Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:21 26.04.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Колко народа..  
Автор Caбaзий (апостол)
Публикувано01.01.05 23:10



.. или племена/индиански/ има на териториявта на САЩ в момента?
Може би по -правилно е да запитам колко резервата има ?

VITA BREVIS ARS LONGA


Тема Re: Колко народа..нови [re: Caбaзий]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано02.01.05 23:36



Имам някакви статистически данни, които може да помогнат по въпроса, но за съжаление не са тук сега и ще мога да пейстна от тях инфо след известно време/ако дотогава няма някой по-бърз и услужлив/. В онези ми файлове пише точно колко, къде, какви...

Така че върни се след един-два дни и се надявам да съм постнала дотогава.

Редактирано от Umai Maia на 03.01.05 00:26.



Тема Re: Колко народа..нови [re: Umai Maia]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано03.01.05 01:46



Племе не е равно на резерват. Има резервати, в които живеят няколко племена. Има племена с няколко резервата.
Едно време са били

(всъщност са били повече).
Сега колко ли са? Може би някъде ок. 150 племена? Не знам точно...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Колко народа..нови [re: Black Wolf]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано03.01.05 23:39



Е, не е равно. Също не знам как стои въпросът с отделните подгрупи (знам ли, това дето го наричат bands) - към едно племе ли се броят или като отделни. И защо, най-вече.




Тема Re: Колко народа..нови [re: Umai Maia]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано04.01.05 09:22



За кога говориш - за сега или едно време?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Колко народа..нови [re: Caбaзий]  
Автор Sigryn (тиха)
Публикувано14.01.05 17:44



Ето ме пак.
Значи файлът, който имах предвид, е 60 страници и просто няма начин да постна инфото, пък и се съмнявам, че са ти необходими такива подробности чак.
Но за резерватите ето ти карта:



Както и ето ти разбивка на колко и къде резервати има, в десет региона. Виж забележката над картинките и таблиците, освен тях самите.



Тема Re: Колко народа..нови [re: Sigryn]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано15.01.05 11:06



Да, това е добър информ. ресурс, но има някои неудобства.

Дадени са по "нации", което отговаря на резервата, но не на племето. Напр. Crow Creek Nation, Standing Rock и т.н., а това са все сиукси...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Колко народа..нови [re: Black Wolf]  
Автор Sigryn (тиха)
Публикувано15.01.05 14:31



Файлът от 60 страници е за момента свален заради преустройство на сайта, но можеш да си представиш в онзи обем колко е разбита извадката:)) така че радвай се на тази тук, че е "по нации"

Ами по-горе моят въпрос беше именно за това. Да, все сиукси са, но те си се различават по някакъв начин. Лакота от различните си резове също си се различават помежду си. Най-малкото езиково, и в произношението.
Да не говорим за местните им спорове тип "ти не си от наште" на някои други индианци, на базата на това кой не бил и кой бил на the trail of tears:/



Тема Re: Колко народа..нови [re: Sigryn]  
Автор Пyшилиcт (пушещ :))
Публикувано15.01.05 15:30



Чакай сега. Според мен едно време е било много по-лесно да установиш отношението си към някой. Като начало хората в племето са били по-наясно относто "врагове" и... "съюзници". Съответно днешните истори от сорта на си ти парцалките, дай си ми куклите, надали са били ежедневие, нали се сещаш При положение в което си се бил рамо до рамо с някой или поне си чувал за битките които са водили.... едикои си... положението е доста по-различно. Нащте и ващте доста се различават от... враго!

То и в България си има диалекти и т.н., това че някои софиянци не траят пловдивчани или обратното си е лично техен проблем. Не мисли че така е било и при индианците. Всъщност... като изключим северозапада! За други не знам



Тема Re: Колко народа..нови [re: Sigryn]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано15.01.05 15:48



Различават се по резервата, в който живеят. Те са от резличните части на "7-те огньове на съвета". Да не обсъждаме тук етногенеза и племенното деление на сиуксите, че е дълга и широка.

Напр. в Стендинг рок резервейшн живеят хункпапа, ту-кетъл, сан аркс, в Кроу крийк - миниконджу, в Лоуър брюле рез. - сичангу (брюле), в Пайн ридж рез. - оглала и т.н. Но всички те са един народ - сиу.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 15.01.05 15:50.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.