Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:04 22.05.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Лъковете  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано07.11.04 11:19



нашите скъпи дами проявяват някакъв странен и необясним за мен интерес към индианските лъкове.
По въпроса има много материал...
Например ценни са книгите на д-р С. Поуп, който се е учил на тоя занаят от самия Иши.
Ценна е книгата на Льойбин, лека му пръст. Ценна е и

.
Даже на български преди няколко години излезе една малка книжка, "Моят лък" където е дадено някакво описание на лъковете.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Лъковетенови [re: Black Wolf]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано07.11.04 11:56



Грешка. Не към индианските, ами към всички лъкове:)

Благодаря ти. :)
А докато ги прочетем, кажи някои неща.

Необходимото Ми Зло


Тема Re: Лъковетенови [re: Umai Maia]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано07.11.04 15:10



Ми праят се от дръво...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Лъковетенови [re: Black Wolf]  
Автор Kaнтaka (горски дух)
Публикувано08.11.04 08:45



Интересен отговор... А не може ли да са от рога или кости?

Mitakuye oyas'in (всички са мои роднини)!


Тема Re: Лъковетенови [re: Black Wolf]  
Автор Kaнтaka (горски дух)
Публикувано08.11.04 09:24



Според теб би трябвало да се интересуваме само от шев и плетки, ли?. Благодаря за книжката! Както винаги много ценна информация даваш

Mitakuye oyas'in (всички са мои роднини)!

Редактирано от Kaнтaka на 08.11.04 09:26.



Тема Re: Лъковетенови [re: Black Wolf]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано08.11.04 10:07



10хНе знаехме

Необходимото Ми Зло


Тема Re: Лъковетенови [re: Kaнтaka]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано08.11.04 11:34



От рога - да, но не и от кости...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Лъковетенови [re: Kaнтaka]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано10.11.04 05:04



Темата за направа на лъковете отворих в клуба "цивилизации и историческата въстановка , намиращ се в отдела "непрофесионални". Пробвайте , ако искате ....А колкото използжането на костите за лъкове , не съм сигурен , дали некои кости от китовете (между друго използвани в 1800те за направа на корсетите на дамите) не са ползвали иннуит(ескимосите за направа на лъкове , тъй като както дърво , така и роговете не са имали в големо количество , или голем избор..Пак , Вълчото си е много лаконичен тук а много негативен на други места !



Тема Re: Лъковетенови [re: Alexander]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано10.11.04 08:01



Китовите кости (китов "мустак") са много меки. Ескимосите правят лъкове от рог на сев. елен и от части дърво. При тях то е много ценно, но все пак събират доста от морето (плавник). Въпреки това, те използват главно кост и рог. Някои ескимоси май въобще не ползват лъкове. Напр. нетсилик. Ама не съм съвсем сигурен...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Лъковетенови [re: Black Wolf]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано10.11.04 08:37



аз лично съм виждал лък от китова кост(не знам обаче от ребра или по-скоро от зъбите е) в един антиквариат.беше дори действащ,но много бързо го взеха - докато се туткам и си замина.



Тема Re: Лъковетенови [re: дядoБлaro]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано10.11.04 09:48



Може да е било от костите... Но зъбите ("мустаците") са тънки и прекалено меки и май точно за лъкове не са ги използвали. Ама може и да са комбинирали. Ще трябва да проверя. То като нема материал, от зор човек прави какво ли не.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема За рогатанови [re: дядoБлaro]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано10.11.04 09:55



Ако говорим за рога, използвали са такива от кухороги животни - планин. овца (бигхорн) или бизон. При бизоновите има доста повече лепене май, защото пластините излизат по къси. От еленови рога правят лъкове ескимосите. Но Лаубин (който разбира, така че вярвам!), дава един начин за правене на лък от рог на уапити (т.е. амер. благород. елен). Но там има много резане, пилене и търкане, докато станат нужните тънки прастини.
То и при лъка от овнешки рог се слагат две пластинки от еленов рог на дръжката, ама те са малки (10-12 см.). Щото нали - требе да е негъвкаво там.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Лъковетенови [re: Black Wolf]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано10.11.04 11:07



а,забравих да добавя,че лъкът не беше ескимоски.някъв от сибир и региона,но съм сигурен,че не беше ескимоски.това дето съм гледал за ескимоси - ползват някви доста малки лъкове,колкото да вкара под кожата харпуна.



Тема Re: За рогатанови [re: Black Wolf]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано10.11.04 11:23



то от сичкото рога става,ама най си хубаво от ония говеда с дълите прави и гладки рога дето ги има в унгарско.в "цивилизаций.." имаше един линк към страница дето един обясняваше как използвал рога от антилопа и нещо не му се получил лъка.ами понеже са навити в пластината се появяват едни вътрешни напрежения на усукване и това не е добро за лъка.с биволския рог проблема е подобен.предполагам,че и с овцата.



Тема Re: За рогатанови [re: Black Wolf]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано10.11.04 12:48



ето подобни говеда:
[image]http://www.maui.net/~mauiwind/MWR/daily99/jul99/tweakedbig/a/Pass%20time%20in%20Minnesota-[/image]



Тема Re: За рогатанови [re: дядoБлaro]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано10.11.04 12:53



бе нещо...
[image]http://www.maui.net/~mauiwind/MWR/daily99/jul99/tweakedbig/a/Pass%20time%20in%20Minnesota-[/image]



Тема Re: За рогатанови [re: дядoБлaro]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано10.11.04 12:55



я така
[image]http://www.maui.net/~mauiwind/MWR/daily99/jul99/tweakedbig/a/Mike%20&%20Mullarkey%[/image]



Тема Re: За рогатанови [re: дядoБлaro]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано10.11.04 13:28



Не, трябва да е с URL.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: За рогатанови [re: дядoБлaro]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано10.11.04 13:35



Нещо май не се получава с линка за унгарските говеда, но както и да е.

За роговите лъкове мога да съдя само от това, което съм чел (у нас не вярвам някой да е правил!). Явно нямат проблем с изправянето на рогата.
Аз имам една книжка за правене на лък от див овен; тя е много кратка (по-скоро информационна листовка), но с хубави снимки.
Написана е от този човек, Том Лукас.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: За рогатанови [re: Black Wolf]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано11.11.04 07:32



значи трудност в изправянето няма.общо взето рогът има същата структура като ноктите.съставен е от нишки,а при говедата от унгарско те са успоредни.при другите добици те се усукват(е,пак са успоредни една спрямо друга) и като се изправи и изреже пластина,няма гаранция,че нишката от долния край завършва в горния.напротив.често завършва по средата.примерно от биволски рог нишките са разположени под ъгъл от 30 до 45 градуса спрямо контура на пластината.точно това дава един кофти момент при стрелбата - напрежения на усукване.не,че лъкът на става силен, просто не е толкова добър колкото маджарския,хунския,да не забравяме българския и други дето се правят от рогата на въпросното унгарско говедо.
днес в американско има ли индианци дето пазят традицията?щото тука в българско няма.



Тема Re: За рогатанови [re: Black Wolf]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано11.11.04 07:39



това на картинката е планинска коза май,не е овен.от нейното рога е лесно да се направи лък.аз за друг добитук си помислих като рече овен.



Тема Re: За рогатанови [re: дядoБлaro]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано11.11.04 08:48



Овен, овен - бигхорн... Аз не бях увеличил тази картинка, та сега я видях. Това са просто женски. Мъжките имат големи рога. В същия сайт някъде има PDF с картинки с такъв лък и как се прави. Същите са като в моята книжка...
Не мога да открия къде е из сайта, но ако отваряш на твоя компютър ПиДиЕфи, ще ти го пратя... Или ще ти покажа книжката.



Абе сега има отделни хора (индианци и бели), които правят рогови лъкове по класическия начин. Но са малко.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: За рогатанови [re: Black Wolf]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано11.11.04 13:14



много интересно.това дето го мотат от горе е сухужилия?само дето индианците са нямали стяги.сигурно са използвали:
вариант1:въже
вариант 2:клинове
вариант 3 въже+клинове(както джапанците правят свойте лъкове).




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.