Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:32 01.05.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...  
Автор Още по униКална (Заядливка)
Публикувано19.12.11 21:46



На какво попадам, бродейки по принуда из дебрите на деветокласната литература в интернет:

Миряна Башева преразказва Едип цар ;-)))))))))))))

Митът за Едип е основополагащ и твърде поучителен. Ето го в кратък преразказ:

Баща на Едип е тиванският цар Лай. Той бил голям боклук и го свалят от трона. Избягал в опозиция, Лай се отдава на извращения ¬ грабежи и гавра с тийнейджър. Моралистката богиня Хера (жена на брат си Зевс!!) му отрежда смърт от синовна ръка. За целта го оженва и връща на власт. Пития (древната Ванга) го светва за прокобата. Въпреки това безотговорният Лай направя дете на царица Йокаста. И не стига, че го раждат, ами сядат да го именуват... (В XX век се разбира, че туткането е обслужвало интересите на фройдисткото лоби на Олимп.) Чак тогаз хвърлят Едипчо на горските зверове. Но веднага се намира милозлив тъпанар да спаси фаталното бебе.

Вече като пубер Едип е информиран от Делфийския екстрасенс, че му е писано да пречука родителите си. Шокиран, той тръгва да скитори. На едно кръстовище се засича с дъртия тоталитар татко Лай, който се разлайва срещу него.
Първата работа на младежа е да се хване на провокацията.
Втората работа на Едип е зверски да пречука баща си.

Шляейки се по-натам, победителят среща гаден Сфинкс от женски пол, по нашему ¬ Свинкя. Тя блокирала магистралата към Тива, като сезирала търговските пътници с непосилно питане и при неотговор ги изяждала. Градът изнемогвал от липса на комуникации и недостиг на стоки от първа необходимост. Едип с дързък ум решава ребуса и посрамената Свинкя се бухва в пропастта.

Първата работа на благодарните тиванци е да изберат Едип за лидер. Това ¬ добре. Втората им работа е да му спретнат династически брак с вдовицата на Лай, г-жа Йокаста. Така, макар и преносно, прокобата се досбъдва:
Едип чука майка си

Възмездието позакъснява... След дълъг период на благополучно царстване в Тива избухва глад и чума. Оракулът сигнализира, че съсипията ще престане, ако от града бъде натирен убиецът на Лай. Следствието начело с Едип установява, че това е самият той. Изпаднал в шок и покаяние, царят си избожда очите, а съпругата-майка Йокаста се самоубива.

-----------------------------------------------------------------

Не знам вие, но ние се търкаляхме от смях...



Редактирано от Още по униКална на 19.12.11 21:59.



Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Още по униКална]  
Автор svestna (понякога)
Публикувано19.12.11 22:09



Хайде стига бе

...... тъкмо си мислех, че пуканките ми ще останат неизядени .

Е, култово е



Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Още по униКална]  
Автор Koлeдeн cнeжeц (пухкав)
Публикувано19.12.11 22:26



Стила е перфектен, с уникален избор на изразните средства, а речника буди страхотни асоциации към един съвременен тинейджърски говор...





Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: svestna]  
Автор Koлeдeн cнeжeц (пухкав)
Публикувано19.12.11 22:29



Наскоро четох студентски бисери от изпитите... повярвай, хълцах от смях...


Ако ги намеря, ще пусна нещо тук...

Редактирано от Koлeдeн cнeжeц на 19.12.11 22:49.



Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Koлeдeн cнeжeц]  
Автор svestna (понякога)
Публикувано19.12.11 22:32



А, доста "бисери" има и тук





Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: svestna]  
Автор Koлeдeн cнeжeц (пухкав)
Публикувано19.12.11 22:39



Определено...особено напоследък...
Въобще ние станахме едно страхотно клубче, с невероятни художествени идеи, като започнеш от комикси, да стигнеш до научна фантастика.. и то все от един автор...





Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Koлeдeн cнeжeц]  
Автор Още по униКална (Заядливка)
Публикувано20.12.11 08:40



Да, студентските и ученическите бисери също са върховни, пусни, ако имаш.



Тук случаят е друг. Като чета ученическите бисери - хем се смея, хем ми е тъжно, защото осъзнавам как не сме научили децата си на нищо... Докато на Миряна бисерът е истински - тя е ЦЕЛЯЛА да го напише точно такъв и доста е сполучила...



Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Koлeдeн cнeжeц]  
Автор Още по униКална (Заядливка)
Публикувано20.12.11 11:49



Във всеки случай, сега, като ми се налага да се ровя в тези произведения, си затвърждавам мнението, че е напълно излишно незаинтересованите пряко (например - изследователите на древни литератури) да изучават тези произведения... Достатъчно е, например, децата да позагледат малко някоя сапунка от рода на Дързост и красота - и там са така омешани син с майка, дъщеря и баща...



Прочитът на Миряна на Едип цар просто ме постресна и в тази посока...

Отдавна ви говоря аз, задължителната матура по литература е ПЪЛНА БЕЗМИСЛИЦА!! Според мен трябва да има ЗАДЪЛЖИТЕЛНА МАТУРА по българска граматика, и ВТОРА задължителна - ПО ИЗБОР по един от всички други предмети. Кеф ти - хуманитарен предмет, кеф ти - точни науки... така, вместо да си губят времето ВСИЧКИ дечурлиги да зубрят теми - ще се подготвят най-добре за предмета, с който ще кандидатстват, или който ИМ Е ИНТЕРЕСЕН И ГО ОБИЧАТ, И ИМАТ ДАРБИ В НЕГО!! И от друга страна - ще се наблегне на правилата на българския език. Един изявен математик ТРЯБВА да пише грамотно, но ЗАЩО да ТРЯБВА да може да проявява литературни дарби?



Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Още по униКална]  
Автор Koлeдeн cнeжeц (пухкав)
Публикувано20.12.11 12:39



Аз пък не съм съгласна с теб... Литературата е един от основните предмети. Това е предметът, който обогатява речника, който ти дава езикова култура, който формира начина на изказ. Знаеш ли колко критика съм прочела, знаеш ли колко теми съм писала и това ми е било само от полза. Днешните дечица са просто уникално зле на тази тема. Точно такъв им е речника, както в твоя пост.
Знаеш ли, колко ме беше яд на моето дете, че не прочете Под игото? Глезотии... нищо не разбирала. А, аз как разбирах, как писах теми? Точно затова са толкова зле в училище, затова и начина на изразяване им е типично уличен...
Добре, че научих детето да чете книги, даже сега за Коледа, иска да и подарим две книги...





Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Koлeдeн cнeжeц]  
Автор Още по униКална (Заядливка)
Публикувано20.12.11 12:59



Теоретично си права, но САМО теоретично... Ако проблемът се разгледа глобално, в светлината на ВСИЧКИ проблеми на днешното образование - ще видиш, че не си права. Ако учителите по всички предмети изискваха децата да си РАЗКАЗВАТ уроците - те щяха да имат този навик и да развият такива умения и богат речник. Тестовата система на изпитване съсипа ВСИЧКО. Учителите казват - "Децата предпочитат по всички предмети да им се задават въпроси, на които те да отговарят.. казват - госпожо, ЗНАМ ГО , ама не мога да го кажа..." СЪВСЕМ НЕ анализа на Едип цар ще помогне на децата да се изразяват...

Детето може да бъде обучавано да се изказва по ВСИЧКИ предмети. Може да му се възложи още от малко да пише есета на историческа, физическа, биологическа и химическа тема или да развива такива теми...Богатият речник не се тренира НЕПРЕМЕННО с анализи на стихотворения. Пък и съгласи се - в реалния жинот НА НЯКОИ им е много нужен богат речник, но НА ДРУГИ им е съмсем излишен. И вторите не са по-негодни или неполезни членове на това общество.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.