Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:59 28.04.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема именови  
Автор тиrъp (Тигъртрон)
Публикувано21.02.05 01:10



Какво е истинското име на Крейзи хорс?

Добре дошъл, страннико. Пътеките днес са опасни.


Тема Re: именови [re: тиrъp]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано21.02.05 09:20



Лудия Кон.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема виж ся,нови [re: Black Wolf]  
Автор тиrъp (Тигъртрон)
Публикувано21.02.05 12:42



сигурно се шегуваш, за превод от англ. на бг има речници за който не знае езика. Въпросът ми беше това крейзи дали е верен превод от ммм.... к'ъвто там лакотски е говорил човекът на англ, а питам защото снощи си дискутирахме с познат и се оказа, че и той е чувал, че не е луд, а омагъосан и аз така знам.

Добре дошъл, страннико. Пътеките днес са опасни.


Тема Re: виж ся,нови [re: тиrъp]  
Автор Пyшилиcт (cikala)
Публикувано21.02.05 13:46



ми tashunka witko... не знам да му е бил луд коня поне в смисъл на "4-и километър" нито омагьосан в същия смисъл



Тема Re: виж ся, [re: тиrъp]  
Автор Sigryn (тиха)
Публикувано21.02.05 19:16



Което опира до това как 'луд' и 'омагьосан' са свързани



Тема мдааамнови [re: тиrъp]  
Автор тиrъp (Тигъртрон)
Публикувано21.02.05 21:46



Чела съм, че негови сънародници твърдят, че крейзи е неточен превод, а би трябвало да е елайдинг. Всъщност името му идва, не знам дали знаете, от това, че той може да влиза в истинският свят (според него ние живеем в свят сянка), а в истинският, неговият кон танцува като омагьосан и от тук и името, май го обясних объркано, дано се разбира.
Във филма показваха точно такъв момент, когато влизаше в другият свят, който там беше като сенки, щото иначе няма как да стане, конят му наистина се разиграваше. Да да, знам, че филмите не са като истината, но в този си личеше, че се бяха постарали нещата да са достоверни. Даже имаше и един с фамилия Роман ноуз всред екипа, това го споменавам мимиходом.

Добре дошъл, страннико. Пътеките днес са опасни.


Тема Re: виж ся,нови [re: Sigryn]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано21.02.05 21:57



Думата уитко означава букв. "луд" (употребява се, доколкото знам, и за хората с някакви отклонения)...

Името Ташунке Уитко означава според някои обяснения Този-чийто-кон-е-луд (но защо не е просто Л.К., не е ясно...). Според мен си е чисто и просто Лудия Кон. Логиката на разл. езици е различна... Ама по-добре филолозите да кажат - това е в техния двор.

Естествено Ташунке означава кон (та - "голям" + "шунке" - куче, но "та" като дума за големина означава точно опред. големина; за различни размери "голямо" лакота имат разл. думи).

В името няма никакво споменаване на "магия" (то по принцип в лакотския такова понятие май изобщо липсва; уакан означава нещо тайнствено, необикновено, макар че на бълг. може в някои случаи да се превежда като "свещено" или "магическо").

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 22.02.05 07:31.



Тема mmmhнови [re: тиrъp]  
АвторsintE (Нерегистриран)
Публикувано22.02.05 01:06



Rimskiq nos ...
Tova mi e nqkvo poznato... Nqma6e li nakakuv izvesten vojd s tova ime?...



Тема да иманови [re: sintE]  
Автор тиrъp (Тигъртрон)
Публикувано22.02.05 12:08



Има такъв вожд, а пък името му беше написано като фамилия: Уилям(примерно) Роман ноуз, та може да му е потомък, поне на мен на това ми прилича.

Добре дошъл, страннико. Пътеките днес са опасни.


Тема Re: виж ся,нови [re: Black Wolf]  
Автор Пyшилиcт (cikala)
Публикувано22.02.05 13:05



Склонен съм да вярвам че "Лудият Кон" е по принципа на името на Тъпия Нож. За да не се обръщаш към някой с 5 минутно изреждане на име са го свели до тези две думички. Но може и да греша де.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.