Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:14 05.05.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема За хората и мечкитенови  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано22.01.05 00:49



Ето нещо, за което си признавам, че не ми е ясно...

Относно яденето на мечешко месо от н.а. (нейтив американс). От романите, четени едно време, човек придобива впечатление, че неща като печена меча лапа или пушен мечи бут са едни от индианските (и траперски) деликатеси. Ама дали е така?

Според сиуксите, мечките са ху-нунпа (двукраки), т.е. те са от един род с хората. За чернокраките използването на каквато и да е част от мечката е немислимо. Вземат се само ноктите като трофей (равнозначен на скалпа от човек, защото убиване на мечка се приравнява към победа над вражески воин), а тялото и кожата се оставят на място като жертва към висшите сили. Само заклинателите могат да вземат ивица кожа за загръщане на лулите. Дж. Шулц описва доста изразително тези неща - когато жена му не ще да щави донесената от него кожа и пр.

В горската зона обаче (Woodland) нещата са други. Оджибуей и кри ядат мечешко месо, маста е широко използвана от тях, от ирокезите и вероятно от повечето горски инд. Използват и кожите...

Така че някой срещал ли е нещо конкретно по въпроса за други племена?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 22.01.05 20:10.



Тема Re: За хората и мечкитенови [re: Black Wolf]  
Автор Пyшилиcт (fuls sanguinarY)
Публикувано22.01.05 14:04



"Аз съм Кроу и съм ял сърце на мечка (гризли)"
Многото Победи

Имаше една чернокракска история с зла жена отглеждаща две гризли. Забравих обаче накрая изяждаха ли ги, или само ги одираха... Историята беше за Орловото Перо и Счупеният Лък, ако помня правилно.

Къртис има разни снимки с "Беър денсъри", те са с цели мечи кожи.



Тема Re: За хората и мечките [re: Пyшилиcт]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано22.01.05 14:40



"Аз съм кроу и имам сърце на гризли!" Не казва, че го е ял - това се разбира от разказа за случката...

Абе ясно... тия на Къртис са арикара и пр. А я припомни тая чернокракска история от къде е, че нещо съм забравил?...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 22.01.05 14:43.



Тема Re: За хората и мечкитенови [re: Black Wolf]  
Автор Пyшилиcт (fuls sanguinarY)
Публикувано22.01.05 15:54



Да бе, така беше при Кроу верно...

Чернокракската история е дост дълга, но за сметка на това е готина. Ще гледам да я постна ако я намеря, но само съм я чувал, не съм я чел. За двама мъже ставаше дума, едини си търсеше меча кожа за одеало. Бедния, става дума, Счупеният Лък, както може да се досетим от имената. Цялото "приключение" е свързано с търсенето на меча кожа за зимно одеало.



Тема не разбрах?нови [re: Пyшилиcт]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано22.01.05 17:48



От къде е?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: За хората и мечкитенови [re: Black Wolf]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано22.01.05 18:30



Малко извън темата, но пък свързано със заглавието й, ще вметна, че на много деца, от най-малка възраст, любимата играчка /с която заспиват/ е мече.
При мен - имах мече, а като почнах да чета, без да знам защо, изучих всички видове мечки, от пещерната насам, и мечтаех да имам мечка дълго време.

Каждому, каждому в лучшее верится
Катиться, катиться голубой вагон



Тема Re: За хората и мечкитенови [re: ssonia]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано22.01.05 20:07





Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: За хората и мечкитенови [re: ssonia]  
Автор KATЛA (драконка)
Публикувано23.01.05 16:06



Аз веднъж преди да заспя ,бях в унес и видях ръцете си като мечи лапи и цялата бях като мечка.Тогава много се уплаших-не ми се беше случвало подобно нещо.Не и в просъница.Не и с мечка.Никога не съм се интересувала от мечките.Усещането не мога да го сравня с нищо...Старнно е.Понякога ми се струва,че полудявам като ми се случват такива неща.


dove portano i passi che facciamo

Тема Re: не разбрах?нови [re: Black Wolf]  
Автор Пyшилиcт (fuls sanguinarY)
Публикувано23.01.05 17:40



Native American muths and legends.

мисля



Тема Re: За хората и мечкитенови [re: KATЛA]  
Автор Пyшилиcт (fuls sanguinarY)
Публикувано23.01.05 17:44



Споко бе това са хубави работи!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.