май няма. Ако питаш правилно, традиционно настроените индианци предполагам биха казали... основното.

Основна идея е, че пушека е носител на молитвите... на съобщението, грубо казано. Всеки, специален пушек - от тютюн, предполагам и от сейдж и т.н.

Има доста обичаи свързани със самото пушене, които са вече дългички за пост.

Smoker and proud of it!



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.