Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:20 24.04.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Деца и семейство  
Автор KATЛA (драконка)
Публикувано15.02.05 00:12



Аз да си питам като будала(това беше израз на един близък роднина)...
Всъхнових се за тоз въпрос от няколко картини на Търпнинг.
Та...като са воювали много,много са загивали.Кой е поемал грижата за семействата назагиналите войни?Двуженството май не е било популярно,доколкото знам.А, ако децата по някаква причина останат кръгли сирачета?
А дали по някакъв начин е имало и "нежелани деца" "извънбрачни".Как са третирали тези бебета?
Ние си имаме детски домове.Как са се справяли индианците с проблема с "незаконнородените"?
Ако изобщо е имало такъв проблем, де.


dove portano i passi che facciamo

Тема Re: Деца и семействонови [re: KATЛA]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано15.02.05 00:31



О... Чакай малко! Значи повечето племена от Равнините са били полигамни (май с изключение на шайените, по повод на което има напр. сиукски вицове)... Някои големи вождове са имали по 5-6 жени. Всички общества, в които има голям "преразход" на мъже, практикуват многоженство - няма начин...
Сираци практически няма (въпреки, че в легендите на много племена е популярен сюжетът за "orphan boy", който става велик воин и пр.). Въобще грижата за сираците, вдовиците, старците и пр. се поема от колектива. Сред индианците щедростта и грижата за ближния са се смятали за основни добродетели.
Хората с авторитет (т.е. големите воини и ловци) са били считани за морално задължени да помагат на "социално слабите".
Напр. при лакота, кайова - абе май при всички, вождовете са определяли при лова на бизони специално няколко добри ловци, които да осигурят храна на семействата, които напр. нямат мъж... Това се е смятало за много почетна задача. При чернокраките добрите ловци винаги се грижели за вдовиците, сираците и т.н. Било е повсеместна практика. Ако е имало храна по принцип, никой в лагера не е гладувал. Макар че дори при изобилието на дивеч се е случвало да има гладни периоди... Даже опирали до кучетата.

А за децата-сираци - ако няма роднини, които да ги вземат, някое семейство ги е осиновявало и обикновено не е имало разлика между тях и "своите" деца. Напр. в любимата ми книга - "Каньонът", на Джек Шефър, това е описано много ярко. А незаконнородени - това понятие не е било много ясно...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Деца и семействонови [re: Black Wolf]  
Автор KATЛA (драконка)
Публикувано15.02.05 11:38



Мерси.Подозирах подобен отговор с положително звучене
Я кажи някой виц.
На какво са се смели войните?


dove portano i passi che facciamo

Тема Re: Деца и семействонови [re: KATЛA]  
Автор Jim Hawkins (Silver eats it)
Публикувано15.02.05 12:22



Тоя виц не е за сиу,не е и за воини дори,ама си е забавен.Карали си зна4и двама шошони колелета из резервата и единия казва:"Братко,откъде имаш толкова хубаво колело?"Аверът отговаря:"Ми вървя си из града в4ера,шматкам си се,и изведнъж до мен спира една супер готина мадама със същото това колело,слиза,събли4а се и ми казва:"Вземи каквото пожелаеш!"Другият шошон кима одибрително и казва:"Добър избор,братко,дрехите можеха и да не ти станат"



Тема Re: Деца и семействонови [re: Jim Hawkins]  
Авторkaнтaka (Нерегистриран)
Публикувано15.02.05 12:33







Тема Re: Деца и семействонови [re: KATЛA]  
Автор тиrъp (Тигъртрон)
Публикувано15.02.05 12:40



Супер хрумване, ама сега няма време да се ровя. Обаче семйства има на юг в нелюбимите на Вълчо империи, на север има родове. Тъй де, хората са жовяли в родовообщинен строй. През 18... някой си американец написва една книга за дългия ирокезки дом, май така се казваше, в която описва подробно роднинските взаимоотношения и имена при тях. Впоследствие сума ти антрополози и философи и прочие паплач си пишат дисертациите ползвайки неговия труд, но за това ще потърся довечера.

Добре дошъл, страннико. Пътеките днес са опасни.


Тема Re: Деца и семействонови [re: тиrъp]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано15.02.05 14:27



Този т.нар. "някой си американец" е Л.Х. Морган. И ми се струва, че за него трябва да се говири с повече уважение.
Според теб, в едно общество, живеещо в "родовообщинен строй" няма ли семейство?
Далеч не всички индианци в Сев. Америка са живеели в "родовообщинен строй". В Равнините примерно има само останки от него. Общината не е родова, а т.нар. "съседска", т.е. хората са свързани не с преки родови връзки. Типичен пример е тиоспайе - лакотската община. По-скоро има големи разширени семейства, но те се състоят от отделни индив. семейства.

При ирокезите наистина е имало родове (8 рода), при някои други - главно на изток, напр. при племената от езиковите групи дегия (осейдж, канза, куапо, омаха и понка) и шивера (айова, ото, мисури) и пр., също е имало родове и даже разделение на две фратрии.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 16.02.05 08:28.



Тема Re: Деца и семействонови [re: Black Wolf]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано15.02.05 18:18



Така, както го описваш социалното подпомагане при индианците, много ми прилича на сегашното, само че в доста по-малки мащаби


Tous les oiseaux du point du jour chantaient l'amour....



Тема Re: Деца и семействонови [re: ssonia]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано15.02.05 19:28



Ами много оптимистично гледаш на сегашното...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема ???нови [re: ssonia]  
Автор Пyшилиcт (cikala)
Публикувано15.02.05 20:59



Ъ-ь! Не знам колко са детките надбавки към днешна дата, но пробвай да го сметнещ в месо (ако знаеш сумата де). Сега си представи толкова месо месечно... колкото и килограма да е... и пробвай да преживееш с него... месец! Мислим дека разликата ке е ясна!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.