Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:30 15.06.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...  
Автор Още по униКална (Заядливка)
Публикувано19.12.11 21:46



На какво попадам, бродейки по принуда из дебрите на деветокласната литература в интернет:

Миряна Башева преразказва Едип цар ;-)))))))))))))

Митът за Едип е основополагащ и твърде поучителен. Ето го в кратък преразказ:

Баща на Едип е тиванският цар Лай. Той бил голям боклук и го свалят от трона. Избягал в опозиция, Лай се отдава на извращения ¬ грабежи и гавра с тийнейджър. Моралистката богиня Хера (жена на брат си Зевс!!) му отрежда смърт от синовна ръка. За целта го оженва и връща на власт. Пития (древната Ванга) го светва за прокобата. Въпреки това безотговорният Лай направя дете на царица Йокаста. И не стига, че го раждат, ами сядат да го именуват... (В XX век се разбира, че туткането е обслужвало интересите на фройдисткото лоби на Олимп.) Чак тогаз хвърлят Едипчо на горските зверове. Но веднага се намира милозлив тъпанар да спаси фаталното бебе.

Вече като пубер Едип е информиран от Делфийския екстрасенс, че му е писано да пречука родителите си. Шокиран, той тръгва да скитори. На едно кръстовище се засича с дъртия тоталитар татко Лай, който се разлайва срещу него.
Първата работа на младежа е да се хване на провокацията.
Втората работа на Едип е зверски да пречука баща си.

Шляейки се по-натам, победителят среща гаден Сфинкс от женски пол, по нашему ¬ Свинкя. Тя блокирала магистралата към Тива, като сезирала търговските пътници с непосилно питане и при неотговор ги изяждала. Градът изнемогвал от липса на комуникации и недостиг на стоки от първа необходимост. Едип с дързък ум решава ребуса и посрамената Свинкя се бухва в пропастта.

Първата работа на благодарните тиванци е да изберат Едип за лидер. Това ¬ добре. Втората им работа е да му спретнат династически брак с вдовицата на Лай, г-жа Йокаста. Така, макар и преносно, прокобата се досбъдва:
Едип чука майка си

Възмездието позакъснява... След дълъг период на благополучно царстване в Тива избухва глад и чума. Оракулът сигнализира, че съсипията ще престане, ако от града бъде натирен убиецът на Лай. Следствието начело с Едип установява, че това е самият той. Изпаднал в шок и покаяние, царят си избожда очите, а съпругата-майка Йокаста се самоубива.

-----------------------------------------------------------------

Не знам вие, но ние се търкаляхме от смях...



Редактирано от Още по униКална на 19.12.11 21:59.



Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Още по униКална]  
Автор svestna (понякога)
Публикувано19.12.11 22:09



Хайде стига бе

...... тъкмо си мислех, че пуканките ми ще останат неизядени .

Е, култово е



Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Още по униКална]  
Автор Koлeдeн cнeжeц (пухкав)
Публикувано19.12.11 22:26



Стила е перфектен, с уникален избор на изразните средства, а речника буди страхотни асоциации към един съвременен тинейджърски говор...





Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: svestna]  
Автор Koлeдeн cнeжeц (пухкав)
Публикувано19.12.11 22:29



Наскоро четох студентски бисери от изпитите... повярвай, хълцах от смях...


Ако ги намеря, ще пусна нещо тук...

Редактирано от Koлeдeн cнeжeц на 19.12.11 22:49.



Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Koлeдeн cнeжeц]  
Автор svestna (понякога)
Публикувано19.12.11 22:32



А, доста "бисери" има и тук





Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: svestna]  
Автор Koлeдeн cнeжeц (пухкав)
Публикувано19.12.11 22:39



Определено...особено напоследък...
Въобще ние станахме едно страхотно клубче, с невероятни художествени идеи, като започнеш от комикси, да стигнеш до научна фантастика.. и то все от един автор...





Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Koлeдeн cнeжeц]  
Автор Още по униКална (Заядливка)
Публикувано20.12.11 08:40



Да, студентските и ученическите бисери също са върховни, пусни, ако имаш.



Тук случаят е друг. Като чета ученическите бисери - хем се смея, хем ми е тъжно, защото осъзнавам как не сме научили децата си на нищо... Докато на Миряна бисерът е истински - тя е ЦЕЛЯЛА да го напише точно такъв и доста е сполучила...



Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Koлeдeн cнeжeц]  
Автор Още по униКална (Заядливка)
Публикувано20.12.11 11:49



Във всеки случай, сега, като ми се налага да се ровя в тези произведения, си затвърждавам мнението, че е напълно излишно незаинтересованите пряко (например - изследователите на древни литератури) да изучават тези произведения... Достатъчно е, например, децата да позагледат малко някоя сапунка от рода на Дързост и красота - и там са така омешани син с майка, дъщеря и баща...



Прочитът на Миряна на Едип цар просто ме постресна и в тази посока...

Отдавна ви говоря аз, задължителната матура по литература е ПЪЛНА БЕЗМИСЛИЦА!! Според мен трябва да има ЗАДЪЛЖИТЕЛНА МАТУРА по българска граматика, и ВТОРА задължителна - ПО ИЗБОР по един от всички други предмети. Кеф ти - хуманитарен предмет, кеф ти - точни науки... така, вместо да си губят времето ВСИЧКИ дечурлиги да зубрят теми - ще се подготвят най-добре за предмета, с който ще кандидатстват, или който ИМ Е ИНТЕРЕСЕН И ГО ОБИЧАТ, И ИМАТ ДАРБИ В НЕГО!! И от друга страна - ще се наблегне на правилата на българския език. Един изявен математик ТРЯБВА да пише грамотно, но ЗАЩО да ТРЯБВА да може да проявява литературни дарби?



Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Още по униКална]  
Автор Koлeдeн cнeжeц (пухкав)
Публикувано20.12.11 12:39



Аз пък не съм съгласна с теб... Литературата е един от основните предмети. Това е предметът, който обогатява речника, който ти дава езикова култура, който формира начина на изказ. Знаеш ли колко критика съм прочела, знаеш ли колко теми съм писала и това ми е било само от полза. Днешните дечица са просто уникално зле на тази тема. Точно такъв им е речника, както в твоя пост.
Знаеш ли, колко ме беше яд на моето дете, че не прочете Под игото? Глезотии... нищо не разбирала. А, аз как разбирах, как писах теми? Точно затова са толкова зле в училище, затова и начина на изразяване им е типично уличен...
Добре, че научих детето да чете книги, даже сега за Коледа, иска да и подарим две книги...





Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Koлeдeн cнeжeц]  
Автор Още по униКална (Заядливка)
Публикувано20.12.11 12:59



Теоретично си права, но САМО теоретично... Ако проблемът се разгледа глобално, в светлината на ВСИЧКИ проблеми на днешното образование - ще видиш, че не си права. Ако учителите по всички предмети изискваха децата да си РАЗКАЗВАТ уроците - те щяха да имат този навик и да развият такива умения и богат речник. Тестовата система на изпитване съсипа ВСИЧКО. Учителите казват - "Децата предпочитат по всички предмети да им се задават въпроси, на които те да отговарят.. казват - госпожо, ЗНАМ ГО , ама не мога да го кажа..." СЪВСЕМ НЕ анализа на Едип цар ще помогне на децата да се изразяват...

Детето може да бъде обучавано да се изказва по ВСИЧКИ предмети. Може да му се възложи още от малко да пише есета на историческа, физическа, биологическа и химическа тема или да развива такива теми...Богатият речник не се тренира НЕПРЕМЕННО с анализи на стихотворения. Пък и съгласи се - в реалния жинот НА НЯКОИ им е много нужен богат речник, но НА ДРУГИ им е съмсем излишен. И вторите не са по-негодни или неполезни членове на това общество.



Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Още по униКална]  
Автор Koлeдeн cнeжeц (пухкав)
Публикувано20.12.11 14:54



Теоретично си права, но САМО теоретично... Ако проблемът се разгледа глобално, в светлината на ВСИЧКИ проблеми на днешното образование - ще видиш, че не си права. Ако учителите по всички предмети изискваха децата да си РАЗКАЗВАТ уроците - те щяха да имат този навик и да развият такива умения и богат речник.
---------------------------------
Пак не съм съгласна. Разказвателните предмети са суха и изпълнена с термини теория. История, георафия, физика, химия, това са все науки, където са строго специфични и ако нямаш знание, няма как да спасиш положението. При литературата е друго, там се възпитава дар слово, дори и да не си чел, пак можеш да скалъпиш нещо. Четенето на книги, си остава основен фактор във възпитанието на езиковата култура.
По принцип относно литературата съм доста строг родител и не позволявам на детето ми да се глези. Какво значи, всички не искат... след като се учи, трябва да го научи. "На прощаване" го научи, колкото и да мрънкаше, но сега е горда със себе си... Изпусна само Под игото, но и него ще прочете...





Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Koлeдeн cнeжeц]  
Автор npubem (:-)
Публикувано20.12.11 15:15



Да чете "Под игото?" Че то има филм...



Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг

Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: npubem]  
Автор Koлeдeн cнeжeц (пухкав)
Публикувано20.12.11 15:18



Защо ли.... с нея сте на един акъл?


Тцъ, има книжка. Онзи ден прочете Немили - недраги... могло значи?



Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Koлeдeн cнeжeц]  
Автор Още по униКална (Заядливка)
Публикувано20.12.11 18:28



И кво? Като прочЕте щерка ти Немили -недраги, и ако прочетЕ Под игото - страхотно дар-слово ще развие, нЕма що...
--------------------------------------------------------
"Разказвателните" предмети изобщо не са сухи и скучни. Особено историята и географията, имаш още - психология, логика, по биология също има какво да се разкаже ...нищо че има и факти. А в ежедневния живот, това, което говориш и ти трябва за него дар-слово - по-скоро се приближава до всички други предмети, отколкото до "На прощаване" или "Косачи"...да не говорим за "Илиада" или "Едип-цар"...

Да, трябва да се ПОЗНАВА литературата - и световната, и българската. Както и историята, и географията - и световните, и българските. Но - нека да се ПОЗНАВА, а децата сами да си избират на матурата дали да пишат есета върху някое литературно произведение, или върху някой исторически проблем. Или - да решават задачи по математика или физика.

Пояснявам - НЕ отричам литературата, а само ЗАДЪЛЖИТЕЛНОСТТА й в зрелостните изпити.

Редактирано от Още по униКална на 20.12.11 19:39.



Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Още по униКална]  
Автор Koлeдeн cнeжeц (пухкав)
Публикувано20.12.11 21:48



За мен въпроса е принципен... и литературата е един от основните предмети. Щом трябва ще чете и Под игото, и Немили-недраги, и Епопея на забравените, и Смирненски, и Вапцаров мн. др.. Това са бълг. автори и поне от обща култура трябва да ги знае.
Извинявай, но по-добре е да чете книжки, от колкото да виси пред компютъра във фейсбука и да следи кой какво написал и казал....





Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Koлeдeн cнeжeц]  
Автор Ha живo (алтруист ;)
Публикувано20.12.11 23:53



Стила е перфектен, с уникален избор на изразните средства, а речника буди страхотни асоциации към един съвременен тинейджърски говор...

Стилът, арви, стилЪТ трябва да е, и речникЪТ също.




Сори, че се намесвам, ама нали се коментира задължителността на матури (литература и граматика), та да си кажа, че и според мен трябва да са задължителни.



Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Ha живo]  
Автор Koлeдeн cнeжeц (пухкав)
Публикувано21.12.11 00:02



Приятелю, и тук ли дойде?


И гледам залбежчици се опитваш да правиш? Прави си, не ми пречиш...
Разбира се, че трябва да е задължителна матурата. Даже според мен, часовете по литература трябва са увеличат. Трябва да има повече есета, повече преразкази, повече творческа мисъл. Много е важно на едно дете да се втълпи, че уличния речник, е за улицата, а в обществото начина на езикова култура е друг.
Недей да сориш, винаги ми е приятно да те видя, особено пък като сме на едно мнение...



Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Koлeдeн cнeжeц]  
Автор Още по униКална (Заядливка)
Публикувано21.12.11 09:09



За мен въпроса е принципен... и литературата е един от основните предмети. Щом трябва ще чете и Под игото, и Немили-недраги, и Епопея на забравените, и Смирненски, и Вапцаров мн. др.. Това са бълг. автори и поне от обща култура трябва да ги знае.
Извинявай, но по-добре е да чете книжки, от колкото да виси пред компютъра във фейсбука и да следи кой какво написал и казал....


АБСОЛЮТНО СЪМ СЪГЛАСНА!! Различното в моята теза (ако някой още не е разбрал) е, че ОСВЕН гореописаните неща, трябва да се четат И ВСИЧКИ други предмети, РАВНОПОСТАВЕНО с литературните произведения. И когато дойде зрелостния изпит - зрелостникът САМ да си избере върху какво да държи ЗАДЪЛЖИТЕЛНАТА матура, ОСВЕН първата задължителна, от която ще стане ясно дали той се е научил да пише ВЯРНО ГРАМАТИЧЕСКИ. И даже предложението ми е на граматическата матура да се тресне една диктовка, пълна със сложни и рискови думи, които, разбира се, предварително да бъдат изучавани през всичките 12 години, ДА СЕ ВИДИ кой колко познава езика си... Бил математик, физик или иформатик - НИКОЙ не бива да се оправдава с това, че литературата не е неговият предмет и ЗАТОВА пише неграмотно...

Снощи оповестиха по тв за някакви новости точно в тази матура, предполагам, че е поредното безумие, ще ида да прочета и да се възмутя отново...





Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Още по униКална]  
Автор Koлeдeн cнeжeц (пухкав)
Публикувано21.12.11 10:40



Уни, когато няма изпит, няма и стимул. Давам ти елементарен пример със себе си. Учителката ми по физика, не ни караше да учим, не ни и изпитваше и познай какви знания сега имам по физика. Едно дете трудно осъзнава, че всяко знание си е за него, а не за бележка. Това се опитвам да втълпя на детето ми от 1 клас, че тя не учи заради мен, а заради нея самата, аз знанията си ги имам, тя трябва да доказва себе си. Нейн е избора дали ще е знаеща и можеща или глупава и неможеща...слава богу ме разбра и нямам никакви проблеми с нея, аз дори незнам какво учи.
Та, това ми беше мисълта, няма ли изпити, матури и т.н., няма и знания, защото се опитват да минат между капките. На нас сега ни предстоят матури. Детето намери в нета всички сборници, които биха и помогнали, поръча си ги /без никакво мое участие/ и ела да видиш как се решават задачи и как се правят преразкази и съчинения по тези сборници.

Отказва въобще мисълта, че по математика, български и другите предмети може да има 5-тица.

Редактирано от Koлeдeн cнeжeц на 21.12.11 10:46.



Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Още по униКална]  
Автор npubem (:-)
Публикувано21.12.11 10:50



Ейй, как хубаво започна темата, как никой не постна още нещо весело,
ами се забихте в матурите?!

Нашите деца и внуци ще четат все по-малко хартиени книги, и това
трябва да го преживеем. "Грамотното писане" е по силите на кой да е
компютър, въпрос на правила и речници, може би няма да пишем, а
само ще диктуваме (стига да имаме какво да кажем).

Това, с което хората са незаменими са нестандартното мислене,
идеите, творчеството. Следващото поколение ще ни смае с това,
а ние ще сме тотално неадекватни.

Абе.. изхабихте темата!



Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг

Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: npubem]  
Автор Koлeдeн cнeжeц (пухкав)
Публикувано21.12.11 10:55



Това, с което хората са незаменими са нестандартното мислене,
идеите, творчеството.
--------------------------------------------------
Това е така, но пак трябва основа и знание. За да се развиваме и творим, трябва да вникнем по-дълбоко в проблема, да познаваме + и - на дадено нещо.
Обещавам, че ще изровя бисерите и ще ти ги пусна... уникални са...!





Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Koлeдeн cнeжeц]  
Автор Още по униКална (Заядливка)
Публикувано21.12.11 11:26



Уни, когато няма изпит, няма и стимул.

Не помня да съм твърдяла някога, че не трябва да има изпити. Защо обаче трябва да се "стимулират" децата да учат САМО по литература?? Аз писах - нека имат СТИМУЛИ (изпити) да учат правилен български език! Не е ли безобразие да има хора, които по-добре знаят английския отколкото родния си език?

Ако си говорим за взаимовръзката изпит-стимул - тогава трябва да се върнем на най-старата система - МАТУРИ ПО ВСИЧКО! Имаше и друг момент - матури само за тези, които имат ПОД определена оценка по даден предмет. Но да караш наред всички да зубрят теми, и да се блъскат с нещо, което не им харесва, не им трябва и не ГО МОГАТ в края на краищата - не е честно просто. НЕКА ВСЕКИ ДОКАЗВА ЗНАНИЯТА СИ В МАТЕРИЯ, КОЯТО УМЕЕ И ЩЕ ПРИЛАГА В БЪДЕЩИЯ СИ ЖИВОТ.

Редактирано от Още по униКална на 21.12.11 14:46.



Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: npubem]  
Автор Koлeдeн cнeжeц (пухкав)
Публикувано21.12.11 14:25



Ето малко порция смях:

Вероятно лирическият герой е гей, тъй като при толкова самодиви пита: "... кажи ми , сестро де е Караджата". (Из съчинение на тема "Посланието на поета в "Хаджи Димитър" ).

Баба Илийца бръкнала в пазвата си, но там не намерила нищо освен малко сухи корички. (съчинение)


• Гогол страдал от тройственост, която се състояла в това, че с единия крак той стоял в миналото, с другия приветствал бъдещето, а между краката му била страшната действителност. (съчинение

• Янко музиканта сам си правел свирки Из ученическо съчинение
• Монахът предложил на баба Илийца да пренощува в манастира, но тя си мислела за младия юнак, който я чака в храстите и отказала.
- В. Левски ходи из страната гол и бос, за да възбужда народа
-На бойното поле се раздавали виковете и стоновете на мъртъвците.
-Под ръководството на Партията се откриват модерни форми на разплод.
-• Жените от племето пееха и танцуваха около огъня, а малките членове отмерваха ритмично такта.
- • Понеже лодкарят отказал да я прекара, баба Илийца измъкнала кола и сама се прекарала.
-Фамусов съдел за хората не по вътрешностите, а по външностите.
• На пода лежал и едва дишал труп, редом седяла жената на трупа, а братът на трупа лежал в другата стая в безсъзнание.
• Пушкин се движел във висшето общество и движел там и жена си.
• По брега на реката вървял Челкаш и през скъсаните му панталони се виждал пролетарският му произход.
§ Наоколо беше тихо, като че всички бяха измрели...Каква красота!

§ В стаята гръмко тиктакаше слънчевият часовник.

§ Неговите очи с нежност се гледаха едно друго.

§ Стихотворението е написано в рима, което нерядко се наблюдава при поетите.

§ Генерал Вазов бил истински мъж и спял с обикновените войници.

§ Плътността на населението в Австралия е 4 квадратни човека на един метър.

§ Първите любовни успехи на Павел били лоши – оженил се.

§ Изведнъж въстаникът се сетил, че в джоба си има кремъклийка.



Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: npubem]  
Автор Още по униКална (Заядливка)
Публикувано21.12.11 15:17



Това, с което хората са незаменими са нестандартното мислене,
идеите, творчеството.


Това, разбира се, е така... Попитай се обаче каква оценка ще получи някой, който се опита разчупено и нестандартно да анализира някое произведение на Ботев...



В известен смисъл ТОЧНО литературата (като наука) е доста успешен начин за борба с нестандартното мислене...

Плюс това - оценката е ИЗЦЯЛО субективна и зависи от интелектуалното ниво и "нестандартността" на оценяващия...



Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Още по униКална]  
Автор npubem (:-)
Публикувано21.12.11 15:42



Литературата не е наука, а изкуство.
Изкуството обогатява човека, както спорта укрепва тялото.
Говоренето, анализирането на литературата и гледането,
анализирането на футбол далеч нямат същия ефект.

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг


Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: npubem]  
Автор Още по униКална (Заядливка)
Публикувано21.12.11 15:48



В този ред на мисли предлагам да направим задължителна матура по рисуване или музика!



А иначе така си е - литературата е изкуство. Нека научим децата ДА Я ЧЕТАТ, литературата. Но не и да ги задължаваме да я анализират.



Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Koлeдeн cнeжeц]  
Автор Ha живo (алтруист ;)
Публикувано21.12.11 23:59



И гледам залбежчици се опитваш да правиш? Прави си, не ми пречиш...

Целта не е да ти преча, а да се открои необходимостта от задължителна матура.

Ето например, ако аз съм проверяващ и прочета това: "начина на езикова култура" ще си помисля, че детето не познава пълния член и не знае кой предлог кога се използва. Но понеже не съм проверяващ, ще се задоволя само да отбележа, че който няма проблем с граматиката може да си позволява словоблудства, обратното - не.

Абе... сложно е. По мое време невероятно много се наблягаше и на литературата и на българския език. Сега при вас младите не знам как е, ама май не е добре.



Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Ha живo]  
Автор Koлeдeн cнeжeц (пухкав)
Публикувано22.12.11 00:11



Ти нещо май пак се обърка, а?


Ще ти го повтарям, докато разбереш, просто явно така трябва да се действа с теб...
Пред теб не искам нищо да показвам, а да не говорим за доказването... Ще си членувам както искам и когато поискам...Нещо против? Ако те дразни не ме чети... имаш избор!
При нас младите е така...



Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Koлeдeн cнeжeц]  
Автор Още по униКална (Заядливка)
Публикувано22.12.11 01:57



Ето ти още бисери, далеч не само литературни:

Прабългарите са имали конска флота.

Прабългарите се препитавали предимно със земеделие, като лов и риболов.

Славяните ловили риба и други горски животни.

Славяните се биели голи до кръста, за да не им пречи облеклото.

Славяните се обличали с бели ризи и долни гащи.

В отсъствието на Онегин, Татяна често ходела в кабинета му, където постепенно се превръщала от девойка в жена.

Онегин казал на Татяна, че може да я обича вечно, но не през цялото време.

Карл V е роден при леля си, защото майка му тогава не била там.

Абрахам Линкълн е роден в дървена колиба, която построил собственоръчно.

Римляните били големи строители. Тяхно дело са много павирани пътища, измежду които най-прочут е Млечният път.

Смъртта на цар Симеон сложила край на живота му.

Рамбо Силек е добър детски поет.

B Tурция жените ходят облечени като нинджи.

Скоро бойното поле се изпълнило с трупове, някои били недокоснати, а други още дишали.

Първото околосветско пътуване било извършено от Магелан. За нещастие той бил убит на Филипините и екипажът се завърнал без него. Въпреки всичко покойният запазил добър спомен от пътешествието си.

Лирическият герой на Вапцаров са селяните, с увиснали мустаци и потури, в които обаче има нещо силно, здраво и желязно.

Бай Марко бил генерален спонсор на Априлското въстание.

Септемврийското въстание започнало в нощта на 7 срещу 9 септември.

Септемврийските кланета са станали вечерта на 10-ти август.

Една камила може да върви по 30-40 часа на ден.

Заекът вижда идващата лисица, получава сърцебиене и кръвоносната му система започва да циркулира.

Кенгурото има на корема си джоб, за да се скрие в случай на опасност.

Кокошките стават рано сутрин и започват да снасят.
Добрите деца трябва да следват техния пример.

На изток България граничи със Слънцето, когато изгрява, а на запад, когато залязва.

През деня Земята се върти около Слънцето, а през нощта около Луната.

Ню Йорк закъснява спрямо гринуичкото време, защото Америка е открита много по-късно.

Най известната река е Дунав.
Тя е международна, защото всички народи пеят “На хубавия син Дунав”.
Гравитацията е открита от Нютон.
Забелязва се есенно време, когато листата капят.

Ако историята се повтори, можем да очакваме същото нещо да се случи пак.

Жителите на Египет били наричани мумии. Те живеели в пустинята Сахара, като някои части на пустинята са облагородени чрез напояване.

Пирамидите са се състояли от помещение за покойника, земен ресторант и множество коридори, за объркване на учените.

Наполеон бил диктатор, защото имал способността да диктува по няколко писма наведнъж.

Наполеон мразел англичаните, сърдел се, защото го принудили да умре в прегръдките на св. Елена.

Разликата между царя и президента е тази, че царят е син на баща си, а президентът не е.

Агамемнон и Менелай са били братя, но това се знае със сигурност само за първия.

Нормандия е плодородна област. Там се отглеждат волове, които дават много мляко и яйца. Тревата е тлъста, затова млякото е много концентрирано.

В Гвиана има гори от девственици, които доставят строителен материал.

Сахара заема винаги различна площ, тъй като пясъците й изменят непрекъснато мястото си. Главни животни са камилите и керваните.

В полярните земи има малко флора и само няколко фауни, но те са диви. Из между живите същества ще споменем лишеите, пингвините и изследователите.
На последните понякога им е така студено, че като се мият са с ръкавици.



Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Още по униКална]  
Автор шyндa (шурдилович)
Публикувано13.01.12 09:25



щерката ли е девети клас?



Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: шyндa]  
Автор Oщe пo yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано13.01.12 09:29



Мъжко е.



Тема Re: СЪВСЕМ ОФФФФ, за малко разтоварване...нови [re: Oщe пo yниKaлнa]  
Автор шyндa (шурдилович)
Публикувано13.01.12 13:39



то па щот мноу си се натоварила, да да се разтоварваш






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.