Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:45 23.06.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: За филмите и чувствата...нови [re: Estel*]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано02.10.04 15:43



В отговор на:

Въпросът е на кое ниво ще останеш...




Свежда се до това, че тия книги може на някого да попречат да отиде на следващо ниво, но това не значи, че трябва да ги отричаме, защото много други хора пък точно заради тях ще отидат на това..ниво, другото.

И до това, че на следващото ниво може вече да не ги харесваш, дори да си ги харесвал на предишното. Варианти, както казваш. Не знам дали е точно избор.

А, това делене на нива, е условно, нали, просто за улеснение на дискусията.

Необходимото Ми Зло


Тема Кое в кои филми си струванови [re: Umai Maia]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано02.10.04 16:28



Предлагам да подходим от позитивната страна, и да споменем кое си струва. По-полезно е отколкото да отричаме. Или ако отричаме, да кажем коя е неточността, някак по-конкретно. Т.е. да се върнем на темата.

Необходимото Ми Зло


Тема Re: Кое в кои филми си струванови [re: Umai Maia]  
Автор Estel* (светулка)
Публикувано02.10.04 16:59



"Предлагам да подходим от позитивната страна, и да споменем кое си струва. По-полезно е отколкото да отричаме. Или ако отричаме, да кажем коя е неточността, някак по-конкретно. Т.е. да се върнем на темата".
Съгласна. Темата все пак беше за филмите.
За край само искам да цитирам нещо по памет от така обруганото тук произведение на Лизелоте Велскопф-Хенрих:
"С каквото и да те грозят-
до теб съм, братко, във борбата,
без страх от рани и от смърт
до теб съм-затова сме братя!"

Може да ви се струва наивно, но за мен е красиво!

Sohne, Reise… und ein Glass Bier, bitte!


Тема Re: Кое в кои филми си струванови [re: Estel*]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано02.10.04 17:04




да, помня го

имаше и една песничка за бизони бизони бизони бизони

Но...това в друга тема. Може би трябва да отворим и една за книги, не знам.

Необходимото Ми Зло


Тема Re: За филмите и чувствата...нови [re: Black Wolf]  
Автор Estel* (светулка)
Публикувано02.10.04 17:05



Специално ще взема да прочета нещо на Джак Шефър, `щото ме заинтригува!

Sohne, Reise… und ein Glass Bier, bitte!


Тема Re: Кое в кои филми си струванови [re: Umai Maia]  
Автор Estel* (светулка)
Публикувано02.10.04 17:18



"Може би трябва да отворим и една за книги, не знам".
Май- май тъй трябваше да направя, ама спорът все пак тръгна от плахото ми питане за филм, все пак...
А за бизоните ти предлагам да отворим тема в клуба по кулинария. (Нали има такъв?)

Sohne, Reise… und ein Glass Bier, bitte!


Тема Re: За един конкретен филмнови [re: Black Wolf]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано02.10.04 17:56



Много се пениш, Вълк Съжалявам, че ти досаждам Донякъде съжалявам и че се намесих по темата, тъй като изобщо не помня за какво се разказваше в разглежданата книга, тогава бях втори или трети клас, помня само доброто усещане, което тя остави у мене

Добре се измъкна с това "преди 150 години", но подозирам, че знаеш, че имах друго предвид - както и да е

Ще кажа и друго - не е добре да се смята, че историята, етнографията, мемоаристиката и т.н. дават абсолютно истинни дании за каквото и да е. Напротив. Дори техните данни са почти еднакви по достоверност с тези на художествената литература. /особено що се отнася за нещо дори и с 15 годишна давност, да не говорим за повече/. Все пак историята се пише не от индианци. Не е добре да приемаш за истинно каквото и да е, дори да е облечено в научни дрехи и подписано от хабилитирано лице, признато за светило в областта. Не е зле да се отбелязва и кой финансира определени писания и още куп други неща, които могат да разклатят всичките ти твърди убеждения.

Майката му е пътуване във времето - но и това ще стане, а някъде и става



Тема Re: За един конкретен филмнови [re: Umai Maia]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано02.10.04 18:01



Благодаря ти за отговора Ето, жената е била сред реални индианци, от плът и кръв освен това Абе, ясно е, че не й е паднало свише - ровила се е много.

Защо смяташ, че е тръгнала към ада? Защото Вълка ли го казва?



Тема Re: За един конкретен филмнови [re: ssonia]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано02.10.04 20:00



Не
Защото от това, което знам за живота й и за какъв човек е била, си вадя заключението, че е била свестен човек, който се е опитвал да направи много хубави неща. (Не само тази книга, тя и с други неща се е занимавала. ) Просто мястото и времето, в което е израснала, са слагали винаги един особен отпечатък върху работата й, което не винаги е било добре, особено по отношение на интерпретиране на индианска култура. И колкото и да се е стремяла и да е полагала усилия, не е могла да..излезе извън себе си. :/ уф кво ли се разбра от опитите ми да говоря свързано.

Необходимото Ми Зло


Тема Re: За един конкретен филм [re: Umai Maia]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано02.10.04 20:55



Всичко се разбира Не са опити, а си е направо свързано говорене

Обаче пак не разбрах какво лошо, или адско, има в това да интерпретира ндианската култура от гледна точка на своето време /респ. своята реалност/? Лошо би било, ако тя, бидейки европейка, интерпретираше от гледна точка на индианската реалност, не мислиш ли? Тогава щеше да е глупаво, пошло и лъжливо - крещящо лъжливо отдалече.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.