Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:54 01.05.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Човекът и животнитенови  
Автор Kaнтaka (горски дух)
Публикувано16.10.04 16:10



Клуба нещо позамря и затова реших да пусна и аз нещичко. Днес с колегите ми спорихме за това дали животните са по-нисши от човека. Един колега поддържаше тезата, че човекът е най-висшето същество и дори в Библията пишело, че той може да прави каквото си иска с животните, защото те са по- нисши. Не съм чела Библията (не е лесно четиво!), но му казах , че в такъв случай не съм съгласна с нея и предпочитам индианските схващания. Защото между роднини не може да има "по-висши" и "по-нисши", нали?

Mitakuye oyas'in (всички са мои роднини)!


Тема Re: Човекът и животнитенови [re: Kaнтaka]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано16.10.04 16:20



Да, в библията е пълно с подобни идиотии, и не случайно именно християнската идеология е причината за тоталното отделяне на европееца от околния свят, което виждаме с пълни сили в съвременността. А тъй като човек не може да съществува отделно - защото самата същност на света е в единството на всичко - това поражда множество проблеми и направо "болести" на човечеството.

Градацията е сложно нещо. Всички същества са уникални, всяко има своето място във Великия кръг на живота и не бива да се оценяват като "нисши" и "висши". Хората имат своите способности, другите наши роднини - своите.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Човекът и животнитенови [re: Black Wolf]  
Автор Kaнтaka (горски дух)
Публикувано16.10.04 16:29



Напълно съм съгласна!

Mitakuye oyas'in (всички са мои роднини)!


Тема Re: Човекът и животнитенови [re: Black Wolf]  
Автор Пyшилиcт ()
Публикувано16.10.04 17:27



Абе библията си е просто книжка, минала през хиляди редакции от всякакви хора... може и ренесанса да споменем. Издигането на човека над бога или поне на същото ниво... добре че си е отишла ценностна система на средновековието де.

Често човекът е доста по-слаб от животните (не само физически и т.н.). Ужасно често в съвремието сме свикнали да оценяваме този и онзи, че се опитваме да го прехвърлим навсякъде.



Тема Re: Човекът и животнитенови [re: Kaнтaka]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано16.10.04 22:24



Има много хора, които са свикнали да живеят с мисълта, че животните са някакви низши неща, с които имаш вродено право да правиш каквото си искаш. Такава ни е явно обществената нагласа, хората израстват в такава среда и това им е нормалното. Малко са хората като теб, или като мен, които по някое време са възприели другия възглед, че не са по-низши същества.
Не знам има ли рецепта за убеждаване на хората кое е по-правилно

Необходимото Ми Зло


Тема Re: Човекът и животнитенови [re: Umai Maia]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано16.10.04 22:46



В една от статиите си Дж. Е. Браун много ясно и точно разглежда този въпрос (това е в "The Spiritual Legacy of the American Indian"). Той казва горе-долу следното: "В разговорите си с Черния Елен (така е по-правилно, защото в името Хехака сапа "хехака" е елен-уапити), всичко, за което той ми говореше, беше изразено с разкази за животните, птиците и природните явления. През цялото време аз исках той да премине най-сетне към религиозните теми, докато най-накрая разбрах, че той именно за това говори през цялото време..." След това обяснява ролята на животните в инд. мироглед. За жалост книгата не е в момента у мен (дал съм я на един приятел) и не мога да цитирам по-точно.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Човекът и животнитенови [re: Black Wolf]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано17.10.04 01:01



На всички индианци в мирогледа ли е така или има племена, за които не е така.

Необходимото Ми Зло


Тема Re: Човекът и животнитенови [re: Umai Maia]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано17.10.04 10:46



О... По принцип да, всички индианци. Знаеш ли, това е един доста дискутиран въпрос. Освен горните твърдения, някои антрополози днес (напр. Ш. Креч) твърдят, че "екологичността" на индианците е мит.

Но ролята на животните в митологията, религията, в целия им светоглед, е основна... Но такъв светоглед имат не само индианците, но и много други коренни народи по света.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Човекът и животнитенови [re: Kaнтaka]  
Автор Cивия вятъp (прозорец)
Публикувано17.10.04 19:54



не знам за роднините, но и аз не приемам деленето на "низши" и "висши". предпочитам да се казва "различни"

обикновено обаче се е налагало да защитавам човека, когато бъде сравнен с някакви "по висши" от него същества, каквито например били ангелите.



а ти какво мислиш за дърветата, растенията, камъните? те роднини ли са ни?


пс. защо ли е позамрял клуба... май се сещам за няколко причини

Редактирано от Cивия вятъp на 17.10.04 19:56.



Тема Клубът...нови [re: Cивия вятъp]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано17.10.04 19:59



Аха, няма ги някои големи умници...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 17.10.04 20:00.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.