Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:08 27.04.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Племе или цивилизация - кое е първото?нови  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано25.10.04 20:45



В един разговор с Пушилист стана дума за това кое е първото, т.е. човекът като какъв е дошъл на Земята, като цивилизован, или впрегнат в цивилизация, или като племенен - впрегнат в племе. Не знам дали този въпрос е подходящ за това място, но ми е интересно да видя мнения. Знам, че това засега не може да се докаже твърдо от действащата наука и е нещо като "вярвам в Бог" и "невярвам в бог" - въпрос на избор. /донякъде случаен/.

Моето мнение е, че първо е бил цивилизован.

Ay, ay, ay, ay, canta y no llores


Тема Re: Племе или цивилизация - кое е първото?нови [re: ssonia]  
Автор Taлиecин (radiant brow)
Публикувано25.10.04 23:31



Впрегнат в племе според мен, и пак според мен е очевадно. Цивилизоването идва после, за ужас на Блек Улф Всъщност как трябва да тълкуваме "дошъл на земята"?

No one remembers the singer. The song remains.


Тема Айде първо...нови [re: ssonia]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано25.10.04 23:45



...да си изясним понятията. Какво значи "впрегнат в племе" и "в цивилизация"?

Какво разбираш под цивилизация? Под култура?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Племе или цивилизация - кое е първото?нови [re: ssonia]  
Автор Пyшилиcт ()
Публикувано26.10.04 14:07



Наистина ще е добре да кажеш точно какво разбираш под цивилизация и култура. За да не се окаже, че влагаме различно значение в думичките



Тема Re: Племе или цивилизация - кое е първото?нови [re: ssonia]  
АвторDo-ha-san (Нерегистриран)
Публикувано26.10.04 15:08



Prosto negovo veli4estvo 4ovekat;vrajdebnostta na zaobikalyashtiya go purvi4en svyat e osnovniyat dvigatel za tova toy da obrazuva plemenna grupa sas sebepodobnite si.A otnosno varvarstvoto i zivilizaciyata nai-dobre go e kazal bashtata na Conan:'Varvarstvoto e estestvenoto sastoyanie na 4ove4estvoto,dokato zivilizaciyata e neestestvena.Tya e vazniknakla slu4aino.I nakraya pobeditelyat shte bude varvarstvoto'



Тема Re: Племе или цивилизация - кое е първото?нови [re: ssonia]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано26.10.04 19:20



Мисля, че е нещо като по-ранен етап на племе. Т.е. един род, който си живее заедно. Не знам какво имаш предвид под "дошъл", но ако е по биологичен път, а не по божествен;), значи е имало някакви родители и вероятно братя и сестри наоколо. Най-малкото семейна група си представям като първата обществена структура.

Ама де да знам...

Необходимото Ми Зло


Тема Re: Племе или цивилизация - кое е първото?нови [re: Taлиecин]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано26.10.04 19:37



Не разбирам защо е очевадно за тебе? Ти, когато се роди, в племе ли живееше? Ако да - то ми е ясно за очевадното, но ако не - не знам как е станало очевадно. Всъщност знам - казали са ти го, казвали са ти го в продължение на много години. А знаем, че когато една лъжа се повтори сто пъти - тя става истина. По -натам може би ще се опитам да обясня защо е дно и също да се вярва на първичността на племето или на цивилизацията. Засега задържам, тъй като се съмнявам малко в интелектуалния си потенциал.

Дошъл е човекът - защото, според мене, никак не се вписва природно в общата природа, най-общо.

Ay, ay, ay, ay, canta y no llores


Тема Re: Айде първо...нови [re: Black Wolf]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано26.10.04 19:44



О, хич не обичам да изяснявам понятия, особено когато съм убедена, че влагам в тях общоприетия, стандартен смисъл.

И преди стана въпрос за това, и преди казах, че тези понятия са доста широки и че за тях има огромно количество информация. Би било несериозно тук да изнасям беседи що е цивилизация и култура, не за друго, а защото нямам това време и защото какъвто и да е опит да се обяснят тези понятия тук ще изглежда жалък и смешничък.

Впрегнат означава впрегнат в преносен смисъл, не пряко впрегнат в ярем, рало и т.н. - предполагам се досещаш. Ако щеш - спрегнат - бих използвала тази дума също. Спрегнат - глаголът има инфинитив, и различни форми според наклонение, спрежение, лице, число и време - та и с човека така

Ay, ay, ay, ay, canta y no llores


Тема Re: Племе или цивилизация - кое е първото?нови [re: Пyшилиcт]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано26.10.04 19:47



Не влагаме различен смисъл, скъпи, сигурна съм. С теб просто ги виждаме и усещаме по различен начин, но смисълът и значението са еднакви.

Ay, ay, ay, ay, canta y no llores


Тема Re: Племе или цивилизация - кое е първото?нови [re: Do-ha-san]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано26.10.04 19:51



Варварството е нещо като ентропия в действие. Организацията и най-висшата й форма, позната досега - цивилизацията - е антиентропия /май не е такъв терминът, но карай, не се сещам, не беше ли негентропия?/

Бащата на Конан /който и да е той?/ последна инстанция ли е по всички въпроси?

Нормално е да победи варварството - т.е. човекът да има склонност да подивява и да се отказва, но това не значи, че неговото първично състояние и замисъл са такива. Все пак - свободен избор

Ay, ay, ay, ay, canta y no llores



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.