Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:56 17.05.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Деца и семейство  
Автор KATЛA (драконка)
Публикувано15.02.05 00:12



Аз да си питам като будала(това беше израз на един близък роднина)...
Всъхнових се за тоз въпрос от няколко картини на Търпнинг.
Та...като са воювали много,много са загивали.Кой е поемал грижата за семействата назагиналите войни?Двуженството май не е било популярно,доколкото знам.А, ако децата по някаква причина останат кръгли сирачета?
А дали по някакъв начин е имало и "нежелани деца" "извънбрачни".Как са третирали тези бебета?
Ние си имаме детски домове.Как са се справяли индианците с проблема с "незаконнородените"?
Ако изобщо е имало такъв проблем, де.


dove portano i passi che facciamo

Тема Re: Деца и семействонови [re: KATЛA]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано15.02.05 00:31



О... Чакай малко! Значи повечето племена от Равнините са били полигамни (май с изключение на шайените, по повод на което има напр. сиукски вицове)... Някои големи вождове са имали по 5-6 жени. Всички общества, в които има голям "преразход" на мъже, практикуват многоженство - няма начин...
Сираци практически няма (въпреки, че в легендите на много племена е популярен сюжетът за "orphan boy", който става велик воин и пр.). Въобще грижата за сираците, вдовиците, старците и пр. се поема от колектива. Сред индианците щедростта и грижата за ближния са се смятали за основни добродетели.
Хората с авторитет (т.е. големите воини и ловци) са били считани за морално задължени да помагат на "социално слабите".
Напр. при лакота, кайова - абе май при всички, вождовете са определяли при лова на бизони специално няколко добри ловци, които да осигурят храна на семействата, които напр. нямат мъж... Това се е смятало за много почетна задача. При чернокраките добрите ловци винаги се грижели за вдовиците, сираците и т.н. Било е повсеместна практика. Ако е имало храна по принцип, никой в лагера не е гладувал. Макар че дори при изобилието на дивеч се е случвало да има гладни периоди... Даже опирали до кучетата.

А за децата-сираци - ако няма роднини, които да ги вземат, някое семейство ги е осиновявало и обикновено не е имало разлика между тях и "своите" деца. Напр. в любимата ми книга - "Каньонът", на Джек Шефър, това е описано много ярко. А незаконнородени - това понятие не е било много ясно...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Деца и семействонови [re: Black Wolf]  
Автор KATЛA (драконка)
Публикувано15.02.05 11:38



Мерси.Подозирах подобен отговор с положително звучене
Я кажи някой виц.
На какво са се смели войните?


dove portano i passi che facciamo

Тема Re: Деца и семействонови [re: KATЛA]  
Автор Jim Hawkins (Silver eats it)
Публикувано15.02.05 12:22



Тоя виц не е за сиу,не е и за воини дори,ама си е забавен.Карали си зна4и двама шошони колелета из резервата и единия казва:"Братко,откъде имаш толкова хубаво колело?"Аверът отговаря:"Ми вървя си из града в4ера,шматкам си се,и изведнъж до мен спира една супер готина мадама със същото това колело,слиза,събли4а се и ми казва:"Вземи каквото пожелаеш!"Другият шошон кима одибрително и казва:"Добър избор,братко,дрехите можеха и да не ти станат"



Тема Re: Деца и семействонови [re: Jim Hawkins]  
Авторkaнтaka (Нерегистриран)
Публикувано15.02.05 12:33







Тема Re: Деца и семействонови [re: KATЛA]  
Автор тиrъp (Тигъртрон)
Публикувано15.02.05 12:40



Супер хрумване, ама сега няма време да се ровя. Обаче семйства има на юг в нелюбимите на Вълчо империи, на север има родове. Тъй де, хората са жовяли в родовообщинен строй. През 18... някой си американец написва една книга за дългия ирокезки дом, май така се казваше, в която описва подробно роднинските взаимоотношения и имена при тях. Впоследствие сума ти антрополози и философи и прочие паплач си пишат дисертациите ползвайки неговия труд, но за това ще потърся довечера.

Добре дошъл, страннико. Пътеките днес са опасни.


Тема Re: Деца и семействонови [re: тиrъp]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано15.02.05 14:27



Този т.нар. "някой си американец" е Л.Х. Морган. И ми се струва, че за него трябва да се говири с повече уважение.
Според теб, в едно общество, живеещо в "родовообщинен строй" няма ли семейство?
Далеч не всички индианци в Сев. Америка са живеели в "родовообщинен строй". В Равнините примерно има само останки от него. Общината не е родова, а т.нар. "съседска", т.е. хората са свързани не с преки родови връзки. Типичен пример е тиоспайе - лакотската община. По-скоро има големи разширени семейства, но те се състоят от отделни индив. семейства.

При ирокезите наистина е имало родове (8 рода), при някои други - главно на изток, напр. при племената от езиковите групи дегия (осейдж, канза, куапо, омаха и понка) и шивера (айова, ото, мисури) и пр., също е имало родове и даже разделение на две фратрии.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 16.02.05 08:28.



Тема Re: Деца и семействонови [re: Black Wolf]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано15.02.05 18:18



Така, както го описваш социалното подпомагане при индианците, много ми прилича на сегашното, само че в доста по-малки мащаби


Tous les oiseaux du point du jour chantaient l'amour....



Тема Re: Деца и семействонови [re: ssonia]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано15.02.05 19:28



Ами много оптимистично гледаш на сегашното...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема ???нови [re: ssonia]  
Автор Пyшилиcт (cikala)
Публикувано15.02.05 20:59



Ъ-ь! Не знам колко са детките надбавки към днешна дата, но пробвай да го сметнещ в месо (ако знаеш сумата де). Сега си представи толкова месо месечно... колкото и килограма да е... и пробвай да преживееш с него... месец! Мислим дека разликата ке е ясна!



Тема За лебанови [re: Пyшилиcт]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано15.02.05 21:04



Па они са нагъвале месо, щото са немале леб и боб! Упс-с! Некои са имале боб!

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 15.02.05 21:05.



Тема Re: Деца и семействонови [re: Black Wolf]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано15.02.05 21:12



Защо да е оптимистично? Всъщност доста песимистично гледам на общото и единственото, на което се уповавам в случая е силата на духа на всеки човек, за да може да постигне целите си ВЪПРЕКИ "подпомагането"


Tous les oiseaux du point du jour chantaient l'amour....



Тема Re: ???нови [re: Пyшилиcт]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано15.02.05 21:16



Много се отплесна - не говорим за детски надбавки, а за подпомагане на сирак - повярвай ми, може да му стигне за храна, но САМО за това, а има и много други необходими неща, които ще му помогнат после сам да си изкарва храната и всичко останало - та мисълта ми е, че и сега при нас, и при индианците, единственото, което се доставя на нуждаещ се е храна, а тя не е достатъчна, за да се развие един човек


Tous les oiseaux du point du jour chantaient l'amour....



Тема Re: ???нови [re: ssonia]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано15.02.05 21:18



А защо мислиш, че при въпросните диваци са му осигурявали само храна??

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Деца и семействонови [re: ssonia]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано15.02.05 21:20



Да, но често без подпомагането имаш богат избор - да умреш веднага или бавно...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Деца и семействонови [re: тиrъp]  
АвторJim Hawkins (Нерегистриран)
Публикувано15.02.05 21:28



То в тия "империи" е било 4еста практика да се правят деца с цел после да ги 6итват на жреците за жертвоприно6ение,като бая семейства са се занимавали с това професионално(малко като циганите в на6и дни,дето си осакатяват децата,за да бъдат по-ефективни просяци).



Тема Re: Деца и семействонови [re: Black Wolf]  
Автор тиrъp (Тигъртрон)
Публикувано15.02.05 23:19



Че аз го уважавам този човек, погледни последното изречение от предишният ми постинг, плс, само дето не си спомних името му(тежко помня имена) и да знаеш, че досега се рових, търсеки къде четох за него, попаднах на други забравени неща, като например художникът Джордж Кетлин който рисува индиански портрети, пътувайки из Дивия запад, вкл. и портретът на Оцеола, но това което търсех (естествено) не намерих.
А може ли някъде да се намери книга на Морган?

И сега отговарям и на двамата, за да не пиша 2 постинга поотделно. Доколкото си спомням от това което са ни учили по история и философия в у-ще, основната градивна структура на сегашното общество е семейството, НО през по-голяма част от съществуването на човечеството това е бил родът, което не значи, че сега ние си нямаме родове(баджанаци, бр'атчеди, бълдъзки и пр. ;Р) или, че преди не са имали семейни отношения вътре в родовете. Но когато семейството станало основното това се оказало двигател на нт прогрес и т.н. и т.н. и ето ни всред айти ерата!
Само моля, моля, не тръгвайте да спорите с мен или да питат "защо" и "как", аз не съм филоф, тази наука не ми се отдава, не мога да ви разясня връзката м/у социалната структура и начина на производство, Енгелс цял труд е писал за семейството и после хората правят революции..., та ако желаете изровете учебниците от у-ще или питайте някой антрополог или философ ако имате подръка.
М/у другото др. Енгелс е писал и за педалите, ето какво открих случайно:



упс, да не излезе само, че съм фен на Енгелс или боже опази, на В. Вълканов!

Добре дошъл, страннико. Пътеките днес са опасни.

Тема Ех, тигърче...нови [re: тиrъp]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано16.02.05 08:37



Добре, няма да спорим... И няма да търсим антрополози.
Някои книги на Морган можеш да намериш в Народ. библиотека.

Тъй като Енгелс е преписал "Произход на семейството, частната собств. и д-вата" почти буквално от книгата на Морган "Древното об-во", оргиналните съчинения на амер. учен не се намираха лесно. Зер единият от основателите на марксизма щеше да бъде гепен в плагиатство!
Но самото "Древно об-во" е преведено на български, има и руски превед; на руски е издадена "Лига ходеносауни, или ирокезов"...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: ???нови [re: Black Wolf]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано16.02.05 08:44



Защото в тяхното общество храната и всичко свързано с нея /добиване, обработка и т.н./ е основното нещо, около което се върти всичко, в нашето тя също е едно от основните неща, но има и други основни. Може да се направи аналогия, или греша? И тя е стряскаща!


Tous les oiseaux du point du jour chantaient l'amour....



Тема Re: ???нови [re: ssonia]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано16.02.05 09:04



Ами в тяхното общество храната и всичко свързано с нея не е основното нещо, около което се върти всичко.
Като във всяко традиционно общество, основното при тях е стремежа към божественото... С други думи, стремежът към свободата и усъвършенстването на духа.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Лакотско разширено семейство - Тийошпаенови [re: Black Wolf]  
АвторJiboran (Нерегистриран)
Публикувано16.02.05 12:16



Eto i malko info po tremata:
A Lakota family is called a Tiospaye, which is an extended family. All of your mother's sisters are also your mothers, which means that all their husbands are your fathers. All of your father's brothers are also your fathers, which means that their wives are your mothers, too. In a Tiospaye, you have many mothers and fathers. Therefore, a child in a Tiospaye has many parents, and is never alone. Each mother and father is just as important as a child's birth-mother and birth-father. Thus, there are no orphans in Lakota Society because the entire Tiospaye is responsible for teaching and caring for all of the children.



Тема Re: Лакотско семейство...нови [re: Jiboran]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано16.02.05 12:24



Джиборане, мое не всички хора тук да разбират по ингилизки...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: ???нови [re: ssonia]  
Автор Пyшилиcт (cikala)
Публикувано16.02.05 13:02



за сираци я знам 47 лв. Каква храна с тия кинти?

аде да ги сметнем ва хард мийт, щеш ли? щото това са яли те

ти от къде знаеш какво се доставяли индианците, как са жиляли и как са се отнасяли с хора в подобно положение

пък и какво очакваш... хето малкия, те така се живее, чекай сега да ти кажа как се свалят мадами... Какво разбираш под "храната не е достатъчна"



Тема Re: Английския..нови [re: Black Wolf]  
АвторJiboran (Нерегистриран)
Публикувано16.02.05 17:02



По въпроса за "английския" - считам че е неизбежно необходим в днешно време.
Разбира се е и въпрос на избор. Но при амбиции да понаучиш нещо за определени цивилизации, култури, да инсталираш нещо и да можеш да го ползваш и т.н. (можеш да допълниш каквото се сетиш) е задължително да поназнайваш.



Тема Re: Английския..нови [re: Jiboran]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано16.02.05 18:10



Тъй, тъй... Ама хората в клуба не са задължени да го знаят.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: ???нови [re: Black Wolf]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано17.02.05 18:00



Нима в съвременното общество основното, около което се върти всичко, не е също както в традиционните стремежът към свобода и усъвършенстване на духа? Все пак съвременното общество не е паднало в готов вид от небето, а е развито т.нар. традиционно общество Не е зле да се има пред вид този полуфакт.


Tous les oiseaux du point du jour chantaient l'amour....



Тема Re: ???нови [re: Пyшилиcт]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано17.02.05 18:05



Да, наистина не знам Не знам също как техният начин на отношение във всички аспекти към такива хора може да бъде наложен в съвременното общество от чисто практическа гледна точка


Tous les oiseaux du point du jour chantaient l'amour....



Тема Re: ???нови [re: ssonia]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано17.02.05 21:31



В съвременното общество стремежите са различни. При някои хора основен е стремежът, за който говорим. Примерно за 3-4 % от хората. Поне за 75 % основен е стеремежът към печелене на много пари, наяждане, напиване, купуване на все по-скъпи и съвършени ненужни неща, придобиване на положение или направо власт в об-вото (без значение за начините, по които се постига) и т.н. Оставам ок. 20-ина % лутащи се между тези две положения.

Така че в съвременното общество основното, около което се върти всичко, е мерзостта, наречена придобиване на блага. Доволството на съвременния човек от живота е всъщност доволството на свинята, примираща от кеф пред пълната копаня. Най-често с помия, което напълно отговаря на помията, каквато представлява съвр. култура...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: ???нови [re: ssonia]  
Автор Пyшилиcт (cikala)
Публикувано18.02.05 16:04



Ами можеш да си го представиш, ако искаш. В смисъл да пробваш да си го представиш де. На едно типично ежедневно ниво дори.

Не смятам, че тяхното отношение трябва да бъде налагано, камо ли към всички. Просто го смятам за по-правилно и гледам да се придържам към него. Не за своите деца, такива нямам, но за децата на другите. Туй-то.



Тема разочарованиенови [re: Jim Hawkins]  
АвторsintE (Нерегистриран)
Публикувано19.02.05 05:59



Ама че кофти прозвуча последното!... (и всички кисели физиономии,за които се сетите)
За пръв път чувам за "цигански номера" при индианците...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.