Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:49 13.06.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: За един конкретен филмнови [re: ssonia]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано01.10.04 23:24



Да, имама чувството, че съм в некво много кофти "дежа вю"... Тоя разговор съм го водил многократно...

Говорим за худ. литература и достоверност. Художествената л-ра може да е добра, може и да не е. В случая не е. поне според мен...

Достоверността е друг проблем. Във въпросната книга я нема никаква!
Ако говорим за "живота" в книгата, нито аз, нито авторката сме го живели, по простата причина, че е бил преди 150 год. Нито пък някой от съвременните индианци го е живял. Значи за него съдим по това, което е оставила историята, етнографията, мемоаристиката и пр. и пр.
Особено е интересен завършекът на Естел. Този призив за истина... Ами нали точно това казвам и аз! Става въпрос за истината.
Мисля, че всеки има право да си изкаже мнинието, нали?

Да, много хора са получили "информация" от "популярни писания за индианците" и подобни филми. Но какво да направим, ако тази "информация" не е вярна? Една от целите при създаването на клуба бе да се обменя една по-достоверна "информация"...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 01.10.04 23:25.



Тема Re: За един конкретен филмнови [re: ssonia]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано02.10.04 00:12



В отговор на:

Черен Вълк, ти живял ли си с индианци в техни условия? Авторката на Синовете живяла ли е? Откъде тя /и други подобни автори/ са черпили своята информация за индианците?



Доколкото знам тя е ходила в резерватите и се е сприятелила с някакви индианци, освен това се е ровила яко в исторически книги ,за да си измисли това-онова, като е критикувала многократно разни нейни колеги немци, опитвайки се да ги накара да пишат по-съобразено с историята техните романтични романчета.
Пътят към ада е постлан с добри намерения...явно и за нея.

Необходимото Ми Зло


Тема Re: За един конкретен филмнови [re: Black Wolf]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано02.10.04 00:17



В отговор на:

Да, много хора са получили "информация" от "популярни писания за индианците" и подобни филми. Но какво да направим, ако тази "информация" не е вярна? Една от целите при създаването на клуба бе да се обменя една по-достоверна "информация"...



Да.
За информацията.
Но тези книги и филми дават отношение и чувство на хората към материята, ако не информация. И това е също важно. Когато човекът още не е запален по това, когато научни, сериозни, исторически съобразени писания са му тежки, чужди...

А ето сега сме тук да си кажем кое е вярно в тях и кое не, за да можем хем да знаем, че това не е достоверно, хем пак да си ни харесва като някаква измислица. Като знаеш, че е измислица, е съвсем друго, отколкото ако му вярваш сляпо. Нали.

Необходимото Ми Зло


Тема Филминови [re: Пyшилиcт]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано02.10.04 00:21



харесвам 'Димни сигнали'. Ама пусто, никога не успявам да обясня защо:/
Харесвам 'Джеронимо' с Wes Studi (и актьора харесвам, та може би затова...вече казах).



Има и един филм, Windtalkers ли беше...не помня. Само добавка. Не съм го гледала цялото още.

Необходимото Ми Зло


Тема За чувстватанови [re: Umai Maia]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано02.10.04 02:27



Да, чувствата... Ах тези чувства! Съгласен съм, че тези неща дават "отношение и чувство на хората", но какви отношения и чувства? Ако атмосферата в книгите е фалшива, то въздействието на тези произведения е по-скоро отрицателно. Всъщност - категорично отрицателно...

Лично мен измислиците не ме интересуват. Или ако става въпрос за художествени произведения, то поне да са като на Дж. Шефър. Или поне като на Шулц (макар че и към него може да се отправят доста претенции)...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: За чувстватанови [re: Black Wolf]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано02.10.04 02:40



Имиии. имоцийти съ важни. ;) Респектът е важен.
Отрицателна - мисля, че има страна, от която не е чак толкова отрицателна. Или поне - има нещо положително. Може би то е пренебрежително малко за теб.

Необходимото Ми Зло


Тема Re: За чувстватанови [re: Umai Maia]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано02.10.04 03:38



Може би преди съм виждал нещо ценно в подобни книги и филми. сега само ме дразнят. Защото знам, че се изискават доста усилия, за да се измъкнеш от изкривените представи. това не се отнася само до "индианската тема4, а по принцип за всяко нещо.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Филминови [re: Пyшилиcт]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано02.10.04 04:15



тук има изброени филми



Необходимото Ми Зло


Тема Re: За филмите и чувствата...нови [re: Black Wolf]  
Автор Estel* (светулка)
Публикувано02.10.04 15:15



"Ако атмосферата в книгите е фалшива, то въздействието на тези произведения е по-скоро отрицателно. Всъщност - категорично отрицателно... Лично мен измислиците не ме интересуват."
Тук опираме пак до стария спор трябва ли литературата (и въобще изкуството) да бъде (и е ли) отражение на действителността. Ако теб измислиците не те интересуват, това означава ли, че четеш само исторически достоверни произведения? И не зачеркваш ли по този начин цели жанрове в литературата? И защо измислиците да оказват отрицателно въздействие? Защо атмосферата да е фалшива? Всяко художествено произведение, каквито и претенции за правдоподобност да има, е една малка самостоятелна вселена със своя история, със свои герои, със свои послания... И нали тъкмо тези книги, които ти така презираш, привличат децата към един нов свят. После, който е заобичал този свят и има желанието, ще поиска да научи нещо повече за реалната история и традиции (на индианците в случая, нали за тях говорим все още или...?), ще се зарови в "сериозната литература". Въпросът е на кое ниво ще останеш... Всеки прави за себе си този избор и никой няма право да го укорява за това.
Не искам да споря повече, затова ще повторя, че всеки има своето право на мнение и избор. Аз уважавам твоя.

Sohne, Reise… und ein Glass Bier, bitte!


Тема Re: За филмите и чувствата... [re: Estel*]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано02.10.04 15:42



Е, добре... И аз не искам да споря. За вкусовете, както се казва, не се спори...

Литературата е отражение на действителността. Просто човешкото съзнание не може да измисли кой знае какво по-различно от нещата около него. Прекрасен пример е фантастиката - всъщност хората не могат да излязат от своята реалност, както и да я "фризират"...

За да направим сравнение, трябва да имаме база за него. Има много произведения на худ. литература (почти изключително от амер. писатели), които прекрасно отрязяват индианския живот.
Моят любим автор е Джак Шефър (

) и конкретно повестта му "Каньонът".
В Народ. библиотека книгите му ги има на ангрийски, а .


Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.