Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:08 28.04.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Мъртвинови  
Автор KATЛA (драконка)
Публикувано13.01.05 19:17



Абе ,чета сега,че дима и опушването са важни...Представих си как запалват тревите и се сетих за индийските погребения и от там ми хрумна идеята и за индианските.Това което съм виждала е ,че увиват тялото и го слагат като на много високо легло.Във филмите дават някакви свещени гробища,ама филмите...не са като на истина.
Как стават погребенията всъщност и всички ли племена спазват обичая с телата във въздуха?Какво е ,ако изгориш например?Ако се сложат телата на високо не идват ли лешояди или гарвани да ядат от труповете?
Такива ми ти въпроси?


dove portano i passi che facciamo

Тема Re: Мъртвинови [re: KATЛA]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано13.01.05 20:20



О, ако говорим за погребалните обичаи, те при различните племена са различни. Аз не познавам добре културата на индианците от различните области; знам малко повече за Великите равнини, малко за горските...

По принцип трупополагането е било най-разпространения обичай, но някои са практикували и трупоизгаряне... Имам един интересен преведен материал, но как да го пусна?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема вярно - филмитенови [re: KATЛA]  
Автор тиrъp (Тигъртрон)
Публикувано13.01.05 21:25



не са като истината. Това полагане е холивудска спекулация. Нали разбираш, че ако труповете остават непогребани/неизгорени плъзват епидемии. Четох някъде, че при някое племе след шарка май, имало толкова много мъртви, че те оставали непогребани, а това било видяно от журналист, дошъл от източното крайбрежие, той решил, че точно такъв е погребалния ритуал, драснал нещо в някаква статия и готово: заблудата съществува и до днес.

Добре дошъл, страннико. Пътеките днес са опасни.


Тема Сетих се, че...нови [re: KATЛA]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано14.01.05 10:54



...много добре е разказано за тези обичаи на лакота в главата "Пазене на духа" от книгата "The Sacred Pipe" by Joseph E. Brown. Вероятно я има (дори в далечната северна страна), твърде възможно дори да е преведена.
Във всеки случай тази книга я има на френски и немски, а и на още езици...

Също като общ поглед - Томас Майлс,

...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Накратконови [re: тиrъp]  
Автор Пyшилиcт (пушещ :))
Публикувано14.01.05 13:11



Този журналист може само да е объркал племето. Погребални скелета над земята си има. "Последния мохикан" си е напълно реалистичен в това отношение. Накратко, имало е доста различни порадки. Загинал в бой войн е бил оставян там, където е умрял (май съм го писал това вече) с глава на изток. Оставяни са буквално "на койотите". Има обичай някои хора да са "погребвани" в типитата си. На леглото и т.н. Там си стоят

Извесно е, че културата Hopiwell (или нещо подобно), на български не смея да го превеждам ;) около 1 в. е изгаряла труповете. Имали са специални помещения, които при напълване са били изгаряни с телата вътре.

Те не са мрели толко, че всичко наоколо да е в човешки кости ;) Шарка както знаем не са имали там.



Тема Re: Сетих се, че...нови [re: Black Wolf]  
Автор KATЛA (драконка)
Публикувано14.01.05 22:13



Аз информативно.Стана ми любопитно,че за мъртвите нищо не знам.
Май трябваше да пиша в онази тема на Пушилист,че се интересувам от индианци за обща култура.Не като хоби дори.Например за сънохващача съм вярвала ,че го е имало едва ли не във всяка шатра отпреди стотици години,а виж ти какво излезе...
Пък са ми и симпатични и си имам много лични причини да ги чуствам близки,но не ми се обяснява,защото наистина е твърде лично.

Ще поровя за книгата.


dove portano i passi che facciamo

Тема Re: Сетих се, че...нови [re: KATЛA]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано15.01.05 11:11



Ами със сънохващача не е много ясно...
Въобще темата за инд. вярвания е сложна. Те са динамична система - определено преди 120-30 г. са се различавали от тези, които са днес... Но примерно и християнството от 19 в. е различно от това днес...
Разбира се, тези промени при различните племена са различни. Аз говоря за т.нар. "мейнстрим" (както обича да казва нашата приятелка Лорета); отделни хора и групи пазят навсякъде много стари традиции. В края на 60-те год. започна т.нар. "инд. възраждсане" и пр.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Сетих се, че...нови [re: KATЛA]  
Автор Пyшилиcт (пушещ :))
Публикувано15.01.05 15:23



Абе, то не е моя работа ама...

Малко ми е странно как се интересуваш "от обща култура", като е нещо "наистина твърде лично". Просто двете понятия не ми се свързват на едно място. Не че е невъзможно, в никакъв случай лошо, просто... абе ти си знаеш. В крайна сметка това не е телефон на доверието!

Иначе мерси за отговора на въпроса, там... интересувате ли се от индианци, що??? и т.н. Той (въпроса), както всяко мнение, изобщо не е задължителен, просто се опитвам да внеся яснота. Това е.



Тема Re: Сетих се, че...нови [re: Пyшилиcт]  
Автор KATЛA (драконка)
Публикувано16.01.05 01:19



Ахъ,лично е и не ми се споделя много.Да кажем,че вярвам в прераждането и съм убедена ,че съм живяла някъде там-това си е лично,нали?Давам го като пример просто.
И не само от сантиментални чуства искам да знам малко повече от това,което е в книгите на Карл Май.
Пък и както казваш тук не е телефон на доверието-няма да се впускам в разни обяснения за душевните си трепети


dove portano i passi che facciamo

Тема Re: Сетих се, че...нови [re: Black Wolf]  
Автор KATЛA (драконка)
Публикувано16.01.05 01:30



Търсих "The Sacred Pipe" by Joseph E. Brown,обаче ми излиза само книгата ,която се продава.
Абе това да си четеш онлайн книгите само на български ли го има?
Аз сега не че имам много време за странична литература(и баба Урсула не мога да дочета),ама на няколко пъти ми се случи да търя книги онлайн за четене и ми предлагат само корицата на книгата с една хубава рекламичка и още по-хубава ценичка.


dove portano i passi che facciamo


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.