Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:00 27.04.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема шаманитенови  
Автор Cивия вятъp (прозорец)
Публикувано23.09.04 00:12



какви е тяхната роля?

да лекуват?

да предизвикат дъжд?

да извършват годишните церемонии за здраве, добра реколта...


а извън битовата област, да пътуват до света на сенките и духовете, да общуват с боговете, да дирят изгубени души и още и още.

интересни ли са ви индианските шамани, тези малко познати американски магьосници, за които се е писало толкова много, а се знае толкова малко.

и още един въпрос - тези, които в момента се наричат "индиански шамани" в северна америка, според вас такива ли са?



Тема Re: шаманитенови [re: Cивия вятъp]  
Автор пopaзявaщaтa pъka (jedi-master)
Публикувано23.09.04 00:16



В отговор на:


и още един въпрос - тези, които в момента се наричат "индиански шамани" в северна америка, според вас такива ли са?




тц, просто пушат повечко трева хората.




Тема Re: шаманитенови [re: пopaзявaщaтa pъka]  
Автор Cивия вятъp (прозорец)
Публикувано23.09.04 00:22



не знам дали пушат трева или хапват пейот, но и аз смятам, че един истински шаман не се занимава с мрънкане колко нездравословен бил животът на бледоликите и в издаване на мемоари под чужда редакция.


шаманите в миналото са били връзката между небето и земята, повелители на стихиите, разпореждали са се с живота на стотици, на хиляди, възкресявали са мъртви и са можели да убиват с поглед

но сега това са само митове...



Тема Re: шаманитенови [re: Cивия вятъp]  
Автор пopaзявaщaтa pъka (jedi-master)
Публикувано23.09.04 00:26



и все пак, основното са били разни жълти гъби и шашави тревички
иначе не можеш да си уредиш свестно видение :)))

стоенето на топло и сухо също помага...

а за убиването с поглед - мдам, и то какъв поглед




Тема Re: шаманитенови [re: пopaзявaщaтa pъka]  
Автор Cивия вятъp (прозорец)
Публикувано23.09.04 00:32



това е без съмнение, прастарата традиция с гъбките тръгва още от азиатския им корен :))

със сигурност са ползвали психотропни вещества, но между другото те само стимулират това, което всеки мозък е способен да постигне и сам, а дори и контролирано.

не знам дали си пафкал трева, но една силна физическа умора, съчетана с глад примерно, може да ти подейства доста по силно.


да знаеш случайно какви гъби точно са използвали?



Тема Re: шаманитенови [re: Cивия вятъp]  
Автор пopaзявaщaтa pъka (jedi-master)
Публикувано23.09.04 00:37



ами да, нали са правили изпитания нещо от рода на еди колко си дни без храна и вода в пустинята и тогава идва Великия дух и ти казва това онова

тези неща се получават от обезводняване и с подходящата умствена нагласа..

иначе за лулата на мира сигурно си чувал :)
е не можеш да ме убедиш че вътре е имало само тютюн и подметки от мокасини...

гъбите, подозирам че са били жълти на бели петна, но още нямам доказателства и не ги знам как се казват
във всеки случай се сушат и после се консумират.. може да се съхраняват известно време и за сезоните, когато не се намират наоколо




Тема Re: шаманитенови [re: Cивия вятъp]  
Автор Abu.Kasap.Fred (Orc)
Публикувано23.09.04 00:38



да ръшат

Клечете, клечете


Тема Re: шаманитенови [re: пopaзявaщaтa pъka]  
Автор Cивия вятъp (прозорец)
Публикувано23.09.04 00:44



не подценявай силата на гъбките

чувал ли си за берсеркерите?


да, точно така, обезводняване, преумора, които предизвикват халюцинации. това са класическите обяснения, които не отхвърлям, а приемам напълно.

и все пак като се събере племето около шатрата ти и вождът влезе вътре и ти каже "хайде ставай пич, трябва ни дъжд, вече 2 месеца не е валяло, хващай се на работа", дали гъбките са помагали?

имай предвид че науката само констатира, че едно нещо води до друго - примерно че обезводняването може да доведе до същото, до което и психотропни вещества. но науката все още не може да обясни какво точно става в мозъка в такъв момент.



Тема Re: шаманитенови [re: Abu.Kasap.Fred]  
Автор Cивия вятъp (прозорец)
Публикувано23.09.04 00:47



какво значи "ръшат"?



Тема Re: шаманите [re: Cивия вятъp]  
Автор пopaзявaщaтa pъka (jedi-master)
Публикувано23.09.04 00:52



ми тя науката по принцип е капка в океана и нищо не знае
обясненията в повечето природни науки са циклични - обясняват съществуването на нещо със самото му съществуване и не могат да се абстрахират и да погледнат под друг ъгъл на нещата.

мозъкът е една от най-големите загатки в човешкото тяло.
вярвам че е възможно човек да предизвика случването на нещо чрез съсреодоточаване и насочване на умствената енегрия в тази посока, но за предизвикването на дъжд напр, си трябват години обучение, талант и вероятно помощни вещества и познания по метеорология.

имаше един готин виц с шаманите, американците и радиото, знаеш ли го :)
дето шамана казал на американците, които строяли нещо - не работете днес, ще вали и то верно валяло.. след няколко дена пак така.. и другата седмица шефа на американците отива при шамана и го пита - а утре ще вали ли?
- ми не знам, развали ми се радиото :)

тоест, някои неща се постигат с прости, но ефективни методи, които изглеждат като магия, но всъщност имат просто обяснение
не всички :)





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.