Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:19 14.06.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: Айде да шокираме...нови [re: Taлиecин]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано24.10.04 22:00



Но "прогресът" при маите довежда до екологическа криза (някои изследователи смятат дори че е катастрофа!), което, като прибавим испанците, довежда до интересен резултат. Маите се съхраняват като народ, запазват своите исконни традиции, но без градове, като обикновени хора, живеещи в села в джунглата...

Увлечението по материалната цивилизация, без значение дали е на някакво начално ниво, не минава без последствия за никого. Според мен "технологичната цивилизация" е едно изкушение, което е своеобразен тест за човечеството. Много народи, уж стараещи се да запазят някакъв баланс, всъщност са се "хлъзвали" по това изкушение. Мисля, че човечеството тепърва ще осъзнава пагубността на този тип мислене.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 24.10.04 22:06.



Тема "Іnjun"нови [re: ssonia]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано24.10.04 22:10



Всъщност е "ин[д]жън"... Ами в Америка това е било (и е!) нещо като напр. обращението "нигер".

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Харесванетонови [re: Cивия вятъp]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано24.10.04 22:15



Да, едно племе може да ти е по-интересно. Но харата правят и оценка на базата не харесванеБнехаресване. Едва ли винаги има логично обяснение защо се отнасяш по дадения начин - но се отнасяш... Защото това е човешко отношение, нормално за хората.

Като четеш една книга, някои герои ти харесват, други не, нали? Или възприемаш литературата (киното, музиката, живопистта) без емоции?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Кой какви "injuns" аресва?нови [re: ssonia]  
Автор Пyшилиcт ()
Публикувано24.10.04 22:15



ми то, някой за "инчучуна" питаше...




Тема Re: Айде да шокираме обществеността...нови [re: Taлиecин]  
Автор Cивия вятъp (прозорец)
Публикувано24.10.04 23:40



моля те, ако имаш нещо за мочика - пращай!


племената около наска също са ми страшно интересни, но за тях пък вече е абсолютна суша - един много интересен филм по дискавърис бях гледал за тях и друго нищо.


вярно и че нямам много време да ровя из интернет, дано ти си намерил нещо...




пс. снимката не се отваря



Тема Re: Харесванетонови [re: Black Wolf]  
Автор Cивия вятъp (прозорец)
Публикувано24.10.04 23:52



хората и персонажите, които се споменават в научната литература ги приемам без емоции. там проявявам емоции спрямо някаква информация, някое ново откритие и т.н.

в художествената литература действията на героите пораждат емоции на симпатия и антипатия, но при все това, през цялото време знам, че става въпрос за измислени личности.

естествено книжките за индианци, които излизат по нашия пазар не са сериозен научен труд на антрополози, а точно художествени писания, от които аз лично не бих се нагърбил да съдя за действителността, още повече за отминалата автентична действителност.


има две неща, които не ми харесват във въпроса зададен по този начин. първото е, че трябва да се обсъжда отношение към неща, които се познават от втора ръка. това е несериозно - племената както ги е имало тогава вече не съществуват и никой няма да може да прецени обективно дали му харесват или не. второто е, че е адски тъп стереотип да се хареса "племе". може да се хареса някаква култура примерно, но да се хареса народ или етнос, хм....



Тема Re: Кой какви "injuns" аресва?нови [re: Пyшилиcт]  
Автор Cивия вятъp (прозорец)
Публикувано25.10.04 00:07



не зная почти нищо конкретно за племената на север от мексико, те наистина са ми доста безинтересни, говорим си за тях, просто защото явно на вас ви допадат повече, а части от религията им ми е интересна и на мен...


наистина съм свестен човек, хората които ме познават в действие ме харесват и уважават :)) когато обаче става дума за чешене на езици съм много дразнещ и неприятен май


ще се радвам да ми кажеш нещо конкретно за апачите - като например как точно са правили ханблечия?



Тема Re: Харесванетонови [re: Cивия вятъp]  
Автор Пyшилиcт ()
Публикувано25.10.04 00:16



Не става дума за втора ръка. Моля, моля!



Тема Re: Харесванетонови [re: Cивия вятъp]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано25.10.04 01:32



Ми хубаво. Само дето са ти пообъркани представите, ама няма да седна да ти отварям очите. Още повече, че индианците "на север от Мексико" (както сам казваш), не те интересуват твърде.

Книжките, преведени в България наистина не са "научни", но не са художествени писания... Достатъчно "научни трудове" на антрополози съм изчел, и имам ясна представа за техните "критерии". Знам нещичко и за "отминалата", и за "сегашната" действителност.

А да се харесва или не един народ (или етнос, щом повече ти харесва) е напълно нормално и естествено. Какво значи да харесаш "култура"? Тя да не виси във въздуха? Какво значение има т.нар. "култура" без нейните носители? А те са живи хора, които могат да бъдат харесвани или не.
Ако не си способен - друг въпрос...

Въобще всичко това си е твой личен проблем и излишна моя грижа.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Кой какви "injuns" аресва?нови [re: Black Wolf]  
Автор Kaнтaka (горски дух)
Публикувано25.10.04 09:25



Езикът си е супер, поне за мен.

Mitakuye oyas'in (всички са мои роднини)!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.