Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:14 10.06.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Племе или цивилизация - кое е първото?нови [re: Пyшилиcт]  
АвторJiboran (Нерегистриран)
Публикувано28.10.04 10:17



E- ne samo znanie i dori uvajenie. Spored men e neobhodim i komfort na vyzpriatieto, neshto kato da se chuvstvash u doma si, uiutno i ne na posledno miasto respect i opit, makar che poslednia se trupa s vremeto...



Тема Re: Племе или цивилизация - кое е първото?нови [re: Jiboran]  
Автор Пyшилиcт ()
Публикувано28.10.04 15:43



J, що не се регистрираш?




Тема Re: Племе или цивилизация - кое е първото?нови [re: Пyшилиcт]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано28.10.04 20:14



Забелязваш ли, че вместо археология си написал астрология? Кеф! Та, най-схематично цивилизация е организация, в която има градове /евентуално и държави/, може да съдържа в себе си много видове култури. Културата не е свързана с някаква обществена организация. Поне не е задължително да е свързана.

Да си призная - нищичко не знам за индианците от северна америка

Ay, ay, ay, ay, canta y no llores


Тема Re: Племе или цивилизация - кое е първото?нови [re: Пyшилиcт]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано28.10.04 20:23



Идеята за кръга? Какво е това?

Нали индианците май не бяха стигнали до идеята за колелото, как тогава са ползвали идеята за кръга? Или това е бяло пречупване на червената визия?

Добре, а ако индианец е нападнат от паразити, например глисти, ще ги остави ли да му се мотаят из червата? Или ще гледа да ги изгони?
Това на майтап, разбира се.

Не мога да разбера защо се смята, че българите нямат адекватно отношение към природата и силите. Не си ли чувал за различни наши обичаи за берекет, лов, риболов, животновъдство и др.? Правят се всякакви жертви и дарове - и на съответния закрилник на нещото от природата, и на самото нещо. Никой човек не убива и унищожава безогледно. Напротив, повечето благодарят за всеки залък и т.н. /на когото и да е, името няма значение/.

Ay, ay, ay, ay, canta y no llores


Тема Re: Човек да е слаб?нови [re: Пyшилиcт]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано28.10.04 20:25



Може да се нарича както си иска, аз обаче не съм виждала такъв човек в умерените ширини

Ay, ay, ay, ay, canta y no llores


Тема Re: Човек да е слаб?нови [re: ssonia]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано28.10.04 20:46



това е несериозно разсъждение...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Тук сама си отговаряшнови [re: ssonia]  
Автор Kaнтaka (горски дух)
Публикувано29.10.04 14:27



Мисля, че тук сама си отговаряш на въпроса, който в началото зададе. Щом като цивилизацията е организация, в която има градове, съвсем логично е да предположим, че няма как хората да са се появили така изведнъж заедно с градовете. Без значение дали хората са дошли някъде отвън или не, в началото са били на малки групи и постепенно са се оформили обществата, културата и цивилизацията. Ето един пример: да предположим, че група цивилизовани хора от днешното общество отидат да живеят в някакво диво място (или Марс, ако щеш). Хората са си интелигентни и цивилизовани, но ще бъдат принудени да живеят в началото като диваци. Постепенно ще привикнат към средата, ще оформят своите взаимоотношения и т.н., а по-нататък може да създадат и някаква култура. За нова цивилизация ще им трябва доста време (най-вече за да се размножат достатъчно). Защото "цивилизация" предполага и доста голям брой хора, нали?

Mitakuye oyas'in (всички са мои роднини)!


Тема Re: Племе или цивилизация - кое е първото?нови [re: ssonia]  
Автор Пyшилиcт ()
Публикувано29.10.04 15:11



Добре....

значи цивилизация е група хора живееща на едно място, ако съм разбрал правилно. Ако 3-ма неандерталци живеят в едта пещера цял живот има цивилизация! Единия си има свои виждания за живота, другия други...

Иначе са организирани - ходат на лов заедно, имат тактики и стратегии. Имат дори ритуали свързани с лова и специални украси за копия, примерно. Значи имаме и култура, така ли да разбирам?



Тема Re: Племе или цивилизация - кое е първото?нови [re: ssonia]  
Автор Пyшилиcт ()
Публикувано29.10.04 15:29



За кръга може да има отделна тема, не ми се пише толкова! Смяташ, че индианците са били напълно примитивни не са имали никакви "научни" достижения дори обикновена количка за бетон не са могли да си сглобят! Сигурно...

Но са имали много други неща, всъщност нещата от които са имали нужда. Можели са да обработват камъни - за лули, имали са едни от най-добрите лъкове известни до сега. Тук мисля и Вълка ще ме подкрепи...

Ако индианец се разболее ще помоли лечител да го излекува. За това също няма да говоря, щото не му е тук мястото. Само ако достатъчно голямо желание се намира в теб, но ще трябва го изкажеш.

Не смятам че българите имат кофти отношение към природата. Смятам, че огромна част от населението на земята има. Ако не беше така, никой нямаше да кара коли или поне да влиза в бензиностанции на Шел, да кажем! Това, че преди векове българите са имали обичаи не означава че и днес ги има.

Ти видяла ли си фермер да прави церемония за плодородие



Тема Re: Човек да е слаб?нови [re: ssonia]  
Автор Пyшилиcт ()
Публикувано29.10.04 15:31



Разпутин?





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.