Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:59 23.05.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Ранна история на шайенитенови  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано06.10.04 22:11



Можете да видите уводната статия към историята на шайените, от онзи шведски сайт, тук:



Приемам всякакви доуточнения, оспорвания, доизяснявание и допълвания.

Необходимото Ми Зло


Тема Re: Ранна история на шайенитенови [re: Umai Maia]  
Автор Kaнтaka (горски дух)
Публикувано07.10.04 14:28



Умай, благодаря ти за превода! Доста нови неща научих. Например беше ми интересно това за занаятите и за земеделието - значи не винаги шайените са били номади.

Mitakuye oyasin (всички са мои роднини)!


Тема Re: Ранна история на шайенитенови [re: Kaнтaka]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано07.10.04 18:09



На мен ми стана някак интересно за сутай. Откъде са се пръкнали и как става така, че по едно време стават шайени

Необходимото Ми Зло


Тема Re: Ранна история на шайенитенови [re: Umai Maia]  
Автор Lord Elric (White Wolf)
Публикувано07.10.04 22:18



Ами вместо да отварям нова тема, да попитам тук - как се изписва онзи специфичен боен вик, в който индианците викат дълго и продължително "Иииии", докато със свободната си ръка докосват устата си, така че да се получи накъсано "И". Сигурно има някакъв начин на по-кратко изписване.

For I am the Bringer of War
I am The Bearer Of The Black Sword


Тема Re: Ранна история на шайенитенови [re: Umai Maia]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано08.10.04 12:32



Драга ми Умай, внимавай повече в цифрите! Напр. последната година е 1811-та, а не 1881-ва! Прегледах текста набързо и ми направи впечатление, че търговия с арикара през 1881 г. едва ли е възможна...

Ами текстчето е нормално. Прави ми впечатление, че този сайт е грамотно съставен. Но той човека (или хората, не знам??) цитират литературата накрая - и по това съдя, че си разбират от нещата.

Всъщност ранната шайенска история е много интересна. Според изказаната (и то доста убедително!) преди време хипотеза от проф. Карл Шлезиер, шайенската история може да се проследи археологически от много ранен етап. Тези свои идеи, съчетани със специално съобщени му сведения от традиционната история, той излага в книгата си "The Wolves of Heaven: Cheyenne Shamanism, Ceremonies, and Prehistoric Origins".
Много племена имат своя традиционна (тайна, свещена) история, която е известна само на няколко човека в племето (вероятно не повече от 7-8 души), и се предава дословно от поколение на поколение. И до ден днешен много малко от тези традиционни истории са известни на странични хора. Не става въпрос за бели - за ВСИЧКИ (вкл. хора от племето), които са извън този тесен кръг посветени. Затова посвещението на проф. Шлезиер в това тайно знание е безпрецедентен акт - и абсолютно целенасочен. Интересното е, че тези сведения (които са известни), са поразително точни!
При шайените конкретно тези сведения са му дадени от Червената Шапка (по това време пазител на Махутс) и още няколко свещени мъже.

Всъщност почти всички индианци от Равнините са били в миналото земеделци, с изключение на команчите, кайова и (може би!) чернокраките и арапахо. Но по принцип населението на Равнините в преконтактния (т.е. преди идването на белите) период е било друго.

Преданието за връзката между сaхтай и тсисциста е известно, мисля, че няма защо да го преповтаряме. Структурното деление на шайените се запазва до началото на 20 в. Все пак да не забравяме, че от двете основни племенни светини Is'sivun е донесена от Изправените Рога, а Mahuts - от Сладкото Лекарство, т.е. едната е на сахтай, другата - на тсисциста.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 08.10.04 13:36.



Тема Re: Ранна история на шайенитенови [re: Umai Maia]  
АвторKoзия kpak (Нерегистриран)
Публикувано08.10.04 13:16



Умай, може би не си даваш сметка, но с тази тема направо ще разтопиш сърцето на ЧВ, наричан още КумчоВ. или ако предпочита СС. Вероятно той ще запази самообладание и няма да признае, ала душата му се радва на интереса ти именно към шайените и сутайо.



Тема Re: Ранна история на шайенитенови [re: Koзия kpak]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано08.10.04 13:28



И така, кой е Инчу-чуна? така и не схванахме...
Па и ти не намекна нещо, та да се досетим кой ли може да си???

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Ранна история на шайенитенови [re: Black Wolf]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано08.10.04 20:40



Поправено.

Необходимото Ми Зло


Тема Re: Ранна история на шайените [re: Koзия kpak]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано08.10.04 20:47



Всъщност, интересът ми е към всички, най-вече към сиукските езици, но и към другите езици, макар да са ми непоносимо трудни.

Преведената статия е от един сайт, за който стана дума, сигурно си чел другите теми. На Блек улф му беше интересно какво пише за ранната история и ме попита.

Необходимото Ми Зло



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.