Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:34 30.05.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема за една легенданови  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано18.11.04 01:05



Абе сетих се да питам нещо

Има една легенда, в която първите хора били под земята и никога не били излизали /индианците де/. Веднъж един от тях открил дупка нагоре, излязъл и видял света, решил ,че ще е чудесно да живеят на него, а не в тъмното долу. Казал на другите и спуснал въже, по което те започнали да се качват при него на земята. И така се изредили много хора, които населили района, само че дошъл ред и на една много дебела жена да се качи по въжето. Когато тя започнала да се катери, въжето не издържало, защото тя тежала, и се скъсало. Оттогава част от хората останали под земята, а част над земята.
И си имаше извод от това, т.е. смисъла на легендата, но сега не се сещам какво беше Май че двете части на човечеството все се опитват да се съберат отново.

Имали ли са някакво по-различно отношение към свръхдебелите хора? Или това си е просто похват в случката, за да се скъса някак въжето все пак. И значи ли това, че на практика под земята са останали дебелите? Защото логически погледнато би трябвало горе да са се качили само по-слаби от дебелата жена, щом въжето не се е скъсало преди нея. Странно м ие защо дебелите остават в подземния свят, какво ли значи това.

Като гледам няма опасност клубът да се задръсти от излишни теми, така че поствам това, макар да е само една глупава чуденка, която ме споходи преди малко. Ако някой се сеща за легендата и знае нещо, да каже.

Необходимото Ми Зло


Тема Re: за една легенданови [re: Umai Maia]  
Автор Kaнтaka (горски дух)
Публикувано18.11.04 16:33



Не мисля, че под земята са останали само дебелите. След дебелата може би са чакали реда си и по-слабички. Въпросът е, защо тези отгоре не са пуснали второ въже? Може би са искали само те да се радват на прекрасната нова земя?

Mitakuye oyas'in (всички са мои роднини)!


Тема Re: за една легенданови [re: Kaнтaka]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано18.11.04 18:18



Не, не е че са искали да останат само те горе, те тъжали за събратята си. По някакъв начин обаче връзката между двата свята, т.е. дупката, се прецакала, нямало вече пряк контакт между тях.

Необходимото Ми Зло


Тема Re: за една легенданови [re: Umai Maia]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано18.11.04 19:42



Интересно. Почти със сигурност може да се каже, че наистина има хора под земята и под водата, но това е друга тема. Въпреки това, може да има нещо общо с легендата.

Интересно ми е какъв извод са написали? Няма ли начин да видиш?

Специално за дебелите хора се съмнявам, че значението е напълно пряко. Може например да се тълкува, че твърде обременените хора, т.е. тежките, от всякакво естество, не могат да се измъкнат от тъмнината. Това обаче предполага, че тъмнината е нещо лошо, а светлината добро. Което обаче не може да се приема за абсолютно вярно, просто така е насложено в промитите мозъци на хората. Колкото до двете части на човечеството - и това е интересно. Веднага ми идва наум нещо, свързано с идеята, че първите хора са били двуполови - и, когато е станало разделението, който става мъж носи в себе си жена, но тя е в подтисната форма и обратно. Понеже трудно активната част може да влезе в контакт с подтиснатата, то всеки търси контакт с друг, който е носител на противоположна активна част - това е много по-лесно. Кой знае, може би хомосексуално настроените са по-развити духовно?


[Ние сме моряци смели и плувци добри, сред морето ний живеем раз два три./blue]


Тема Re: за една легенданови [re: Umai Maia]  
Автор sanguinarY (непознат )
Публикувано18.11.04 23:37



Zna4i,dokolkoto pomnq tazi legenda... ne be6e pri4inata ,4e se e skusalo vujeto,a 4e debelata jena se zakle6tila v dupkata i q zapu6ila.Zapu6ila q kakto za tezi,koito iskali da otidat na povurhnostta na zemqta,taka i za tezi,koito iskali da se vurnat obratno v podzemiqta...
Daje pomnq,4e ima6e nqkakva versiq,4e stava duma za vrata mejdu izmereniqta,v nqkakva si pe6tera,kudeto padnal edin golqm kamuk i vlizaneto ,kakto i izlizaneto - stanali nevuzmojni.Moje da se kaje,4e slu4aq e podoben na tozi s dupkata v Cari4ina...
Zа sujalenie mnogo begli spomeni imam po vuprosa ... ina4e e interesno ...da...



Тема Врата между измерениятанови [re: sanguinarY]  
Автор Kaнтaka (горски дух)
Публикувано19.11.04 15:36



Все по-интересно взе да става...

Mitakuye oyas'in (всички са мои роднини)!


Тема Re: за една легенданови [re: sanguinarY]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано20.11.04 18:47



Да, може и да си прав, аз не мога също да проверя със сигурност, не помня на кой диск я имах тая легенда, сега я търсих пак и не я открих.
Възможно е да я има в различни варианти.

Необходимото Ми Зло


Тема Re: Врата между измерениятанови [re: Kaнтaka]  
Автор Пyшилиcт ()
Публикувано21.11.04 20:43



... и ... почти смешно ...



Тема Re: Врата между измерениятанови [re: Пyшилиcт]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано21.11.04 23:55



Защо смешно, това си е мит, хората са си обяснявали с него света. За тях той си е бил съвсем сериозен. А ние се опитваме да проумеем какво и как.

Необходимото Ми Зло


Тема Re: Врата между измерениятанови [re: Umai Maia]  
Автор Пyшилиcт ()
Публикувано24.11.04 19:58



Ами мсешно ми е, не точно смешно, но щом предпочиташ... Значи това е сериозно, именно, ако искаш да го разбереш. Тези неща (индианските, включае легендите) може да ги обясниш с дупката царичина, с нещо в хеви метъла и т.н., но това ще е много, много далеч от истината! За да ги разбереш е необходимо друго. Защото поне за мен, това е изместване от темата и то доста сериозно.

Живот и здраве, да излезе "Индиански митове и легенди" ще може да продължим разговора. Ама нейсе! С две думи, става дума за начина, по който тази (и коя да е друга) легенда се възприема. Просто ги приемам различно и понеже работи за мен, затова ми се струва твърде странно. Става дума за обяснение на света, но и за знание как да постъпваш. В този смисъл къде остана Царичина - ти какво РЕАЛНО знаеш че е станало там. Айде стига толкоз засега.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.