Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:30 29.05.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Имам въпрос относно един индиански ритуал.нови  
Автор spider4o™ (fnac­)
Публикувано24.10.04 23:26



Става въпрос за лулата на мира. Какво слагат в нея и по колко пушат?
Индианците били ли са запознати с канабиса?
И при какви обстоятелства са пушили, защото тая пропаганда за "мира" стана вече демоде.
Ще съм благодарен, ако някой ми изясни този въпрос.
Поздрави.






Тема Re: с удоволствиенови [re: spider4o™]  
Автор Cивия вятъp (прозорец)
Публикувано25.10.04 00:00



бих дискутирал по този въпрос, ама някои фанатици тук вече щяха да ме разпнат на кръст, задето се пошегувах че слагат трева в лулата на мира.

склонен съм да предположа, че при определени специални случаи са прибавяли психотропни вещества в сместа за пушене. както ти е известно канабисът съвсем не е единственото такова вещество.

"виденията", които са имали според историите, ме навеждат на мисълта за някакви халюциогени, но според мен това може да са били гъби, а в мексико и на юг - пейот може би....


пушили са при важни церемонии. такива свързани с прякото оцеляване - т.е. ритуали за плодородие на почвата, за успешен лов, племенен съюз и т.н.

в индивидуален план важен момент е съзряването, постигането на пълнолетие.

между другото предполагам, че "свещените" смеси за пушене са били известни на единици шамани, които са ги предавали само на учениците си. вероятно никога няма да знаем какво точно са пушили, както и никога няма да знаем стотиците нашите рецепти за традиционни билкови отвари, които си измират с бабите ни, без да има кой да ги запише...



Тема Re: Имам въпрос относно един индиански ритуал.нови [re: spider4o™]  
Автор Пyшилиcт ()
Публикувано25.10.04 00:06



"Лулата на мира" не е точен израз. Когато някой индианец, покани друг за да пушат, това е жест на уважение, доверие, понякога благодарност или молба и т.н. Лулата я ползват често и лечители в лечителски церемонии. Всяка лула е лула на мира. Тя служи да свързва хората (помежду им и с други същества). Но по един друг начин, не с трева.

В лулата не се слага трева (марихуана, канабис, както щеш), това би било считано за... лошо нещо! Не са слагали и други упойваши вещества и т.н. Принципно, индианите от северна америка, където главно има лули на мира, не използват опиати. Изключения има, но те са точно това - изключения.



Тема Re: с удоволствиенови [re: Cивия вятъp]  
Автор Пyшилиcт ()
Публикувано25.10.04 00:14



Милия!!! Може напълно точн да се каже какво са пушили индианците едно време. Можеш да си набавиш същия този тютюн!!! Може да си поръаш Кроу или Сиукски тютюн!!!

Кви гъби, кви треви???

"Виденията" са били постигани по знаеш какъв начин - хамблечия. Поне бях останал с впечатление че знаеш... За "съзряването" хич няма да коментирам!

На кръст друг го распвахме!



Тема Re: с удоволствиенови [re: Cивия вятъp]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано25.10.04 00:58



Ми дискутирай бе! С удоволствие ще чуем нещо умно... Или ще се посмеем.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Имам въпрос относно един индиански ритуал.нови [re: spider4o™]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано25.10.04 01:16



Т.нар. "лула на мира" (която се пуши и при бойни походи) е всъщност свещена лула. Този термин се използва (Sacred или Medicine Pipe, или примерно Чанунпа уакан на лакотски - букв. "св. лула").
Тя се пуши при церемонии и молитви, без значение "мирни" или "военни".

Ще пусна един текст, който е доста дълъг, затова ще се опитам да го направя като страница и ще дам линк.

Лулата и тютюна са едни от най-разпространените в Америка (и в Южна!) начини на индианците са свързване с висшите сили. Дж. Е. Браун подчертава, че който постигне в пълна степен символиката на лулата и свързаните с нея ценности, може да се каже, че е постигнал религията на индианците в нейната дълбочина (това го казва в книгата си "The Sacred Pipe").

Пушили са тютюн, смесен с аромати. Тази смес се нарича обикновено киникиник (думата е оджибуейска) и съдържа не повече от 50 % тютюн + върбова кора, мечо грозде, и някои горски билки (има различни рецепти). Тютюнът е бил силен, но НИКАКВИ халюциногени не са използвани.
В Южна Америка се "друсат", ама там е друга история...
Къв канабис те гони??? Не са го познавали, разбира се...

По колко пушат? Ами доката лулата се изпразни...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: с удоволствиенови [re: Пyшилиcт]  
Автор Cивия вятъp (прозорец)
Публикувано25.10.04 10:48



"Може напълно точн да се каже какво са пушили индианците едно време."

така ли? и откъде толкова точно се знае? може би индианците едно време са се хванали и са написали някъде каква е точно рецептата на тютюна, който са пушили? или пък в разкопки на множество древни индиански гробници са открити лули пълни с тютюн и е направен анализ на съдържанието им?

кажи ми, наистина не знам...



ако са ти известни процесите, които протичат в мозъка, химичния баланс на различните инхибитори и невротрансмитери, ще си наясно, че продължителното гладуване и най вече неприемане на течности, съчетано с физическо изтощение има ефект точно толкова силен (ако не и повече), колкото на някой халюциоген. това не значи, че шаманите примерно не са си имали определени "билки", които да използват за по бърза ханблечия, когато е необходимо



Тема Re: с удоволствиенови [re: Cивия вятъp]  
Автор Пyшилиcт ()
Публикувано25.10.04 13:04



Ми знае се, оттук, оттам. Имало е хора които са се занимавали специално с отглеждане на тютюн, някои от тях са споделяли... както се споделя за лулата, танца на слънцето и т.н. Знае се за ритуалите на тези хора, как са се грижили за тютюна и т.н. и т.н. Човек да пита, да рови, има какво да прочете! Иначе много интересни предположениея

Това за химични баланси, халюциногени и т.н. ги разправяй на старата ми шапка! Просто прочети нещо повече, и току виж си променил мнението. Просто гледаш от гледна точка на бял учен, не на червен молител



Тема Чакай малко...нови [re: Пyшилиcт]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано25.10.04 13:48



Защо си седнал да му обясняваш въобще каквото и да било?!?
Този човек първо не се интересува (сам го казва няколко пъти) и второ, основната му цел е да се заяжда и да демонстрира колок "критично мислене" има... негов си проблем! Пускай го да пасе!

Въобще мисля, че в един интеренет-клуб не е възможно твърде сероизно засягане на който и да е въпрос. Нито има място (не могат да се пишат трактати!), нито има много време. Нещата, за които говорим, изискват или сериозен разговор, или написването на сериозен по обем и съдържание материал.

Ролята на клубовете е да дават някаква първоначална информация по дадени въпроси, да насочват към източници на информация и - може би най-важното - да създават контакти, които да са ползотворни за хората съобразно интересите им...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Чакай малко...нови [re: Black Wolf]  
Автор Пyшилиcт ()
Публикувано25.10.04 14:23



Ми, аз това го мислех за първоначална информация...

Като гледам изказванията...

Но си прав де - пасане!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.