Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:16 14.06.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Филминови [re: Umai Maia]  
Автор Пyшилиcт (wichasha)
Публикувано29.09.04 20:24



Значи филмат до голяма степен повтаря "Изгубеното дете" и ако си го гледала това може сериозно да те подразни. Един млад лакота се връща да търси майка си, която се оказва умряла, почва разследване и се връща към традициите на народа си. Накратко (всъщност не много накратко) е това.



Тема Re: Филминови [re: Пyшилиcт]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано29.09.04 20:53



Май съм го гледала Изгубеното, да.

Необходимото Ми Зло


Тема Re: Филминови [re: Black Wolf]  
Автор Kaнтaka (горски дух)
Публикувано30.09.04 15:30



Добре, дайте тогава заглавия на свястни филми, които могат да се намерят по видеотеките. Ако изобщо има такива...

Mitakuye oyasin (всички са мои роднини)!


Тема Re: Филминови [re: Kaнтaka]  
Автор Пyшилиcт (wichasha)
Публикувано30.09.04 15:56



По видеотеките не останаха . Имаше едно филмче "Гръмотевично Сърце"... много добро, "Легенди за странстта" е интересно (не е точно индианско, но е добро. Имаше едно филмче за Джеронимо ("Джеронимо") с Уес Стъди, май. Има и още едно за него, но не съм го виждал по видеотеките. Има също едно интересно филмче, "Димни сигнали", но не е по видеотеките, а по кабелната ТВ. Има някои интересни филми по фритата - "Сивата Сова" с Пиърс Броснам (доста добър филм) и "Мисинг" с забравих кой (Томи Лий май).

Не съм споменавал за "Танцуващия с вълци" и "Последния мохикан" по понятни причини

Ако се сетя за още някой ще го добавя.



Тема Re: Филминови [re: Пyшилиcт]  
Автор Kaнтaka (горски дух)
Публикувано01.10.04 09:22



Благодаря! Този първият звучи интересно, ще го потърся.

Mitakuye oyasin (всички са мои роднини)!


Тема Re: За един конкретен филмнови [re: Пyшилиcт]  
Автор Estel* ()
Публикувано01.10.04 09:44



Някой знае ли дали някъде в нет-а може да се намери стария филм на DEFA "Синовете на Великата мечка" с бат` Гойко Митич. Из bg free- сървърите, където съм ровила, нийде го няма. Най-близкото като тематика беше "Винету"- в arena.bg. За мен няма по-хубава индианска книга от "Синовете на Великата мечка". (Като изключим, може би, "Погребете сърцето ми в `Ундид Ний`").

Gil-Estel: In the Darkness,
when all the other Lights go out!


Тема Re: За един конкретен филмнови [re: Estel*]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано01.10.04 12:29



Драга Estel*, уви, има по-хубави... И филми, и книги... Гойко Митич е... човек с интересна съдба. Няма да коментирам качествата му като актьор.
А "Синовете на Великата мечка" е една много фалшива книга. Едно време и аз я харесвах. Преди да разбера това-онова.

Филмите се продават в Германия на видео (и даже в САЩ). Има май и разни немски сайтове за него.

Ако говорим сериозно, и филмите на Гойко Митич, и книги от рода на творенията на баба Лизелота, са изиграли определена роля за формирането на "индианските" интереси на много хора не само в България, но и в останалите бивши соц. страни. Но дотук!Който е успял да "отлепи", е разбрал, че всъщност индианците и индианската култура са много по-различни от представеното във въпросните творения.

Знам, че подобни думи често дълбоко разочароват някои хора, но истината ми е по-скъпа...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: За един конкретен филмнови [re: Black Wolf]  
АвторEstel* (Нерегистриран)
Публикувано01.10.04 16:25



"Драга Estel*, уви, има по-хубави... И филми, и книги... А "Синовете на Великата мечка" е една много фалшива книга. Едно време и аз я харесвах. Преди да разбера това-онова."
Въпрос на вкус, нали? Всеки намира в книгите нещо, което го привлича и очарова; и тук не става въпрос за историческата достоверност, нито пък за политическа пропаганда някаква(пази боже!). Изобщо, най-гнусно е да се квалифицират различните форми на изкуството (книги, филми и пр.) през политическата конюктура.
"Който е успял да "отлепи", е разбрал, че всъщност индианците и индианската култура са много по-различни от представеното във въпросните творения." - Добре, съгласна съм, обаче една книга все пак е художествено произведение и, както казах, отклонението от историческата достоверност не може да е най-важен критерий за качество. Макар че се смятам за "отлепила", това съвсем не ми пречи да харесвам книги, които ти, например, считаш зе лековати. Разни хора-разни идеали, нали така?


Вместо постскриптум:
"Търси Истината!
Слушай Истината!
Изучавай Истината!
Обичай Истината!
Говори Истината!
Пази Истината!
Защитавай Истината
до смърт!"
Ян Хус





Тема Re: За един конкретен филмнови [re: Estel*]  
Автор Пyшилиcт (wichasha)
Публикувано01.10.04 17:00



Здрасти Естел! Не мисля, че Вълкът има предвид само историческата достоверност, в смисъл на събития и т.н. Конкретното представяне на индианците като "добри и лоши" си противоречи с техния мироглед дори (те не делят нещата на добри и лоши, по начина по който ние го правим).

Не мисля че има нещо лошо в тези книги. Просто дават невярна представа. Което вече може да е лошо. Понеже...

"Вместо постскриптум:
"Търси Истината!
Слушай Истината!
Изучавай Истината!
Обичай Истината!
Говори Истината!
Пази Истината!
Защитавай Истината
до смърт!"
Ян Хус"

...за това ти го казвам.



Тема Re: За един конкретен филм [re: Black Wolf]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано01.10.04 19:31



Черен Вълк, ти живял ли си с индианци в техни условия? Авторката на Синовете живяла ли е? Откъде тя /и други подобни автори/ са черпили своята информация за индианците? Питам, защото виждам, че отричаш всички популярни писания за индианците, а повечето хора действително са получили информация за тях от такива книги и филми /рядко някой чете антропологически и други неща/




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.